Sari la conținut

Motorcycle Club & Riding Club Education


night81angel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 882
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Fiecare cu durerea lui.......keep up the good work (scuze de off topic)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Ce bine ma distrez! :)

 

no daca te distrezi explica-ne si noua:

cand ziceai ca la intalniri mergi doar tu si motorul - fara nici un bagaj adica - asta inseamna ca nu ai la tine nici macar chiloti de schimb ?!! :)

 

nu vorbesc de fineturi gen: periuta + pasta dinti, sapun, prosop, hartie igienica, sosete...

dar

nici macar chiloti de schimb?!

 

nu vreau sa stiu ce-i la kuru tau dupa o intalnire de 3 zile de baute + 2 de stat in saua motocicletei... :D

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist adevarat nu are nevoie de chiloti. Nici macar de dinti, d'apoi de periuta sau alte nimicuri. Dar fara batic :) si braincap :) nu prea poti sa aspiri la titlul de motociclist "adevarat".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de unde atata rautate si beshini in cap la unii? Dece simtiti nevoia sa va bagati (cuvant urat) in lucruri si oameni pe care altii ii respecta. In nici un caz pt ca va simtiti superiori, doar dati dovada de frustrari mai mult sau mai putin ascunse.

 

Lipsa de respect e dovada clara a lipsei de educatie ca biker ba chiar dovada ca nu esti biker deloc. Esti doar un arici care isi face drumurile pe un motor.

Tot bagati mare aici cu "adevaratii" bikeri care fac "j" de kilometrii pe langa care MC-istii sunt fix (cuvant urat). Nu e concurs aici si nimeni nu vrea sa va ia voua laurii de purtatori de treling. Mergeti cum vreti si cu ce vreti pe nimeni nu intereseaza.

 

Dar atunci cand jigniti un Patch intrati in ape tulburi unde lipsa de educatie si respect aduce cu sine penalitati severe.

 

Iar cand o sa dormi langa un foc facut langa motor invelit cu o patura ce a fost legata de ghidon o sa simti dece agaricii care dorm in hoteluri, ajung in locuri noi numai ca sa vada "obiectivele turistice" si calaresc adevarate masini decapotabile fac degeaba cei j de mii de kilometrii pt ca nu o sa inteleaga nimic! Am folosit extreme asa ca nu intelegeti adliteram ci ca pe o povestire din Biblie (chiar daca am facut de multe ori si practic lucrurile astea).

 

Circel, nu esti decat un wanna-be si asta te plaseaza cel mai jos in discutia asta. Esti ariciul fara tzepi, dar sti sa scuipi... frumos! daca vrei sa nu lingi unde ai scuipat sper sa renunti la paintjobul cu craniu pe motor, la costumul negru de piele, vetsta de piele si aierele de biker dur. Altfel imiti jalnic si fara consistenta Hell's Angel-ii pe care ii hulesti.

 

Si un sfat: terminati cu injuratul HA. Nimeni nu are nimic cu voi, nu vad dece ar trebui sa aveti voi cu ei!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@csaky , ai japoneza ???? Cruiser ??? Pe cardan ???

Ma scuzi , dar eu am zis ca ai un Harley , poate datorita atitudinii tale rebele. Ma gindeam "mamaaa , baiatu' asta are Harley , bravo lui , e un rebel". In fine , fiecare are ce vrea , poate m-am grabit eu sa trag concluzii , ma gindeam la tine ca la un 1% , ceva adevarat. Ca in filmul ala "Harley Davidson si Marlboro Mann"

Buna si japoneza aia , da' daca era neagra , cred ca era cool. E pictata ? Mie negru imi place cel mai mult , ma gindesc s-o fac pe a mea negru mat.

Succes in continuare , astept sa te vad pe un ciopar adevarat , marca Harley. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Csaky deja o dai in diverse. Absolut ''intamplator'' calaresc cau baietii astia de se vorbeste aici. Casca integrala la distantele parcurse si viteza de pe autostrada este INDISPENSABILA. La fel nu este nici o rusine sa iti scoti combinezonul de ploaie la nevoie. Nici chiar in Romania nu vad nimic eroic sa traversezi tara cu un batic sau chiar cu braincap intr-o zi de toamna ploioasa si friguroasa. Imagini cu batic in cap functioneaza in sudul US. Nici un motociclist care tine la sanatatea lui nu va merge intr-un climat continental cu batic in cap. Eventual va avea o ''cariera'' de maxim 10 ani dupa care face punctii la sinuzita....

 

Bafta :)

 

Vezi ca Sonny are si integrala si parbriz

 

Un motociclist adevarat nu are nevoie de chiloti. Nici macar de dinti, d'apoi de periuta sau alte nimicuri. Dar fara batic :) si braincap :D nu prea poti sa aspiri la titlul de motociclist "adevarat".

 

 

:P

 

rog posesorii de hd-uri sa nu se basice, take a joke!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca fiecare sa mearga cum doreste. Chiar si bagatul in legi a obligativitatii unor masuri de siguranta mi se pare o limitare a libertatii. De fapt nu mi se pare, este... In rest, ce sa mai zic, e vara si fain, dati-va...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca fiecare sa mearga cum doreste. Chiar si bagatul in legi a obligativitatii unor masuri de siguranta mi se pare o limitare a libertatii. De fapt nu mi se pare, este... In rest, ce sa mai zic, e vara si fain, dati-va...

 

* bun sfat! ...da cu ce?!!??? :)(

aaaah!...mai am 2 saptamanai jumate.

 

revin on-topic, cu o idee.

 

ideea de MC si ideea de libertate (sunt doua, de fapt).

pentru mine, in mintea mea, clubul moto (outlaw & others) deschide o controversa. un motociclist care vrea sa fie total liber, nu cred ca se inscrie intr-un MC. pentru ca in MC sunt reguli, restrictii, ierarhie (supunere!) si consecinte care nu depind numai de liberul tau arbitru. asa ca, dupa mine, MC-urile nu sunt pentru cel care vrea sa fie un spirit (total) liber. personal, cunosc putini astfel de motociclisti si ii invidiez si admir (in taina).

in MC ai un "set" de avantaje si unul de dezavantaje, ca in orice organizatie. nu e simplu sa intri, nu e simplu sa iesi. pentru ca devi (sau vrei sa devi) o parte din angrenaj si asta "costa". la modul real, iti trebuie timp, dedicatie, etc. de investit.

 

personal, nu cred ca mi-as putea regasi vreodata identitatea, telurile & stuff intr-un MC, asta datorita firii mele si defectelor. nu intotdeauna sa fii liber, independent, e o calitate. sau un avantaj. desi toti (vad pe aici) isi doresc asta, se scoala cu noaptea in cap si se urca pe motor si isi spun: muaaaa! sunt liber! libdertatea nu exprima numai felul in care te dai cu motorul. ca nu cred ca vreunul din cei de pe forumul asta e DOAR motociclist. fiecare are si viata, alta decat asta de pe forum sau de pe la intrunirile moto :)

intentia mea (sau dorinta) este sa gasesc oameni care gandesc, actioneaza si pretuiesc viata la fel ca mine. nu multi, cativa. cu astia sa pot pleca la drum, cand vrem, cand e timpul de drum. cred ca mi-ar placea un RC ...sau cum s-o chema.

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bun sfat! ...da cu ce?!!??? :)(

aaaah!...mai am 2 saptamanai jumate.

 

revin on-topic, cu o idee.

 

ideea de MC si ideea de libertate (sunt doua, de fapt).

pentru mine, in mintea mea, clubul moto (outlaw & others) deschide o controversa. un motociclist care vrea sa fie total liber, nu cred ca se inscrie intr-un MC. pentru ca in MC sunt reguli, restrictii, ierarhie (supunere!) si consecinte care nu depind numai de liberul tau arbitru. asa ca, dupa mine, MC-urile nu sunt pentru cel care vrea sa fie un spirit (total) liber. personal, cunosc putini astfel de motociclisti si ii invidiez si admir (in taina).

in MC ai un "set" de avantaje si unul de dezavantaje, ca in orice organizatie. nu e simplu sa intri, nu e simplu sa iesi. pentru ca devi (sau vrei sa devi) o parte din angrenaj si asta "costa". la modul real, iti trebuie timp, dedicatie, etc. de investit.

 

personal, nu cred ca mi-as putea regasi vreodata identitatea, telurile & stuff intr-un MC, asta datorita firii mele si defectelor. nu intotdeauna sa fii liber, independent, e o calitate. sau un avantaj. desi toti (vad pe aici) isi doresc asta, se scoala cu noaptea in cap si se urca pe motor si isi spun: muaaaa! sunt liber! libdertatea nu exprima numai felul in care te dai cu motorul. ca nu cred ca vreunul din cei de pe forumul asta e DOAR motociclist. fiecare are si viata, alta decat asta de pe forum sau de pe la intrunirile moto :)

intentia mea (sau dorinta) este sa gasesc oameni care gandesc, actioneaza si pretuiesc viata la fel ca mine. nu multi, cativa. cu astia sa pot pleca la drum, cand vrem, cand e timpul de drum. cred ca mi-ar placea un RC ...sau cum s-o chema.

 

(2 centi parerea mea)

Libertate nu inseamna singuratate (amara, demna de mila si de cele mai multe ori suicidala). Exista doar libertatea de a nu te supune legilor majoritatii. E libertatea wolf-pack-ului de a hali din turma. Leagea junglei nu e anarhie, ci chiar un set de legi stricte care te pun in masura sa fi liber in raport cu turma de oi. Prea mult bla bla ca sa isi aiba rostul aici. Vezi S Hunter - nu numai vestitul HA... are niste ganduri extrem de tari la adresa libertatii individului in societate si a drepurilor lui de manifestare.

Dar deja suntem cu pluta mult plecati de la ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* Sobolanu' are, ca intotdeauna, dreptate :)

 

a la votre!

@Sobolanu spune multe lucuri bune!

Eu personal ma bucur de fazele de genu: iesire cu moto 300-400 km/zi, dormit in cort langa un foc si beutul a catorva substante tari si statul la o vorba cu prietenii, si a doua zi sa te trezesti mirosind a fum de la foc si bagi o balaceala in primul parau si sa ii dai bataie iara a doua zi; e ceva care multi nu au cum sa aprecieze pentru ca nu-i caracterizeaza! Iar târtanul român nu-i facut sa fie liber ganditor ci e facut sa fie grandoman (exemplu: sa aiba numa etichete pe el, parfumuri nu stiu de care si hoteluri cu Wireless si TV-uri LCD de 106cm),....etc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot o dam in libertati , Arnold a spus o vorba mare. E liber omul care este atit de puternic , incit sa nu depinda de altii.

Tare frate , sint de acord maxim. Problema este cit de liber te poti simti in societate ? Societatea oricum ingradeste , deci , pt. a fi liber , trebuie sa te ridici deasupra societatii , dar cum ? Este un cerc vixios , pt. ca , in cazul nostru , ca sa ai motor , iti trebuie bani , ca sa ai bani , tre' sa ai o munca buna (depinde de motor). Cind ai o munca buna , ai fost macinat deja de moara sociala , care te-a bagat pe o parte mic si nevinovat si te-a scos pe partea ailalta un om cu principii. Ai facut o facultate , te-ai slefuit , ai o munca jmechera , ai responsabilitati. Deja ai statut , ai imagine. Deci , nu esti liber , doar te crezi , cind incaleci pe mobra. Nu mai merge sa te faci roz in cap si sa-ti tatuezi o svastica pe antebrat , ca asa vrei tu.

De fapt , libertatea se termina acolo unde accepti societatea. Daca nu o accepti , esti asocial , daca o accepti , esti prizonier. Esti liber atit cit iti pemiti , nu cit vrei , atit cit iti permit altii , de fapt.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot o dam in libertati , Arnold a spus o vorba mare. E liber omul care este atit de puternic , incit sa nu depinda de altii.

Tare frate , sint de acord maxim. Problema este cit de liber te poti simti in societate ? Societatea oricum ingradeste , deci , pt. a fi liber , trebuie sa te ridici deasupra societatii , dar cum ? Este un cerc vixios , pt. ca , in cazul nostru , ca sa ai motor , iti trebuie bani , ca sa ai bani , tre' sa ai o munca buna (depinde de motor). Cind ai o munca buna , ai fost macinat deja de moara sociala , care te-a bagat pe o parte mic si nevinovat si te-a scos pe partea ailalta un om cu principii. Ai facut o facultate , te-ai slefuit , ai o munca jmechera , ai responsabilitati. Deja ai statut , ai imagine. Deci , nu esti liber , doar te crezi , cind incaleci pe mobra. Nu mai merge sa te faci roz in cap si sa-ti tatuezi o svastica pe antebrat , ca asa vrei tu.

De fapt , libertatea se termina acolo unde accepti societatea. Daca nu o accepti , esti asocial , daca o accepti , esti prizonier. Esti liber atit cit iti pemiti , nu cit vrei , atit cit iti permit altii , de fapt.

 

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot o dam in libertati , Arnold a spus o vorba mare. E liber omul care este atit de puternic , incit sa nu depinda de altii.

Tare frate , sint de acord maxim. Problema este cit de liber te poti simti in societate ? Societatea oricum ingradeste , deci , pt. a fi liber , trebuie sa te ridici deasupra societatii , dar cum ? Este un cerc vixios , pt. ca , in cazul nostru , ca sa ai motor , iti trebuie bani , ca sa ai bani , tre' sa ai o munca buna (depinde de motor). Cind ai o munca buna , ai fost macinat deja de moara sociala , care te-a bagat pe o parte mic si nevinovat si te-a scos pe partea ailalta un om cu principii. Ai facut o facultate , te-ai slefuit , ai o munca jmechera , ai responsabilitati. Deja ai statut , ai imagine. Deci , nu esti liber , doar te crezi , cind incaleci pe mobra. Nu mai merge sa te faci roz in cap si sa-ti tatuezi o svastica pe antebrat , ca asa vrei tu.

De fapt , libertatea se termina acolo unde accepti societatea. Daca nu o accepti , esti asocial , daca o accepti , esti prizonier. Esti liber atit cit iti pemiti , nu cit vrei , atit cit iti permit altii , de fapt.

Eu am un job care ma ajuta sa sug din sistem si in mare parte fac ce-mi tai capul! Asa ca eu deja io trag sistemului cat pot de mult :) !

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Shobolanu'' date='Jul 23 2010, 10:57 AM' Vezi S Hunter - nu numai vestitul HA... are niste ganduri extrem de tari la adresa libertatii individului in societate si a drepurilor lui de manifestare.

 

Si totusi S. Hunter s-a sinucis

probabil era satul de libertate

Mesaj completat

idea de libertate difera de la persoana la persoana

pentru unii inseamna incalcarea legilor , pentru altii posibilitatea de face ce vreau cu viata lor etc.

 

eu cred ca numai prin simiplu fapt ca existi si ai posibiltaea sa traiesti esti deja liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sinuciderea nu-i ce-a mai jmechera libertate. Il fuchi chiar pe Doamne-Doamne , el iti da viata (cred unii) , tu ti-o iei , cu tupeu. Si aia care ramin dupa tine , sint obligati sa te ingroape , chiar daca nu au fost de acord cu gestul. Jmecherie pa sistem biturbo , frate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ni ma ce zice unu' dastept: "None are more hopelessly enslaved than those who falsely believe they are free." (Goethe)

Asa ca mai da-o-n maicasa de libertate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sinuciderea nu-i ce-a mai jmechera libertate. Il fuchi chiar pe Doamne-Doamne , el iti da viata (cred unii) , tu ti-o iei , cu tupeu. Si aia care ramin dupa tine , sint obligati sa te ingroape , chiar daca nu au fost de acord cu gestul. Jmecherie pa sistem biturbo , frate.

nu te enerva

asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...