Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Actiunea se intampla in Nantes Sep 2013, :)

 

Lucrez intr-un birou de vanzari. Exista dress code, ca... la naiba

Vineri pot veni in blugi, si atunci o fac lata (asta daca n-am vreo vizita la client sau vreo vizita in office de la client), si merg fara casca!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca cineva cu GS LC este interesat de un parbriz mai mare, cel original de Adventure, transparent... A fost folosit mai putin de un sezon. Se monteaza la GS imediat, pe aceleasi gauri, nu mai este nevoie de suport adaptor ca la modelul precedent. Pretul de nou la BMW am inteles ca ar fi cca 190€ asa ca 450 ron mi se pare fair. Cine vrea, vorbim pe PM.


» Post actualizat in 11 Jun 2015 09:56

Daca cineva cu GS LC este interesat de un parbriz mai mare...

 

Vandut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

din auzite, se pare ca BMW recomanda (s-ar fi primit o nota de la fabrica)un nivel mai scazut al uleiului (cca 3800 ml) ,pentru a disparea problemele cloncanitului de treapta 1 si 2.

Pe mine nu ma convinge recomandarea asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din auzite, se pare ca BMW recomanda (s-ar fi primit o nota de la fabrica)un nivel mai scazut al uleiului (cca 3800 ml) ,pentru a disparea problemele cloncanitului de treapta 1 si 2.

Pe mine nu ma convinge recomandarea asta

In afara de presiunea din carter nu vad ce ar modifica o cantitate mai redusa de ulei. Iar presiunea nu vad cum ar afecta semnificativ ceva ce pare de natura mecanica.

Dar na, nici nu ma pricep atat de bine la fineturi din burta motoarelor :)

» Post actualizat in 24 Jun 2015 08:45

O intrebare legata de alimentarea de la bricheta, daca aveti idee - conectez telefonul or something (motorul pornit). Incarca. Opresc motorul, mai incarca 1 minut aprox, dupa care taie curentul.

Doar ca o data cam la 1 minut mai da cate un imbold de curent 1-2 secunde. Pot dezactiva cumva "feature-ul" asta ? Sau sa il faca sa nu mai taie curentul (in afara de a ma baga eu in fire si lega priza pe direct).

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

De cateva zile am inceput cautarile pentru a achizitiona un BMW GSA si as avea trei intrebari:

 

1. Care sunt diferentele intre GSA-urile fabricate pana in 2010 si dupa 2010, fara a lua in calcul modelele cu LC?

2. Pasagerul are protectie la vant? Este o intrebare cam generica, dar as vrea macar sa stiu daca este deranjant vantul pentru pasager.

3. Stiti pe cineva care are de vanzare un GSA 2008+?

 

 

Merci,

Tiberiu

Editat de zaharia.tiberiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Mororul din 2010 e DOHC, pana in 2010 era cu o singura axa cu came si cu culbutori. altfel nu cred ca sunt cine stie ce update-uri. Verifica pe topicul posesorilor.

3. Cei de la bavaria au pagina de motociclete rulate, poate apare una pe acolo: http://www.bavaria-bmw-motorrad.ro/moto-rulate/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor, ajutati un idiot care are o intrebare tampita (am cautat pe net si nu gasesc): cum montez un accesoriu electric (bricheta, GPS, vibrator etc) pe pozitia de contact pus? saru' mana domniilor voastre!

Salut, daca mai e de actualitate ai cam doua variante mari si late:

1. te intepi undeva in cablul prizei de sub sa (pe asta ar trebui s-o ai deja instalata). N-as recomanda varianta asta din pricina consumului insumat care ar putea face CAN-BUS-ul sa tusasca

2. sub rezervor, undva mai in fata, exista o mufa pentru montarea celei de-a doua prize. Daca o vezi, sigur o recunosti. Daca pui priza originala, te mufezi in ea si gata. Daca vrei priza mare sau orice alt gadget, tai mufa aia si pui niste papuci. Atentie totusi, desi teoria zice ca poti merge cu consumuri de pana la 5A, mie compresorul (care teoretic consuma tot 5A) nu-mi merge cu solutia asta.

 

gps_aux_connector_electrical_diagram2.jp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le pun de regula cu releu comandat de lumina de pozitie din far sau de faza lunga. Presupun ca il poti comanda si de la + de la bricheta, ca aia mai ramane activa inca nush cat timp dupa ce iei contactul, dar nu permanent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap, plusul de la bricheta mai ramane activ un minut dupa ce tai contactul.

Practic mufa despre care vorbeam e o a doua bricheta si se comporta similar. Avantajul e ca e mai in fata si se mai scurteaza cablaraia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O intrebare legata tot de alimentarea de la bricheta (dar la LC), daca aveti idee - conectez telefonul or something (motorul pornit). Incarca. Opresc motorul, mai incarca 1 minut aprox, dupa care taie curentul.

Doar ca o data cam la 1 minut mai da cate un inpuls de curent 1-2 secunde. Pot dezactiva cumva "feature-ul" asta ? Sau sa il fac sa nu mai taie curentul (in afara de a ma baga eu in fire si lega priza pe direct).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o roata de spate pt BMW 1200GS, a fost usor avariata, cine e interesat sa ma sune. tel 0754789987

pret 280 euro

post-12490-0-32397300-1435250806_thumb.jpg

post-12490-0-03542500-1435250822_thumb.jpg

Editat de bill
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, vand saua asta de la Touratech. E practic noua, niciun semn de folosinta pe ea. Se potiveste la R1200GS pana in 2012.

 

http://shop.touratech.co.uk/vehicle-equipment/seats/comfort-seat-rider-for-bmw-r1200gs-up-to-2012-r1200gs-adventure-up-to-2013-not-adjustable-extra-low.html

 

pret 170 euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, vand saua asta de la Touratech. E practic noua, niciun semn de folosinta pe ea. Se potiveste la R1200GS pana in 2012.

 

http://shop.touratech.co.uk/vehicle-equipment/seats/comfort-seat-rider-for-bmw-r1200gs-up-to-2012-r1200gs-adventure-up-to-2013-not-adjustable-extra-low.html

 

pret 170 euro

Un nr de tel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogo si Dan: multumesc cu intarziere, acum am vazut.

Vreau sa scot garminul pe care il am pus pe baterie si sa'l montez undeva unde sa'mi ia curentul cand opresc contactul.

 

de ce? eu tocmai ce l-am pus pe al meu direct pe baterie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motiv ar fi ca n-ai vrea sa scapi ceva metalic prin priza si s-o pui de-un scurt.

Al doilea (cazul meu): capacul de la priza uneori nu se inchide bine. Cand ploua si priza e alimentata tot timpul, sa vezi ce electroliza frumoasa se petrece (actualmente priza e direct pe baterie si nu-s prea fericit cu solutia asta). :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bogo si Dan: multumesc cu intarziere, acum am vazut.

Vreau sa scot garminul pe care il am pus pe baterie si sa'l montez undeva unde sa'mi ia curentul cand opresc contactul.

 

 

eu l-as lasa pe direct tot timpul, nu-ti consuma mult

doar nu-l lasi 3 zile montat.

» Post actualizat in 29 Jun 2015 20:57

Un motiv ar fi ca n-ai vrea sa scapi ceva metalic prin priza si s-o pui de-un scurt.

Al doilea (cazul meu): capacul de la priza uneori nu se inchide bine. Cand ploua si priza e alimentata tot timpul, sa vezi ce electroliza frumoasa se petrece (actualmente priza e direct pe baterie si nu-s prea fericit cu solutia asta). :)

 

mie-mi convine

imi scot fir in cort, pentru o lumina LED si alimentez gardul electrificat pentru animale, dorm si io ca omu...

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesati, am un cruise control de wunderlich, inclusiv contragreutatea de pe partea opusa, se potriveste la orice r1200gs, cu exceptia celor watercooled. Pretul lui de nou e 90EUR, plus transport.

L'am luat in martie de la userul Robert Bobariu, caruia i'am platit 50de eur. Eu nu ma impac cu el (cu cruise controlul) deloc. Tot 50de eur vreau si eu pe el. Dati de stire si pun pe curier.

http://www.wunderlich.de/shop/en/cruise-control-for-original-top-yoke-2.html

» Post actualizat in 30 Jun 2015 18:41

E nou, am uitat sa specific. A fost testat de Rober si de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma ajuta foarte mult

La 1150 am avut Wunderlich, la scroafa astalalalta i-am luat Kaoko. Nu concep viata fara un throttle lock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...