Sari la conținut

Suzuki DR 600/650/ Big 750/800


Postări Recomandate

Marti vine anvelopa spate noua Dunlop Trailmax .

 

Faptul este consumat ... dar are cineva "guma" asta? eventuale plusuri si minusuri !

dupa auzite, e bun. am un prieten, care are acest model si e foarte multumit de el. eu personal nu l-am incercat. am Michelin Anachee de care sunt extraordinar de multumit. :rose: parerea mea e ca nu vei avea nici o problema cu Dunlopul. e un producaror bun si renumit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Hallo again ! :)

 

Ce uileiuri de motor mai folositi si voi la Big-urile voastre ?

 

Acum 2000 si ceva de km, am bagat MOTOREX 10W40 - semi sintetic. Rezultatul ........ il papa pe paine ! ;) Am mai avut antecedente din astea si la LC8 .... si ala era mort dupa uleiul asta ... il sugea ,,cu bidon cu tot" !

 

Cred ca o sa trec la un ulei ceva mai vascos ! 10W50, 15W50 ... poate chiar 10W60 ... nu stiu !? :cheers: Mie cu YACCO mi-a iesit cel mai bine, dar Big-ului io' place ?

Ia spuneti ,,aicii'sa" care ulei va dispare cel mai greu din motor ?

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Am cumparat un amortizor central pentru DR-ul meu si nu se potriveste. L-am luat de pe ebay, din sua. Stare ffff buna. Este de la un DR650 an 2000. Se potriveste si la alte dr-uri. M-a costat 170euro, va rog scapati-ma de el. Pretul e mai mult decat bun tinand cont ca unul aftermarket costa in jur de 300-400euro.

Merci. Bogdan 0721 780 717

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hallo again ! :)

 

Ce uileiuri de motor mai folositi si voi la Big-urile voastre ?

 

Acum 2000 si ceva de km, am bagat MOTOREX 10W40 - semi sintetic. Rezultatul ........ il papa pe paine ! :) Am mai avut antecedente din astea si la LC8 .... si ala era mort dupa uleiul asta ... il sugea ,,cu bidon cu tot" !

 

Cred ca o sa trec la un ulei ceva mai vascos ! 10W50, 15W50 ... poate chiar 10W60 ... nu stiu !? ;) Mie cu YACCO mi-a iesit cel mai bine, dar Big-ului io' place ?

Ia spuneti ,,aicii'sa" care ulei va dispare cel mai greu din motor ?

 

;)

 

eu am incercat 10W40 procikle, repsol, liqui moly, yacoo. acuma vreau s-a incerc motorex. cel mai bun parea liqui moly. :cheers: mai scump dar merita.

Editat de ocsy2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o sa umpleti 10 pagini de discutii despre untdelemnuri? S-a mai vorbit in repetate randuri. Ca fapt divers, motorex stiu ca e cam dedicat KTM, in fine. Hai ajutati-ma va rog, dati sfoara-n tara, am un amortizor in perfecta stare de pe un DR650 din 2000. L-am luat pt RS-ul meu, dar se pare ca e cu 8cm mai lung, nu m-am documentat inainte de a-l lua. Ar trebui sa se potrivesca la mai multe modele, poate si la big-uri. Amortizorul are butelie de gaz, repet, e ca nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum o sa umpleti 10 pagini de discutii despre untdelemnuri? S-a mai vorbit in repetate randuri. Ca fapt divers, motorex stiu ca e cam dedicat KTM, in fine. Hai ajutati-ma va rog, dati sfoara-n tara, am un amortizor in perfecta stare de pe un DR650 din 2000. L-am luat pt RS-ul meu, dar se pare ca e cu 8cm mai lung, nu m-am documentat inainte de a-l lua. Ar trebui sa se potrivesca la mai multe modele, poate si la big-uri. Amortizorul are butelie de gaz, repet, e ca nou.

 

Barosane, nu dispera ! Cine trebuie sa vada anuntul tau, il va vedea cu siguranta; telescopul tau o sa-si gaseasca cumparatorul sigur, doar sa apara persoana potrivita ! Daca vrei sa ai mai mult succes, posteaza un anunt pe bikeshop.ro si adauga-ti in semnatura ta de pe acest forum, faptul ca ai de vanzare un amortizor central de DR ... nu crezi ca e mai corect asa ? Putem sa ,,umplem 10 pagini" si aici despre problema ta, insa cred ca ai avea mai multe sanse de reusita, respectand sugestia facuta de mine !

 

Cat despre ,,untdelemnuri" ... lasa-ne si pe noi astia mai prosti, sa ne luminam putin ! ... ce vrei acum ? e forum, ... se dicuta nu ? :)

 

 

Mesaj completat

eu am incercat 10W40 procikle, repsol, liqui moly, yacoo. acuma vreau s-a incerc motorex. cel mai bun parea liqui moly. :cheers: mai scump dar merita.

 

... sa revenim la ,,cele 10 pagini cu untdelemn" !

 

La fel ca si KTM-urile, si DR-ul papa Motorex-ul ! Chiar daca Motorex este uleiul ,,dedicat" motocicletelor KTM, nu trebuie scapat din vedere ,,monopolul" companiei de produse petroliere ce produce Motorex, asupra clientilor KTM ce ii fac sa-si piarda garantia daca folosesc alte produse in afara de acest ulei. Ca fost posesor al multor modele KTM, am inteles foarte bine (...pe banii mei) aceasta ,,chichitza" de marketing !

In concluzie ... 10W40-ul de la motorex se transforma in scurt timp in ,,pipilica de bebelus" cand motorul sare de 120 grade C, iar cum DR-ul este racit cu aer si ulei, la o folosinta ,,mai enduro" sa zicem, acest ulei dispare vazand cu ochii !

 

Cei care se dau doar pe sosea, nu vor avea probleme chiar asa de mari cu uleiul asta, insa daca mai vrei si ,,putina padure" trebuie sa stai cu ochii pe joja !

 

Ieri am cumparat 3 litrii de MOL Dynamic 20W50, cu ocazia asta am intins si lantul la arborii contrabalansieri, iar rezultatul este ... uimitor ! Este alta motocicleta ! Mult mai silentioasa iar nivelul uleiului este acelasi dupa plimbarea de ieri ... putin peste 300km.

 

Nota: pentru cei care nu stiu ce inseamna indicativul ,,10W40".

- ,,10" se refera la vascozitatea uleiului respectiv

- ,,40" se refera la temperatura maxima la care uleiul respectiv isi pierde vascozitatea

 

Inclin sa cred ca un 15W50 sau 20W50(pentru cei care mai ies de pe sosea) este uleiul cel mai optim !

 

Gata ! ... eu am terminat cu ,,untdelemnul" !

 

Bafta ! ;)

 

P.S. ...... si nu uitati !!! @Hiker are un amortizor central de vanzare ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor si dragelor,

 

ce folositi (motorina, benzina, detergent, sampon, spray curatat lant, spray curatat discuri frana-incercat->bun..) ptr spalarea motocicletei? exclusiv carene plastic

ok, stiu ca benzina ataca vopseaua dar daca speli pe urma cu detergent/sampon nu mai ai treaba..

spray-urile le-am incercat si au dat rezultate destul de bune

 

 

astazi sunt pus pe treaba si vreau sa fiu si eficient :) ... cand e vorba de bibilit uit sa mai plec de langa ea :cheers: si nah...poate reusesc sa nimeresc din prima solutia optima :)

 

;)

 

p.s. tre' sa scap de poza aia de la profil ;)

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor si dragelor,

 

ce folositi (motorina, benzina, detergent, sampon, spray curatat lant, spray curatat discuri frana-incercat->bun..) ptr spalarea motocicletei? exclusiv carene plastic

ok, stiu ca benzina ataca vopseaua dar daca speli pe urma cu detergent/sampon nu mai ai treaba..

spray-urile le-am incercat si au dat rezultate destul de bune

 

 

astazi sunt pus pe treaba si vreau sa fiu si eficient :) ... cand e vorba de bibilit uit sa mai plec de langa ea :cheers: si nah...poate reusesc sa nimeresc din prima solutia optima :)

 

;)

 

p.s. tre' sa scap de poza aia de la profil ;)

 

Eu de obicei merg la spalatorie (... la ,,finu" !) si o descarc de 15-20kg de noroi. Acasa nu reusesc cat m-as chinuii !

Au baieti priceputi care stiu cum se spala o motocicleta ... de fapt cam toate mobrele din Alexandria se spala acolo.

Au o gama foarte larga de detergenti: spuma de caroserie, lichid de spalat motorul, ceara pentru chopere si vitezane, polish ... cine vrea, iar dupa spalare au jet de aer pentru indepartarea apei de pe motocicleta, ... mai nou si-a cumparat si cateva spray-uri cu ulei de lant pentru clientii cu mobre ... ce sa mai ne dorim ?

... si astea doar pentru 5 lei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de obicei merg la spalatorie (... la ,,finu" !) si o descarc de 15-20kg de noroi. Acasa nu reusesc cat m-as chinuii !

Au baieti priceputi care stiu cum se spala o motocicleta ... de fapt cam toate mobrele din Alexandria se spala acolo.

Au o gama foarte larga de detergenti: spuma de caroserie, lichid de spalat motorul, ceara pentru chopere si vitezane, polish ... cine vrea, iar dupa spalare au jet de aer pentru indepartarea apei de pe motocicleta, ... mai nou si-a cumparat si cateva spray-uri cu ulei de lant pentru clientii cu mobre ... ce sa mai ne dorim ?

... si astea doar pentru 5 lei !

 

 

ma refeream mai mult la spalatul/curatatul "fin", dupa ce noroiul a fost indepartat

inca nu am scos capra de la iernat si profit de faptul ca e cat de cat curata si desfacuta ca sa o spal/curat mai cu simt de raspundere..cadru, motor, bascula, rezervor.

 

ce frumos suna, o spalatorie unde o poti duce cu incredere si mai e si ieftin...desi, cum stau la casa si am conditii de "imbaiere", mai degraba imi pun cizmele de cauciuc :cheers: decat sa o duc la spalatorie..

 

 

;)

Editat de zidaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma refeream mai mult la spalatul/curatatul "fin", dupa ce noroiul a fost indepartat

inca nu am scos capra de la iernat si profit de faptul ca e cat de cat curata si desfacuta ca sa o spal/curat mai cu simt de raspundere..cadru, motor, bascula, rezervor.

 

ce frumos suna, o spalatorie unde o poti duce cu incredere si mai e si ieftin...desi, cum stau la casa si am conditii de "imbaiere", mai degraba imi pun cizmele de cauciuc :cheers: decat sa o duc la spalatorie..

 

 

;)

 

Desfa lantul, spanzural de ceva, imbiba jegul de pe el cu motorina si ,,il spali pe dintzi" cu sarg cu o periuta de dinti, apoi il stergi bine, bine, bine cu cateva carpe uscate .... iese luna ! Crede-ma !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu am fost dobitoc acum 3 ani si am dat cu solutie d'aia minune cu ceara, Aprilia RX'u de 125 si la prima frana m-am urcat cu bijuteriile pe ghidon.....

2. ...eu stiam ca dupa W estre vascozitatea (exprimata in "centistokes" la temperatura de 100 grade C) !?!?!?!

3. Lantul il spal direct pe motocicleta cu pensula, tava + motorina. Cica este de preferat sa eviti scufundarea in solventi (chiar si motorina) pentru ca deterioreaza excesiv o-ring-urile + scoate si minimul de vaselina dintre rolele lantului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze petrica, n-am vrut sa fiu nesimtit, dar sunt disperat ca am o gaura de 170euro in buzunar si in continuare un amortizor care nu mai lucreaza la moto. Vreau si eu sa ies cu ea ca mi-e un dor de nu mai pot si d'aia disper. Merci pentru sfaturi. Caterinca PS-ul, merci :cheers: . Te las sa-ti pui si semnatura cu amortizorul meu ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

2. ...eu stiam ca dupa W estre vascozitatea (exprimata in "centistokes" la temperatura de 100 grade C) !?!?!?!

...

 

Nop ! ... Fii atent !

Deci, sa consideram un ulei 10W40. Intr-adevar, 10W inseamna ca la rece are vascozitatea unui ulei monograd la 25°C, ceea ce inseamna ca la 25 de grade cantitatea etalon se va scurge prin gaura etalon in 10 sec. Acum vine partea mai interesanta: la cald are vascozitatea unui ulei de 40, care se scurge in 40 de scunde, deci e mai vascos decat cel de 10 (dar asta e valabil la 25 de grade!). Insa vascozitatea la cald a acestui ulei este in mod clar mai mica decat cea a uleiului de 10 la rece.

 

Si daca tot nu m-am facut inteles, citeste ..... AICI !!!

 

... sa o lamurim o data, ce dracu' ! :cheers:

 

Cu bine ! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nop ! ... Fii atent !

Deci, sa consideram un ulei 10W40. Intr-adevar, 10W inseamna ca la rece are vascozitatea unui ulei monograd la 25°C, ceea ce inseamna ca la 25 de grade cantitatea etalon se va scurge prin gaura etalon in 10 sec. Acum vine partea mai interesanta: la cald are vascozitatea unui ulei de 40, care se scurge in 40 de scunde, deci e mai vascos decat cel de 10 (dar asta e valabil la 25 de grade!). Insa vascozitatea la cald a acestui ulei este in mod clar mai mica decat cea a uleiului de 10 la rece.

 

Si daca tot nu m-am facut inteles, citeste ..... AICI !!!

 

... sa o lamurim o data, ce dracu' ! :cheers:

 

Cu bine ! ;)

 

mda... ai dreptate..... asta este !

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

scuze ca va intrerup discutiile despre uleiuri dar am si eu o intrebare...

 

Ce stiti despre gilera xrt 600 cc?

 

am gasit unul pt un prieten si din pacate nu gasesc prea multe pareri referitoare la acest model, asa ca va rog sa ma ajutati.

 

multumesc. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragilor si dragelor,

 

ce folositi (motorina, benzina, detergent, sampon, spray curatat lant, spray curatat discuri frana-incercat->bun..) ptr spalarea motocicletei? exclusiv carene plastic

ok, stiu ca benzina ataca vopseaua dar daca speli pe urma cu detergent/sampon nu mai ai treaba..

spray-urile le-am incercat si au dat rezultate destul de bune

 

 

astazi sunt pus pe treaba si vreau sa fiu si eficient :) ... cand e vorba de bibilit uit sa mai plec de langa ea :cheers: si nah...poate reusesc sa nimeresc din prima solutia optima :)

 

;)

 

p.s. tre' sa scap de poza aia de la profil ;)

pentru carene recomand otet cu carpa. curata tot! dupa "smotruit" speli cu apa apoi, stres cu carpa uscata.v-a luci ca becul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam da, dar nu s-e compara cu acesta. poti vorbi liber, dupa cate am vazut. nu e ca si aici.

cu multi membii si ajutor v-a merge. cred eu. ori cum situl asta e jalnic dupa cum merge.

Editat de ocsy2000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Suzuki DR 600/650/ Big 750/800
  • Kristian K pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...