Sari la conținut

AAseara


rontz
 Share

Postări Recomandate

Insanatosire grabnica si bine ca nu a fost mai rau.

Vina pe un forum al motociclistilor e in marea majoritate a conservarilor.E bine sa fie cineva apropiat mereu in tema cu ancheta politiei pas cu pas.Si oricum tot ce conteaza e ce verdict dau ei ,degeaba zici ca ai drepatate piciorul rupt si motorul stricat daca ei ii dau drepatate celuilalt.

Cum spunea cineva pe aici e bine ca si atunci cand ai prioritate sa te uiti de 2 ori sau sa treci f atent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 149
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt curios de la ce viteza opreste o dacie lasand urme de 7 m.

De ce nu ati intebat fetele ce viteza avea taxiul?Daca strada este in S este putin probabil sa fi avut viteza peste 50-60 km/h.

Insanatosire grabnica Mariei!

 

P.S:prindeti-va castile ca lumea, altfel nu-si au rostul.

Un sistem de prindere pe o casca moderna nu are cum sa cedeze asa usor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca era model "half" si era inchisa, dar nu era stransa perfect. Cumparati-va casti full-face chiar daca sunteti pe chopper!

Acum am ajuns de la spital, Maria e OK, glumeste si se simte bine. Entorsa usoara la mana dreapta (10 zile de ghips), cateva julituri usoare pe partea stanga a fetei, mai nasol e la picior, dar doctorii au estimat refacere integrala in maximum 3 luni.

Acum... despre ce s-a intamplat mi-e destul de greu sa-mi dau cu parerea si sa fiu si obiectiv, dar cred totusi ca nu s-a asigurat temeinic. Vizibilitatea in locul ala este foarte buna... In fine, slava Domnului ca fata e in regula. Fierul a scapat cu avarii extrem de mici - chiar nesemnificative.

Cam asta ar fi.

 

Asfalt uscat si atentie maxima pe drumurile orasului asta infect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Locuiesc la aproximativ 200 de metri de locul respectiv ... vizibilitate e foarte buna si viteza putea fi peste 50 km/h dar in nici un caz mai mult de 70 km/h ca nu mai lua curba cu Dacia ...

 

Am fost si eu la spital si din ce a zis Maria casca era legata jos larg dar inchisa ... i-a sarit pentru ca nu a fost fixa pe barbie

 

Insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica fetei,

si sa i fie invatatura de minte!

nu iesi de pe cedeaza niciodata in span... frinezi , te asiguri de 2 ori,etc

nu este strada ta !!!

 

si niciodata nu te sui cu o casca varza pe mobra :huh:

 

bine ca nu a fost mai rau ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca era model "half" si era inchisa, dar nu era stransa perfect. Cumparati-va casti full-face chiar daca sunteti pe chopper!

Acum am ajuns de la spital, Maria e OK, glumeste si se simte bine. Entorsa usoara la mana dreapta (10 zile de ghips), cateva julituri usoare pe partea stanga a fetei, mai nasol e la picior, dar doctorii au estimat refacere integrala in maximum 3 luni.

Acum... despre ce s-a intamplat mi-e destul de greu sa-mi dau cu parerea si sa fiu si obiectiv, dar cred totusi ca nu s-a asigurat temeinic. Vizibilitatea in locul ala este foarte buna... In fine, slava Domnului ca fata e in regula. Fierul a scapat cu avarii extrem de mici - chiar nesemnificative.

Cam asta ar fi.

 

Asfalt uscat si atentie maxima pe drumurile orasului asta infect!

Mielu are dreptate,Maria e ok, spune bancuri cu olteni, se va reface ..Maria spunea că s-a asigurat, probabil a fost obstrucţionată de un colţ de bloc şi nu s-a asigurat f. bine, iar taximetristul se pare că nu a făcut dreapta de pe Decebal, ci a forţat semaforul de la Dristorulu(sau Delea, că nu mai ştiu care e strada), aşa se explică că a avut o viteză ceva mai mare!

Cât despre fier, ghidon, semnalizări dreapta, capac stânga, oglinda dreapta, scăriţa dreapta, pompa lichid de frână şi maneta de frână şi se pare că şi capacul de la blocul motor pe partea dreaptă ar fi fisurat..să vedem cum o să fie furca la mers..în rest OK.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cât despre fier, ghidon, semnalizări dreapta, capac stânga, oglinda dreapta, scăriţa dreapta, pompa lichid de frână şi maneta de frână şi se pare că şi capacul de la blocul motor pe partea dreaptă ar fi fisurat..să vedem cum o să fie furca la mers..în rest OK.

Detalii despre motor asteptam de la Ares , dar tocmai am vorbit cu el si e in perfecta stare, doar furca putin strambata, in rest nimic spart (oglinda,semnal).Oricum important este ca Maria e bine.

Insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghinion bine ca poate sa treaca peste moment si e cu moralul ridicat.

Naspa ca are tije inseamna ca nu a fost chiar usoara fractura desi au zis ca-i gata peste trei luni va dura mai mult pana va fi 100% functionala mai trebe o operatie sa le si scoata cand se prinde osul si pe urma recuperarea ca se atrofiaza muschii.

 

Oricum ar fi insanatosire grabnica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toti aveti un fix cu bataia.Chiar daca omu e nevinovat hai sa-l batem ca circula regulamentar si am intrat cu motoreta in el,ce cauta la ora aia pe strada,nu?Ce gandire...

  :huh:  :laugh:

renegatu'wannabe, daca ai fi citit urmatorul meu post ai fi vazut ca intelesesem gresit situatia si mi-am retras cuvintele. Imi cer din nou scuze, am avut o reactie deplasata din cauza interpretarii gresite a accidentului.

E drept ca nu suna prea usor cu fracturile alea :laugh: :laugh: Sa se faca bine cat mai repede!

Pana la urma purta si alt echipament in afara de casca sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mielu are dreptate,Maria e ok, spune bancuri cu olteni, se va reface ..Maria spunea că s-a asigurat, probabil a fost obstrucţionată de un colţ de bloc şi nu s-a asigurat f. bine, iar taximetristul se pare că nu a făcut dreapta de pe Decebal, ci a forţat semaforul de la Dristorulu(sau Delea, că nu mai ştiu care e strada), aşa se explică că a avut o viteză ceva mai mare!

Cât despre fier, ghidon, semnalizări dreapta, capac stânga, oglinda dreapta, scăriţa dreapta, pompa lichid de frână şi maneta de frână şi se pare că şi capacul de la blocul motor pe partea dreaptă ar fi fisurat..să vedem cum o să fie furca la mers..în rest OK.

Se poate linisti toata lumea, MARIA e bine, nu are nici o tija, ati inteles gresit, sunteti ca un telefon fara fir, nu era vorba de tije, ci "cleme" (citez chirurgul) care vor fi scoase probabil in viitorul destul de apropiat.

 

Starea ei generala s-a stabilizat, a avut varsaturi dese in primele ore dupa incident si operatie, acum a scapat de ele, este adevarat, va mai ramane in spital cam 10 zile din spusele medicilor, se hraneste, ne streseaza cu bancuri cu olteni, noi o tachinam ca pe "ala negru de respira greu", etc. atmosfera este benefica, zambeste si rade mai tot timpul, cei prezenti ii suntem aproape.

 

Mi-a spus sa va multumesc la toti cei care ati facut efortul de a o vizita sau de a-i transmite sanatate, vizitele si incurajarile voastre o ajuta enorm.

 

Acum sa trec la trasul de urechi:

 

renegatu'wannabe, iti sugerez prieteneste sa iti vezi de treaba ta in ceea ce priveste acest accident, intrucat nu te-ai aflat la locul faptei, de fapt rugamintea mea era sa te abtii de la sfaturi exprimate prin emoticons de genul : you suck, please die! .

 

Hai sa-ti spun domnule 'wannabe ce s-a intamplat cand am ajuns noi, primele 3 persoane la locul accidentului, cu intarziere de maxim 30 de secunde... eu, seby (prietenul ei), si prietena mea: taximetristul a intrat in masina lui, in prealabil, in timp ce alergam spre locul cu pricina venind dinspre Etrusco vazandu-l stand in picioare langa masina. Cand a dat ochii cu mine, vazand ca ma apropii de masina (repet eram in alergare, vedeam motorul in fata masinii, dar nu o vedeam pe Maria) a intrat in masina pe partea pasagerului si a blocat usile din interior. Urmatoarele sale actiuni ---, repet ERAM LANGA GEAMUL PORTIEREI DIN DREAPTA, auzeam ce spunea, --- au fost apeluri repetate prin statie radio catre... surpriza: colegi taximetristi, NICIDECUM AMBULANTA SI POLITIE. L-am rugat politicos sa se dea jos din masina ca sa putem vorbi, si l-am intrebat daca a chemat salvarea si politia, si daca s-a interesat de starea victimei(Maria). Evident ca nu m-a bagat in seama ca un nemernic ce este, nici macar nu se uita catre victima, se comporta ca si cum ar fi lovit doar un caine... :huh:

La fel de evident este ca mi-a sarit mustarul instant si am incercat sa deschid portiera respectiva sa il scot de acolo pe nenorocit pe care sa-l tratez ca pe un animal. Asta in timp ce-i urlam dobitocului sa cheme salvarea si politia.

Imediat in timp ce seby a vazut care este starea mariei in cateva secunde, si a format numarul de la salvare, eu am telefonat la politie.

Salvarea a venit cam dupa aproximativ 5-10-15 minute, acum nu imi dau seama exact pentru se pare ca cineva deja sunase la salvare, ca la telefon, dispecerul respectiv isi lua mustrari de la seby ca de ce dracu nu mai apare salvarea respectiva, in conditiile in care era in jur de ora 23, deci nu cine stie ce aglomeratie in trafic, iar dispeceru zicea ca "vine domne, e pe drum".

A venit salvarea, si in timpul in care personalul medical se ingrijea de starea Mariei, a aparut si primul echipaj de politie. La scurt timp au mai aparut cateva echipaje, care au degajat locul cat de cat, au facut masuratori si fotografii, au notat niste constatari preliminare, mi-au retinut talonul motocicletei si polita de asigurare pana cand se solutioneaza cazul, se stabileste culpa, etc.

 

Dupa toata aceasta "distractie", in acest loc care spre surpinderea mea este puternic populat de tigani, pana si marea majoritate a taximetristilor chemati de soferul implicat in accident erau negri, politia a degajat locul accidentului, vehiculele repunandu-se in miscare, cativa prieteni m-au ajutat sa ridicam motorul pe roti, sa constatam cat mai indeaproape pagubele:

-oglinda dreapta dezlipita de pe suportul metalic(cromat) deci nu e sparta;

-ghidonul un pic stramb;

-scaritele trebuie inlocuite: dreapta dauna totala, stanga sarit cauciuc de pe ea;

-pe carcasele de plastic cromat ale semnalizatoarelor de pe partea dreapta se observa ca au atins asfaltul;

-toba superioara polizata pe capat;

-busonul de contact impins in interiorul motocicletei, stramb, cheia s-a rupt in contact;

-rezervorul de lichid de frana polizat la fel si partea cu pompa, probabil ca picura pe acolo... nu am observat aseara exact, dar inca tinea frana fata destul de bine.

 

si cam atat.

 

La testul de drum efectuat la o ora dupa accident, am constatat cu bucurie ca furca nu este in nici un fel stramba, nici un far sau stop spart, motocicleta se comporta excelent la drum.

 

Revin maine cu alte detalii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce sperietura am tras cand am vazut titlul si despre cine e vorba! :laugh: :huh:

Eu am plecat pe la 10:30 de acolo! Deci n-am vazut nimic! Imi pare sincer rau! O sa incerc sa trec maine pe la spital. Ma bucur ca nu e grav!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Offfffff... bine ca n-a fost mai grav. Salutari Mariei.

 

@all: in conditii de mers in grup sau dupa o intalnire de grup adrenalina da pe afara si avem tendinta sa ne credem invincibili si uitam micile amanunte.... trebuie atentie, sange rece si ochiii in 4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Insanatosire grabnica domnisoara ! :huh: Imi pare rau de ce ti s-a intamplat dar bine ca nu a fost mai grav.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vb de adrenalina... la cat de micuta e maria, probabil ca nu a vazut peste masinile parcate, avand in vedere, ca dupa intersectia semaforizata din stanga, str coboara putin...

 

casca e integrala si era inchisa bine... nu s-a deschis ci i-a iesit deoparece nu era destul de bine stransa (in iesire i-a julit barba)... strangeti-le dreq bine, chiar daca la inceput jeneaza...

 

in rest are dreptate Aress666... amandoi am fost acolo, cam tot atata timp...

 

culpa este in cel mai bun caz al amandoura, in principal (cel putin 75%) a Mariei... si asta o spun fiind unul dintre cei 4 care am plecat la 8 dimineata de la spital si la 3 eram inapoi...

 

multumiri multe celor prezenti!!!

 

maine dimineata, cum ne trezim ne ducem inapoi la spital...

 

cei care vor sa mai vina, nr meu il aveti deja... al lui Aress este: 0745102805; al lui Sebi e: 0726278402...

 

Bine ca se va reface!!! Aress666 i-a promis ca 6 luni nu mai urca pe motor, ca sa-si revina complet... io il sustin!!!

 

asigurati-va de doua ori inainte de a intra in ORICE intersectie!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi azi(adica...ieri ca e tarziu deja) la spital...Maria e ok mai ales la capitolul "moral" ,dupa ce tavaleala serioasa si-a luat.Pariez ca in 2-3 luni urca iar in sha :) Dar pana atunci mai are de tras, prima saptamana e cea mai grea la faza cu oase rupte...

:laugh:

 

Primul meu impuls a fost acelasi cand am auzit..."Sa-i omoram pe taximatristi :laugh: ",doar se stie cat ii iubim :laugh: Totusi se pare ca nu e vina soferului, Maria nu s-a asigurat :lol: Scuza cu viteza masinii nu tine, de obicei noi suntem cei care si-o fura fiind pe prioritate pentru ca avem viteza si nu ne vad altii si atunci suntem gata de rupt capete de conservati...

 

Lipsa de experienta isi spune cuvantul, mai ales cand urci pe un motor mai mare pe care nu il cunosti si esti preocupat mai mult cu invatarea pozitiei si raspunsului comenzilor decat de ce s eintampla pe drum.Cu timpul asiguratul la intersectii iti intra in sange , eu acum din reflex ma asigur si pe verde...deh, Stan patitul :huh:

Pe viitor ar fi bine sa evitam turele de plimbare prin zona Etrusco, si eu am avut acolo o intalnire usoara cu un cielo mai de mult, si nu sunt singurul.

 

 

Casca e la mine acum, are niste urme de asfalt pe ea dar cred ca-s facute dupa ce a sarit din cap. Am tras in fel si chip de sistemul de prindere, nu se desface fara sa apesi pe buton.I-a sarit din cap ca a fost legata larg si probabil nici nu se aseza prea bine pe cap...si eu merg cu casca inchisa lejer ca ma jeneaza cureaua dar pana acum la orice cascadorie mi-a ramas pe cap si si-a facut treaba.Cum ti-e norocul :(

 

Insanatosire grabnica fetei si sper sa nu mai vada asfaltul asa de aproape, si-a luat deja botezul... cam dur din pacate :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

axa, din pacate ruotura e in zona gleznei, unde refacerea e mai grea... maxim 3 luni ii trebuiesc pentru a isi reveni incat sa mearga fara dureri prea mari... sa zicem ca isi revine complet in 3 luni, dar aress tot n-o lasa sa se urce, pentru a fi sigur ca oasele-s sudate destul de bine...

 

alta corectare e faptul ca ea cunoaste motorul; lui aress foarte bine... am inteles ca a facut cam 1000 km pe el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rind sanatate multa si refacere grabnica Mariei ...Bine ca nu au fost urmari mai grave...

 

In al doilea rind:

@renegatu'wannabe:

Ma omule, tu chiar existi sau esti o tentativa jalnica de fiinta umana care se presupune ca isi foloseste organu' gindirii (adica creieru' pt cultura ta generala)? Ai 4 postari pe acest forum si toate pe linga subiect si aiurea. Cara-te dracu' in alta parte ca n-ai nimic de-a face cu motociclismu' . Unicul tau scop pe aici e sa-ti versi frustrarile si sa creezi scandal. Esti penibil rau de tot. Vezi-ti de conserva ta si lasa-ne.

 

Si in incheiere imi cer scuze fata de restul cititorilor ca am fost nevoit sa scriu aceste lucruri pe acest topic, dar individu' le merita :huh: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca unul ??? :huh:

 

Multa sanatate si sa aprinda o lumanare la biserica... si cum pana mea i-a sarit casca de pe cap ????  :)

Nu e inca UNULl!!!

Ci UNA dintre putinele motocicliste !!! :baldy:

Ca titlu informativ.... shi mie mi-a sarit casca din cap cand am avut accidentul!!

De ce, de nece.... nu stiu!!!

Shi-a facut treaba initial, protejandu-mi capatzana de primul impacrt meseriash cu solul, dar dupa terminarea cascadoriei, am recuperat-o de la 5 metri de locul unde eram eu!

Sa nu incepi cu chestii gen.. NU am prins bine casca, NU era masura mea ...

Totul a fost cum trebuie! :banana:

Revenind la Drog....

INSANATOSIRE RAPIDA!

:laugh: :laugh: :laugh: :lol: :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maria este una dintre cele mai puternice persoane pe care le-am cunoscut pana acum.In locul ei as fi clacat la multe experiente prin care ea a trecut cu fruntea sus si zambetul pe buze.....asa va fi si acum...noi, care o cunoastem personal stim ca se va face repede bine.Areo vointa extraordinara fata asta. Imbratisati-o din partea mea cei care aveti posibilitatea sa o vizitati, ca de sunat, o sun eu. Insanatosire grabnica drago, si sa ne vedem si sa ne auzim numai de bine la toate intrunirile. :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...