Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator PopaCosmin

wow! Islanda?

Dettifoss :cheers:

 

 

Alt caz de furca/triple clamp futat :) gg BMW!

In ultimii ani parca sunt din ce in ce mai dese incidentele de genul asta.

Asta inseamna ca:

- sunt din ce in ce mai multi GS-isti care le exploateaza la capacitate maxima (ceea ce e bine) :bounce:

- ori BMW produce din ce in ce mai prost

 

Partea naspa e ca, "eroarea" de genul asta te poate costa viata sau cel putin cateva fracturi grave.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Low rider :)

 

post-22404-0-72642900-1312978138_thumb.jpg post-22404-0-21260900-1312978144_thumb.jpg post-22404-0-39126900-1312978150_thumb.jpg post-22404-0-15498000-1312978156_thumb.jpg post-22404-0-86562100-1312978161_thumb.jpg post-22404-0-43855800-1312978167_thumb.jpg

 

Alt caz de furca/triple clamp futat :) gg BMW!

 

ma uitam cand am schimbat moto la cea veche si observam clar diferente de calitatensi finisaj

intre cele 2 cu minusuri pe cea noua

 

pacat

 

au inceput sa se bucure la niste euro in plus si sa lucreze "pe sub mana"

 

si europa va ajunge la mana chinei ca si america

 

pt o diminuare a pretului nu vor mai fi fabrici in europa ci doar cumparatori

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Low rider :)

 

Alt caz de furca/triple clamp futat :) gg BMW!

 

asta e GSA-ul ala ? nava amiral a lu' bmw ? de saliveaza lumea dupa el ?

genti spitate, coburii aia faini.de Garmin nu mai zic..

asa la prima vedere undeva intre 18 - 20 k.

macar acopera garantia sau ...ghinion de nesansa?

 

nu prea cred ca e " exploatata " la maxim dupa cum arata..

 

Frumos.

 

Mie-mi plac locurile virgine. :cheers:

 

c5iAG.jpg

 

 

jos palaria

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se rupea in urma unui accident, cat de usor, putea fi scuzabil, dar indiferent pe unde ai merge, daca nu ai lovit ceva, nu este. Parerea mea, dupa ce am vazut zeci de imagini asemanatoare, la mai multe modele de BMW, este ca au o problema cu turnarea pieselor de aluminiu. Cert este ca la toate celelalte motociclete indiferent de producator, japonez sau european genul asta de defete apar foarte rar sau chiar deloc, singur la BMW abunda. Si nu poate fi vorba de malitiozitate sau rea vointa, pt ca pozele sunt facute de proprietari.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e GSA-ul ala ? nava amiral a lu' bmw ? de saliveaza lumea dupa el ?

genti spitate, coburii aia faini.de Garmin nu mai zic..

asa la prima vedere undeva intre 18 - 20 k.

macar acopera garantia sau ...ghinion de nesansa?

nu prea cred ca e " exploatata " la maxim dupa cum arata..

jos palaria

pai nu domnu, asta-i nava amiral a lu` bmw si dupa ea saliveaza toata lumea

P1030126.jpg

n-are garmin si drept ca inca nu-i exploatata la maxim, da este timp.

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu cred ca este problema de turnare aici.

Nu stiu, eu o pun pe seama faptului ca vor sa scape de kilograme cu orice pret, pentru a le face mai fasnete si mai economice, dar cu ce pret!

Subtiaza carene si elemente importante de cadru.

Un tanc ca 1100/1150 nu cred ca poate pati asa ceva.

PS:@Gabyshor..cind vedem si noi filmerile alea facute de tine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este problema de turnare aici.

Nu stiu, eu o pun pe seama faptului ca vor sa scape de kilograme cu orice pret, pentru a le face mai fasnete si mai economice, dar cu ce pret!

Subtiaza carene si elemente importante de cadru.

Un tanc ca 1100/1150 nu cred ca poate pati asa ceva.

PS:@Gabyshor..cind vedem si noi filmerile alea facute de tine?

nu stiu unde sa le pun. sunt destul de mari. si din pacate, de editare n-am avut timp inca :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este problema de turnare aici.

Nu stiu, eu o pun pe seama faptului ca vor sa scape de kilograme cu orice pret, pentru a le face mai fasnete si mai economice, dar cu ce pret!

Subtiaza carene si elemente importante de cadru.

Un tanc ca 1100/1150 nu cred ca poate pati asa ceva.

PS:@Gabyshor..cind vedem si noi filmerile alea facute de tine?

In pozele astea nu se vede spartura in sctiune, dar in altele erau fotografiate in detaliu si structura aluminiului era clar foarte mare. Este vorba de structura cristalina rezultata dupa turnare. Posibil defect de material, putin probabil pt ca atunci s-ar sparge loturi intregi de piese, sau greseala de turnare mai probabila dupa mine. Evident usurarea motocicletei face ca solicitarile in material sa creasca si evident frecventa defectelor.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-e posibil sa fi mers pe-o roata si fiind de putin timp proprietar s-a dezechilibrat, a intrat cu roata in copac de aici si urma de pe copac cu scoarta dislocata regasita intre janta si anvelopa, ceva detalii atasate pozelor puse de proprietar de unde au fost transpuse ?

-defect de material si la jamba stanga (partea lucioasa)la a mea pe care culiseasa simeringul de ulei, porozitate in material de care se freaca simeringul, ulterior cedand, a doua oara, doar stanga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni - chiar nu sunt subiectiv - da' inainte de a incerca sa denigrati atat marca cat si modelul, mai bine va informati cate astfel de cazuri s-au intamplat, la NUMARUL DE BUCATI VANDUTE!

S-ar putea sa ramaneti mai mult decat surprinsi - ca sa nu spun cracanati - de rezultat!

 

Nu de alta, da' altfel nu faceti decat sa confirmati mesajul transmis de " vulpea care nu ajunge la struguri ..."!

 

Ca va convine sau nu, R 1200GS deocamdata ramane cel mai bine vandut model al tututor timpurilor al bavarezilor!

Sau cum spune un amic microbist ... "CLASAMENTUL VORBESTE!"

 

Ati vazut voi in ce conditii s-a intamplat incidentul din poza? De ce va bagati in seama aiurea?

Tipic romanesc: toate lumea le stie pe toate si se pricepe la toate!

 

Apropos, daca tot cunoasteti asa de bine marca, modelul si tehnologia de fabricatie, daca va pricepeti la defecte si cauze, de ce nu va trimiteti CV-ul la BMW?

Poate cu ajutorul vostru vor fi eliminate toate problemele pe care le intampina firma asta de rahat - si vor putea produce ceva cu care sa nu se mai faca de cacao!

 

Posesorilor acestui model le doresc sa se bucure de el - asa cum fac eu - si ... "sa nu mai "puna botu" la toate prostiile.

Nu de alta, da' pe forumul acesta pana citesti un post din care sa iei ceva bun ... treci prin " tz" pagini de aberatii!

 

Numai bine, la toata lumea!

 

post-4731-0-66214000-1313047142_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tau" man

 

aici te contrazic chiar daca sunt posesor

unele lucruri au inceput sa fie schimbate

 

eu am vazut exemple

......nu le.am citit pe net

 

la modelul vechi aveam o protectie la alternator care pe cel nou nu am mai regasit.o

si era in masa o bucata de plastic

 

finisajul rezervorului dupa ce a fost scos din matrita difera de cel vechi si altele

 

NU NUMAI IN CAZUL BMW si si la alte marci prin dorinta imensa de scadere a costurilor scade si calitatea

 

FABRICANTII vor sa aibe acelasi profit sau chiar mai mare pe un nr mai scazut de unitati vandute

de unde...............

 

din productie

cum.......

 

scazand calitatea

 

ps. NU SPUN CA MI.AS LUA ALTCEVA

 

insa e cam naspa sa platesc mai mult cu 2500 euro pe un model 2010 fata de un model 2007

 

dar lumea toata e in schimbare

 

si se doreste un consum cat mai mare

 

unde sunt masinile alea de tineau 20 de ani

 

acum la max 5 ani cam vrei s.o schimbi

 

EU UNUL CLAR RAMAN FIDEL ACESTEI JUCARII dar asta nu ma face sa nu recunosc defectele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, unde e marfa, e si paguba :) Ca mai pun eu cate o poza cu defecte la 12gs, asta e. Si restu mobrelor au defecte, si la japoneze noi, insa alea nu sunt la fel de mult mediatizate.

Si intr-adevar, e o treaba sa ai 1 motor rupt in 2 la 1000 de bucati vandute decat un motor rupt in 2 la 250 de bucati vandute (cum ar fi japonezele). Si defecte care iti pun viata in pericol nu ii doar cadrul ce se rupe, ca mai is si altele, gen voblaj la 160 la ora (st1200) si altele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, unde e marfa, e si paguba :) Ca mai pun eu cate o poza cu defecte la 12gs, asta e. Si restu mobrelor au defecte, si la japoneze noi, insa alea nu sunt la fel de mult mediatizate.

Si intr-adevar, e o treaba sa ai 1 motor rupt in 2 la 1000 de bucati vandute decat un motor rupt in 2 la 250 de bucati vandute (cum ar fi japonezele). Si defecte care iti pun viata in pericol nu ii doar cadrul ce se rupe, ca mai is si altele, gen voblaj la 160 la ora (st1200) si altele :)

 

Care e modelul de japoneza produs in prezent cu probleme la 1 din 125? :laugh:

Editat de Schumy CJ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si sa nu uitam

 

CATE MOTO JAPONEZE NOI

 

s.au vandut in 3 ani in romania

 

si cate BMW noi s.au vandut

.,...

 

Ce relevanta are ce zici tu? Motor nou isi ia cine are bani. SI cine are bani, daca e snob, o sa isi ia ce e mai scump. BMW e printre cele mai scumpe si mai cunoscute. Deci isi ia BMW. Oricum BMW si Harley sunt in acceeasi oala - BMW in europa, Harley in america.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

...

 

Ma uit la poza ta cu invidie.

Ultima data cand am campat pe plaja cu a mea, aproape ca mi-am dizlocat umarul stang ca s-o scot din nisip, eu aveam Metzeler Tourance ... as fi dat orice pentru o pereche de TCK-uri :D :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce relevanta are ce zici tu? Motor nou isi ia cine are bani. SI cine are bani, daca e snob, o sa isi ia ce e mai scump. BMW e printre cele mai scumpe si mai cunoscute. Deci isi ia BMW. Oricum BMW si Harley sunt in acceeasi oala - BMW in europa, Harley in america.

 

 

revin la ideea ta

 

CA SCRIE bmw CA SCRIE KTM ca scrie yawa ori honda NU conteaza ....pt mine

 

 

 

conteaza cum ma simt cand o pilotez

 

ps . masina BMW nu mi.as lua DACA AS AVEA BANI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tau" man

 

 

la modelul vechi aveam o protectie la alternator care pe cel nou nu am mai regasit.o

si era in masa o bucata de plastic - crezi oare ca vei ramane vreodata in drum, din aceasta cauza?

finisajul rezervorului dupa ce a fost scos din matrita difera de cel vechi si altele - DA-MI VOIE SA SPUN CA MA INDOIESC; EU UNUL NU AM VAZUT NICIO DIFERENTA! sa nu-mi spui ca rezervoarele montate pe modelele 2010 si 2011 sunt chiar mai usoare si subtiri pentru ca s-a facut economie de material?!

... scadere a costurilor scade si calitatea - la mine ADV. 2011 versus GS 1200 model 2008: exact acelasi consum: 5,1 l / 100 km, la o viteza de 100 km/h, 3500 rot / min, incarcat cu bagajele pentru camparea la mare, cauciucuri TKC 80 si parbrizul mare de la ZTechnik - CINE NU CREDE, ESTE INVITAT SA MEARGA CU MINE SI SA SE CONVINGA!

ca atare, eu unul pana sa vorbesc de scaderea calitatii - pentru ca asta se vede (sau nu) in timp - pot vorbi intai de imbunatatirea performantelor!

 

insa e cam naspa sa platesc mai mult cu 2500 euro pe un model 2010 fata de un model 2007 - NU, ZAU?!

de unde naiba ai scos-o si p-asta?! banuiesc ca nu vorbesti de bmw?!

pretul pe care l-am platit eu a fost acelasi ca cel din 2008 - nu uita ca tva-ul a crescut cu 5%!

se stie ca pastrez si bonurile de benzina, asa ca cine vrea sa se convinga ... n-are decat, pot sa demonstrez cu oferte si facturi!

 

EU UNUL CLAR RAMAN FIDEL ACESTEI JUCARII - idem si eu - ca doar din acest motiv sunt la a treia bucata luata de la Bavaria.

cu cat se spun mai multe rele despre ea, cu atat o iubesc mai mult! asa ca ... bagati baieti, nu va retineti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...