Sari la conținut

Peisaje Senzationale - Posibile Trasee


comieu2005
 Share

Postări Recomandate

Americanii de la Forbes au realizat o lista a celor mai frumoase 20 de sosele si drumuri europene.

 

1. Soseaua de coasta dintre Monaco si Genova (Italia)

 

"O sosea foarte virajata pe marginea Marii Mediterane, cu o multime de urcusuri si coborasuri si cu multe tuneluri. Poti admira atat marea cat si Alpii. Ar fi perfect un model cabrio cu plafonul coborat"

 

2. Soseaua dintre Geneva (Elvetia) si Yvoire (Franta)

 

"Calatoria dinspre Geneva spre satucul pescaresc fost castel medieval de pe malul Lacului Geneva se face in 40 de minute pe o sosea dreapta. In stanga ai lacul iar in fata ti se deschid Alpii francezi si cei elvetieni. Echipa Automarket va realiza un reportaj pe aceasta sosea in perioada Salonului Auto de la Geneva."

 

3. Soseaua dintre Hania si Palaeohora (Grecia)

 

"Aceasta calatorie de patru ore incepe in fermecatorul oras de coasta Hania si te duce prin Samaria, cel mai lung chei din Europa. Drumul continua spre Kandanos, fiind inconjurat de munti stancosi, de sate traditionale construite din piatra si de biserici Bizantine din secolul al XIV-lea. Soseaua e provocatoare si se termina in Palaeohora, unde plajele cu nisip roz si valurile ideale pentru surfing incununeaza calatoria"

 

4. Drumul National N74, Burgundia (Franta)

 

"Gevrey Chambertin, Vosne Romanee, Nuits-St Georges, Aloxe-Corton si, bineinteles, Beaune sunt doar cateva dintre satele insirate in sectiunea superioara a soselei inspre Cote d'Or. Acestea produc unele dintre cele mai faimoase vinuri din lume. Nu e vorba de o sosea de viteza - e mult prea mult pentru aceasta regiune - deci nu va pierdeti timpul cu un supercar. Se poate insa incerca ceva stilat, cabrio, o masina cu destul caracter incat sa se potriveasca cu aceasta regiune"

 

5. Pasul Furka (Elvetia)

 

"Aceasta trecatoare urca peste Alpi pe langa un ghetar. E o sosea stramta cu multe ace de par si, de foarte multe ori, fara bariere de protectie pe margine, deci nu e destinata celor cu inima slaba. Exista, de asemenea, o multime de puncte care ofera o vedere spectaculoasa asupra muntilor"

 

6. Pasul Shipka (Bulgaria)

 

"Startul se da in orasul medieval Veliko Tamovo, se continua spre sud-est pe drumurile forestiere dinspre manastirea Dryanovo, la poalele Balcanilor. Se continua urcarea pana la 1300 de metri, unde se afla Pasul Shipka, pe Muntii Stara Planina. Peisajele sunt extraordinare, soseaua trecand pe langa o biserica ruseasca cu acoperisul aurit. Soseaua continua prin Valea Rozelor, de unde provine marea parte a extractului de trandafiri utilizat in industria parfumeriei"

 

7. Drumul militar de langa Dublin (Irlanda)

 

"Acest drum, construit din motive militare si de aparare din secolul al XIX-lea, duce vizitatorii de astazi prin cele mai frumoase peisaje de pe coasta de est a Irlandei. Se trece prin Muntii Wicklow, cunoscuti sub numele "Gradina Irlandei" datorita vegetatiei bogate, si se ajunge in satul Glenadalough, situat in inima muntilor"

 

8. Circuitul Spa Francorchamps (Belgia)

 

"Fost drum public, acesta pista virajata de 13 kilometri este considerata unul dintre cele mai provocatoare circuite de cursa ale lumii. Cea mai buna parte a sa este virajul Eau Rouge. Este atat de abrupt incat in decelerare simti ca intreg creierul coboara brusc inspre picioare"

 

9. Soseaua A591 dintre Ambleside si Grasmere, Lake District (Anglia)

 

"Conducand sigur si usor, aceste drumuri te fac una cu masina. Virajele si piscurile sunt extrem de dese, astfel ca orice pierdere a concetrarii te vor trimite in peretii de stanca. Nicaieri altundeva nu vei vedea atatea peisaje mirifice inconjurand o simpla sosea"

 

10. Soseaua dintre Prespa si Lacul Ohrid (Macedonia)

 

"Soseaua dintre Prespa si Lacul Ohrid te duc, pe sosele inalte si stramte, prin livezi de meri si prin snactuarul pasarilor de langa Lacul Prespa. Intri apoi in muntii Galicaca si treci prin Pasul Livada. De aici se pot admira, simultan, ambele lacuri Prispa si Ohrid."

 

11. Insula Thassos (Grecia)

 

"Soselele ondulate ale insulei Thassos sunt o alegere buna pentru orice fan al sofatului. Aceste drumuri cer atentie si respect, lipsa acestora putand sa te arunce 1500 de metri in prapastia care se intinde in lateral. Asfaltul este alunecos in anumite portiuni, in timpul verii devenind insa extrem de aderent"

 

12. Soseaua Napoleon (Franta)

 

"Soseaua Napoleon te duce de la marginea Mediteranei la poalele Alpilor francezi. Este cunoscuta ca o sosea de viteza si e de obicei destul de libera. Desi e o sosea de munte in partea sa superioara, volanul nu este foarte des utilizat la maximum. Vizibilitatea e excelenta si iti da posibilitatea de a ataca virajele printr-o "trasa ideala" in cele mai multe cazuri"

13. Soselele A272 si A30 dintre Tunbridge Wells si Shaftsbury (Anglia)

 

"O sosea teribil de proasta pentru o masina moderna si sportiva dar geniala in conditiile in care calatoresti pe ea cu o masina de epoca, deoarece iti va arata partea romantica a zonei rurale din Marea Britanie. In contrast cu soselele serpuite si vechi ale lui A272, soseaua A30 este dreapta si lunga, astfel ca reusesti sa nu iti misti piciorul de pe acceleratie pe parcursul catorva kilometri buni"

 

14. Soseaua dintre Sintra si plaja Guicho (Portugalia)

 

"Drumul de coasta te trimite pe langa Capo de Roca, cel mai vestic punct al Europei, pe care europenii il credeau la un moment dat capatul lumii. Din orasul Sintra, soseaua pleaca spre muntii Serra de Sintra, iti ofera o priveliste asupra Oceanului Atlantic in dreapta si peisaje montane in stanga si se termina pe plaja alba de la Guicho"

 

15. Soseaua Gorges de la Restonica, Corsica (Franta)

 

"Drumul pe D936 de pe insula franceza incepe in oraselul de munte Corte si te trimite, de-a lungul raului Restonica, prin paduri de pin, pe langa cascade si coboara printr-o vale cu doua lacuri glaciare. Traficul este insa destul de aglomerat in lunile de vara"

 

16. Soseaua "Paradisul Ceh" (Cehia)

 

"Cea mai frumoasa sosea din Cehia este cea care trece prin "Paradisul Ceh", o zona protejata care abunda in situri istorice, paduri si peisaje de munte senzationale. Poti sa te bucuri de imagini minunate si sa vezi foste cetati inclnjurate de paduri"

 

17. Soseaua Dordogne (Franta)

 

"Soseaua care curge de-a lungul raului Vezere, afluent al lui Dordogne, iti arata tot ce are Franta mai bun. De la orasul medieval Sarlat la Caneda inspre Montignac si mai apoi spre San Lyon Sur Vezere, drumul este incalcit, fermecator si in fiecare viraj simti ceva diferit. In plus, aceste regiuni iti ofera posibilitatea de a gusta produsele de top ale regiunii, cum sunt Foie Gras sau omleta traditionala.

 

18. Soseaua dintre Cluses si Chamonix, in regiunea Haute Savoie (Franta)

 

"Route Blanche pleaca de la Cluses si te urca deasupra norilor, in statiunea de iarna Chamonix. E o sectiune in care soseaua se intersecteaza cu un pod din Alpi si in care Mont Blanc apare in plina splendoare in fata. iti taie respiratia"

 

19. Nurburgring Nordschelife (Germania)

 

"Considerat cel mai frumos circuit din lume, vechiul Nordschleife masoara 22 de kilometri si este supranumit "Iadul Verde" din cauza virajelor ascutite taiate prin padurile regiunii Eifel. E locul favorit de teste al marilor producatori de autoturisme. Aici, peisajul si viteza se intalnesc in acelasi loc"

 

20. Soseaua Grodner Joch, Muntii Dolomiti (Italia)

 

Pasul Gardena din Muntii Dolomiti face toti banii si este o sectiune a Alpilor italieni faimoasa pentru peisajele sale senzationale. Este o sosea care urca in munti plina de viraje fermecatoare"

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Feb 2008 22:34 -------------</small><br/>

Editat de comieu2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseele nr. 1,2,5,14,18,20 le-am parcurs cu motoru.... iar celelalte sper sa le fac .... macar o parte. Cat despre cele 6 trasee care l-am facut... isi merita pe deplin un loc in acest clasament. :kiss:

:wink:

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare postul, de bifat cateva destinatii in vara asta!

Atasez niste poze sa ma laud pe unde am fost; Alpii sunt beton, in Elvetia si Franta drumurile sunt mai sigure decat in Italia dar relieful este lafel de 'generos' cu toate cele trei tari.

post-25448-1202940109_thumb.jpg

post-25448-1202940133_thumb.jpg

post-25448-1202940155_thumb.jpg

post-25448-1202940174_thumb.jpg

post-25448-1202940194_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transfagarasanul si transalpina unde sunt ?? :wink:

 

Sincer nu stiu ce ar putea sa caute in topul "celor mai frumoase 20 de sosele si drumuri europene." Sunt trasee f frumoase, dar categoric nu cred ca au ce cauta in topul celor mai frumoase drumuri europene :kiss:

 

Imi pare rau sa va spulber un mit prieteni, dar Romania nu este cea mai frumoasa tara din lume! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Sincer nu stiu ce ar putea sa caute in topul "celor mai frumoase 20 de sosele si drumuri europene." Sunt trasee f frumoase, dar categoric nu cred ca au ce cauta in topul celor mai frumoase drumuri europene :kiss:

 

Imi pare rau sa va spulber un mit prieteni, dar Romania nu este cea mai frumoasa tara din lume! :)

 

 

 

 

 

...dar se poate numara printre ele. :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 months later...

Transfagarasanul merita un loc, dar cred ca mai degraba la trasee offroad deoarece nu e mare diferenta. La cate gropi si cum arata asfaltul sigur nu e in topul celor mai frumoase drumuri. Pt ca nu vezi nimic, esti prea atent la ocolit gropi. Daca ar fi reasfaltat ar putea fi intradevar superb. Pot doar sa-mi imaginez ce frumos o fi fost drumul cand era el nou si nici nu erau atatea masini si manelisti la gratare la fiecare suta de metrii. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lipsesc drumuri din spania... am vazut cateva iarna asta, dar din masina, care m-au lasat masca..

oricum, ma apuc de gugalit poze si de citit despre unele din traseele acesibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin sa fiu carcotas, dar un astfel de top nu ar trebui sa fie luat in seama decat ca sursa de inspiratie pentru eventuale calatorii (presupun ca asta si este defapt scopul topicului) si mai putin pentru cum sunt dispuse ierarhic traseele respective. Chiar si pozele, nu sunt neaparat reprezentative si sunt un produs artistic... chestiile astea nu pot fi cuantificate, clasificate, ca si cum am vorbi de topul firmelor in anul x dupa cifra de afaceri. Toata treaba e extrem de subiectiva si tine de gustul fiecaruia. De ex. am mers pe drumul ala de pe locul 1, din Savona in Monaco si n-as mai calca pe-acolo... aglomerat ca mai toate drumurile de coasta si cam atat; iar drumurile de munte din Elvetia pe care am mers nu se compara (dpdv rutier, dar si ca peisaje) cu drumurile din celelalte tari alpine.

Iar cel mai frumos mi se pare Val d'Iseran (sper sa fi scris corect)

Col de l'Iseran (Val d'Isere e statiunea). O zona cu adevarat frumoasa.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Transfagarasanul merita un loc, dar cred ca mai degraba la trasee offroad deoarece nu e mare diferenta. La cate gropi si cum arata asfaltul sigur nu e in topul celor mai frumoase drumuri. Pt ca nu vezi nimic, esti prea atent la ocolit gropi. Daca ar fi reasfaltat ar putea fi intradevar superb. Pot doar sa-mi imaginez ce frumos o fi fost drumul cand era el nou si nici nu erau atatea masini si manelisti la gratare la fiecare suta de metrii. :crack:

Total de acord si as mai adauga ca pe deasupra e si periculos fiindca drumul e lipsit de parapetii.O singura miscare gresita,si te trezesti in rapa.......daca te trezesti vreodata.Dealtfel peisajul e super in afara de lacul Balea ,unde e un balci ,pe partea cealalta un wc. care pute de la un km ....deci tot omul a stricat ce era frumos.Dar chiar si asa imi place ,si ma duc in fiecare an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara falsa modestie am facut cam jumatate din traseele enumerate fiecare avand farmecul sau, incontestabil, desi sant un fan al traseelor din Alpi, la fel am savurat si traseul de coasta (Sintra-Guicho-portugalia) sau oricare din cele facute. In opinia mea lipsesc multe trasee din acest top, cel putin din zona alpina care o cunosc mai bine, insa cu riscul de a contrazice pe multi lipsesc si trasee din tara noastra care din pacate e hulita de multi fara a fi cunoscuta.

Sa auzim de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...