Sari la conținut

Accident Politist Pe Scuter 11.10.2007 - Bucuresti


raducu.
 Share

Postări Recomandate

Super tare stirea PRO TV:

...o tipa cu peugeot 206 rosu...nu da prioritate la motopolitistul pe scuter(TOT PEUGEOT)..(pt ca nu l-a vazut,ca daca-l vedea ii dadea...declaratia cuvant cu cuvant a vinovatei)...il tranteste pe omu` legii pe jos..destul de rau....purtatoru` de cuvant:"politistul nu a suferit decat contuzii usoare,pt ca purta casca,legata corespunzator,ca atlfel...pt ca in cadere a dat cu capul de bordura"...

..pe naiba...omul era saracul intins pe jos de ceva vreme(va dati seama ca presa nu a ajuns intr-un minut!!),si nu arata ff bine...asta da campanie de purtarea castii..

..cine are si alte amanunte...sau stirea...va rog..

 

--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 18:16 -------------
...stirea aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi scenariu, pe Nicolae Grigorescu acum o ora. Blonda cu Renault MeganeII, iese ca ,,tuta'' fara sa se asigure direct in fata unui barbat pe un scuter. Impact cu urmari minore pt. scuterist, datorita faptului ca purta casca, carene sparte, furca usor indoita si masina infundata in aripa stg. fata. Au cazut la intelegere si blonda ii repara omului scuterul.

 

 

post-6592-1192116765_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am inteles de la stitri ca omul legii ar avea o fractura la picior...si dupa cum se vedea, destul de bine tvalit ! In cazul nr 2...ce sa mai zicem ...BLONDA...si atat !!!

asta observam si io in imagini..un politist tavalit serios...dar asculta comentariile reportajului...si mai ales ale purtatorului de cuvant..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tre' sa fie trantiti cativa politisti ca sa se ia masuri drastice impotriva conervarilor care merg haotic.

Ia sa dea o lege: ai trantit pe cineva pe 2 roti (inclusiv biciclist) .......cativa ani de inchisoare..........sa vedeti atunci cum isi cumpara astia 10 oglinzi si inainte sa plece sa se uite de 3 ori in fiecare.

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile, iar cand este depasit, cel care il depaseste paraseste complet banda, nu ca la noi......mai mai sa te ia cu oglinda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tre' sa fie trantiti cativa politisti ca sa se ia masuri drastice impotriva conervarilor care merg haotic.

Ia sa dea o lege: ai trantit pe cineva pe 2 roti (inclusiv biciclist) .......cativa ani de inchisoare..........sa vedeti atunci cum isi cumpara astia 10 oglinzi si inainte sa plece sa se uite de 3 ori in fiecare.

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile, iar cand este depasit, cel care il depaseste paraseste complet banda, nu ca la noi......mai mai sa te ia cu oglinda.

 

 

Perfect adevarat!

 

In 8 ore cat alerg prin Capitala asta de 2 bani, intalnesc intre 20-50 de proaste d'astea in trafic, care stau cocotate jumate pe volan.. si nu vad decat inainte (precum calu' fratee!), stanga - dreapta nu e a lor.. parca in loc de cap au un poponeata pe care se bas! sa moara gilbert.. azi am plecat de la intersectia Piata Universitatii inspre Piata Rosetti.. si cum am plecat io cu 40-50km/h de la stop la nici sa zic 20m.. e mult.. imi apare o retardata de pe banda intai.. (eu eram pe banda 3 de langa semafor - paralela cu banda de sens invers) care fara semnal traversa de pe 1 pe 3 vorbind la telefon, ignorandu-mi claxonul.. nimic frate, ce sa fac sa intru in portiera ei stanga? neah.. am franat, am lasat-o sa intre pe banda 3, am dat semnal dreapta.. am trecut pe banda 2 langa ea, am accelerat si-am ajuns-o la stop.. poc un bartai pumn in geam dreapta, se uita la mine prin geam, deschide geamu si zice: ce-ai frate? io: calm, la inceput.. zic: fah pixda prosta, vezi tu langa kktu' aa de cerc numit VOLAN, ai o maneta numita semnal (dreapta-stanga) foloseste-l, ca mi-ai tzijnit in fata cand turam sper 60-70.. ai observat? vb la telefon si-mi ignori claxonu? cine mm ti-a dat turbato permis.. a? si-am plecat.. ce era sa-i fac frate? se facuse si verde, la care unu dintr-o masina.. care-i taiase si lui fata (omu era pe banda 2, langa mine... mai mai sa ii blocheze fata si sa-i spuna ceva de dulce, i-am zis.. nare rost tata.. e tuta! :bigstar: :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a placut faza

 

 

Soferita a relatat ca nu l-a vazut, ca daca il vedea dadea prioritate :bigstar:

 

In reportaj se zice ca nu a avut nimic scuteristul, da eu ma intreb de ce era intins ??

 

 

 

 

p.s. Faza cu casca a fost penala. "Scuteristul a purtat casca inchisa corespunzator"

 

 

 

Bine ca nu a fost mai grav

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile,

In alte tari, civilizate, nu cred ca au gurile de canal iesite in afara sau capace lipsa. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in reportaj scria ca femeia a ramas fara permis si este cercetata pentru vatamare corporala...sunt curios daca in locul politistului ar fi fost oricare din noi ce s-ar fi intamplat? personal cred ca nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in reportaj scria ca femeia a ramas fara permis si este cercetata pentru vatamare corporala...sunt curios daca in locul politistului ar fi fost oricare din noi ce s-ar fi intamplat? personal cred ca nimic...

Asta se intampla oricine ar fi. Eu am avut un accident acum o luna si conducatorul auto dezbate problema cu cei de la Cercetari Penale - eu nici macar nu am dat declaratie, doar le-am dat actele mele politistilor care au venit la spital si le-am primit inapoi dupa 5 minute. Spitalele anunta automat Politia in caz de accidente rutiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tre' sa fie trantiti cativa politisti ca sa se ia masuri drastice impotriva conervarilor care merg haotic.

Ia sa dea o lege: ai trantit pe cineva pe 2 roti (inclusiv biciclist) .......cativa ani de inchisoare..........sa vedeti atunci cum isi cumpara astia 10 oglinzi si inainte sa plece sa se uite de 3 ori in fiecare.

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile, iar cand este depasit, cel care il depaseste paraseste complet banda, nu ca la noi......mai mai sa te ia cu oglinda.

mda....eu nu mai prea am curaj sa ies cu bicicleta , cu motorul mai fortez norocul....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tre' sa fie trantiti cativa politisti ca sa se ia masuri drastice impotriva conervarilor care merg haotic.

Ia sa dea o lege: ai trantit pe cineva pe 2 roti (inclusiv biciclist) .......cativa ani de inchisoare..........sa vedeti atunci cum isi cumpara astia 10 oglinzi si inainte sa plece sa se uite de 3 ori in fiecare.

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile, iar cand este depasit, cel care il depaseste paraseste complet banda, nu ca la noi......mai mai sa te ia cu oglinda.

 

In tarile civilizate exista piste speciale pentru biciclisti. Daca pietonul trece pe acolo, o face pe raspunderea lui si este asfaltat fara nici o remuscare de biciclist ..... este zona lui si dreptul lui de a trece pe acolo (eu era sa o patesc in Amsterdam :bigstar: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare stirea PRO TV:

...o tipa cu peugeot 206 rosu...nu da prioritate la motopolitistul pe scuter(TOT PEUGEOT)..(pt ca nu l-a vazut,ca daca-l vedea ii dadea...declaratia cuvant cu cuvant a vinovatei)...il tranteste pe omu` legii pe jos..destul de rau....

 

Las ca se intzeleg ei, poate ii repara doamna scuteru baiatului :bigstar: :bigstar: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi scenariu, pe Nicolae Grigorescu acum o ora. Blonda cu Renault MeganeII, iese ca ,,tuta'' fara sa se asigure direct in fata unui barbat pe un scuter. Impact cu urmari minore pt. scuterist, datorita faptului ca purta casca, carene sparte, furca usor indoita si masina infundata in aripa stg. fata. Au cazut la intelegere si blonda ii repara omului scuterul.

post-6592-1192116765_thumb.jpg

 

 

foarte proasta alegere ce sa zic...cu solutia asta donsoara nu o sa invete nimic din ce a facut...trebuia sa fi mers la politie si s-o fi bagat pe desteapta la accident cu vatamare ...s-o vezi atunci pe fata taichii!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi scenariu, pe Nicolae Grigorescu acum o ora. Blonda cu Renault MeganeII, iese ca ,,tuta'' fara sa se asigure direct in fata unui barbat pe un scuter. Impact cu urmari minore pt. scuterist, datorita faptului ca purta casca, carene sparte, furca usor indoita si masina infundata in aripa stg. fata. Au cazut la intelegere si blonda ii repara omului scuterul.

post-6592-1192116765_thumb.jpg

Bai Robert, tu ar trebui tata sa'ti pui un trepied si camera video pe pauza. Ai o belvedere acolo de nu se poate! :bigstar:

Meganu2 are aripile fata din plastic, ori n'au nimic ori se sparg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In tarile civilizate exista piste speciale pentru biciclisti. Daca pietonul trece pe acolo, o face pe raspunderea lui si este asfaltat fara nici o remuscare de biciclist ..... este zona lui si dreptul lui de a trece pe acolo (eu era sa o patesc in Amsterdam :bigstar: )

 

 

 

o saptamana dupa ce-am plecat din Amsterdam (manoar tata de tzara civilizata, shi pe ea shi pe ciupercutzele ei....) knd auceam clinket de bicicleta tresaream shi ma uitam din reflex sa nu carecumva sa fiu pe banda de biciclisti sa nu dea careva peste mine...ink un lucru ciudat, mashini kre se opresc doua-trei pt a acorda prioritate biciclistiolo...sunt curios acum cu marea amenajare in bucuresti a multelor piste shi semafoarede biciclisti, oare catzi or sa fie batutzi shi lovitzi shi injuratzi de conservarii care au impresia k soseaua e numa pt mashinio...

 

:bigstar:

 

a shi prin germania shi olanda am vazut majoritatea scuterelor mergand pe banda special amenajata pt biciclisti, binentzeles aratand respectul cuvenit ....inseamna k la ei nu sunt muuulte ciori care n-au scoala sa-shi ia carnetu' shi si-au luat scutere? ce ciudat....numai baga astia odata carnet pt scutere? abia astept, sa vad ce-or sa faca, or sa vanda toate scuterele alea furate pe 100e shi-or sashi ia biciclete, cu care sa mearga tot pe strada k ciorile turbate, deshi poate o sa avem benzi special amnajate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o saptamana dupa ce-am plecat din Amsterdam (manoar tata de tzara civilizata, shi pe ea shi pe ciupercutzele ei....) knd auceam clinket de bicicleta tresaream shi ma uitam din reflex sa nu carecumva sa fiu pe banda de biciclisti sa nu dea careva peste mine...ink un lucru ciudat, mashini kre se opresc doua-trei pt a acorda prioritate biciclistiolo...sunt curios acum cu marea amenajare in bucuresti a multelor piste shi semafoarede biciclisti, oare catzi or sa fie batutzi shi lovitzi shi injuratzi de conservarii care au impresia k soseaua e numa pt mashinio...

 

:bigstar:

 

a shi prin germania shi olanda am vazut majoritatea scuterelor mergand pe banda special amenajata pt biciclisti, binentzeles aratand respectul cuvenit ....inseamna k la ei nu sunt muuulte ciori care n-au scoala sa-shi ia carnetu' shi si-au luat scutere? ce ciudat....numai baga astia odata carnet pt scutere? abia astept, sa vad ce-or sa faca, or sa vanda toate scuterele alea furate pe 100e shi-or sashi ia biciclete, cu care sa mearga tot pe strada k ciorile turbate, deshi poate o sa avem benzi special amnajate...

 

..si la noi..unde exista pista de biciclisti,scuterele pana in 50 cc si 45 km/h si mopedurile (sunt incadrate de fapt in aceeasi categorie) sunt OBLIGATE sa mearga pe banda de biciclete de pe trotuar,sau unde se afla aceasta....in cazul acestui accident..nu stiu daca exista banda pe acolo..dar oricum..politist in misiune..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand vreau sa spun ca imi pare rau de amandoi scuteristii si politistului ii doresc insanatosire grabnica.

In randul 2 ma bucur ca s-a intamplat sa se darame un politist, sper sa se darame mai multi si sa se ia masuri sa ne vada cu alti ochi politia romana.

Nu spun ca am ceva cu ei sau ei cu noi cei pe 2 roti, dar cred ca trebuie inasprite amenzile pt accidentele unde sunt implicate 2 roti si o conserva de vina.

Ramane sa vdm ce va fi mai departe!

Pana atuci multa prudenta si mai putin gaz asta e tot ce putem face!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi scenariu, pe Nicolae Grigorescu acum o ora. Blonda cu Renault MeganeII, iese ca ,,tuta'' fara sa se asigure direct in fata unui barbat pe un scuter. Impact cu urmari minore pt. scuterist, datorita faptului ca purta casca, carene sparte, furca usor indoita si masina infundata in aripa stg. fata. Au cazut la intelegere si blonda ii repara omului scuterul.

 

 

daca eram io cadeam la alta intelegere :D

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Oct 2007 10:31 -------------</small><br/>

In alte tari, civilizate, nu cred ca au gurile de canal iesite in afara sau capace lipsa. :bigstar:

 

da nu sunt canale de loc in carosabil, nici iesite si nici infundate. Am un prieten care s-a plimbat cam prin toata lumea, il intreb " ai mai vazut tu ma canale pe drum pe vreundeva", "da, in Lagos" :bigstar:

 

 

Ieri, 2 p....de intr-un matiz erau sa dea peste mine pe trecerea de pietoni, soferita mai si gesticula nervoasa ca vezi doamne cum de-am indraznit sa traversez. Pe urma m-am gandit si io ca daca se grabeau, poate se duceau si ele sa-si cumpere rujuri sau alte chestii importante......

Editat de ghost-rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca va loveste o masina

pe moto sau pe scuter fiind

nu va lasati pana nu mergeti la politie asta in cazul in care nu va cumpara unul nou

sa le ia carnetul ca nu se invata minte deloc

daca ii lasam asa cu una cu doua nu se va intampla nimic

SCUTERELE SA FIE CONDUSE DOAR CU CARNET - sunt satul de scuteristi viteji :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai tre' sa fie trantiti cativa politisti ca sa se ia masuri drastice impotriva conervarilor care merg haotic.

Ia sa dea o lege: ai trantit pe cineva pe 2 roti (inclusiv biciclist) .......cativa ani de inchisoare..........sa vedeti atunci cum isi cumpara astia 10 oglinzi si inainte sa plece sa se uite de 3 ori in fiecare.

Off topic: in alte tari biciclistul este cu adevarat participant la trafic, iar el nu merge pe marginea drumului sa ia toate canalele si bordurile, iar cand este depasit, cel care il depaseste paraseste complet banda, nu ca la noi......mai mai sa te ia cu oglinda.

Asa ar proceda un om normal. Nu depasesti ceva pe doua roti la citiva centimetri deoarece nu stii ce manevra poate face cel depasit. O eschiva de citiva centimetri si le intra sub roti Dar pentru asta trebuie sa-i duca capul.Si eu cred ca nu ar strica nici o mica atentionare, claxon scurt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bigstar:

:bigstar:

 

a shi prin germania shi olanda am vazut majoritatea scuterelor mergand pe banda special amenajata pt biciclisti, binentzeles aratand respectul cuvenit ....inseamna k la ei nu sunt muuulte ciori care n-au scoala sa-shi ia carnetu' shi si-au luat scutere? ce ciudat....numai baga astia odata carnet pt scutere? abia astept, sa vad ce-or sa faca, or sa vanda toate scuterele alea furate pe 100e shi-or sashi ia biciclete, cu care sa mearga tot pe strada k ciorile turbate, deshi poate o sa avem benzi special amnajate...

 

Păi atunci când dai peste 2000 de euroi pe carnet şi rişti să ţi-l ia dacă o sfecleşti te cred şi io că stai cu ochii-n 7. :(

 

M-am nimerit în maşina unui instructor auto acu vreun an jumate, era în trafic cu elev şi depăşea un biciclist. A trecut "destul" de aproape de el, adică vreo 30 de ţanti. Instructoru îl întreabă:"la ce distanţă treci când depăşeşti un biciclist?" Io încercam să-mi aduc aminte dacă-i vreo distanţă de asta prevăzută pe undeva, elevu dă din umeri. Îi zice instr.: "La o distanţă egală cu înălţimea lui pe biţiglă, să-i faci loc să cadă că-i bou". Era înainte de treaba asta cu biţiglele pe trotuar şi sincer, mie tare mi-a plăcut . .

 

:D

 

o saptamana dupa ce-am plecat din Amsterdam (manoar tata de tzara civilizata, shi pe ea shi pe ciupercutzele ei....)

:P

 

aaa . . . şi . . însănătoşire grabnică la domnii scu_te_rişti

Editat de SmK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...