Sari la conținut

Accident Taxi Vs Suzuki In Tg.jiu 17/10/2007


ivan pedala
 Share

Postări Recomandate

Inca o victima a taximetristilor din Gorj,care intorc conservele fara jena pe linie continua si care sfideaza pe oricine ar idrazni sa-i apostrofeze,ca sa nu mai vorbim de lege... :eek:

Nu stiu prea multe amanunte,dar din ce am citit in ziarul local,taximetristul a intors intr-o zona centrala unde este linie dubla continua,fara sa se asigure:finger: ,iar motociclistul care normal ca nu a fost observat,ca doar motociclistii nu se observa niciodata,mai putin in cazurile in care ei se fac vinovati de cite un accident,o fost lovit de catre conservar,pasagerul acestuia suferind leziuni destul de grave.Motociclistul a scapat nevatamat,probabil ca avea echipament complet,in schimb motocicleta si pasagerul au "incaltat-o"! :(

Poate acum autoritatile locale vor lua vreo masura cu statiile taxi aflate pe arterele principale,in locuri extrem de aglomerate,ocupind multe spatii destinate traficului...si poate tot acum politia locala care nu stie sa faca altceva decit pinda cu radarul sau plimbari cu radarul obturat spre a prinde marii indisciplinati din trafic,aceia care depasesc limita vitezei legale cu 10-20 km/h (cei care trec de aceasta limita,sigur au pile si relatii si nu-s opriti si nici sanctionati,poate doar accidental!) sa-si faca datoria asa cum ar trebui!Dar ...nu prea cred! :ok:

Asfalt uscat va doresc si nu uitati:noi oamenii,nu avem piese de rezerva! :D

Va salut cu farul! :(

post-2950-1192691712_thumb.jpg

TaximetriÂştii din Târgu Jiu sunt din nou în centrul unui scandal după ce un coleg al lor a accidentat grav un pasager pe o motocicletă. ÂŞoferul taximetrului a întors în mijlocul străzii Victoria Âşi a doborât o motocicletă. Accidentul a avut loc, ieri, la orele prânzului în zona cartierului Abator din Târgu Jiu. Taximetristul Vasile Poamă nu s-a asigurat la manevra de întoarcere Âşi astfel s-a produs accidentul. Motocicleta era condusă de Ionuț TraÂşcă însă, în urma impactului, victima a fost pasagerul motocicletei, Mihai Dumitru, elev la un liceu din Târgu Jiu. În zona unde s-a produs accidentul circulația s-a desfăÂşurat cu dificultate mai ales că este o zonă cu trafic intens dar Âşi din cauza trecătorilor care s-au adunat în număr mare în zonă ca să vadă ce s-a întâmplat. Localnicii s-a declarat indignați de atitudinea taximetriÂştilor care în toate zonele oraÂşului întorc maÂşinile neregulamentar Âşi chiar devin agresivi când trecătorii sau ceilalți Âşoferi le reproÂşează aceste gesturi. Oamenii legii spun că Âşoferul taximetrului va fi cercetat pentru vătămare corporală din culpă Âşi riscă până la doi ani de închisoare dacă va fi găsit vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, eu si cand ma strecor printre masini la stop, ma asigur ca pe "culoarul" liber dintre cele doua benzi nu vine vreun "frate" de-al nostru. Ce dreaq, iti mai trebuie si ceva creier si paranoia cand conduci. Eu intotdeauna am mers pe principiul "Si daca vine unul din dreapta / stanga / spate, ce ma fac ?" indiferent daca aveam prioritate sau nu...

 

In fine, alte amanunte mai stie careva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si poate tot acum politia locala care nu stie sa faca altceva decit pinda cu radarul sau plimbari cu radarul obturat spre a prinde marii indisciplinati din trafic,aceia care depasesc limita vitezei legale cu 10-20 km/h (cei care trec de aceasta limita,sigur au pile si relatii si nu-s opriti si nici sanctionati,poate doar accidental!)

 

Mda, maretul oras unde limita legala de viteza este de 40 km/h. Asta pe o portiune de drum de ~ 15-20 km (singurul care strabate orasul, din cate stiu eu).

 

Totusi trec pe acolo cu masina ca sofer/pasager de cateva ori pe an si nu am avut impresia ca taximetristii sau alti soferi ar fi prea indisciplinati. De obicei chiar trebuie sa le dam flash-uri/claxoane ca sa-i trezim la semafor.

 

Insanatosire pasagerului.

 

PS: in articol nu scrie nimic de echipamentul celor 2 motociclisti.

PPS: exista legislatie privind pasagerul unei motociclete? Legat de varsta minima a pasagerului, ma refer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum se vede ,nu numai in marele oras baietii in galben isi fac de cap sfidand in primul rand legea bunului simt de a se asigura mai ales cand fac o manevra ilegala...dar ce?? lor le e gandul la ceva legal?? am ajuns in asa fel pana si cand intram pe verde in intersectie sa ne gandim cam intrat pe rosu...sa nu ne omoare vreunul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevrul curat e ca de cite ori vedem in trafic baietii galbeni trebuie sa fim cu ochii in 16 ! Sunt plini de foame si nu mai tin cont de nimic (pietoni, soferi, trafic, motociclisti nici atat !!). Se bazeaza si pe colegii lor care la un indicativ de cod "ANA" dat prin statie, se strang toti in citeva minute si chiar daca nu esti vinovat , poti sa ti-o furi !!

Asa e peste tot in romanica....eu am avut o altercatie cu unu...ce este adevarat eram cu conserva. Am fost "sifonat" destul de bine si cind l-am strans un pic de oua...au venit vreo 14 masini galbene din senin !! M-am inmuiat pe moment...dar dupa citeva zile l-am "acostat" in maniera mea si l-am capacit pe mainutoi destul de zdravan !! Cel mai mult m-a deranjat ca dupa venirea colegilor lui, acesta se dadea la mine cu bruscari, injuraturi si alea alea !! Si maimutoiu, cu tot cu ambalaj nu avea mai mult de 45 Kile !! Atunci am hotarit ca trebuie sa-i inmoi "bateriile". Si l-am faragezit !!

Asa ca mare atentie!!!...la (cuvant jignitor) galbeni !!

Numai de bine !

Editat de phyton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

naspa cu taximetristii astia...dar asa e romanica...scapa cine poate...

personal am cu mine in orice moment...doi "amici"...cu care in caz de forta majora ma descurc kiar dak ei sunt mai multi...si eu singur... :ok: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut un taximetrist cu un sticker "Atentie la motociclisti". Dragut :ok:

 

Oricum, multi taximetristi au un cod rutier propriu. Dar in acelasi timp sunt si printre cei mai rabdatori si amabili in trafic.

 

Asa cum sunt pletosi, sunt si chelbosi. Si intotdeauna va exista diversitatea asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am vazut un taximetrist cu un sticker "Atentie la motociclisti". Dragut :eek:

 

Oricum, multi taximetristi au un cod rutier propriu. Dar in acelasi timp sunt si printre cei mai rabdatori si amabili in trafic.

 

Asa cum sunt pletosi, sunt si chelbosi. Si intotdeauna va exista diversitatea asta...

si eu vreau un stiker de ala sa mi pun pe masina ,dar din pacate sunt taximetrist si cred ca nu sunt mai rau dar nici mai bun decat ceilalti soferi imi pare f rau de accident dar cred ca nu numai taxiurile fac asa ceva .mult noroc :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PPS: exista legislatie privind pasagerul unei motociclete? Legat de varsta minima a pasagerului, ma refer.

Da, scrie undeva ca nu ai voie sa transporti copii sub 14 ani decat in atas, si desigur ca pasagerul trebuie sa poarte casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, scrie undeva ca nu ai voie sa transporti copii sub 14 ani decat in atas, si desigur ca pasagerul trebuie sa poarte casca...

AÂşa Âştiam Âşi io, da nu mai găsesc exact unde scrie în legislație. Pasageri de la 14 ani în sus Âşi în ataÂş de la 10 . .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai nene, eu n-am nimic cu nimeni, inainte eram mai rau, dar am invatat de prietenul meu BEBE ca rautatea nu tine de foame, doar iti intuneca sufletul... dar du-te nene taximetrist, nu doi ani, du-te 6 luni si gandeste-te ca tu in prostia ta ai rupt ficatii unui copil... in smecheria ta... si cand te intorci daca mai ai voie la volan mergi cu ochii-n patru... ca pentru 1-2 lei spaga sau cine stie ce combinatii ai avut tu l-ai bagat pe baiatu ala in spital...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AÂşa Âştiam Âşi io, da nu mai găsesc exact unde scrie în legislație. Pasageri de la 14 ani în sus Âşi în ataÂş de la 10 . .

Incorect. :ok: In atas e voie la orice varsta.

Copiii in varsta de pana la 7 ani, daca sunt tinuti in brate, precum si cei de pana la 14 ani se transporta numai in atasul motocicletelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Vizitator lznicu

Devin din ce in ce mai plictisit de catre cei care si-au dezvoltat un adevarat complex fata de taxidraivarsi!Elefantul din ochii nostrii nu il mai vedem, niciunul! :wink:

 

Mda, galbejitii sunt usi de biserica iar motoristii Hell's Angels.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, un inele orase din tara s-a uscat bine pe jos, si deja au aparut o gramada de threaduri noi pe aici, din pacate cu rezultate nu prea imbucuratoare? ce e de facut? aici este vina taximetristului, dar in celelalte cazuri? e deja ianuarie, oare cate threaduri de genul asta vor aparea pana la sfarsitul anului?

 

legat de taximetristi, ei sunt asa doar in oras, in locurile unde pot primi ajutor imediat. am mers ceva kilometri in spatele unui taximetrist, pe undeva pe la munte. pana si nevasta-mea s-a mirat cat de regulamentar si decent putea sa mearga (taxiul avea numar de bucuresti si era un logan). deci se poate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut accident

am bulit motorul si pe mine

 

din cauza unui IDIOT DE TAXIMETRIST

care a intors imediat dupa refugiul

 

asa ca MULTA sex oral :blink:

 

 

accidentul a avut loc acum 2 ani

dar taximetristi nu se schimba

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...