Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Vizitator Ravishing

Nu e nicio tragedie faptul ca apar astfel de probleme.

Pana la urma e doar fier, asta e si motivul pentru care s-a inventat "inspectia tehnica periodica" :D

 

Oricum cu ocazia asta m-ai facut curios s-o verific si eu ... cine stie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dar prezorzoanele au fost stranse la cuplul prescris de producator? Sau le a strans "Dorel" la cuplu dupa ce a tras de fiare la sala ? Politistii cu BMW nu stiu sa fi avut asemenea probleme si daca nici aia nu le dau in gura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice "atentionare" este bine venita indiferent de anul de fabricatie

 

asa ca ochiinpatru'

 

vorba lui bogdan..... niste porcarii BMW astea monser'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alimentezi mai des? :laugh:

 

E cam greu sa nu simti diferenta de pret(mai ales la rezervorul GSA-ului). Cand m-am apucat eu de motociclism(iulie 2007) benzina era putin sub 3 lei si s-a dublat in august 2012, dar in 5 ani nu cred ca prea multe salarii s-au dublat.

eu cand "m-am apucat" era 17000 lei litrul :)). eram student si puneam cate 2-3 litri la IJ . IJul consuma vreo 5% asa ca GSA-ul e chiar bine cu 5-6% :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cand "m-am apucat" era 17000 lei litrul :)). eram student si puneam cate 2-3 litri la IJ . IJul consuma vreo 5% asa ca GSA-ul e chiar bine cu 5-6% :)

sa vezi cum bagi de 60 euro benzina la un plin in GSA....... ITI VINE SA PLANGI.....DAR MERITA

 

 

 

balenuta a ajuns acasa

a fost cumintica si a alergat pe drumuri de vis

la 50000 km a primit ...CADO" o revizie ca la carte in rostock....multumesc khk inca o data

 

ulei 10-50 castrol

filtru ulei

filtru aer

ulei cutie

ulei cardan

sincronizare si reglaje

 

300 euro

 

din pacate........din pacate..." pozitiv.......a mai facut inca 3000

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inspectat si eu flansa. Model 2006. Au aparut fisuri vizibile la 2 din cele 6(parca) prezoane (alea exterioare, ca la alea de la interior nu am avut vizibilitate)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi noapte inainte sa adorm, mi-o venit o idee. Cum ar fi daca hiba asta s-ar intampla doar la mobre cu servofrana, unde e mult mai brutala frana fata de cele fara... Dar postul de mai sus infirma ipoteza mea.

 

Deci nu e regula, nenorocirea se poate intampla la orice hexhead. Si nu vine tocmai ieftina, ci in jur de 1300 ron.



Ca sa vezi daca ii crapata sau nu, trebuie data roata spate jos. Numai asa poti sa vezi clar ce si cum, ca acolo mai e si jeg de pe jos, etc. Si crapaturile alea nu is mari de sa bagi degetul, is relativ fine. Dar is...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La frane si unde se prinde roata nu m-as juca. Ca nu e ca si cand pui o pereche suplimentara de proiectoare, e vorba de frana totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat mai bine si se pare ca sunt mai multe fisuri. Deci cat de curand se cere schimbata.

Dane, stii cumva cat de "reliable" e noul model de flansa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din ce vad eu, sunt 3 probleme cu flansa veche:

 

- faptul ca partea cu caneluri se uzeaza si incepe sa capete joc roata spate;

- crapaturi la prezoanele rotii

- crapaturi la suruburile discului.

 

Flansa "improved" rezolva numai ultimele 2 hibe, BMW facand-o dintr-un material mai tare, ceva otel parca e. Inca nu am pus mana pe aia noua, astept sa vie din clipa in clipa :)

 

Daca ai mers mult cu flansa uzata, s-ar putea sa iti roada si din canelurile de pe grup, treaba care nu e tocmai de neglijat. Stiu pe cineva care o luat flansa noua si si cu aia avea joc la roata...

 

 

Dupa ce aflu mai multe, va zic.



Acu ma gandesc la o inginerie prin care mobrele care nu au problema cu flansele crapate, sa nu li se crape nici pe viitor ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de acelsi joc la roata care se observa si in cazul in care e uzat rulmentul?

Pentru ca daca da, de Pasti nu era nici urma de joc :) O sa mai verific :)

 

Merci,

Sam

Editat de Mr.Sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu man

Te-ai bagat si pe la Hein Gericke? maine ajung si eu in Warnemunde si dau o fuga pana in Rostock..

eu zic ca ma las de moto si tu vrei sa intru in mag de echipament

 

service este langa rostock si este un restaurant demential pe malul unui mic lac dar langa rostock.....atentie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu man

eu zic ca ma las de moto si tu vrei sa intru in mag de echipament

 

service este langa rostock si este un restaurant demential pe malul unui mic lac dar langa rostock.....atentie

:crack: :crack: buna asta........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu man

eu zic ca ma las de moto si tu vrei sa intru in mag de echipament

 

service este langa rostock si este un restaurant demential pe malul unui mic lac dar langa rostock.....atentie

:) deocamnadata sunt prins in Kiel canal..heavy traffic..stiu lacul dar nu am fost niciodata in restaurantul ala..mutam fain pt point.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...