Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pt ca trebuie dovedita proprietatea... nu are nimeni de unde sa stie ca tu ai cumparat de la proprietar, din moment ce pe actele mobrei apare altcineva.

Fara suparare, asta nu un argument valid. Proprietatea, definita prin Codul Civil, nu are legatura cu cine e trecut pe Carte sau in talon. Tocmai de aceea, in contractul de V-C apare mentiunea "Vanzatorul declara ca e proprietarul de drept al bunului". Pentru mine ca cumparator e suficient, nu trebuie sa imi demonstreze mie ca a cumparat la randul lui bunul.

 

La inmatriculare nu exact asta va verifica politia, si anume ca nu sunt probleme de proprietate cu bunul respectiv: furata, implicata in infractiuni, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai le stii pe toate se pare, de ce mai intrebi aici? Sa fiu eu al 3-lea care iti zice lucrul asta, ca om trecut prin asta, iti trebuie contract si fisa de inmatriculare/fiscal intre A si B. De ce nu e de ajuns doar de la B? Ca asa vrea drpcivu' de la noi, intre pe site si gasesti si acolo toate detaliile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara suparare, asta nu un argument valid. Proprietatea, definita prin Codul Civil, nu are legatura cu cine e trecut pe Carte sau in talon. Tocmai de aceea, in contractul de V-C apare mentiunea "Vanzatorul declara ca e proprietarul de drept al bunului". Pentru mine ca cumparator e suficient, nu trebuie sa imi demonstreze mie ca a cumparat la randul lui bunul.

 

La inmatriculare nu exact asta va verifica politia, si anume ca nu sunt probleme de proprietate cu bunul respectiv: furata, implicata in infractiuni, etc.

 

Si la politie cum verifica asta, mai exact? Ghicesc in zat de cafea?

cvc este o simpla hartie, facuta la orice taraba de acte, pe care daca nimeni nu o depune la politie, aia n-au de unde sa stie situatia actuala a mobrei. In baza lor de date apare ultimul proprietar din carte/talon, atat.

Acum ai inteles?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E stiut ca Dreptul in Univ. Cluj e interpretat diferit fata de restul tarii... Daca se mai adauga si faptul ca in judete diferite cei de la inmatriculari aplica diferit acelasi legi si instructiuni...

 

Revenind la inmatriculari:

 

1. un mijloc de transport are alt regim privind proprietatea in comparatie cu un pahar de biscuiti. Am explicat pe topicul cu Dealerul din Iasi care n-a livrat o mobra platita integral.

 

2. de vreo 10 ani: Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie... Este obligatorie... inscrierea in evidentele autoritatilor competente... a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar... precum si transcrierea in evidente a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate...

 

3. Actele si faptele de comert sunt lucruri diferite.

 

 

Driven, eu incerc sa te ajut, dar tu ai parerile tale si pana la urma poti face cum vrea muschii tai.

Editat de Proxi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai le stii pe toate se pare, de ce mai intrebi aici? Sa fiu eu al 3-lea care iti zice lucrul asta, ca om trecut prin asta, iti trebuie contract si fisa de inmatriculare/fiscal intre A si B. De ce nu e de ajuns doar de la B? Ca asa vrea drpcivu' de la noi, intre pe site si gasesti si acolo toate detaliile.

 

Am inteles, daca zici ca ai o experienta personala.

 

E stiut ca Dreptul in Univ. Cluj e interpretat diferit fata de restul tarii... Daca se mai adauga si faptul ca in judete diferite cei de la inmatriculari aplica diferit acelasi legi si instructiuni...

 

Revenind la inmatriculari:

 

1. un mijloc de transport are alt regim privind proprietatea in comparatie cu un pahar de biscuiti. Am explicat pe topicul cu Dealerul din Iasi care n-a livrat o mobra platita integral.

 

2. de vreo 10 ani: Înmatricularea vehiculelor este continua, [/size]de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie... Este obligatorie... inscrierea in evidentele autoritatilor competente... a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar... precum si transcrierea in evidente a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate...

 

3. Actele si faptele de comert sunt lucruri diferite.

 

 

Driven, eu incerc sa te ajut, dar tu ai parerile tale si pana la urma poti face cum vrea muschii tai.

Multumesc pt ajutor, cautam motivatia legala.

 

Se pare ca voi avea o inmatriculare cu peripetii.

 

Asa cum intuiam de la inceput, SE POATE INMATRICULA MOTOCICLETA chiar daca am contract de V-C si fiscal de la un proprietar intermediar care nu si-a inmatriculat motocicleta pe numele lui.

 

Forumurile pot si cateodata si o sursa de dezinformare, colegilor Proxi si Geo_ZGA.

 

Adevarul e ca la ghiseu nu iti primeste dosarul in situatii ca si cele in care ma aflu eu (vezi posturi de mai sus) dar cu o simpla audienta la seful biroului inmatriculari, s-a rezolvat desi din mai multe surse mi s-a spus ca nu se poate.

 

A vazut ca pe talon scrie instrainat catre proprietarul intermediar si ca am factura originala pt achizitia motocicletei de noua si a spus ca e in regula si mi-a dat rezolutie de inmatriculare.

 

Concluzia: aveti grija ce sfaturi primiti si aveti grija ce sfaturi dati, daca nu aveti experienta mai bine spuneti "Parerea mea este..." si nu contraziceti fara sa stiti. Daca ma luam dupa

sfaturile primite aici, aveam bataie de cap sa gasesc primul proprietar, sa scoata fiscal, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Vreau sa stiu daca pentru procesul de inmatriculare am toate actele sau imi mai trebuie ceva de la vanzator?!

- contract de v-c

- civ original

- certificat de inspectie tehnica periodica original

- certificat de autenticitate original (proprietarul a crezut ca a pierdut certificatul de inmatriculare si a fost nevoit la RAR - ptr ca-i expira ITPul - sa faca si verificarea motorului)

- fiscal original

- copie ci vanzator

- certificat de inmatriculare original

 

Eu zic ca le am pe toate.

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea's toate.

 

O sa trebuiasca sa faci copie xerox dupa: talon, contract v-c, fiscal, asigurare, carte identitate, RAR ... si cam atat parca.

Ah ... mai ai de platit alea la CEC si aia e tot.

 

Salut,

Ma gandeam eu ca alea sunt toate. Multumesc!

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Asa cum intuiam de la inceput, SE POATE INMATRICULA MOTOCICLETA chiar daca am contract de V-C si fiscal de la un proprietar intermediar care nu si-a inmatriculat motocicleta pe numele lui.

 

Forumurile pot si cateodata si o sursa de dezinformare, colegilor Proxi si Geo_ZGA.

 

Adevarul e ca la ghiseu nu iti primeste dosarul in situatii ca si cele in care ma aflu eu (vezi posturi de mai sus) dar cu o simpla audienta la seful biroului inmatriculari, s-a rezolvat desi din mai multe surse mi s-a spus ca nu se poate.

 

Felicitari, inseamna ca ai dat peste un om mai destupat la minte! La mine, intr-o alta situatie, cu o motoreta noua, am dat peste 2 care nu voiau sa asculte de nici o culoare... s-a rezolvat dupa ce am depus petitie la bucuresti. Insa s-a rezolvat tot prin interventie telefonica, nu a mai venit raspunsul cu nr. de inregistrare (iar la nr. de contact care mi l-a dat nu suna; oricum nu m-a deranjat f tare aspectul asta).

 

PS: daca ai o baza legala/fragment de lege ceva, da-ne te rog niste detalii, am un prieten in situatia asta si nici nu s-a mai dus la politie de cand a luat-o, ca stia ca nu o inmatriculeaza (ii povestisem de cand m-am dus eu si mi-a cerut toate actele).

Editat de DaSchmutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uite un raspuns al lor (pentru cei interesati, sper sa ajute pe cineva):

 

"Referitor la solicitarea dumnevoastra adresata institutiei noastre si inregistrata cu numarul de mai sus privind instrainarea vehiculului proprietate personala, va informam ca mentiunea de instrainare a unui vehicul poate fi efectuata in Registrul national de evidenta auto, de Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor care a efectuat inmatricularea acelui vehicul. In situatia in care noul proprietar refuza efectuarea transcrierii transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului, va informam ca este necesar sa va adresati instantei de judecata.
Astfel, pentru clarificarea aspectelor expuse de dumneavoastra, cat si pentru a evita eventuale sanctiuni, va rugam sa va adresati Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor in a carei evidenta se afla vehiculul inmatriculat, cu o cerere scrisa, insotita de copia inscrisului (certificată ca fiind “conforma cu originalul”) prin care a fost transferat dreptul de proprietate al vehiculului si a certificatului de atestare fiscala.
Precizam totusi, ca efectuarea acestor mentiuni in baza de date nu echivaleaza unei transcrieri efective a transmiterii dreptului de proprietate asupra vehiculului amintit."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, inseamna ca ai dat peste un om mai destupat la minte! La mine, intr-o alta situatie, cu o motoreta noua, am dat peste 2 care nu voiau sa asculte de nici o culoare... s-a rezolvat dupa ce am depus petitie la bucuresti. Insa s-a rezolvat tot prin interventie telefonica, nu a mai venit raspunsul cu nr. de inregistrare (iar la nr. de contact care mi l-a dat nu suna; oricum nu m-a deranjat f tare aspectul asta).

 

PS: daca ai o baza legala/fragment de lege ceva, da-ne te rog niste detalii, am un prieten in situatia asta si nici nu s-a mai dus la politie de cand a luat-o, ca stia ca nu o inmatriculeaza (ii povestisem de cand m-am dus eu si mi-a cerut toate actele).

 

O camasa cu gulerul curat, explicat calm si asertivitatea rezolva orice :))

 

Fragment de lege nu am, am citit si eu Codul Rutier si, la fel cum a citat colegul Proxi mai sus, nu se mentioneaza ca nu se accepta inmatricularea daca nu se respecta legea, si anume nu se respecta urmatorul paragraf:

 

"Înmatricularea vehiculelor este continua, de la admiterea în circulatie pâna la scoaterea definitiva din circulatie... Este obligatorie... inscrierea in evidentele autoritatilor competente... a dobandirii dreptului de proprietate asupra unui vehicul de catre primul proprietar... precum si transcrierea in evidente a tuturor transmiterilor ulterioare ale dreptului de proprietate..."

 

Pe principiul ca ce nu e interzis expre in lege (in Codul Rutier, nu stiu daca mai sunt si alte reglementari in domeniu) nu exista temei legal sa respinga inmatricularea pt ca nu s-a respectat paragraful de mai sus. Daca ar fi spus in continuare "In cazul nerespectarii alineatului de mai sus se respinge inmatricularea" era clar ca nu se poate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat zilele trecute un scuter , vreau sa il inmatriculez. Este de 250cc si este pe italia. Baiatul mi.a dat la el actul din poza, contract v-c dintre italian si el , si acum contract intre el si mine. Ce trebuie sa fac? Mai imi trebuie vreun act? Il inmatriculez cu numar alb nu de scuter! Astept opinii dar de la cine stie. Saptamana asta vreau sa rezolv.

 

Poza cu actul

post-73291-0-34535900-1398430381_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai ai alt act italian la el? Parca si acolo erau cu un fel de CIV si talon, cum e la noi.

Altfel, facut cartea, autentificarea, declarat la fisc, the usual stuff. Caute pe forum (search) ca sunt mai multe topicuri pe tema, unele chiar pinned parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti mai trebuie inca un act parca certificat de proprietate scrie pe el in care este specificat ca este radiat pt export. Uite poza cu cel de-al 2-lea act sa iti poti face o idee. Fara el nu poti inmatricula scuterul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa merge si daca nu e radiat, cazul in care la politia predai placutele Italiene. La masina asa am facut.

Problema e ca lipseste cel de a 2-a act.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te sperii dar scuterul pe care l-ai cumparat este furat . Ai 2 posibilitati : ori iti recuperezi banii de la cel care l-ai cumparat ori trebuie sa te pregatesti de un proces care va dura in cel mai fericit caz 1 an de zile .a fost furat pe data de 17-07-2008 din firenze si e vorba de un gilera runner .



daca intri pe siteul asta : coordinamento.mininterno.it/servpub/ver2/scar/cerca_targhe.htm , si bagi nr de inmatriculare unde scrie numero targa si apesi ricerca , vei obtine aceleasi informatii .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa te sperii dar scuterul pe care l-ai cumparat este furat . Ai 2 posibilitati : ori iti recuperezi banii de la cel care l-ai cumparat ori trebuie sa te pregatesti de un proces care va dura in cel mai fericit caz 1 an de zile .a fost furat pe data de 17-07-2008 din firenze si e vorba de un gilera runner .

 

daca intri pe siteul asta : coordinamento.mininterno.it/servpub/ver2/scar/cerca_targhe.htm , si bagi nr de inmatriculare unde scrie numero targa si apesi ricerca , vei obtine aceleasi informatii .

in cazul acesta il inmatriculeaza definitiv in curte la politie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este gilera , este derbi gp1 de 250cc probabil ai gresit tu

 

ma baga-ti in sperieti :)))scuterul nu este gilera runner , este un derbi gp1 250cc cred ca site-urile astea ori sunt de c***t..o sa incerc sa fac o intrebare asa si vad ce si cum..pana atunci mai astept sfaturi. multumesc tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg de ce te tot complici tu... cu zx9r-ul ala l-ai luat la schimb fara contract macar, cu asta dubios, nu crezi ca e mai ok sa nu te complici, sa te interesezi de la inceput si sa iti canalizezi energia spre ceva constructiv decat sa repari dupa altii (ma refer la acte)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...