Sari la conținut

Sfaturi Pentru Vopsit


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 375
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vreau sa mai intreb ceva. Pistoalele de vopsit cu compresorul in miner , sint bune de ceva ? Alea cu butelia atasata , niste chestii pt. hoby. Cam ce se poate face cu ele ?

la vopsit un gard ceva de genul nu te astepta sa poti vopsi o carena si la o intindere de calitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa mai intreb ceva. Pistoalele de vopsit cu compresorul in miner , sint bune de ceva ? Alea cu butelia atasata , niste chestii pt. hoby. Cam ce se poate face cu ele ?

am incercat si eu sa vopsesc cu ala dar chiar nu e bun penru vopsitorie auto-moto. pentru garduri si pereti cu lavabil este ok dar la vopsea subtire iti improasca jet in cel mai rau caz. plus ca face un zgomot de-ti omoara toata concentrarea. pana la urma mi-am luat pistol de vopsit din mr. bricolage si am butelie de co2 si a iesit o treaba super pana acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa mai intreb ceva. Pistoalele de vopsit cu compresorul in miner , sint bune de ceva ? Alea cu butelia atasata , niste chestii pt. hoby. Cam ce se poate face cu ele ?

alea de la Bosch sint ok! cu conditia sa l cureti ft bine! dupa manual.

de restu nu stiu nimic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe net diverse planuri de compresoare facute din compresor de frigider. Tipii le folosesc la aerografie , dar ma gindesc ca totusi sint mai puternice decit un simplu spray. Se pot folosi si la vopsit carene si alte mizilicuri ? Sau doar la machete ? Daca merge cu spray-ul , sa nu mearga cu ditai compresorul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut pe net diverse planuri de compresoare facute din compresor de frigider. Tipii le folosesc la aerografie , dar ma gindesc ca totusi sint mai puternice decit un simplu spray. Se pot folosi si la vopsit carene si alte mizilicuri ? Sau doar la machete ? Daca merge cu spray-ul , sa nu mearga cu ditai compresorul ?

 

Cu siguranta merge. Tata a vopsit masina intreaga cu un pistol conectat la un motor de frigider (acum vreo 10-15 ani). Din pacate nu iti pot spune nimic legat de calitatea 'fluxului de aer'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUTARI

 

VA ROG SA-MI RECOMANDATI SI MIE O MARCA DE POLISH + GLAZE_ul NECESAR UNEI POLISHARI+LUSTRUIRI

(ceva bun si pret acceptabil)

MULTUMIRI ANTICIPATE THEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa nu uitam posibilitatea de a improviza un aspirator pt a face o alternativa la vopsit.cunosc pe cineva care asa isi vopsea dacia pe vremea lu' ceasca.eu chiar nu o recomand,cand am vazut rezultatele,preferam sa vopsesc masina cu trafaletele decat cu improvizatia aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ieri le-am vopsit cu spray.sper sa tina.spray de metal.

gixxxere, da cu butoiu' ce ai avut, oricum a iesit marfa si ala ! :wacko: ...acum inteleg de ce o arzi cu Vale pe alte topicuri :) ..frumoasa scula !!!!!!! :D :crack:

Mesaj completat

Ar mai fi o posibilitate, pt. detaliile oarecum marunte, dar merge si la lucrari un pic mai maricele. Iei un " SUFLICI" ( cutie de nes sau borcan de sticla adaptat cu o tzevusca in care se sufla ) din Obor de la piata din spate, si il conectezi printr-un furtunas la un compresor cat de mic ar fi el ca, capacitate ( mai puternic sau egal cu forta plamanilor tai :lol: , ca altfel faci poc la cat tre sa sufli) . Da rezultate f bune si avantajul e ca nu tre sa-i mai cureti recipientul...il schimbi cu alt borcan. E bun ca imprastie bine si face pelicula subtire, ii poti regla si puterea prin adaptarea unei branule medicale pe furtun. Eu am incercat si recomand, repet recomandat pt lucrari mai micute. SUCCESURI !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gixxxere, da cu butoiu' ce ai avut, oricum a iesit marfa si ala ! :wacko: ...acum inteleg de ce o arzi cu Vale pe alte topicuri :) ..frumoasa scula !!!!!!! :D :crack:

Mesaj completat

Ar mai fi o posibilitate, pt. detaliile oarecum marunte, dar merge si la lucrari un pic mai maricele. Iei un " SUFLICI" ( cutie de nes sau borcan de sticla adaptat cu o tzevusca in care se sufla ) din Obor de la piata din spate, si il conectezi printr-un furtunas la un compresor cat de mic ar fi el ca, capacitate ( mai puternic sau egal cu forta plamanilor tai :lol: , ca altfel faci poc la cat tre sa sufli) . Da rezultate f bune si avantajul e ca nu tre sa-i mai cureti recipientul...il schimbi cu alt borcan. E bun ca imprastie bine si face pelicula subtire, ii poti regla si puterea prin adaptarea unei branule medicale pe furtun. Eu am incercat si recomand, repet recomandat pt lucrari mai micute. SUCCESURI !!!

Casnic si cu un compresor bun iese cum iese ca nu se poate sa nu ameteasca o musca s-au sa nu pice un fir de praf etc. Cu povesti aspirator compresor frigider suflat cu gura sa o lasam balta este nevoie de minim 2 atmosfere si debit maricel altfel mai bine cu pensula. Ca sa sufli cu aspiratorul trebuie sa diluezi vopseaua de va curge in draci.Cu compresorul de la frigider presiune are dar debit mic si daca pui un rezervor sufli 1 minut si astepti 3 deci nu-i afacere. cu astfel de scule nici un profesionist nu se descurca dar un amator care este la prima vopsire( ca dupa prima se lasa si nu mai vopseste niciodata)

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casnic si cu un compresor bun iese cum iese ca nu se poate sa nu ameteasca o musca s-au sa nu pice un fir de praf etc. Cu povesti aspirator compresor frigider suflat cu gura sa o lasam balta este nevoie de minim 2 atmosfere si debit maricel altfel mai bine cu pensula. Ca sa sufli cu aspiratorul trebuie sa diluezi vopseaua de va curge in draci.Cu compresorul de la frigider presiune are dar debit mic si daca pui un rezervor sufli 1 minut si astepti 3 deci nu-i afacere. cu astfel de scule nici un profesionist nu se descurca dar un amator care este la prima vopsire( ca dupa prima se lasa si nu mai vopseste niciodata)

Numai bine

pt vopsire meseriasa iti trebuie compresor de 100 L si de la 6 Atm. in sus !..era vorba de ..bricolaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare? am avut un accident cu scuterul si sa spart o bucatica din carena din fata cam 5 cm, imi puteti explica cum o pot repara? am inteles ca imi trebuie fibra de sticla, kit, smilgher si vopsea ? este adevarat ?

 

Astept raspunsurile voastre, multumesc!

Editat de EvilxClau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna

Sunt si eu cu motocicleta desfacuta in scopul de a o vopsi si ma gandesc si eu la varianta cu spray....Ce ziceti cei ce ati vopsit-o asa, cum se prezinta vopseaua dupa un an sau mai mult de la vopsire? Si-a pierdut din luciu, ste mai sensibila la lovituri/ zgarieturi decat cele cu pistol?

Ms mult :o

Editat de vazilro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt vopsire meseriasa iti trebuie compresor de 100 L si de la 6 Atm. in sus !..era vorba de ..bricolaj...

Peste 4 atm nu am folosit niciodata dar l bricolaj povesti cu aspirator etc lasam de o parte ca unii vor crede si incerca

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut baieti! azi m-am apuca sa vopsesc si eu micutza mea! momentan am vopsit doar aripa spate.. dupa jmirghel am stersc cu o carpa uscata bine bine si apoi am aplicat spary(negru mat cumparat din obi) am lasat 10-15 min sa se usuce apoi am mai dat o mana! a iesit super! maine mai urmeaza o mana! stie cineva daca exista lac mat la spray? si daca este indicat sa dau peste negru mat! poze cand termin toata mobra+cadrul:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Fratilor nu mai vopsiti cu spray-ul ca data viitoare cand o vopsiti profi va injura vopsitorul (eu personal nu primesc moto vopsite cu spray-ul) Vopseaua din spray are alta compozitie si in contact cu dluantul se branzeste , increteste . Astfel la o vopsire profi va trbui data jos pana la ultima particula de vopsea , data carena cu sprit chit si apoi vopsirea propriu zisa . In plus are cea mai slaba rezistenta la zgariere si nici nu iese bine dupa lacuire...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

mda... dupa ce am studiat problema, am slefuit tot si cumparat primerul, degresant... am renuntat la spray si m-am dus la vopsitor ... nu imi pare rau :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
nchivu

Daca dai cu lac peste negru mat precis devine negru lucios. Doua straturi sunt suficiente nu mai est nevoie mai mai ales ca intre straturi se lasa 20, 30 minute la uscat nu 24 de ore

Numai bine

 

Daca dai cu lac mat peste negru ramane mat nu devine lucios, sunt 2 tipuri de lac, mat si lucios, toate vopselele 1 K sunt mate (nu au lac in ele),

 

vopsitul e o arta nu oricine poate face, trebuie sa cunosti fff multe inainte de a te apuca, si de a avea de la cine invata.

 

cateva poze cu moto vopsite de mine pe linku urmator:

 

 

http://picasaweb.google.com/11029390927051...77/Vopsitorie1#

 

 

 

 

 

 

---------------------------

 

VOPSITORIE MOTO+AUTO, LIPIRE CARENE, STIKERE, SINCRONIZARI CARBURATOARE, INJECTIE , POLISH MOTO- AUTO

0766801145 BUCURESTI

post-55152-1279005797_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...