Sari la conținut

Accident Mortal Bucuresti - 12/10/2007


sp33d_fr3ak
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 206
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@H3llriderr: frate .. baiatul a lovit si masina in drum ... :bigstar: apoi a mai zburat 10 m, fata a zburat vreo 50 .. deci viteza a fost ..

 

am avut accident la 50 - 60 fara daune , am mersi cu cu 100 si cu 160 si 200 si daca ma loveam la 160 aveam timp in aer sa spun tatal nostru. hai sa zicem undeva la 100 , poate nu apreciez bine , da 160 mi se pare prea mult

nu spun k nu e adevarat , da asa cred eu din ce vad in poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

r i p! din pacate or sa mai fie! nu este ultimul! dak mergi pe moto si nu ti ai dat seama k , mai ales in bucuresti, poate sa ti iasa o masina, un caine, un camion, etc..... inseamna k trebuia sa stai in casa si sa citesti o carte, sau sa te uiti la tele!..

pacat.....!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti aprecia viteza care a avut-o doar dupa o poza. Parerile sunt diverse. Asteptati daca se zice ceva concret de la politie, altceva... puteti asculta vorbele martorilor care , unii neavand A , nu pot aprecia viteza doar vazand sau auzind motorul sau dand pareri personale care nu sunt sustinute de argumente plauzibile.

Si sincer vorbind , chiar foarte multi, in ultima perioada, iau permisul "pe ochi dulci" , trecand ca rata prin apa la lectia de legislatie rutiera. Si aici ma refer atat la pesoanele care dau de A cat si pentru B. Nu mai exista respect pentru invatat ci pentru figuri. <<Am masina sau motor ce mai imi trebuie sa invat! >>Nu neg faptul ca exista multi soferi care nu respecta motociclistii dar sunt si destui motociclisti care nu respecta regulile de circulatie si limitele de viteza! Parerea mea ar fi sa se faca o reevaluare stricta a tuturor celor care au permis, indiferent de categorie.

Lumea a luat-o razna!!

 

Dumnezeu sa ii odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ar fi sa se faca o reevaluare stricta a tuturor celor care au permis, indiferent de categorie.

Lumea a luat-o razna!!

 

Dumnezeu sa ii odihneasca!

 

si cine crezi k sta sa faca asta ? :bigstar: imposibil

se ia psihologicu pe spaga si traseul cu 200 E , ai avea atata incredere in evaluare ?

 

--- Mesaj completat în 13 Oct 2007 21:06 -------------

Foarte cuprinzatoare stirea de pe link-ul acela, de mult n-am mai vazut asa o stire. Revenind la viteza, cred ca urmatoarea fraza spune totul "fata a zburat printre crengile copacilor".

 

io nu prea am incredere in declaratziile martorilor care de obicei elucubreaza . au spus ei de viteze astronomice cand vehiculul se deplasa cu 50 km

povestile de obicei se infloresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca venea pe jos nu avea conserva aripa indoita in halul acela. Eu am lovit perfect vertical in acelasi punct un clio, la 50-60km/h si nu a avut absolut nimic la aripa. E drept ca i'am indoit roata cu tot cu bascula, pivoti si ce mai e pe acolo. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este! Este o adevarata campanie de starpire a motociclistilor de catre conservari!!! ........Jeeeezz,

Chiar crezi ca toti cei cu conserve nu au altceva mai bun de facut decat sa turteasca capete de motociclisti?

Chiar crezi ca femeia scotea masina din parcare gandindu-se "hai sa-l bag in sicriu si pe asta"... In ultima vreme s-a construit un adevarat cult paranoic pe tema asta.

Sunt motociclist dar si conservar: Ai idee cat de frustrant este dai mansarier cu conserva sa iesi din parcare? Ai idee ca soferul de conserva are o groaza de unghiuri moarte? O racheta care zboara pe sub cuuurul tau e ff. greu de observat daca motociclistul nu face nimic la randul lui sa fie observat.

Nu ma intelegeti gresit. Vina e si a conservarei dar sa o acuzam de omor cu premeditare e deja exagerat!

Vina este in principal a decalajului pe care il are Romanica fata de Occident si aici ma refer la educatia rutiera deficitara, scoli moto de cacutza, primari care nu fac nimic pentru fluidizarea traficului in marile orasului, a mass-mediei care in loc sa faca o campanie pentru motociclisti si locul lor in trafic se bat intre ei care scot mai multe stiri cu motociclisti capiatzi si multi, multi tineri care nu vor sa inteleaga ca nu sunt nemuritori!

 

 

nu spune legislatzia k atunci knd ieshi din parcare shi nu ai vizibilitate sau ieshi cu spatele sa ai o a 2-a persoana care sa te ghideze??

 

 

conservarule.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP!..ieri alaltaieri o cucoana tavaleste un politist pe scuter de la circulatie ,iesind din parcare care mergea cu 20 km/ora pe motiv ca nu la vazut!!....azi o handicapata ,pe accelasi motiv ,dar mai si minte ca circula cu luminile stinse..normal dupa ce motoreta e facuta praf..spune ca nu la vazut, iar martorii care nu stiu pe ce lume sunt auzind doar sunetul motoretei sunt in stare sa spuna ca circula cu 250 la ora...Pai eu va intreb pe voi! cand dracu mai ai timp sa dai semnale cu faza lunga cand ai 150 la ora si-ti iese masina in fata ?? cunosc zona, e impracticabila accestor viteze ..parerea mea dupa ce vad pozele,cu parere de rau la ce sa intamplat,..e clasica neacordare de prioritate.,de nepasare,de nestiinta de nesimtire a celor care au volanul unei masini pe mana care se simt atunci cand sunt in ea in siguranta deplina..Intradevar ea si copilul ei au fost in siguranta in fata celor de pe motor care nu a facut fata impactului..Dar asta este..se vorbeste de 150-200 la ora si cine vorbeste?? cei care habar nu au ce implica acceasta viteza,nu au mers niciodata cu ea..pentru ca altfel nu am fii vazut pozele care le vad acum cu un motor cazut langa masina...!!ps; ca miam adus aminte ..sora mea a avut acum 10 ani un accident asemanator,identic culmea cu o masina de politie de circa ,care nu a dat prioritate,mai era si baut militianu..cu un fzr de1000 la eroilor la 100 km la ora a zburat de pe motor ea vreo 25 metrii dar a scapat!!...nu ce spun astia pe aici ca fata a zburat "prin copaci" 10 metri=70km/ora...!!

Editat de alfa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP!..ieri alaltaieri o cucoana tavaleste un politist pe scuter de la circulatie ,iesind din parcare care mergea cu 20 km/ora pe motiv ca nu la vazut!!....azi o handicapata ,pe accelasi motiv ,dar mai si minte ca circula cu luminile stinse..normal dupa ce motoreta e facuta praf..spune ca nu la vazut, iar martorii care nu stiu pe ce lume sunt auzind doar sunetul motoretei sunt in stare sa spuna ca circula cu 250 la ora...Pai eu va intreb pe voi! cand dracu mai ai timp sa dai semnale cu faza lunga cand ai 150 la ora si-ti iese masina in fata ?? cunosc zona, e impracticabila accestor viteze ..parerea mea dupa ce vad pozele,cu parere de rau la ce sa intamplat,..e clasica neacordare de prioritate.,de nepasare,de nestiinta de nesimtire a celor care au volanul unei masini pe mana care se simt atunci cand sunt in ea in siguranta deplina..Intradevar ea si copilul ei au fost in siguranta in fata celor de pe motor care nu a facut fata impactului..Dar asta este..se vorbeste de 150-200 la ora si cine vorbeste?? cei care habar nu au ce implica acceasta viteza,nu au mers niciodata cu ea..pentru ca altfel nu am fii vazut pozele care le vad acum cu un motor cazut langa masina...!!ps; ca miam adus aminte ..sora mea a avut acum 10 ani un accident asemanator,identic culmea cu o masina de politie de circa ,care nu a dat prioritate,mai era si baut militianu..cu un fzr de1000 la eroilor la 100 km la ora a zburat de pe motor ea vreo 25 metrii dar a scapat!!...nu ce spun astia pe aici ca fata a zburat "prin copaci" 10 metri=70km/ora...!!

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa mori nu te opreste nimeni frate, dar nu-l lua si pe altul dupa tine... e nevoie de o campanie anti-accidente care sa inceapa inca de pe bancile scolii, sa-i tempereze pe valentino rossi astia mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

rip

 

> 150 fara casca ? sa fim seriosi la 50 iti curg ochii in conditiile in care nu este vant

 

E posibil. Am avut Âşi eu o perioadă de "fără casca" Âşi atunci "top speed" o fost 145, viteza cu care circulam de obicei era între 100 Âşi 120. Asta până mi s-a gripat motoru' la semafor, eu fiind oprit. Abia atunci am început să mă trezesc cu echipamentu, refăcând tot filmul ultimei "curse". În afară de treaba cu casca sau protecție, verificam motorul destul de regulat (de ex, dacă are ulei) Âşi de aia nu prea puteam concepe ideea de gripat în primele momente, că mai aveam juma de rezervor de ulei. După ce l-am desfăcut .. era rupt în cămaÂşă cablul care-mi alimenta cu ulei (o Yamaha enduro de 125) . . . deci . . . NEPREVĂZUT. De atunci, pentru mine . . cel puțin casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu spune legislatzia k atunci knd ieshi din parcare shi nu ai vizibilitate sau ieshi cu spatele sa ai o a 2-a persoana care sa te ghideze??

conservarule.....

nu spune legislatia ca atunci cand iesi la plimbare cu moto (chiar si in oras) aprinzi lumina de intalnire?

mircarule......

P.S. Daca ai cumva orbul gainilor mentionez inca o data: CULPA COMUNA - Adica greselile ambilor implicati au dus la tragedie asta!

Editat de Jorjel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu spune legislatia ca atunci cand iesi la plimbare cu moto (chiar si in oras) aprinzi lumina de intalnire?

mircarule......

 

 

mirhuh?

 

de unde stii tu k n-avea lumina aprinsa?

 

nu spune legislatia ca atunci cand iesi la plimbare cu moto (chiar si in oras) aprinzi lumina de intalnire?

mircarule......

P.S. Daca ai cumva orbul gainilor mentionez inca o data: CULPA COMUNA - Adica greselile ambilor implicati au dus la tragedie asta!

sorry pt off topic, da' cum i-mi potzi zice mircar (nu prea am folosit programul...), knd tu esti sau cel putzin erai super utilizator mai ales "CANALE FRECVENTATE: arad, tg-mures, romania..."

 

ia niste date personale (nu alemele) poate-tzi mai completezi profilul...:

NUME: geo

VARSTA: 23 ani

DOMICILIUL: Arad

E-MAIL : georgesimonca@millennium.ro

 

dak mai ai ceva de zis fol mailu' sau pmu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la fata locului.

 

Aseara, in jurul orei 23:50, pe Str. Luica, in apropiere de capatul liniei de autobuz 102 a avut loc un accident grav intre o motocicleta Kawasaki Ninja de culoare verde cu numarul de inmatriculare B-48-ZFX si un Peugeot 307 de culoare neagra.

 

Pe motocicleta condusa de un tanar, se afla si o fata. Tanarul, Burtea Eduard Gabriel, in varsta de 26 de ani, nu purta casca, in urma impactului fiind proiectat cativa metrii dupa ce a lovit intai parbrizul autoturismului. Fata de pe motocicleta purta casca, insa a fost aruncata la peste ~10 metrii, din mijlocul intersectiei pana in statia autobuzului 102.

 

Mai multe detalii si poze de la fata locului am pus aici: www.startop.ro/portal.php?id=1

 

post-26233-1192276169_thumb.jpg

 

oare se grabea asa de mult incat a uitat sa-si puna casca? probabil ca i-a intrat o musca in ochi si n-a vazut cu ce viteza mergea. saraca pasagera si-a luat langa ea un prieten ca sa o duca spre moarte.

 

--- Mesaj completat în 14 Oct 2007 08:28 -------------
cand dai cu spatele si iti apare din senin racheta nu ai cum sa-ti dai seama. eu nu admit ca soferita sa fie vinovata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Soferita nu dadea cu spatele ! Pe site-ul http://www.startop.ro/portal.php?id=1 am pus schita accidentului (scuze pentru desenul amatoricesc).

 

Masina iesea de pe strada ce vine dinspre pta resita si vroia sa traverseze str. luica pentru a intra in benzinarie.

conducatoarea spune ca s-a asigurat, abia cuplase treapta 1, cand dintr-o data a aparut o lumina puternica, moment in care a avut intentia sa cupleze marchearrier si a urmat impactul.

 

Din directia din care venea motorul, pe banda de circulatie sunt parcate si tiruri care obtureaza buna vizibilitate a strazii pe o distanta mai mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vrei sa mori nu te opreste nimeni frate, dar nu-l lua si pe altul dupa tine... e nevoie de o campanie anti-accidente care sa inceapa inca de pe bancile scolii, sa-i tempereze pe valentino rossi astia mici...

Eu consider ca pasagerele astea care isi incredinteaza viata motociclistilor, sunt raspunzatoare in egala masura.Nu poti sa zici ca sunt la vartsta la care nu pot discerne ce pericol le paste.Dar asta vor, adrenalina.

Poate ca nu sunt nici eu usa de biserica, dar ca sa alergi fara a avea minimul de echipament=casca, trebuie sa nu tii la viata ta.

Pacat de ei ca nu au inteles ca motociclismul poate fi o pasiune frumoasa si nu un drum catre moarte, neaparat.

Editat de bea2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spunea un inteligent pe aici mai devreme de o viteza de 185. Dupa cum arata poza aia pixelata si in care distingi chiar si urmele a ceea ce a digerat riderul cu 3 saptamani inainte..e clar. expertiza s-a dovedit.

 

Ai ma habar ce insemana macar 7o la ora fara casca? la 14o nu mai tii okii deschisi iti zic din experietnza nu din carti. Am mers cu viziera deschisa si am vazut faza asta deci marsh.

 

mai era un trotinetizd care scria ca a inceput campania de curatire a motretistilor. Ba tristule, curatirea motoristilor se executa de catre fiecare motorizd in parte, pentru ca NIMENI NU ESTE ABSOLVIT DE VINA CAND MERGI IN ORAS CU VITEZE DEMENTE.

 

Autorul moral este motoristul.

Femeile la volan sunt o problema peste tot nu numai la noi. Revin.. Bulanul e providential pt. un motorist. Habar nu aveti cat depindem de bulan si ce specimene de driveri sunt acolo in libertate. oameni care mergi LANGA EI si trag de volan si afla ca erai acolo duap ce cazi.

 

Cat despre aceste domnitze dornice de aventura si adrenalina.. nu mai comentez. E trendy acum sa te dai cu motorul, TARE si de sug* Pu**. La liceu astea sunt principalele subiecte. Carpe de femei. Oricum sunt mai multe, au de unde crapa. barbatii prin definitie sunt moruni cand vine vorba de pizz**. si deh tre sa arate ce pot. Acum probabil ca ii da explicatii tipei pe la sf Petru la poarta.

 

Hai bafta si nu mai bateti campii, oricum nu se rezova nimic si nimeni nu invata nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...