Sari la conținut

BMW GS vs HONDA AFRICA TWIN


sherky
 Share

Postări Recomandate

Am vorbit astazi pe mess?

Daca da,atunci mare parte din raspunsuri le ai.

Daca nu:Revizia la fiecare 10.000 km la Bavaria(se regleaza tachetii+balansul injectiei),pret in jur de 250 ron.

Preturile la piese e schimb sunt destul de mari,insa motoreta este superfiabila si nu ai probleme.Motoarele duc spre 250/300.000 km fara griji,daca sunt intretinute.

In ce consta asta?

Mai bine zis cum procedez eu!

La fiecare 5000 km ulei 20W50+filtru+filtru aer,la 10.000 km un litru de ulei Hypoid(750 ml cutie/250 ml diferential),la 30/40.000 km filtrul de benzina si cam odata pe an lichidul de frana(avind in vedere ca merg cam 30.000 km pe an.

Reglajul tachetilor si al injectiei il fac doar la Bavaria,iar celelalte in garaj,eu cu mina mea.

Cam asta ar fi.

Luigi Vicol

 

Yep, cu mine ai vorbit :wave: Multumesc pt lamuriri, astept sa ne intalnim sa vad tractorul in actiune :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 132
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bafta!

ma intereseaza si pe mine topicul acesta deoarece am aceeasi dilema: AT sau GS? si cred ca in afara de controversele "partizane" este extrem de pertinent. Acum:

intrebare pt proaspatul posesor AT: nu e cam lesinata la 230 kg si 60 HP si cuplul relativ mic ?

intrebare pt. posesorul 1100 (Luigi) cum merge transmisia? deoarece am gasit o groaza de posturi pe advrider.com si ukgser.com in care oamenii se pling ca le-a crapat cutia. citi km are a ta?

dilema mea este cam asa: bmw-ul mult mai scump la acelasi an/nr km. iar AT pare "submotorizata". gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am RT,nu GS,dar mecanica este la fel.Are 98.000 km si merge la fel ca una noua.

Personal nu am auzit de cutii crapate la BMW,ca idee daca te uiti pe ebay ai sa vezi ca nu prea gasesti cutii,asta inseamna fiabilitate,cred eu.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bafta!

ma intereseaza si pe mine topicul acesta deoarece am aceeasi dilema: AT sau GS? si cred ca in afara de controversele "partizane" este extrem de pertinent. Acum:

intrebare pt proaspatul posesor AT: nu e cam lesinata la 230 kg si 60 HP si cuplul relativ mic ?

intrebare pt. posesorul 1100 (Luigi) cum merge transmisia? deoarece am gasit o groaza de posturi pe advrider.com si ukgser.com in care oamenii se pling ca le-a crapat cutia. citi km are a ta?

dilema mea este cam asa: bmw-ul mult mai scump la acelasi an/nr km. iar AT pare "submotorizata". gresesc?

 

chiar nu este ... trage din orice pozitie ... si are mereu rezerve de putere :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fratilor, asta ii singurul topic pe forum unde am vazut ca se discuta despre 1100 GS; de 2 saptamani incoace, sunt posesorul unuia, '95 anu de fabricatie, 75k KM la bord, si am o nelamurire... dupa ce se incalzeste motorul binisor (scala cu temperatura uleiului mi-e la jumate) se aude un zgomot ciudat in motor, nu sunt supapele, is sigur de asta... se aude ca si cum ai sparge betonul cu un pickhammer... daca va suna cunoscut, dati va rog aici un reply ca sa stiu cum pot rezolva problema.

 

Cele bune.

Editat de Dan Cãta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, asta ii singurul topic pe forum unde am vazut ca se discuta despre 1100 GS; de 2 saptamani incoace, sunt posesorul unuia, '95 anu de fabricatie, 75k KM la bord, si am o nelamurire... dupa ce se incalzeste motorul binisor (scala cu temperatura uleiului mi-e la jumate) se aude un zgomot ciudat in motor, nu sunt supapele, is sigur de asta... se aude ca si cum ai sparge betonul cu un pickhammer... daca va suna cunoscut, dati va rog aici un reply ca sa stiu cum pot rezolva problema.

 

Cele bune.

 

Regleaza jocul la supape intii si dupa aia vezi daca se mai aude.Oricum ar trebui sa o faci, sa fii sigur ca e ok treaba asta.Gasesti pe internet cum, e foarte simplu.Abia dupa aia cauta alte motive!

Nu stiu in ce masura poti tu spune, daca nu ai mai avut boxer, ca sigur nu e de la supape.

Oricum, motorul este destul de zgomotos.

 

Succes,

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, asta ii singurul topic pe forum unde am vazut ca se discuta despre 1100 GS; de 2 saptamani incoace, sunt posesorul unuia, '95 anu de fabricatie, 75k KM la bord, si am o nelamurire... dupa ce se incalzeste motorul binisor (scala cu temperatura uleiului mi-e la jumate) se aude un zgomot ciudat in motor, nu sunt supapele, is sigur de asta... se aude ca si cum ai sparge betonul cu un pickhammer... daca va suna cunoscut, dati va rog aici un reply ca sa stiu cum pot rezolva problema.

 

Cele bune.

 

cred ca te-ar ajuta mult daca ai intra pe advrider.com si adventureworkshop.com ... au sectiuni bogate pentru bimere :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regleaza jocul la supape intii si dupa aia vezi daca se mai aude.Oricum ar trebui sa o faci, sa fii sigur ca e ok treaba asta.Gasesti pe internet cum, e foarte simplu.Abia dupa aia cauta alte motive!

Nu stiu in ce masura poti tu spune, daca nu ai mai avut boxer, ca sigur nu e de la supape.

Oricum, motorul este destul de zgomotos.

 

Succes,

Bob

 

Faptul ca nu supapele is da vina nu e pa rerea mea, ci a unui mecanic care are ateliar de motoare in Cluj... O sa inncerc si asta, clar, si multumesc mult de sfaturi!.

 

Thanks.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Faptul ca nu supapele is da vina nu e pa rerea mea, ci a unui mecanic care are ateliar de motoare in Cluj... O sa inncerc si asta, clar, si multumesc mult de sfaturi!.

 

Thanks.

 

Poate sa fie si intinzatoarele de lant ( distributie)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
bmw tehnic vb este o bijuterie, dar cum s-a zis mai sus nu e nici una din ele o motocicleta pt incepatori.

ca fiabilitate e greu de precizat.cu toate ca balantza inclina spre africa twin. bmw are cuplu mai bun. la comfort africa e mai buna.bmw are niste neajunsuri. ghidonu prea inalt ptr oameni f mari iar scaritze asezate ptr oameni mai mici.asta inseamna ca cam la o ora de mers pe macadam ai nevoie de pauza .cu africa nu ai nevoie de nici o pauza.africa are un avantaj.chiar daca pica pompa de apa, nu ai cum sa o incingi.mere pe sistem termosifon si apa circula indif de poampa de apa.ca pretz inclin sa cred ca africa e mai ieftina la piese.oricum la motor ...nu o sa ai probleme decat poate peste vre-o 10 ani.la bmw...la o cazatura e cam problematic cu motoru boxer.este expus cilindru......cardanu de la bmw are avantaj ca nu necesita intretzinere si inlocuire ca la africa.insa pe teren are un efect de infundare a rotzii ce duce la impotmolire. is avantaje si dezavantaje.amandoua is bune.la cuplu avantaj bmw, la comfort honda.fiabilitate inclin spre honda.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am mai scris pe topicul asta, dar nu cred. Nu imi place sa ma bag aiurea in seama. Ideea e ca am descoperit acest topic acum o jumatate de an, si atunci ca proaspat posesor de Afrikana, eram subiectiv daca scriam ceva. Asa ca am lasat sa treaca timpul, sa testez bine Afrikana, in toate conditziile. Nu am mers pana acum cu nici un BMW, desi imi doresc lucrul acesta, pentru a compara cele 2 motociclete. Dupa parerea mea, inca nu s-a inventat motocicleta care sa ma faca sa renuntz la Afrikana. Singurul lucru care ma nemultzumeste la ea, e ca o cam chinui daca vreau sa merg peste 150-160. Dar si treaba asta e relativa, pentru ca am o membrana sparta la carburator, iar carburatorul nu l-am curatzat niciodata. Nu cred ca m-ar incanta mai mult un BMW, din mai multe aspecte.

1. Mi se pare ca motorul boxer, desi e foarte puternic nu e potrivit pentru o motocicleta care se vrea si putzin off-road. E greu de crezut ca la o iesire mai serioasa pe off-road, nu se cade cel putzin o data, sau nu dai cu motorul in pietre mai mari. La Afrikana, nu e problema, e foarte bine protejat motorul de scut. La BMW, doar niste crash-bar-uri serioase cred ca ar salva cilindrii.

2. Problema cuplului e relativa. Degeaba ai un cuplu imens daca nu te potzi bucura de el. Cu ce te ajuta ca ai o gramada de putere, daca din cauza greutatzii te afunzi in noroi. Ambele motociclete sunt destul de grele, singurul avantaj al BMW-ului la acest capitol, este ca pe sosea se infige altfel. Eu unul sunt multzumit de ce am pe Afrikana. Dupa 5000-6000 de ture, parca canta pe alta voce...

3. Nu cred ca o sa vad vreodata sau cel putzin asa sper, un motor de Afrika demontat. E foarte rezistent. Nu imi place sa stau cu grija, ca mai am 2000 de km si tre sa ma duc sa reglez tachetzii sau alte tampenii. Pentru mine e nasol si sa schimb uleiul, si nu din pricina faptului ca ar fii greu, ci pentru ca acela pentru mine e timp mort. Prefer sa alerg cu Reta pe dealuri. Deci nu cred ca m-ar coafa mersul cu BMW-ul la service pentru revizii.

4. Ultimul motiv mi se pare legenda Africa Twin. De ce oare vad mereu oameni care se uita la o Afrika cu multa admiratzie?.... De ce nu sunt pe piatza la vanzare? Pentru ca cine are o Afrikana, o pretzuieste ca pe un prieten care nu te lasa la greu. Ca pe o iubita de langa care e greu sa pleci....

E o motocicleta cu o poveste frumoasa, cu aventuri prin Dakar si pe crestele muntzilor. E motocicleta care a devenit una cu mine. O cunosc bine, si ea parca ma simte. Luna asta, ne casatorim...

 

P.S. Am uitat sa precizez, e dicutabila si problema cuplului pe asfalt. Daca avea si Afrikana 1100-1200 de cm.... Oricum, ma bucur ca motociclete cu renume pentru fiabilitatea lor, pentru longevitatea in timp, sunt analizate in comparatzie cu Africa Twin. Asta imi intareste convingerea ca am facut o alegere buna.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe topicul asta ar trebui sa raspunda doar cei care AU AVUT AMBELE MOTOARE. Altfel, fiecare isi lauda ce are acasa si nu se ajunge la nicio concluzie. Nu e suficient nici macar sa fi avut una si doar sa te fi dat o data sau de doua ori cu cealalta. Daca nu le-ai avut pe ambele si astfel sa fi avut ocazia de a le testa real in tot felul de conditii si situatii, nu poti fi obiectiv.

Nu mai bateti campii cu ce aveti voi acasa si afirmatii de genul: "clar, e cea mai tare.................parerea mea :( "

 

ps- Am facut o simpla observatie. Nu vreau sa intru intr-o polemica cu nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca a mea e cea mai tare. Am spus ca din punctul meu de vedere e cea mai potrivita pentru mine. Si am mai sugerat ca nu ai cum sa compari o motocicleta de 1200 de cm cu una de 750. Era normal ca un posesor de BMW sa sara in sus. Nu ma deranjeaza. Am mers cu ceva BMW-uri, dar nu cu GS-uri. Deci poate nu sunt chiar asa de subiectiv. Salut totzi posesorii de BMW, si imi pare rau daca s-au simtzit atacatzi. Sa ne vedem sanatoshi la o plimbare cu motoarele, si la o bere rece sa mai racoreasca atmosfera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am spus ca a mea e cea mai tare. Am spus ca din punctul meu de vedere e cea mai potrivita pentru mine. Si am mai sugerat ca nu ai cum sa compari o motocicleta de 1200 de cm cu una de 750. Era normal ca un posesor de BMW sa sara in sus. Nu ma deranjeaza. Am mers cu ceva BMW-uri, dar nu cu GS-uri. Deci poate nu sunt chiar asa de subiectiv. Salut totzi posesorii de BMW, si imi pare rau daca s-au simtzit atacatzi. Sa ne vedem sanatoshi la o plimbare cu motoarele, si la o bere rece sa mai racoreasca atmosfera.

 

 

Stai bre asa ca n-am sarit in sus ca posesor de BMW.

Hai sa incepem cu inceputul.

Spui ca nu ai scris mai demult deoarece, ca proaspat posesor de Africa, ai fi fost subiectiv. Dar acum, fiind expert in Africa, in comparatie cu BMW, cu care, in postul initial, spui ca n-ai mers niciodata, poti sa faci o comparatie pertinenta. Deci, din start, din punctul tau de vedere, ca sa fii obiectiv intr-o comparatie, e suficient sa incerci doar una din variante. Nici nu mai zic de "nehotararea" ta. In postul initial spui ca nu ai mers pana acum cu un BMW ca sa poti face o comparatie, dar acum ti-ai adus aminte ca de fapt ai mers, dar nu cu GS............. "Hotarasta-te!!!!!!!!!!!"

Mai spui ca inca nu s-a inventat motocicleta care sa te faca sa renunti la Africa. Acum eu te intreb: cate mobre enduro-touring ai avut?

Dupa toate astea, continui cu niste pareri personale vizavi de cele doua motociclete. Ca exemplu: "Nu cred ca o sa vad vreodata sau cel putzin asa sper, un motor de Afrika demontat." Sper ca glumesti, nu?

Iar motivul 4 din "comparatia" ta mi se pare total subiectiv. Este declaratia de dragoste a unui fan AT. Nu are nicio valoare obiectiva.

 

Ideea topicului cred ca era chiar comparatia pertinenta intre cele doua motociclete, si nu sentimentele fanilor vizavi de "mandrele" lor.

 

Ca sa ma fac inteles exact, ma deranjeaza sa vad cum fel de fel isi dau cu parerea in totala necunostinta de cauza, unii (nu neaparat tu) motivand ca: "ce, eu n-am dreptul la o opinie?"

Nu m-am bagat in seama ca posesor de BMW "deranjat". Pur si simplu, din cand in cand, ma mai apuca spumele cand citesc fel de fel de aberatii nesustinute obiectiv in niciun fel.

Aici nu sustin vreo firma. Pur si simplu era un topic comparativ. Cred ca era normal sa-si dea cu parerea doar cei care au testat serios cele doua modele, si nu fanii diferitelor firme.

 

Te rog nu te supara. Bafta :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Pe topicul asta ar trebui sa raspunda doar cei care AU AVUT AMBELE MOTOARE. Altfel, fiecare isi lauda ce are acasa si nu se ajunge la nicio concluzie. Nu e suficient nici macar sa fi avut una si doar sa te fi dat o data sau de doua ori cu cealalta. Daca nu le-ai avut pe ambele si astfel sa fi avut ocazia de a le testa real in tot felul de conditii si situatii, nu poti fi obiectiv.

Nu mai bateti campii cu ce aveti voi acasa si afirmatii de genul: "clar, e cea mai tare.................parerea mea :lol: "

 

ps- Am facut o simpla observatie. Nu vreau sa intru intr-o polemica cu nimeni.

Cam greu sa povestesti cu cineva care a avut ambele motoare :ok: Mai ales ca nu prea sint compatibile dupa parerea mea. Eu merg destul de des cu Tafu si i-am luat o data mai serios motorul la calarit. Eu am africa, el gs. Africana e incomparabil mai manevrabila in teren, mai inalta, mai protejata la trinte si mai confortabila. Si suspensia mult mai eficienta. Pe sosea insa marge ok pina pe la 120-130. GS-ul nu-si merita banii decit pe asfalt unde se intinde nemaipomenit si e foarte stabil fata de teren unde e greoi si slab manevrabil. Ii bun la ture lungi pe asfalt chiar mai prost, dar asfalt.

 

Parerea mea e ca africa e 60% macadam iar gs-ul invers 60% asfalt. Amindoua motoare foarte fiabile, gs-ul are cardanul care face mult la ture lungi (nu necesita intretinere si nu se uzeaza). Cine insa a avut africana si se da la maximum cu ea nu-si ia gs. Nimeni nu trece la gs, iar cei care au facut-o scapa de el si revin. Africana are o personalitate puternica, pe care nemtalaii nu au cum sa o egaleze. Gs-ul e pur si simplu un design mai nou, injectia, cardanul, ABS-ul si capacitatea cilindrica il fac sa fie ales de unii, dar africa e sex cu zeii. Cei care se dau pe asa cva stiu de ce. GS-ul e doar o masinarie reusita. No offence! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam greu sa povestesti cu cineva care a avut ambele motoare :D Mai ales ca nu prea sint compatibile dupa parerea mea. Eu merg destul de des cu Tafu si i-am luat o data mai serios motorul la calarit. Eu am africa, el gs. Africana e incomparabil mai manevrabila in teren, mai inalta, mai protejata la trinte si mai confortabila. Si suspensia mult mai eficienta. Pe sosea insa marge ok pina pe la 120-130. GS-ul nu-si merita banii decit pe asfalt unde se intinde nemaipomenit si e foarte stabil fata de teren unde e greoi si slab manevrabil. Ii bun la ture lungi pe asfalt chiar mai prost, dar asfalt.

 

Parerea mea e ca africa e 60% macadam iar gs-ul invers 60% asfalt. Amindoua motoare foarte fiabile, gs-ul are cardanul care face mult la ture lungi (nu necesita intretinere si nu se uzeaza). Cine insa a avut africana si se da la maximum cu ea nu-si ia gs. Nimeni nu trece la gs, iar cei care au facut-o scapa de el si revin. Africana are o personalitate puternica, pe care nemtalaii nu au cum sa o egaleze. Gs-ul e pur si simplu un design mai nou, injectia, cardanul, ABS-ul si capacitatea cilindrica il fac sa fie ales de unii, dar africa e sex cu zeii. Cei care se dau pe asa cva stiu de ce. GS-ul e doar o masinarie reusita. No offence! :moto:

 

Nu te contrazic. N-am avut niciuna. Dar, in spirit de gluma, ai uitat sa precizezi despre care GS e vorba. Uite, si asta tot GS estepost-5780-1226649448_thumb.jpg doar ca e de 800 :P

Uite si niste date tehnice:

Engine

 

Type Water-cooled, 2-cylinder, 4-stroke, four valves per cylinder, two overhead camshafts, dry sump lubrication

 

Bore x stroke 82 mm x 75.6 mm

 

Capacity 798 cc

 

Rated output 63 kW (85 hp) at 7,500 rpm (optional 91 RON version: 61 kW (83 hp) at 7,500 rpm)

 

Max. torque 83 Nm at 5,750 rpm (optional 91 RON version: 81 Nm at 5,750 rpm)

 

Compression ratio 12.0 : 1

 

Mixture control / engine management Electronic intake pipe injection / digital engine management (BMS-K)

 

Emission control Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3

 

Performance / fuel consumption

 

Maximum speed Over 200 km/h

 

Fuel consumption per 100 km at constant 90 km/h 3.8 l

 

Fuel consumption per 100 km at constant 120 km/h 5.2 l

 

Fuel type Unleaded super, minimum octane rating 95 (RON); with optional engine mapping compatible with 91 RON

 

Electrical system

 

Alternator three-phase alternator 400 W

 

Battery 12 V / 14 Ah, maintenance-free

 

Power transmission

 

Clutch Multiple-disc clutch in oil bath, mechanically operated

 

Gearbox Constant mesh 6-speed gearbox integrated into crankcase

 

Drive Endless O-ring chain with shock damping in rear wheel hub

 

 

Chassis / brakes

 

Frame Tubular steel space frame, load-bearing engine

 

Front wheel location / suspension Upside-down front fork, Ø 45 mm

 

 

Rear wheel location / suspension Cast aluminium dual swing arm, WAD strut (travel related damping), spring pre-load hydraulically adjustable (continuously variable) at handwheel, rebound damping adjustable

 

Suspension travel front / rear 230 mm / 215 mm

 

Wheelbase 1,578 mm

 

Castor 117 mm

 

Steering head angle 64°

 

Wheels Wire spoke

 

Rim, front 2.15 x 21"

 

Rim, rear 4.25 x 17"

 

Tyres, front 90/90 - 21 54V

 

Tyres, rear 150/70 - 17 69V

 

Brake, front Twin disc, floating brake discs, diameter 300 mm, double-piston floating calipers

 

Brake, rear Single disc, diameter 265 mm, single-piston floating caliper

 

ABS Optional extra: BMW Motorrad ABS (can be switched off)

 

 

Dimensions / weights

 

Length 2,320 mm

 

Width (incl. mirrors) 945 mm

 

Height (excl. mirrors) 1,350 mm

 

Seat height, unladen weight 880 mm (low seat: 850 mm)

 

Inner leg curve, unladen weight 1,940 mm (low seat: 1,900 mm)

 

Unladen weight, road ready, fully fuelled 1) 207 kg

 

Dry weight 2) 185 kg

 

Permitted total weight 443 kg

 

Payload (with standard equipment) 236 kg

 

Usable tank volume 16.0 l

 

Reserve ca. 4.0 l

 

 

 

Sincer, cu asta ar trebui comparata Africa. Sunt din aceeasi clasa. Si daca le comparam, nu stiu in ce parte va inclina balanta.......

 

:sick:

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Iaca aici "fratia" dintre GS 800 si AfricaTwin :drink:

http://www.mototrip.info/mng2008/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o nelamurire am in discutia asta:

 

e normal sa compari un model care a fost retras in 2003(si costa 4-5000 euro full accesorizat) cu un model aparut in 2008 care costa 14000 full accesorizat? Parca topicul incepuse cu initiatorul spunand ca vrea o parere intre doua motoare care zicea el au cam acelasi pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o nelamurire am in discutia asta:

 

e normal sa compari un model care a fost retras in 2003(si costa 4-5000 euro full accesorizat) cu un model aparut in 2008 care costa 14000 full accesorizat? Parca topicul incepuse cu initiatorul spunand ca vrea o parere intre doua motoare care zicea el au cam acelasi pret.

Pai normal ca nu-i corect. AT in cazul asta e best qual for money. Nu ca m-ar interesa. Io am geseu. D-o mie. Bun si ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit aici, daca as fi initiatorul acestui topic, cred ca obiectiv as fi indecis. Subiectiv, as intreba-o pe prietena/nevasta care ii place mai tare din prima, fara sa se documenteze (doar am facut-o eu). Poate vi se pare tampita ideea, dar daca va place sa fiti placut surprinsi cateodata, incercati. Oricum nu trebuie sa o iei de buna daca erai deja hotarat, si nici ea nu se asteapta la asta.

 

Alfel, simt ca ar trebui aruncata o manusa aici. Barajul Argesului - Dunare dus intors, At vs Gs. Fiecare pleaca pe a lui, dar la intoarcere o ia pe cealalta. Deci trebuie sa fie numar par cei care participa. Bineinteles, poate veni oricine cu orice ca observator.

 

 

sherky ar trebui sa fie si el prin preajma

 

ce ziceti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine a fost mult mai simplu. Africana n-are ABS, GSu' are. A castigat GS-ul de la distanta, mergand cu spatele :drink: Mi-a salvat pielea si s-a salvat singur de vreo 2 ori pana acum. O data din cauza unei (cuvant urat) care mi-a taiat fata (si a fost prima data cand am activat ABS-ul pe fata pe asfalt uscat), iar a doua oara eu eram cretinul care a pus frana pe piatra cubica umeda si nu intelegeam de ce imi pulseaza maneta la 10-15% din cursa :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer,eu nu am reusit niciodata sa fac ABS sa ma scoata din rahan. Ma stiu cu frana. Mai putin cu gazu'! :drink: Hai,poate o data chiar s-a activat ABS la o frana mai violenta insa nu pot zice 100% cu siguranta. D-aia mi se rupe daca o mobra are ABS sau nu. Si oricum,offroad io il scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alfel, simt ca ar trebui aruncata o manusa aici. Barajul Argesului - Dunare dus intors, At vs Gs. Fiecare pleaca pe a lui, dar la intoarcere o ia pe cealalta. Deci trebuie sa fie numar par cei care participa. Bineinteles, poate veni oricine cu orice ca observator.

ce ziceti?

 

Daaaa!!! Vreau sa vad si eu asta!!!! Fight... fight... fight... :moto:

Ce pacat ca nu se va baga nimeni... :drink: Drept este ca nici eu nu cred ca m-asi baga daca una din mobre ar fi a mea. Oricum, interesanta idee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...