Sari la conținut

Cu Ce Se Poate Polisha Toba De Carbon Si Teava De Legatura?


emylyo
 Share

Postări Recomandate

Ori un deruginol si apoi smirghel, ori, daca e multa rugina, direct perie de sarma (e vb doar de evacuari, nu de toba).

Oricum, am si eu o intrebare, dupa polishat, ce vopsea se foloseste pe evacuare? Am intrebat la cei cu sobele de teracota, sa vad daca ei folosesc vreo vopsea care sa reziste, si mi-au spus ca nu, ei folosesc direct material cu pigment in el cand e sa construiasca vreo soba neagra.

Deci, unde as putea cauta in alta parte?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite mai atent ce vreau sa polisez.Vreau sa polishez ,nu sa distrug toba cu peria de sarma.Imi trebuie ceva de finete.Toba asta facea noua vreo 800 de verzisori si ar fii pacat sa imi bat joc de ea.

post-6602-1200306189_thumb.jpg

post-6602-1200306203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite mai atent ce vreau sa polisez.Vreau sa polishez ,nu sa distrug toba cu peria de sarma.Imi trebuie ceva de finete.Toba asta facea noua vreo 800 de verzisori si ar fii pacat sa imi bat joc de ea.

 

 

Pasi si de ce faci referire la ea ca "evacuare"? Eu am inteles galerii.

Nu stiu daca merge cu polish de masina, dar poti incerca, nu cred sa strice (dar mai cere o parere inainte).

 

 

Tng, tx, am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu se intelege la ce vrei sa dai lustru!!

Pozele alea sunt oribile,fa altele de calitate si scrie exact ce vrei..

Vrei sa lustruiesti finala de carbon sau evacuarile alea de inox pina in toba finala?

Daca le vrei pe astea ultimele..exista o solutie-am luat-o de pe ebay(este posibil sa fie si pe Louis) care ti le scoate luna in cinci minute.

Spune exact ce vrei si am sa caut.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa lustruiesc toba finala care in opinia mea se cheama evacuare si este de carbon si teava intermediara care este din titan.Mai raman galeriile de evacuare pe care cineva imi recomanda sa le iau la lustru cu peria de sarma.Pozele sunt cu telefonul si m-am exprimat zic eu cat decat bine.Galerai este galerie,evacuarea se vrea a fii toba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii vor sa te ajute, iti dau solutii, iar tu, amaratule, te dai cunoscator.

Evacuarea inseamna galerii. De "galerii de evacuare" ai auzit ?

Galeriile sunt cele care ies din motor si merg pina la tobe. Tobele sunt tobe, iar galeriile galerii.

Sistemul de evacuare inseamna tot, de la iesirea din motor si pana unde se termina toba si incepe lumea din spatele motoretei tale.

Eu nici acum n-am inteles ce vrei sa lustruiesti. Cred ca nici tu nu stii foarte precis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mah, pentru metale, stiu ca este o pasta. este si pe louis, dar nu stiu de care. a folosit un prieten ceva, si a iesit f bine. il intreb maine si iti zic

ptr carbon...nu stiu, si te sfatuiesc sa o lasi asa. sa nu ii strici rasina de pe fibra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Oamenii vor sa te ajute, iti dau solutii, iar tu, amaratule, te dai cunoscator.

Evacuarea inseamna galerii. De "galerii de evacuare" ai auzit ?

Galeriile sunt cele care ies din motor si merg pina la tobe. Tobele sunt tobe, iar galeriile galerii.

Sistemul de evacuare inseamna tot, de la iesirea din motor si pana unde se termina toba si incepe lumea din spatele motoretei tale.

Eu nici acum n-am inteles ce vrei sa lustruiesti. Cred ca nici tu nu stii foarte precis...

 

:wink:

Ai fost o idee cam dur,dar ai dreptate..

Poate se hotaraste si ne lamureste ce doreste de fapt..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oboseala isi spune cuvantul.Nu dormisem 36 de ore si ma tot gandeam cu ce sa polishez toba.Omul cand nu poate sa adoarma se gandeste ce sa mai faca la cal.Ma intereseaza cu ce pot polisha toba finala care este de carbon si nu mai arata foarte bine pt ca a stat in conditii improprii o perioada si teava de legatura dintre toba finala si galeriile de evacuare care este inox sau titan si s-a ingalbenit un pic.Asta este ideea acestui topic si imi cer scuze pt domnii care s-au grabit sa ma blagosloveasca si sa ma faca sa ma simt ca la 20 de ani.Am inteles ca ar fii niste paste de diferite granulati,etc.Mai multe detalii poate ma ajutati voi.Am reusit astazi sa o desfac deoarece este exfoliata in 2 locuri.Asa ca ramane varianta scurtarii,apoi polisharii. :wink:

 

<small>--- Mesaj completat în 16 Jan 2008 01:09 -------------</small><br/>

Oamenii vor sa te ajute, iti dau solutii, iar tu, amaratule, te dai cunoscator.

Evacuarea inseamna galerii. De "galerii de evacuare" ai auzit ?

Galeriile sunt cele care ies din motor si merg pina la tobe. Tobele sunt tobe, iar galeriile galerii.

Sistemul de evacuare inseamna tot, de la iesirea din motor si pana unde se termina toba si incepe lumea din spatele motoretei tale.

Eu nici acum n-am inteles ce vrei sa lustruiesti. Cred ca nici tu nu stii foarte precis...

Apropo amaratule.Scrie clar mai sus ca-am dat jos evacuarea-adicatelea galerie+tobafinala cu teava de legatura.Iar in titlul topicului scrie clar-Cu ce se poate polisha toba de carbon si teava de legatura?-iar unul imi spune ca sa o iau la perie de sarma.Sa o ia el la perie de sarma teava de legatura care este de titan sau de inox.Aceste piese au nevoie de o curatare de ordinul micronilor nu de ordinul milimetrilor.Asa ca ...vai de noi!Vreau raspunsuri ferme si la obiect pt ca nu am chef sa ma lansez in discutii interminabile cu tot felul de personaje.Multumesc pt intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omu' cu pricina a scos niste zgarieturi mici dintr-o toba de inox. a luat solutia din praktiker. cica se prezinta la tub asemanator cu tubul de pasta de dinti, si el frecat cu o carpa de bumbac. nu stie denumirea exact, dar imi spune cand ajunge acasa.

ptr carbon poti incerca cu o pasla de polish fina care se fixeaza pe flex, dar sa ai grija la turatie si sa faci proba intai pe zone mici. sa nu insisti mult, caci o sa ii iei toata rasina...

 

--- Mesaj completat în 18 Jan 2008 00:37 -------------
solutia se numeste EDEL-CHROMGLANZ, si este produsa de AUTOSOL.

 

http://www.google.ro/search?hl=ro&q=ed...utare&meta=

http://209.85.135.104/search?q=cache:_m8UC...cd=16&gl=ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emi, ptr rasina epoxy de pe finala poti folosi linistit un polish fin de la 3M (cel gri).

polish alb (mai dur) doar in cazul zgarieturilor mari.

pentru metal nu stiu exact ce se foloseste. exista setul de pasla special pentru asa ceva pe louis parca.

bafta!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 years later...

salut,

 

cu ce pot polisha o teava de inox ? si cum sa fac la sudura sa nu mai iasa in evidenta ... la imbinari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

cu ce pot polisha o teava de inox ? si cum sa fac la sudura sa nu mai iasa in evidenta ... la imbinari

Sunt anumite solutii si paste de polishat inoxul.

Sudura VIG.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atentie si la autosol ca este una pentru aluminiu si una pentru inox. eu am una singura expirata si amarata si am dat cu succes si pe aluminiu si pe inox (inclin sa cred ca am de inox ca alu nu a iesit asa bine)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa lustruiesc toba finala care in opinia mea se cheama evacuare si este de carbon si teava intermediara care este din titan.Mai raman galeriile de evacuare pe care cineva imi recomanda sa le iau la lustru cu peria de sarma.Pozele sunt cu telefonul si m-am exprimat zic eu cat decat bine.Galerai este galerie,evacuarea se vrea a fii toba.

sa nu pui cumva perie de sarma pe inox ca o sa-ti rugineasca in 2 zile si nu mai ai ce sa le faci, sunt bune de aruncat

 

carpa de bumbac si metal polish, au la louis sau in la magazine de piese auto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu pui cumva perie de sarma pe inox ca o sa-ti rugineasca in 2 zile si nu mai ai ce sa le faci, sunt bune de aruncat

Pai daca sunt de inox nu ar trebui sa rugineasca dupa ce le dai cu peria, vor ramane zgarieturi si o sa se vada urat dar de ce sa rugineasca ?

Daca nu-s de inox si sunt cromate inteleg dar daca-s de inox....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca sunt de inox nu ar trebui sa rugineasca dupa ce le dai cu peria, vor ramane zgarieturi si o sa se vada urat dar de ce sa rugineasca ?

Daca nu-s de inox si sunt cromate inteleg dar daca-s de inox....

cand unu care n-are habar cu ce se lustruieste o bucata de fier intreaba despre perii , sunt destul de sigur ca se cutremura cand vede pretul unei perii de inox+ sunt relativ greu de gasit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca se stie,otelul din perie va zgaria inoxul iar mici particule vor migra in inox si vor rugini si aluminiul este recomandat sa se frece tot cu perie de inox din acelasi motiv.SIMPLU

Editat de Indian73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...