Sari la conținut

Motociclist "accidentat" De Politia Harlau


orestte
 Share

Postări Recomandate

@Petru Moldovan: Frate, mai esti si moderator...NU MAI PUNETI BOTUL LA FAZA CU BARAJELE SI CE AU MAI BAGAT POLITISTII SA SE SCOATA! Haina legii o comite grav, pentru ca sunt POLITISTI si ei trebuie sa aplice legea, nu sa o REINVENTEZE! Au speculat legea dupa bunul plac si probabil au scapat cu vre-un avertisment...Nimic din ce au facut ei nu e legal...Cum zice si ala-n filmulet..."siguranta si incredere"

Nu va mai dati atat de rotunzi ca voi daca erati il impuscati sau mai stiu eu ce...Nu santeti in stare sa faceti diferenta dintre lege si interpretarea ei si realitate, dosare masluite ca intre "colegi"

Tot acum cativa ani, pe Bota parca, l-au alergat pe autostrada soarelui. Pe el nu l-au oprit prin accident si asta pentru ca era un gradat mare printre politistii care au efectuat urmarirea....Probabil daca erau doar tablagii, il intindeau si pe el pe sosea.

Daca si fitzobikerul de la harlau era un real pericol, gloabele astea din trafic cu numere de Bulgaria pe cazane din haptej'doi, ar fii normal sa-i execute direct. Mentalitatea comunista inca va zornaie-n cap, ca monedele in pusculita...

 

cei care o comit trebuie sa stie riscului la cafre se expun.

politia e vinovata ca nu a incercuit zona si eventual legitimat si arestat individul care tot balmajeste.

la un infractor d-asta trebuie actionat in conscinta.

 

ia pune tu legea aici sa vewdem ce zice legea?

sau si tu mergi cu rabla neinmatriculata si in ilegalitate.

daca e asa, iti recomand sa opresti daca ti se face semn

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 901
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca motociclistul oprea la semnalele politistilor s-ar mai fi ajuns la teleovela de fata? Nu prea cred. Eu zic ca si-a facut-o cu mana lui. Ce s-ar vrea....ca toti politistii sa pupe-n dos grobienii carora li se rupe de legislatia romana?

 

Sunt curios ce ar zice sustinatorii acestuia in urmatorul scenariu: un conservar fara numere o arde in viteza pe strada si la o manevra de oprire facuta de politie acesta se rastoarna cu masina`n sant si-si rupe gatu`. Pot sa jur ca nu l-ar plange nimeni...mai mult, sustinatorii motociclistului de fata ar spune ceva de genu`: ce bine, un conservar mai putin :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Petru Moldovan: Frate, mai esti si moderator...NU MAI PUNETI BOTUL LA FAZA CU BARAJELE SI CE AU MAI BAGAT POLITISTII SA SE SCOATA! Haina legii o comite grav, pentru ca sunt POLITISTI si ei trebuie sa aplice legea, nu sa o REINVENTEZE! Au speculat legea dupa bunul plac si probabil au scapat cu vre-un avertisment...Nimic din ce au facut ei nu e legal...Cum zice si ala-n filmulet..."siguranta si incredere"

Nu va mai dati atat de rotunzi ca voi daca erati il impuscati sau mai stiu eu ce...Nu santeti in stare sa faceti diferenta dintre lege si interpretarea ei si realitate, dosare masluite ca intre "colegi"

Tot acum cativa ani, pe Bota parca, l-au alergat pe autostrada soarelui. Pe el nu l-au oprit prin accident si asta pentru ca era un gradat mare printre politistii care au efectuat urmarirea....Probabil daca erau doar tablagii, il intindeau si pe el pe sosea.

Daca si fitzobikerul de la harlau era un real pericol, gloabele astea din trafic cu numere de Bulgaria pe cazane din haptej'doi, ar fii normal sa-i execute direct. Mentalitatea comunista inca va zornaie-n cap, ca monedele in pusculita...

Eu stiu ca daca ma dau pe 2 sau mai multe roti pe un drum pubic trebuie sa am hardughia inmatriculata sau inregistrata si cu numar la vedere si daca imi face politia semn sa opresc opresc, in rest e can can... Ma doare in basca cum l-au oprit ata timp cat aveau si dreptul legal si sa-l impuste, de fapt cred ca in mare au fost finuti macar pana la un punct...

Eu nu fac asa ceva, pur si simplu daca aud o goarna oficiala din spate bag intai semnal dreapta si incetinesc si dupa aia ma uit in oglinzi sa vad daca e salvare sau pompieri sau politie sau ce e, dar aia e, oricum trebuie sa-i las sa treaca si daca unii din ei au treaba cu mine trebuie sa opresc si sa le arat actele. Ce e asa de complicat? Sau legile astea se aplica doar la conservari si smecherii pe doua roti au scutire ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce crezi ca a lasat mobra si a fugit prin lanul de porumb la propriu, adus inapoi cu focuri de avertisment? Pentru ca ii organizasera baraj si sa fii sigur ca nu trecea prin el ci-si mai lua si gloante, fiind deja la a III-a incercare de oprire.

 

A mai fost un caz si acum 1 luna prin Medias, cu un maxiscuter fara acte (aka furat), luat de radar, etc. si au tras dupa el.

 

 

Succes.

A lasat mobra-n sant, ca a ramas fara benzina. Din ce-mi amintesc, nu s-a tras nici un foc de avertisment...

 

Cat despre lege, asta am tot spus si eu...E interpretabila, tocmai ca sa bage sub pres idioteniile facute de militieni, sau tocmai pentru a permite sa faca idiotenii.

 

 

Mesaj completat

cei care o comit trebuie sa stie riscului la cafre se expun.

politia e vinovata ca nu a incercuit zona si eventual legitimat si arestat individul care tot balmajeste.

la un infractor d-asta trebuie actionat in conscinta.

 

ia pune tu legea aici sa vewdem ce zice legea?

sau si tu mergi cu rabla neinmatriculata si in ilegalitate.

daca e asa, iti recomand sa opresti daca ti se face semn

Ti-a dat @SSSS paragrafe din lege. Cauta si-ai sa vezi, daca nu, ai google la dispozitie. Eu merg cat se poate de legal si opresc la semnele militainului.

Mesaj completat

@Petru Moldovan: Mi-ai dat reply, dar n-a avut nici o legatura cu ce am scris eu...Tu citesti? Va credeti atat de corecti, incat incepeti si judecati stramb orice are legatura cu motocicleta, de-asta sunt pline topicurile de la accidente de insulte si injurii. M-am saturat sa repet la infinit, nu-s de acord cu fitzobikerul accidentat, dar pentru un contravenient, politia a avut exces de zel, sau chiar abuz in serviciu. Va plangeti ca presa dezinformeaza cand sunt evenimente moto, dar puneti botul la aberatiile scrise in rapoarte de militieni. Sunt si politisti care-si fac treaba, dar din pacate prea putini. Mi-e scarba cand vad in trafic masini care n-au ce cauta pe sosea, soferi care nu stiu sa citeasca si nici sa conduca, masini de militie ce pandesc spaga, e.t.c. Si toate astea, au la baza militia corupta, cum e si cazul asto-ra de la Harlau...Niste incompeteniti in uniforma, mafioti locali care sunt in exercitiul functiunii, desi au procese cu vecinii, pe care se razbuna cum vrea cascheta lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of, Doamne (tata), cat am ras...m-am uitat la filmulet, d'asta am ras. Politistii respectivi nu stiu sa puna niste catuse, d'asta il imoblilizeaza pe individ cu genunchiul, nu se suie pe el cum spuneau altii p'aici. Pe la minutul 3:40 se vede clar cum politistul nu-l agreseaza deloc ba mai mult il tine duios in brate. M-a emotionat tare momentul, mai c-am plans. Putea sa-l pupe si sa-i dea flori si traiau fericiti pana la adanci batraneti.

Acum serios: Eu stiam ca circulatul fara numar e infractiune. Poate s-a modificat codul rutier de cand l-am citit eu. Daca legea e de asa natura incat limiteaza politistul si la trasul cu arma si la oprit atunci legea trebuie schimbata. Eu propun sa nu mai opreasca nimeni la semnalele politiei, nici sa ne dam la o parte din fata ambulantei/pompierilor. Mai da-i dracu, ce? alearga pentru mine? Dar nici sa comentam cand politia se va saluta cu smecherii si-i va arde pe aia care merg cu 65 km/h in zona de 60 km/h si ni s-or sui tiganii in/pe cap chiar in sectia de politie si militianul o sa se uite.Nu ca acum n-ar face d'astea, dar pe viitor vor avea si argumentul moral, pai cand mai aveam scapari si faceam treaba, romanilor tot nu le placea. Lipsa de actiune a politiei/aparatului legislativ/aparatului executiv a dus la haosul in care taim azi. Si cand unii mai fac ce trebuie, voi sariti cu gura. Bafta! o sa aveti nevoie.

Editat de son_of_god
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a dat @SSSS paragrafe din lege. Cauta si-ai sa vezi, daca nu, ai google la dispozitie. Eu merg cat se poate de legal si opresc la semnele militainului.

 

ia da-mi tu paragraful, lasa-l pe sss.

 

da, politia e corupta si pandara, dar ce s-ar intampla sa circule asa cate-o suta pe zi fara placute de inmatriculare si sa-i doara-n coor de politie?

n-am nici un fel de compasiune pentru mizerabili d-astia.

si-a facut-o cu mana lui si apoi stiu sa tipe si sa dea-n judecata politia c-au fost brutali.

dac-o accidenta pe maica-ta si n-ai stii de unde sa-l iei, atunci ce mai ziceai? mai era politia brutala?

sa-i impuste-n genunghi sau intre urechi da-i in gatu ma-sii. si cu ocazia asta da si un exemplu pentru altii care vor sa incerce asa ceva.

ca ma ia pe mine la 116 radaru pe drum de 100 e una si ca trebuie sa primeasca cu flori pe cei care incalca legea cu buna stiinta devenind periculosi si ascunsi, e alta. treziti-va

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia da-mi tu paragraful, lasa-l pe sss.

 

da, politia e corupta si pandara, dar ce s-ar intampla sa circule asa cate-o suta pe zi fara placute de inmatriculare si sa-i doara-n coor de politie?

n-am nici un fel de compasiune pentru mizerabili d-astia.

si-a facut-o cu mana lui si apoi stiu sa tipe si sa dea-n judecata politia c-au fost brutali.

dac-o accidenta pe maica-ta si n-ai stii de unde sa-l iei, atunci ce mai ziceai? mai era politia brutala?

sa-i impuste-n genunghi sau intre urechi da-i in gatu ma-sii. si cu ocazia asta da si un exemplu pentru altii care vor sa incerce asa ceva.

ca ma ia pe mine la 116 radaru pe drum de 100 e una si ca trebuie sa primeasca cu flori pe cei care incalca legea cu buna stiinta devenind periculosi si ascunsi, e alta. treziti-va

rog moderatorul sa inchida topicul , este de neimaginat cum sar unii sa apere un cioban ce prin cine stie ce mijloace a ajuns politist si se foloseste de haina statului ca sa transeze in favoarea lui divergentele avute cu alt cetatean , dar si cum unii cetateni care nu sunt din zona iau apararea motociclistului , asa ca cel mai bine se inchide topicul si toata lumea este fericita .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de la prima postare la ultima am pierdut amanuntul ca e un accident mai vechi reintrat in discutie ma auto :crack: si reformulez acel ultim enuntz :

Atat poate Politia Romana in un an de gratie din mileniul 3... trist!

 

http://andreivocila.wordpress.com/2010/02/...uarea-somatiei/

procedura de somatie

si

http://andreivocila.wordpress.com/2010/02/...ea-persoanelor/

procedura de imobilizare si ep acolo printre altele :

"11. Este interzisă ținerea persoanelor încătuÂşate în poziții nefireÂşti (în genunchi, culcate, etc) după realizarea imobilizării, sau expunerea lor având cătuÂşele aplicate la vedere în locuri publice sau în sediile de poliție pentru filmare (fotografiere) de către reprezentanții mass-media."

 

Nu stiu ce a fost inainte de filmare,daca a vrut sa fuga in porumb sau sa se urce in bananier .

Am comentat doar ce am vazut in filmare

Era evidenta coliziunea motor masina ceea ce implica posibile leziuni ale motociclistului si se vedea un politist mereu "calare" pe motociclistul aflat incatusat la pamant. Motociclistul ar fi putut avea leziuni si chiar leziuni ce sa i se agraveze de la comportamentul politistului.

in inregistrare zicea accidentatul ca are nevoie de ambulanta.Chemau ambulanta...ce se intampla? Ii luau cei de la ambulanta si datele din buletin (printre altele) si il puteau "astepta acasa" daca se volatiliza din ambulanta..

 

Politistul nu trebuie sa se comporte finutz sau brutal .Era asa zmeu? Fara ambiguitate in lege scrie de somat si tras dupa el .ok,daca asa scrie in lege clar de ce sa mai te complici cu ambiguitati si interpretari ce poate fi "orice mijloc"? .

Era asa desprins din filmele cu ninja sa fuga mai repede prin porumb ca toti politisti si sa dispara? ok! De ce nu si-au folosit creierele?

Motorul era acolo,amicii ii erau acolo ..nu aveau cum afla cine e?Nu era nici o amprenta a respectivului pe propriul motor?Nu avea motorul o serie dupa care sa i se dea de urma fost/actual proprietar ?

 

Adevarul e mereu undeva la mijloc si fara a fi vazut accidentul sau o filmare a accidentului nu voi comenta daca a intrat in baraj sau a intrat politistul in el.Comentez doar imaginile unui om ce zicea ca are nevoie de ambulanta in timp ce un politist e mereu "calare pe el" si pare mai mult "abuz" decat "finete"

 

 

La o sapatura google de suprafata dai de un articol din 2007

http://www.topsanatate.ro/articol/finantar...-rmn-23373.html

unde zice ca probabil nu ar fi fugit in bananier ca nu eram nici macar in 2008 o tara bananiera ci :

"Situatia in tara

Din datele Ministerului Sanatatii in Romania sunt 56 de CT si 10 RMN.

Judetele unde se gasesc CT sunt: Alba, Arad, Arges, Bacau, Bihor, Braila, Brasov, Buzau, Caras-Severin, Cluj, Covasna, Constanta, Dambovita, Dolj, Galati, Gorj, Harghita, Hunedoara, Iasi, Maramures, Mehedinti, Mures, Neamt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timis, Valcea, Vrancea, Bucuresti; aparatura RMN - Cluj, Constanta, Dolj, Iasi, Mures, Timis, Bucuresti."

alt site zice prin 2008

http://www.evenimentuldebotosani.ro/viewAr...66&_showc=1

"Botosanenii nu vor mai trebui sa se deplaseze la Bacau sau Iasi pentru a efectua testul de imagistica prin rezonanta magnetica (RMN)."

deci daca e sa ne numaram bine nucile din desaga,la nevoie se putea face si CT/RMN in zona Moldovei chiar si in anul 2008 in o tara, Romania, nu chiar atat de bananiera cum o cred multi :)

Editat de BBeauty
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia da-mi tu paragraful, lasa-l pe sss.

Tovarasu'. lasa aerele astea de superioritate si ca sa fii la obiect, citeste tot ce s-a scris. Ai impresia ca-ti sunt angajat sa-ti caut eu ce deja s-a scris?! Cum zicea cineva...Pe forumul asta, lupe mult, oameni putini...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne anunti cind ai impuscat primul contravenient care nu a oprit la semnalul tau. :)

Daca eu savirsesc o contraventie iar militia nu poate lua masura impotriva mea din N cauze, asta inseamna ca se transforma in posibila infractiune contraventia mea? :crack:

Daca pentru tine indiciu temeinic ca A SAVIRIST DEJA o infractiune, e faptul ca nu a oprit, atunci chiar nu mai are rost sa discutam. :lol:

Chestia cu "indicii temeinice" e foarte subiectiva si interpretabila pt. ca nu e definita concret nicaieri si daca faci uz de arma aiurea asupra unuia cu OO se poate interpreta mai mult ca sigur si impotriva ta. smile.gif

Stii in cite secunde iti demontez "dosarul" cu "ultrajul"? :D Mai ales daca ma "somezi" cind sint pe motor.

 

Gandeste-o bine inainte de a o scoate din taste ... ca tine au spus-o multi inclusiv vreo 3 motociclisti anul asta prin Bucuresti si acum nu mai sunt asa siguri pe ei prin instanta. Iar tu mie nu poti sa-mi demontezi nimic ca nu ai ce :lol: Iar faptul ca nu opreste DA este un indiciu TEMEINIC pentru ca semnalul acela de oprie nu se face la misto, in special la motociclete. Iar uzul de arma se efectueaza conform legii nu cum vi se pare voua ... iar OO am si eu, si tu, si vecinu si in general toti masculii de pe strada...

Mesaj completat

cu ce tragi? mai explicit te rog dar sa revenim si pe aici nu esti politistul atomic deci atentie mare la ce spui pe aici! si la ce promiti sa faci! tot pe bani de la buget o faci ! am mai spus pe aici politia este in slujba nostra ! a muritorilor care te platesc! deci parerea mea explica si nu ameninta!

 

Cu pistolul trag amice sau cu automatul daca am asa ceva in dotare. Ce e asa de greu de inteles? Sau trebuie sa-ti desenez o schema asupra acestui procedeu? Iar politia nu este in slujba voastra, este in slujba statului. Ca daca era in slujba ta respecta dispozitiile tale. Si nu ma plateste pe mine niciun muritor. Am mai explicat treaba asta in alte thread-uri. Asa ca lasa-ma cu aerele astea de Buftea ca nu tin la mine. Iar eu nu amenint pe nimeni. Din pozitia mea ar fi chiar hilar sa amenint pe cineva :P :D

Mesaj completat

A scris Nightwolf mai sus in ce conditii se foloseste armamentul: cind exista indicii TEMEINICE ca ar fi savirsit o INFRACTIUNE.

Indicii temeinice ar fi (in viziunea mea):

- sa se fi produs in zona o infractiune iar militia sa fi fost sesizata ca autorul sa fi fugit cu o mobra asemanatoare celei care nu a oprit

- sa-l fi vazut pe baicar ca are asupra lui anumite lucruri care sa conduca la concluzia ca ar fi savirsit o infractiune (corp delict, bunuri folosite la savirsirea unei infractiuni sau provenite dintr-o asemenea fapta)

- etc.

 

O singura problema e in ceea ce spui tu -- VIZIUNEA TA nu exista dpdv legislativ!! Asta e marea problema la noi romanii - ca avem viziuni asupra unor reguli pe care nu le cunoastem. Oricum la ce mai discutam aici? Mi se pare ca omuletu` a facut puscarie vreo cateva luni pt stunt-urile lui si asta e cel mai bun exemplu de ce VIZIUNE au judecatorii asupra comportamentului sau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar politia nu este in slujba voastra, este in slujba statului.

 

Ciudat ....cica Codul de etică Âşi deontologie al polițistului zice exact invers.

Articolul 3...chiar la inceput... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca nu opresti la semnalul agentului e o contraventie, indiferent ca nu opresti o data sau de 100 de ori, tot contraventie este.De unde trage militianul concluzia TEMEINICA, daca eu nu opresc, ca as fi savirsit o INFRACTIUNE?

Daca n-am actele la mine si fug ca sa nu iau amenda, pedeapsa pt. asta e oase rupte sau sa fiu impuscat?

Daca observi, Codul Rutier o incadreaza la clasa a 2-a de sanctiuni contraventionale, asa e de grava in viziunea legiuitorului incit nu au bagat-o macar la clasa a 4-a. :crack:

 

Sustragerea de la efectuarea controlului de catre echipaje de politie constituite in filtre organizate constituie infractiune. Iar omu` a "spart" 4 astfel de filtre. Faptul ca nu opresti la semnal si esti urmarit cf. legii de catre echipaje de politie, constituie iar infractiune.

 

TITLUL V

 

INFRACTIUNI CONTRA AUTORITATII

 

Art. 236. - Ofensa adusa unor însemne

Manifestarea prin care se exprima dispret pentru emblemele sau semnele de care se folosesc autoritatile se pedepseste cu închisoare de la 3 luni la 1 an sau cu amenda.

 

Ia-o p`asta si sper sa te linistesti cu contraventiile tale... Vrand nevrand cam trebuie sa respecti ceea ce-ti zice militeanul si sa cam faci ceea ce zice el sau poti cadea in latura asta ... evident ca mai sunt si alte acte normative care ne explica PE LARG fiecare manifestare aiuristica ce fel de infractiune activeaza INSA nu am nici timpul si nici cheful necesar aici...

 

Mesaj completat

Prietene, ce nu intelegi, e ca VECINUL il CUNOSTEA si-i cauta nod in papura. (s-a pretat nenea militianul chiar la incendierea masinii motociclistului daca-mi aduc bine aminte, pentru asta si inca alte catefa chestii se judecau)

Terminati cu gandirea asta comunista, ca uniforma trebuie sa respecte civilul, ea reprezinta legea, pe care trebuie sa o si aplice, dar nu asa...

O.T. Seara trecuta, un prieten matol, a ijurat un politist (nu stiu motivul) Politistul i-a pus catusele, dupa care i-a aplicat pumni si picioare in cap si figura. Acum asta a ramas fara cativa dinti, timpanul spart si ceva probleme la cap. Se pare ca a fost filmat cu un telefon incidentul. Acum, astept sa vad ce o sa se intample. Uniforma aia nu e de superman sau mai stiu eu ce super erou din desenele animate, sa faca ce vor cand o poarta.

 

Astea sunt aberatii iar cei care le fac ar trebui spanzurati ... adica se mai bate dar cu limita...

Mesaj completat

@Petru Moldovan: Frate, mai esti si moderator...NU MAI PUNETI BOTUL LA FAZA CU BARAJELE SI CE AU MAI BAGAT POLITISTII SA SE SCOATA! Haina legii o comite grav, pentru ca sunt POLITISTI si ei trebuie sa aplice legea, nu sa o REINVENTEZE! Au speculat legea dupa bunul plac si probabil au scapat cu vre-un avertisment...Nimic din ce au facut ei nu e legal...Cum zice si ala-n filmulet..."siguranta si incredere"

Nu va mai dati atat de rotunzi ca voi daca erati il impuscati sau mai stiu eu ce...Nu santeti in stare sa faceti diferenta dintre lege si interpretarea ei si realitate, dosare masluite ca intre "colegi"

Tot acum cativa ani, pe Bota parca, l-au alergat pe autostrada soarelui. Pe el nu l-au oprit prin accident si asta pentru ca era un gradat mare printre politistii care au efectuat urmarirea....Probabil daca erau doar tablagii, il intindeau si pe el pe sosea.

Daca si fitzobikerul de la harlau era un real pericol, gloabele astea din trafic cu numere de Bulgaria pe cazane din haptej'doi, ar fii normal sa-i execute direct. Mentalitatea comunista inca va zornaie-n cap, ca monedele in pusculita...

 

Nu cunosti exact ce s-a intamplat. Barajul se facuse mai in fata si omu` cand l-a vazut a activat procedeul IEPURELE iar cad a auzit poc, poc in spatele lui a activat procedeul STATUIA ... mai documentati-va ... prezenta ofiterului in cadrul urmaririi nu a folosit decat la executarea focurilor de arma, daca nu era ofiterul nu cred ca se tragea :)

Mesaj completat

De ce crezi ca a lasat mobra si a fugit prin lanul de porumb la propriu, adus inapoi cu focuri de avertisment? Pentru ca ii organizasera baraj si sa fii sigur ca nu trecea prin el ci-si mai lua si gloante, fiind deja la a III-a incercare de oprire.

 

A mai fost un caz si acum 1 luna prin Medias, cu un maxiscuter fara acte (aka furat), luat de radar, etc. si au tras dupa el.

 

 

Legat de legalitate, atata timp cat nimeni nu a venit cu articol de lege clar ce are si ce nu are voie sa faca un politist sa opreasca un posibil infractor, inseamna ca legea e ambiguua si neclara, adica "orice mijloc necesar" sau "disponibil" lasa loc de foarte mari interpretari. Asa ca atata timp cat e asa, zic sa va mai ganditi, astia care mai ales sustineti treaba cu mersul fara numar (ca am vazut ca ati sarit aici imediat de fund in sus cam aceeasi care sustineati si topicul cu mersul fara numar) ca Loganul isi strica doar o tabla cand va va pocni, pe cand voi ajungeti prin spitale. Si puteti apoi sa va judecati cat vreti si de cati bani mai aveti dupa ce/daca va reveniti.

 

Succes.

 

 

Uite cine stie .... noroc cu Thomas...

Mesaj completat

Acum serios: Eu stiam ca circulatul fara numar e infractiune. Poate s-a modificat codul rutier de cand l-am citit eu.

 

Da se subsituie art. 85 al. 1 din OUG 195/2002 dar m-am plicitist sa tot explic faptul ca indiciul cel mai temeinic e ca nu are nr. Pana la proba contrarie aka verificat VIN-ul mai trebuia sa si opreasca :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa continuam in ritmul asta la infinit...Nu ma apuc sa-mi pun cenusa in cap si sa insirui fapte cunoscute si traite. Legea e plina de "portite" si politistii in mare majoritate sunt corupti, incapabili si delasatori, folosind acste "portite" sau interpretari dupa bunul plac. Romanul in general nu are bani de-un avocat capabil si politia are credibilitate in instanta. Nu are rost sa continuam (cel putin eu) atata timp cat se vorbeste din povesti, nu din realitate. Si nu, rapoartele militenesti nu-s o realitate in majoritatea cazurilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiciu "temeinic" o fi tot in VIZIUNEA TA ca a savirsit o infractiune atita vreme cit nu e definita clar nicaieri notiunea de "indiciu temeinic".

Nu poti sa afirmi ca daca nu a oprit, e mai mult decit o viziune proprie asupra savirsirii unei infractiuni. :lol:

Iar viziunile, dupa cum ai spus, a ta, a mea, a oricui, nu exista din punct de vedere legislativ. Arata-mi unu' condamnat pt. ca nu a oprit la semnalul militianului si vorbim dupa aia. :lol:

Condamnat pt. ca nu a oprit, nu pt. alta infractiune savairsita anterior si care l-a determinat sa nu opreasca. :P

 

 

 

 

 

Unde scrie? :)

Da-ne si noua un text de lege te rog ca sa nu murim prosti. biggrin.gif

Am intrebat un doctor in drept penal si mi-a zis ca nu exista aceasta infractiune si culmea, e si sef la circulatie intr-un judet. biggrin.gif

 

 

 

 

 

 

Cu parere de rau tre' sa te anunt ca nu prea stapinesti defnitia/analiza acestei infractiuni.

Daca ma urc pe loganul de militie si ma pis pe stema militiei, da, ai putea sa ma incadrezi aici sau daca-i iau cascheta din cap si scuip in ea. biggrin.gif

Baga un ochi aici poate te lamuresti cum e cu infractiunea pe care ai citat-o: http://www.scritube.com/stiinta/drept/Anal...ontra-45399.php

 

http://www.napocanews.ro/2009/03/batjocori...-cod-penal.html

Insemnele sau simbolurile Romaniei sunt: stema Romaniei, sigiliul Romaniei, drapelul si imnul de stat, iar ale autoritatilor sunt steme si semne ale judetelor si altele de care se folosesc acestea.

 

1. Eu nu am viziuni. Faptul ca se sustrage controlului prin neoprire la semnalul efectuat REGULAMENTAR deja nu mai e o viziune. Faptul ca nu are nr. montat ma duce direct cu gandul la autovehicul neinmatriculat. Si de aici potopul. De ce te certi cu mine aiurea? Incearca sa faci si tu chestiile care le-a facut el si vezi ce patesti. Si pe urma vi si ne impartasesti exact prin ce ai trecut.

 

2. Intr-adevar am confundat somatia cu cu treaba cu barajul. Eu problema la baraj o vad in felul urmator -- la baraj automat se si someaza (altfel nu ai cum sa-l faci) faptul ca nu a oprit inseamna ca nu a raspuns somatiei de aici rezulta infractiunea. M-am exprimat ambiguu scuze! Iar prietenul tau sef la rutiera intr-un judet ar fi trebuit sa-ti explice exact lucrul asta. Mai ales ca e doctor in drept penal (putini politisti se pot lauda cu performata asta).

 

3. Militia nu are stema. Pe masina militiei este drapelul. La fel ca si pe uniforma stema. Fa tu ce ai spus mai sus si, ma repet, dupa aia vino aici si povesteste-ne ce ai patit. Art. acela se aplica si in cazul uniformelor politiei deoarece sunt scoase de la portul militar pentru care exista lege separata. Nu mai cauta pe Google pt ca net-ul doar te indruma, practica ne omoara. Eu pana acum am trecut cam prin tot ceea ce ti-am spus tie aici si am actionat strict cum spune legea, recte cum incerc sa-ti imprim si tie pe retina, si pana acum nu mi s-a intamplat nimic, din contra. De ce ti neaparat sa te contrazici cu mine tot timpul? Iar noul cod penal vezi ca inca nu a intrat in vigoare s-a decalat pt la anu'!

 

Ciudat ....cica Codul de etică Âşi deontologie al polițistului zice exact invers.

Articolul 3...chiar la inceput... :crack:

 

Art. 3.

Politistul isi desfasoara activitatea profesionala in interesul si in sprijinul persoanei, comunitatii si institutiilor statului, exclusiv pe baza si in executarea legii, cu respectarea principiilor impartialitatii, nediscriminarii, proportionalitatii si gradualitatii.

 

Unde vezi tu cuvantul SLUJBA?? Si sa nu uitam EXCLUSIV-ul din fraza??

 

C`mon ... ai inceput si tu??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art. 3.

Politistul isi desfasoara activitatea profesionala in interesul si in sprijinul persoanei, comunitatii si institutiilor statului, exclusiv pe baza si in executarea legii, cu respectarea principiilor impartialitatii, nediscriminarii, proportionalitatii si gradualitatii.

 

Unde vezi tu cuvantul SLUJBA?? Si sa nu uitam EXCLUSIV-ul din fraza??

 

C`mon ... ai inceput si tu??

Pai eu asa as "traduce" expresia "in interesul si sprijinul persoanei" adica la persoana cetatean. Sau comunitatii, adica mai multi cetateni. Nu ? "In slujba cetateanului" se spune in termeni...populari, elevat se spune ca " politistul isi desfasoara activitatea profesionala in interesul si in sprijinul persoanei, comunitatii".

Sorry, nu iti iau apararea cand nu este cazul. Plus ca te descurci de minune singur. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Il somez public pe motociclistul implicat sa-si faca un cont pe motociclism.ro si sa ne spuna si noua ce a patit, daca dupa ce s-a harjonit pe jos cu politistul si s-au tinut in brate relatia lor a evoluat. Vreau, de asemnea, ca politistul sa vina si sa ne spuna daca doi ani mai tarziu mai are dificultati in a pune catuse unui element perturbator. In general vreau sa stiu finalul povestii, e o telenovela fara ultimul episod. Macar la telenovela "Cavaleru'" ati aflat cum sta treaba cu prioritatea de dreapta. Poate aflam si acum cine ce-a patit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si asta putea s-o accidenteze pe maica-ta: http://www.videonews.ro/action/viewvideo/5...drum-din-Buzau/

De ce nu l-au impuscat?

Daca a accidentat pe cineva si fuge e cu totul altceva decit POATE accidenta pe cineva.

 

singurul motiv pentru care nu l-as impusca ar fi ca scapa vehiculul de sub control.

altfel daca nu opreste la semnalele politiei faci baraj sau trimiti masina / elicopter dupa el, poti trage-n gume sau ii pui banda cu cuie. cand il aduci la repaus, 2-3 coturi in gura, asa pe neveu si condamnat.

la vehicl furat sau neinmatriculat as deschide focul in siguranta, adica sa ma asigur ca nu ranesc alti oameni.

dac-ar fi multe situatii de-astea cred ca s-ar organiza cate 2 echipaje, asa nu renteaza

 

Daca a accidentat pe cineva si fuge e cu totul altceva decit POATE accidenta pe cineva.

Orice sofer care depaseste viteza legala este un potential infractor pentru ca POATE produce un accident grav si sa omoare pe cineva.

 

po'itia trebuie sa previna si nu sa astepte ca unu care alearga cu 230 sa omoare pe cineva pentru a deschide focul. o face. ia sa fie 2-3 morti d-astia la media sa vedzi ce se cumintesc baietii

 

 

 

Tu cind ai fost prins cu 116 km/h ai realizat ce nenorocirea se putea intimpla daca iti sarea un copil in fata? Toti ar trebui impuscati. Daca accidenteaza pe cineva, nu? Inclusiv tu care ai mers cu 116. :crack:

asta e rea interpretare. nu exista riscul ca depasind cu 6km/h viteza maxima legala sa accidentez pe cineva. riscul sa accidentez un copil acolo era zero. apoi am oprit la semnalele nesimtitei. nu-mi permit sa nu respect oficial semnalele politiei. indiferent care-i parerea mea despre ei. fara astia asa cum sunt ar fi o anarhie ca-n columbia. in plus ceea ce fac o fac pentru ca superiorii lor o cer. stiu destule despre ei. am vorbit cu multi si majoritatea te ajuta la necaz. de fiecare data cand am gresit si am recunoscut am fost iertat. totul sta in atitudine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile de principiu nu au prea mare legatura cu cazul de fata, care dupa parerea mea ar trebui tratat izolat: un militian rural avea ceva animozitati in particular cu un vecin cocalar pe care l'a pandit probabil indelung sa calce pe bec.

 

Intamplator a facut'o cu motocicleta... insa mai mult ca sigur ca Garcea ar fi dat dovada de acelasi exces de zel si daca cocalarul i'ar fi dat apa la moara conducand ilegal un tractor, de data asta pentru a'si indeplini "datoria civica" fata de societate ar fi ales cu siguranta alta cale decat a folosi Loganul din dotare ca sa'i puna piedica.

 

Cu imobilizatul "infractorului" si restul "procedurilor"... sa fim seriosi, am vazut cata pregatire au militienii in acest sens.

 

Ca in mai toate domeniile unde societatea are nevoie de o schimbare de mentalitate si in Politie e nevoie ca dinozaurii sa iasa la pensie inainte de a ne astepta la vreo schimbare fundamentala.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile de principiu nu au prea mare legatura cu cazul de fata, care dupa parerea mea ar trebui tratat izolat: un militian rural avea ceva animozitati in particular cu un vecin cocalar pe care l'a pandit probabil indelung sa calce pe bec.

 

Intamplator a facut'o cu motocicleta... insa mai mult ca sigur ca Garcea ar fi dat dovada de acelasi exces de zel si daca cocalarul i'ar fi dat apa la moara conducand ilegal un tractor, de data asta pentru a'si indeplini "datoria civica" fata de societate ar fi ales cu siguranta alta cale decat a folosi Loganul din dotare ca sa'i puna piedica.

 

Cu imobilizatul "infractorului" si restul "procedurilor"... sa fim seriosi, am vazut cata pregatire au militienii in acest sens.

 

Ca in mai toate domeniile unde societatea are nevoie de o schimbare de mentalitate si in Politie e nevoie ca dinozaurii sa iasa la pensie inainte de a ne astepta la vreo schimbare fundamentala.

 

Ride Safe!

:crack: :) La ora asta poate ca-s prea beat sa ma exprim coerent, dar ai pus punctul pe "k"....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile de principiu nu au prea mare legatura cu cazul de fata, care dupa parerea mea ar trebui tratat izolat: un militian rural avea ceva animozitati in particular cu un vecin cocalar pe care l'a pandit probabil indelung sa calce pe bec.

 

Intamplator a facut'o cu motocicleta... insa mai mult ca sigur ca Garcea ar fi dat dovada de acelasi exces de zel si daca cocalarul i'ar fi dat apa la moara conducand ilegal un tractor, de data asta pentru a'si indeplini "datoria civica" fata de societate ar fi ales cu siguranta alta cale decat a folosi Loganul din dotare ca sa'i puna piedica.

 

Cu imobilizatul "infractorului" si restul "procedurilor"... sa fim seriosi, am vazut cata pregatire au militienii in acest sens.

 

Ca in mai toate domeniile unde societatea are nevoie de o schimbare de mentalitate si in Politie e nevoie ca dinozaurii sa iasa la pensie inainte de a ne astepta la vreo schimbare fundamentala.

 

Ride Safe!

Televiziunile si ziarele de scandal au descoperit ca un politist local de rang mic dintr-un mic oras de provincie de langa Iasi avea ceva animozitati cu un vecin care avea obiceiul sa baraie motocicleta noaptea dupa orele rezonabile de barait, si politistul printre altele avea obiceiul sa-i spuna sa nu mai baraie si sa nu mai umble fara permis si/sau numar ca pana la urma o sa-l prinda cineva.

Respectivul e vazut de un alt politist de rang mic pe radar ca nu are numar in judetul Suceava (la 3-4 judete dinstanta), la al iv-lea baraj de politie intoarce fix aproape de casa si e troznit cu masina fix de dusmanul lui de moarte.

Nu ti se pare ca prea miroase a telenovela? Sau crezi ca un politist mic in grad dintr-un orasel mic din judetul Iasi e capabil sa declanseze si sa coordoneze o urmarire de pe langa Suceava ca sa-si potoleasca setea de razbunare? Si oare ii avea la degetul mic pe toti coloneii aia de prin celelalte judete care dau ordine sa se urmareasca/sa se faca baraje sau nu?

Eu cred ca noi aici batem apa in piua despre un biet infractor si ne ambalam pe inscrisuri de tabloid, pentru ca dupa parerea mea daca politia vroia sa-i faca rau ii tragea in roata (asta e legal dar e dezastruos pe moto) si faptul ca acel subofiter a fost cel desemnat sa-si sacrifice Logan-ul si sa mearga in urmatoarele saptamani la servici pe jos sau pe bicicleta a fost decis mult mai sus. Iar faptul ca alalalt nu stia cum se pun catusele explica pe undeva burta unor politisti - unii din ei nu fac destule exercitii fizice inclusiv exercitii de pus catuse la infractori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Televiziunile si ziarele de scandal au descoperit ca un politist local de rang mic dintr-un mic oras de provincie de langa Iasi avea ceva animozitati cu un vecin care avea obiceiul sa baraie motocicleta noaptea dupa orele rezonabile de barait, si politistul printre altele avea obiceiul sa-i spuna sa nu mai baraie si sa nu mai umble fara permis si/sau numar ca pana la urma o sa-l prinda cineva.

Respectivul e vazut de un alt politist de rang mic pe radar ca nu are numar in judetul Suceava (la 3-4 judete dinstanta), la al iv-lea baraj de politie intoarce fix aproape de casa si e troznit cu masina fix de dusmanul lui de moarte.

Nu ti se pare ca prea miroase a telenovela? Sau crezi ca un politist mic in grad dintr-un orasel mic din judetul Iasi e capabil sa declanseze si sa coordoneze o urmarire de pe langa Suceava ca sa-si potoleasca setea de razbunare? Si oare ii avea la degetul mic pe toti coloneii aia de prin celelalte judete care dau ordine sa se urmareasca/sa se faca baraje sau nu?

Eu cred ca noi aici batem apa in piua despre un biet infractor si ne ambalam pe inscrisuri de tabloid, pentru ca dupa parerea mea daca politia vroia sa-i faca rau ii tragea in roata (asta e legal dar e dezastruos pe moto) si faptul ca acel subofiter a fost cel desemnat sa-si sacrifice Logan-ul si sa mearga in urmatoarele saptamani la servici pe jos sau pe bicicleta a fost decis mult mai sus. Iar faptul ca alalalt nu stia cum se pun catusele explica pe undeva burta unor politisti - unii din ei nu fac destule exercitii fizice inclusiv exercitii de pus catuse la infractori...

 

 

Pentru corectitudine tin sa spun ca atat politistul cat si motociclistul erau din orasul Harlau, jud. Botosani iar accidentul a avut loc tot in jud. Botosani, in loc. Maxut daca tin minte bine, sat in care se intra direct din orasul Harlau (ca Voluntari si Bucuresti sa zicem).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru corectitudine tin sa spun ca atat politistul cat si motociclistul erau din orasul Harlau, jud. Botosani iar accidentul a avut loc tot in jud. Botosani, in loc. Maxut daca tin minte bine, sat in care se intra direct din orasul Harlau (ca Voluntari si Bucuresti sa zicem).

Scuzele mele, credeam ca Harlau asta e langa Iasi si oricum cred in continuare ca asta e un mic oras fost sat de genul Mogosoaia de langa Bucuresti. Mi-e imposibil sa cred ca un tablajor de la tara poate sa puna la cale o urmarire a dusmanului lui care de fapt nu are numar si nu stie exact pe ce motocicleta merge si poate sa puna la cale 4 baraje de politie dupa care sa apara el pe cal alb si sa-l dea personal cu Logan-ul jos, cred mult mai mult intr-o coincidenta...

Sau poate unii din voi credeti ca unii din subofiterii astia de la circulatie de pe la tara sunt masoni sau mai stiu eu ce alte puteri supra-naturale au...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru corectitudine tin sa spun ca atat politistul cat si motociclistul erau din orasul Harlau, jud. Botosani iar accidentul a avut loc tot in jud. Botosani, in loc. Maxut

Ei, daca tot e sa vorbim corect dpdv geografic si administrativ, Maxut si Harlau sint din jud. Iasi, nu Botosani! Verifica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...