Sari la conținut

La Uniriiiii ! Bucuresti - 23.11.2007


OLY
 Share

Postări Recomandate

Astazi defapt pe 23.11.2007 vazand soare , cald , frumos afara am scos motorul ca tot omu' cu gandul de a ma duce la un TCM de pe splai . La unirii ...eu venind pe cantemir si incadrat inca din intersectie pe ultima banda pt ca urma sa fac stanga pe splai ....plec frumos de la semafor ...soseaua destul de goala ...inspiratie divina , nu dau in ea ca apucatu' dar evident plec primul de la semafor si imi continui drumul mentinand aceiasi banda si avand o viteza de aproximativ 55 kmh .Pe o banda paralela dar la 2 benzi in dreapta rula un S.U.V Nissan al carui sofer s-a gandit ca si el vrea mai in stanga :baldy: ....l-am vazut cum trage de volan si taie o banda fara sa clipeasca si am crezut ca se multumeste cu atat .....dar a continuat in acelasi mod vertiginos sa traga stanga ...fara urma de semnal sau altceva ....jap 2 benzi dintr-o bucata ......bineinteles eu frana ...spate blocat fatza cat am putut ca sa n-o pierd si la un moment dat ne-am intalnit . :( ...mi-am vazut genunchiul intre motor si aripa lui am auzit carena plesnind ...ghidon in aripa cu tot cu mana ....dupa care am ricosat in stanga si am reusit sa opresc 2m mai in fatza tinand motorul cu toata puterea sa nu cad .....nu de alta dar trotuarul era plin pe margine de stalpi antiparcare DIN FIER !

Genungherele m-au salvat de la mare belea , protectie tare de cot din geaca la fel numai manusile au fost de piele fara protectii si acolo am avut un deget prins bine intre ghidon si masina ...

Am urcat motorul pe trotuar m-am verificat la picior si era ok... dar tremuram tot .timp in care vad o silueta care se apropia zicand de 10 ori pe secunda'' NU TE-AM VAZUT'' esti bine ...bla bla ....au urmat politeturile de rigoare si vizita la politie unde am stat nu mai putin de 4 ore si abordari de genu de ce nu mai stati si voi pe acasa pe frigu asta domle? :finger: Individul a primit DOAR 3 punte penalizare si amenda de 7sute si ceva de mii :baldy: AM dovada am copie dupa asigurarea lui si toate celea (masina era de rds) INTREBAREA mea acuma este cum fac sa imi scot banu pe carena acceleratie si esapament ......adica ma duc la aliantz unde are el namila asigurata si aia imi fac deviz sau cum ...ca daca honda mea e din 90 si mi-o evalueaza aia la 800 euro toata cum au obiceiul , ma aleg cu 3 euro si praful de pe toba ! Ce ma sfatuiti?

post-8699-1195868212_thumb.jpg

post-8699-1195868224_thumb.jpg

post-8699-1195868332_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 54
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta nu prea suna a bine ca am sanse sa raman un mare tepuit ...honda o sa ceara bani seriosi pe 2 plastice 3 suruburi si o tabla si am sanse sa raman cu ea facuta din banii mei ca tiriacu sa nu dea mai mult de x lei .......si sa ma judec eu cu asigurarile sau cu oricine stim ca dureaza ANI ! deci cum o fac elegant ...legal si frumos ..... sunt baieti care au mai trecut prin rahaturi d'astea cu asigurari ....va rog postati !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai..exista oricand modalitatea nr 2 - bagi frumos manusa dreapta, sau stanga, dupa caz, si il pocnesti pe om de vreo 2-3 ori intre felinare. dar nu ti'o recomand..

nu, serios.. din cate stiu se poate sa iti plateasca facturile, dar cel mai bun sfat ar fi sa contactezi o persoana care a trecut prin asta. mai asteapta 1-2 zile si vezi cine iti mai raspunde pe aici, poate avem vreun patit cu aliantz, si stie care'i smecheria la ei...

partea buna e ca nu ai patit nimic, lasa'i dracu' de bani ...

 

 

 

--- Mesaj completat în 24 Nov 2007 06:34 -------------

<[RO][EVOLVA]Robertss> ce vrei sa sti de asigurare ?

<[RO][RDS]stalky> roberts

<[Help-Czone]zZzZzZ> vreau sa stiu

<[RO][EVOLVA]Robertss> poate te pot ajuta yo k a avut tata accident de curan

<[RO][RDS]stalky> care aveti hitman

<[Help-Czone]zZzZzZ> daca pot sa ma duc sa imi repar eu masina

<[Help-Czone]zZzZzZ> si sa ma duc cu facturile la firma de asigurari a vinovatului

<[RO][EVOLVA]Robertss> si sa primesti banii dupa ?

<[Help-Czone]zZzZzZ> sa ma despagubeasca

<[RO][EVOLVA]Robertss> tata asa a facut

<[RO][EVOLVA]Robertss> dar intai

<[RO][EVOLVA]Robertss> trebuie sa vina cineva de la asigurare sau politie

<[RO][EVOLVA]Robertss> sa faca constatare la pagube

<[Help-Czone]zZzZzZ> evaluare sau constatare?

<[RO][EVOLVA]Robertss> si dupaia poti sa o repari

<[Help-Czone]zZzZzZ> constatare s'a facut

<[Help-Czone]zZzZzZ> stiu ce am avariat

<[Help-Czone]zZzZzZ> si ma duc la reprezentanta

<[RO][EVOLVA]Robertss> lu tata le-a facut pe aman2

<[Help-Czone]zZzZzZ> sa imi repare

<[Help-Czone]zZzZzZ> nu o sa am probleme apoi la despagubire?

<[RO][EVOLVA]Robertss> poti sa ii intrebi si pe ei sa fi sigur

<[RO][EVOLVA]Robertss> dar noua ne-au venit banii dupa

<[RO][EVOLVA]Robertss> vreo 2 luni

<Ghitza> Sal`tare zzzzz :baldy:

<[RO][EVOLVA]Robertss> si nau fost nici un fel de probl.

<[Help-Czone]zZzZzZ> ghitza, stii ceva?

<Ghitza> nop

<Ghitza> nu le am cu astea

<[Help-Czone]zZzZzZ> oki robertss, mersi mult

<[RO][EVOLVA]Robertss> npc :(

 

 

... mai intereseaza'te si tu, eu cred ca e ok :baldy: :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinion....dar ai avut noroc ca era asigurat de tiriac,una dintre cele mai bune firme de asigurari.

meri cu polita,procesul verbal si motorul la sucursala tiriac.Acolo faci o lista cu ce trebuie skimbat si mergi la honda sa iti faca o factura proforma cu care iara la tiriac sa o aprobe.Dak ai primit acceptul de la tiriac nu mai e nici o problema,honda o repara si isi ia banii de la tiriac.

 

PS.Nu da bani din buzunar,ai mari sanse sa nu ai mai iei inapoi sau sa astepti luni de zile dupa ei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare desenu!! bradul face tot! :baldy:

 

nu-ti mai face griji k rezolvi tu cu asigurarea,iar dak devine greu...2-3 ciocane in SUV si facem paguba mai mare k la tine :finger:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. suni la asiguratorul lui si-ti faci programare la unul din centrele lor pentru evaluarea daunei

2. cand te duci sa deschizi dosarul sa ai absolut toate actele care-ti trec prin minte in original si copie, la tine (permis, CI, actele motorului, RCA-ul motorului, etc)

3. dupa ce ti-a evaluat pagubele (arata-i orice indoitura, julitura, etc) si iti da un nr de dosar, cere-i si numele agentului si telefonul, sa dai de el

4. Obtii intai un deviz si eventual chiar factura proforma de la Honda, apoi cauta si alte firme ce aduc piesele necesare (cu acte !) si obtine si de acolo un deviz si proforma (cel mai probabil mai ieftin decat cel de la Honda :baldy: ). Ai grija sa fie inclusa si manopera pentru operatii precum si operatiile/timp trecute defalcat!

5 discuti cu reprezentantul de la asigurari ce are dosarul tau despre devize, proforme, si le depui la dosar. In mod normal (insa suntem in Romania) daca nu iti gasesc ei nod in papura (de obicei gasesc) in 21 zile lucratoare trebuie sa-ti plateasca. Te sfatuiesc, dacca ai cont de card, sa le dai sa-ti plateasca direct in cont pentru ca la casierie te mai poti lovi de: nu avem destui bani in casa, nu avea banca destui bani sa ne dea, etc.

6. Daca suma oferita de ei e mai mica decat necesarul tau, poti alege calea sa faci presiuni asupra soferulu, chiar si la judecata, insa poti vedea la sectiunea asta sau la Legislatie ce "c|_|rva" e justitia in Romania :finger:

 

Succes si rabdare :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce franeaza oamenii cu spatele? Nu incercati sa imi raspundeti; incercati fatza cu tupeu si veti vedea ca , dc e uscat, nu o pierdeti cu una, cu doua.

incearca tu sa franezi corect cu o motocicleta - adica fatza si spatele si ai sa vezi ca franezi mult mai bine decat doar fatza, cu aproximativ 30%.

Omul a zis ca a franat fata spate, spatele s-a blocat si fatza la limita blocarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi defapt pe 23.11.2007 vazand soare , cald , frumos afara am scos motorul ca tot omu' cu gandul de a ma duce la un TCM de pe splai . La unirii ...eu venind pe cantemir si incadrat inca din intersectie pe ultima banda pt ca urma sa fac stanga pe splai ....plec frumos de la semafor ...soseaua destul de goala ...inspiratie divina , nu dau in ea ca apucatu' dar evident plec primul de la semafor si imi continui drumul mentinand aceiasi banda si avand o viteza de aproximativ 55 kmh .Pe o banda paralela dar la 2 benzi in dreapta rula un S.U.V Nissan al carui sofer s-a gandit ca si el vrea mai in stanga :baldy: ....l-am vazut cum trage de volan si taie o banda fara sa clipeasca si am crezut ca se multumeste cu atat .....dar a continuat in acelasi mod vertiginos sa traga stanga ...fara urma de semnal sau altceva ....jap 2 benzi dintr-o bucata ......bineinteles eu frana ...spate blocat fatza cat am putut ca sa n-o pierd si la un moment dat ne-am intalnit . :( ...mi-am vazut genunchiul intre motor si aripa lui am auzit carena plesnind ...ghidon in aripa cu tot cu mana ....dupa care am ricosat in stanga si am reusit sa opresc 2m mai in fatza tinand motorul cu toata puterea sa nu cad .....nu de alta dar trotuarul era plin pe margine de stalpi antiparcare DIN FIER !

Genungherele m-au salvat de la mare belea , protectie tare de cot din geaca la fel numai manusile au fost de piele fara protectii si acolo am avut un deget prins bine intre ghidon si masina ...

Am urcat motorul pe trotuar m-am verificat la picior si era ok... dar tremuram tot .timp in care vad o silueta care se apropia zicand de 10 ori pe secunda'' NU TE-AM VAZUT'' esti bine ...bla bla ....au urmat politeturile de rigoare si vizita la politie unde am stat nu mai putin de 4 ore si abordari de genu de ce nu mai stati si voi pe acasa pe frigu asta domle? :finger: Individul a primit DOAR 3 punte penalizare si amenda de 7sute si ceva de mii :baldy: AM dovada am copie dupa asigurarea lui si toate celea (masina era de rds) INTREBAREA mea acuma este cum fac sa imi scot banu pe carena acceleratie si esapament ......adica ma duc la aliantz unde are el namila asigurata si aia imi fac deviz sau cum ...ca daca honda mea e din 90 si mi-o evalueaza aia la 800 euro toata cum au obiceiul , ma aleg cu 3 euro si praful de pe toba ! Ce ma sfatuiti?

 

 

Cand te duci la asigurari, cere-i agentului constatator de daune care iti face constatarea daunelor sa iti comunica valoarea de nou a motoretei. Dupa... , vorbim.... PM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a zis mai sus Patraulea...zic si eu...

 

Bine ca n-ai patit nimic...eu de o luna de la accident inca nu am nici un raspuns de la RCA...sunt seriosi toti...nu gluma...oricum eu am o paguba mult mai mare...considerabila chiar... ajung Marti in audiente la Directorul Omniasig...sper...sa gasesc un raspuns...acolo

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine un deviz de la reprezentanta si o proforma.

Cei de la asigurare dau acceptul si iti repari motoru'.

RCA despagubeste pana la 1 mld parca.

Chestia cu valoarea motocicletei nu intervine decat daca devizul e mai mare decat valoarea pe piata.

Cred ca nu ajungi acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il bateam cu casca in cap pana imi trecea piciorul daca eram in locul tau! dupa care ii ziceam scuze nu te-am vazut... culmea e ca mai nou in afara faptului ca sunt f neatenti vorbesc la telefon ,si trec chiar pe langa agenti vb la tel.iar nenea pulitaiu' se uita, daca mai e si femeie un zambet face totul! nu stiu ce o sa ne facem, dar cred ca o revolutie a motociclistilor nu ar strica. numa' bine :finger:

Editat de Luc1f3r
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

abia acum am vazut: electroventilatorul e si el stramb ....nu cred ca si radiatorul ca pierdea apa altfel .... da oricum trebuie sa le vad pe toate inainte sa ma duc la alianz

ps. multumesc pt sfaturi.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Asigurarile NU PLATESC pe proforma (la mine nu au acceptat absolut deloc, ba mai mult, mi-au dat ok-ul si mi-au dat un avans dupa ce le spusesem ca dauna totala nu imi este de ajuns ca sa repar motoreta si astfel o sa mi-a repar cum pot. Mi-au spus "nici o problema, asta-i doar un avans". Cu asta m-au prins... nu au mai vrut apoi sa-mi dea nici un ban, pur si simplu nu mai voiam chiar daca le spuneam ca trebuie sa-mi dea mai mult!!!). Iti mai dau daca aduci facturi ... dar daca le aduceam facturi pt reparatie ieseam vreo 2700 E in gaura !!!

 

2. @capitain busa: DACA vei ajunge la director, vei pleca si tu convins ca se va rezolva treaba (care oricum nu se va rezolva. Sfat: nu le spune ca pleci dun tara si te intorci in aprilie...

 

3.Nu te apuca de reparatia motorului fara ca agentul constatator de la asigurari sa nu faca constatarea. Apoi mai face o constatare service-ul de motorete in urma careia asiguratotul revine si suplimenteaza constatarea initiala.

 

Grija mare....

 

Numai bine!

Editat de patraulea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la asigurator cu toate actele (polita, dovada, copie CI, etc.). Inspectorul lor constata si iti cere deviz estimativ. Te duci la Honda le ceri deviz. Nu uita sa ceri de la Honda o hartie in care sa se precizeze pretul de nou, cu toate taxele incluse (DDP) pentru modelul tau de motocicleta sau pentru un model echivalent ca altfel iti calculeaza ei uzura luand in calcul pretul din cataloagele lor, si te tepuiesc in felul asta. Cu hartiile astea te intorci la inspectorul de la asigurari. Motorul fiind vechi iti va da mai mult ca sigur dauna totala. Din pacate daca motorul e mai vechi de 10 ani iti calculeaza uzura la 85%. Deci din pretul DDP precizat de Honda iti scad 85% si rezulta astfel valoarea motorului. Din bani rezultati in urma calculului de mai sus iti mai scad 25% taxa de epava si iti vireaza restul de bani (spre ex la un Yamaha Fazer 600 din 2000 au dat dauna totala 1350 euro, devizul pentru reparatii find mult mai mare). Cu banii astia te descurci si tu cum poti si iti repari mobra (mai lipesti un plastic, mai o fibra), sau daca esti masochist te duci si o faci la reprezentanta pe banii tai, apoi cu facturile in mana intentezi proces soferului vinovat pentru recuperarea restuleui de bani.

Chiar daca ar accepta sa iti plateasca reparatiile tot din buzunarul tau platesti initial si apoi te duci cu facturile la ei ca asiguratori din Romanica nu au decontare directa cu nici un service moto.

Multa Bafta si rabdare.

Editat de jumbo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra mea e inca la service, asa ca duo acolo langa ea :baldy:. Te duci la sigurator, face constatarea, dupa care te duci la HondaService, pe Timisoara :finger: unde iti face deviz estimativ. il dai pe fax la asigurator si ei iti dau un fel de accept formal de plata - care nu e oficial, dar iti da sperante - apoi pui ban pe ban (50% din cost) faci comanda la piese, pui ban pe ban, sa te ridici un pic peste inaltimea pretului estimat :baldy: mie mi-au estimat 2200, finalul a fost de exact 2333... repari, platesti, iei facturile toate si te duci la tiriac. nu stiu daca e regula, dar mi-e mi-au spus ca-mi dau banii in doua saptamani. a trecut una (ala de m-a lovit e la Asiban) :(

 

Pe mine m-au sfatuit altii (de la sigurari) sa nu umflu ci din contra, sa mai si renunt la unele probleme daca se poate. Au o traznaie de grila, dupa care iti calculeaza valoarea motocicletei... si daca ti-o estimeaza la 600 de euro... iti explica ca nu mai ti-o repara, ci-ti dau 600 de euro paguba totala da sa le dai lor mobra ceea ce tie nu-ti convine. Si daca ai pe cineva sa-ti puna o vorba buna... apeleaza cu incredere ca sigur vei avea nevoie.

 

Altcineva mi-a spus ca astia de la Allianz, ar fi cei mai seriosi si ca nu fac fitze multe, deci intr-un fel s-ar putea sa ai noroc ca moaca de te-a lovit era asigurat acolo. oricum, bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pasul 1 - mergi la asigurari Allianz.( constatarea lor)

Pasul 2 - mergi la un service care sa lucreze cu Honda (a doua constatare) - problema e ca cele doua firme trebuie sa aiba un contract de colaborare, deci nu poti merge la orice firma

Pasul 3 - Astepti aprobarea celor de la Allianz pentru despagubirea de la cea de-a doua constatare.

 

cand s-a dat aprobarea de reparatie astepti.

 

Altfel nu esti in masura sa repari motorul, cei de la asigurare nu trebuie sa iti dea o parte din bani, ci toti, ei trebuie sa achite in totalitate factura de service, apoi iei motorul.

 

Toate bune si ai grija la Dobitoci!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta nu prea suna a bine ca am sanse sa raman un mare tepuit ...honda o sa ceara bani seriosi pe 2 plastice 3 suruburi si o tabla si am sanse sa raman cu ea facuta din banii mei ca tiriacu sa nu dea mai mult de x lei .......si sa ma judec eu cu asigurarile sau cu oricine stim ca dureaza ANI ! deci cum o fac elegant ...legal si frumos ..... sunt baieti care au mai trecut prin rahaturi d'astea cu asigurari ....va rog postati !

eu am facut in felul urmator : le`am cerut service sa imi bag motoreta ca omul in service au zis ca nu au ,atunci am intrebat cum facem ca daca nu le dau cheile si sa se spele ei cu ea pe cap ca nu e vina mea ca omul a fost aasigrat la ei si ei nu au service....au zis sa caut eu sau daca vreau sa repar motoreta in REGIE PROPRIE.....asta am si facut m`a dus undeva pe la 7-8 milioane fara schimbare tobei+galerie (au mers si asa) le`am dus un deviz de vre`o 120 de milioane din care mi s`a scazut uzuri ...vechime si numai stiu ce si am luat banutzi in mana 50 de mil...dupa circa 2 luni de cearta si amnintari cu judecata....parrea mea e sa faci la fel...cel putin crede`ma ca daca nu ii amnenti nu faci mai nik...si vezi cum faci si dule un deviz puternic in care sa fie trecut tot de la manopera pana la ultima piulita care iti trebuie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1).In nici un caz nu accepta o parte din bani caci pe chitanta pe care te pun sa semnezi este posibil sa scrie ca nu mai ai nici o pretentie de la ei ,ca te-au despagubit. 2). Este oare vreun termen in care poate sa-l dea in judecata pe cel care l-a lovit daca nu este multumit cu ce ii dau asigurarile? E bine de stiut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

plm. dar numai experti in asigurari pe aici, si adevarati duri care zic din spatele monitorului: rupe-i capu'

 

ai fi in avantaj sa iti dea dauna totala. ai lua vreo 800-1000 euro, si piese sh gasesti, si ramai si cu bani de bere. vezi ce ai bulit la mobra, te duci la asigurare, ai grija sa treaca agentul TOT ce este belit, iar pe baza hartiei de la asigurator te duci la nea' Honda cel cu adosuri de nesimtit, ceri o oferta de pret pe piese, te rogi sa valoreze piesele mai mult decat este ea evaluata la asigurari, si iti iei banul de la asig dacadepaseste valoarea. asta daca nu cumva te trimit ei undeva sa ti-o repare... :finger:

nu ceri la honda deviz, caci te va costa vreo 2 bulioane.

succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar la honda costa devizul sau la oricare ? k mi-a dat azi o gajica de la alianz o foaie cu 3 service'uri unde sa ma duc sa imi faca constatarea!

 

--- Mesaj completat în 27 Nov 2007 18:14 -------------
Doamne cat iubesc Romania asta ! Azi am umblat juma de zi si nu am rezolvat nimic ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...