Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ieri am facut ~600km cu mobra. Ma asteptam sa ma doara fundul de la sha dar nope.

 

A fost chiar bine.

Cel mai mult am facut apropape 1200km intr-o zi (Sienna-Timisoara), cu saua joasa, in aproximativ 12h. Nu m-am resimtit deloc - dupa am mers la o masa si un vin.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am facut ~600km cu mobra. Ma asteptam sa ma doara fundul de la sha dar nope.

 

A fost chiar bine.

 

 

in sfarsit te.ai prins de diferenta intre sei

 

confortul la drum lung

 

eu am venit din praga in 15 ore mers nonstop

 

si dupa un dus as fi vrut sa plec iar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PERVERSI ! :)) :wacko:

 

Plec la Rijeka (HR) , apoi Passo Stelvio (cine stie cunoaste...este orgasmic) , apoi la Faker amk S ee (Austria la intrunire, pe 9 cred) ...vai de cei ce merg cu mine ! ;))

 

RECOMAND ruta celor ce nu au facut-o!

 

see ya !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea: s-a rupt valva cand am vrut sa umflu roata spate.

 

Beleaua este ca valva contine senzorul de presiune....

 

Maine BMW Road Assistance va ridica motorul. Sa vad cat o sa ma coste.... :wacko:

 

S-a rupt super usor.... foarte ciudat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Belea: s-a rupt valva cand am vrut sa umflu roata spate.

 

Beleaua este ca valva contine senzorul de presiune....

 

Maine BMW Road Assistance va ridica motorul. Sa vad cat o sa ma coste.... :wacko:

 

S-a rupt super usor.... foarte ciudat

 

Garantie, ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As cere garantie daca s-ar fi rupt singura, dar cand s-a rupt din vina cuiva... nu pot. Moral nu pot.

 

sincer nu stiu cum arata valva cu senzor

eu la fiecare schimb de anvelope schimb si valvele

si chiar merita ca imi arata baiatul cat de crapat e cauciucul

dar la tine la max 3000 - 4000 km nu e normal sa se intample asta

apropo daca conduci moto si se strica e din vina ta....

ca doar nu ai umblat la valva cu cutitul

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer nu stiu cum arata valva cu senzor

eu la fiecare schimb de anvelope schimb si valvele

si chiar merita ca imi arata baiatul cat de crapat e cauciucul

dar la tine la max 3000 - 4000 km nu e normal sa se intample asta

apropo daca conduci moto si se strica e din vina ta....

ca doar nu ai umblat la valva cu cutitul

 

Se pare ca valva inauntru are senzorul (inauntru rotii). Afara este doar partea cu filet unde pui furtunul sa umflii.

O sa cer valva veche la schimb sa ma joc cu ea, doar e proprietatea mea ;)

 

Daca era valva simpla nici nu ma complicam, direct la vulcanizare. Asta e mai speciala... :wacko:

 

 

Mesaj completat

Mdea... 300$(180euro) pentru o valva cu senzor. M-am uitat atent in zona unde este dat filetul, peretele este foarte subtire. Nu am reusit pe garantie :)

 

Ghinion pisicu negru...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca valva inauntru are senzorul (inauntru rotii). Afara este doar partea cu filet unde pui furtunul sa umflii.

O sa cer valva veche la schimb sa ma joc cu ea, doar e proprietatea mea :lol:

 

Daca era valva simpla nici nu ma complicam, direct la vulcanizare. Asta e mai speciala... :agree:

 

 

Mesaj completat

Mdea... 300$(180euro) pentru o valva cu senzor. M-am uitat atent in zona unde este dat filetul, peretele este foarte subtire. Nu am reusit pe garantie :)

 

Ghinion pisicu negru...

 

 

vai sa ma f.u.t

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

 

pacat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

Prea multa tehnologie pentru un GS.

 

Eu scad presiunea la 0,9-1.2 de fiecare data cand urc pe bolovanisuri sau noroaie. Imi dau seama de presiune pe modelul vechi - apasand cu mana pe caciuc. Merge de fiecare data.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai sa ma f.u.t

de banii astia verific in fiecare dim si la fiecare oprire presiunea 5 ani

 

pacat

 

faza e ca ma tot codeam sa cumpar o camera video de helmet care e vreo 400$ si in schimb dau de beleua asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da scumpe mai sunt valvele pe acolo prin australia, ultima data cand am fost in service am data 90 de eurocenti pe una :agree:

 

Nu ai citit atent :) : am zis ca valva contine senzor de presiune wireless.

 

O valva o iau si pe un dolar. Dar asta are electronica in ea. O am acasa pe cea veche. Are o cutie la baza sigilata, maricica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Nu ai citit atent :) : am zis ca valva contine senzor de presiune wireless.

 

O valva o iau si pe un dolar. Dar asta are electronica in ea. O am acasa pe cea veche. Are o cutie la baza sigilata, maricica.

 

Acelasi sistem (valve cu senzor de presiune) se comercializeaza masiv pentru flote de autoturisme, autoutilitare si camioane. Ai un ecran mic care se plaseaza in bord si iti arata presiunea. In nici un caz insa nu implica asemenea costuri.

Asta e - electronica Bmw, softul lor... Ma gandesc ca nu sunt universale (chiar daca cu senzor), cumperi una din alta parte, o montezi si gata :agree: .

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi sistem (valve cu senzor de presiune) se comercializeaza masiv pentru flote de autoturisme, autoutilitare si camioane. Ai un ecran mic care se plaseaza in bord si iti arata presiunea. In nici un caz insa nu implica asemenea costuri.

Asta e - electronica Bmw, softul lor... Ma gandesc ca nu sunt universale (chiar daca cu senzor), cumperi una din alta parte, o montezi si gata :agree: .

 

sunt convins ca functioneaza. Dar ma gandesc ca au un ID si astia de la bmw au zis ca trebuie sa configureze computerul sa accepte noul senzor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai de plua me! Ghinion,curat. Da' care-i faza daca pui o valva ca tot omu'? Ca e fo 5 euro bucata.

 

Nu e nici o faza, numai ca am luat motorul cu optiunea asta ... mi se pare foarte utila cand iei un surub in roata (cazul meu de azi).

 

Pentru ca am vrut acest "feature", trebuie sa platesc pentru el daca se strica din cauza mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si senzoru ala ce face, iti umfla cauciucul cand iei cate un cui? Nu e de-ajuns ca vezi ca o iei pe aratura cu cauciucul fleasca??

 

Tocmai radeam pe un topic la service de senzor de pana, dar vad si exista... sa-mi trag una... senzor de ploaie nu are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si senzoru ala ce face, iti umfla cauciucul cand iei cate un cui? Nu e de-ajuns ca vezi ca o iei pe aratura cu cauciucul fleasca??

 

Tocmai radeam pe un topic la service de senzor de pana, dar vad si exista... sa-mi trag una... senzor de ploaie nu are?

 

Offtopic:

Senzorii masoara ... deci tocmai ai zis o prostie. Senzorii nu iau decizii. Daca ai vrut sa fii sarcastic... nu ai rezolvat nimic.

 

Am observat ca iti place sa contrazici lumea aiurea pe toate topicurile posibile... recomand ca este civilizat sa te abtii.

 

Nu mai zic ca este topic dedicat bmw r1200gs + adv ....

 

Ontopic

Mie mi-a folosit senzorul ca am gasit o sarma mica in roata si pierdeam 0.2 bar / zi. Nu as fi aflat decat in momentul in care ar fi fost prea tarziu.

Editat de Baiazid
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Si senzoru ala ce face, iti umfla cauciucul cand iei cate un cui? Nu e de-ajuns ca vezi ca o iei pe aratura cu cauciucul fleasca??

Tocmai radeam pe un topic la service de senzor de pana, dar vad si exista... sa-mi trag una... senzor de ploaie nu are?

 

Belbody, cei care te stim de ani buni de pe forum si sectiunea asta intelegem unde bati.

Ca tu nu ai nevoie si nu ai pune asa ceva e alegerea ta. Ca Baiazid, pe banii munciti si castigati de el, a pus, este treaba lui.

Garantez oricand ca putem discuta in contradictoriu si fara ironii, asa ca hai sa revenim la ale noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...