Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Acum 16 ore, KHK a spus:

 

Nu ma mai asteptam la intrebarea asta de la tine 🙄 Schimbarile sunt multe si semnificative.

Dar cum adica SI parti pozitive? Tu stiai ca exista preponderent negative? Ma rog, in afara de trecerea la semnalizarea asta de rahat, ca la japoneze & co... :D

Vlad, intrebarea era mai mult in gluma, pentru RedRat si upgrade-ul pe care l-a facut el. Stiu diferentele intre oilhead si dohc, stii bine ca te-am batut la cap destul de mult cand am facut trecerea de la 1150 la 1200.

Am vrut sa iau lc, dar atunci erau problemele cu furca si am luat gsa din 2011. Poate a ajutat si faptul ca NU am facut inca un test  drive cu lc 😀 si pot dormi linistit nopatea fara sa ma framant. 😄😄 Nu-mi pare rau, fata de 1150 gsa, pentru mine a fost un salt enorm. Imi place foarte mult lc-ul, dar nu sunt 100% convins ca e ce trebuie pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 15 ore, RedRat a spus:

 

 7. Nu inteleg ce ai spus :(

Am facut acum o poza la a mea. Evident, exista unul similar si pe dreapta.

20201015_095404.jpg

Acum 16 ore, RedRat a spus:

 

Deci cand lasam motoarele 3 casti trebe inchise pe LCul meu. 2 in topcase si una in side case.

 

5. Voi monta un cablu cu o mufa, care va atarna inafara, sa fie maintenance free.

 

7. Nu inteleg ce ai spus :(

8. Acum am Anakee 3, 

 

Deci treaba cu boxerul daca nu sta pe central se "strica" e mit? Multa lume zice ca mobra asta tre sa stea dreapta cand e parcata indelungat. 

 

Referitor la topcase, ce nu am inteles niciodata: mergeti cu topcase-ul gol la drum si cand ajungeti puneti cele doua casti? Eu ma gandeam ca, chiar si la ture de o zi, tot omu' tine ceva in el, costume de ploaie, manusi, un polar etc. Nu mai zic, cand esti in tura, chiar ai bagaj acolo. Asta imi da mie cu virgula... Iar cand ajung seara la cazare imi iau casca cu mine ca s-o spal de muste si sa-i incarc comunicatorul noaptea.

Cand opresc sa vizitez ceva sau restaurant/cafea, pun casca pe o oglinda si o leg cu un cablu. La fel si geaca, bag cablul ala pe o maneca si gata, sunt liber :)

Ma rog, fiecare cu obiceiurile lui.

 

5. Amicul meu si-a pus cum zis, direct la baterie, si priza sta acolo sub sa, nu atarna nimic.

7. Am pus poza mai sus dar imi dau seama totusi ca pt pasager nu cred ca este foarte folositor, eu merg singur si imi este ok.

8. Anakee 3 sunt de departe cele mai slabe care exista pentru GS; daca nu mai mergi pana la primavara, pe langa deja existentele Conti TA3, ar trebui sa lanseze si Pirelli inlocuitorul pentru Trail II si Metzeler pentru Tourance Next, doar ca va dura pana apar testele cu cele noi ca sa vedem ce si cum. Pana atunci, Conti raman cele mai bune in test si pot confirma ca sunt excelente.

 

Acum 16 ore, RedRat a spus:

Deci treaba cu boxerul daca nu sta pe central se "strica" e mit? Multa lume zice ca mobra asta tre sa stea dreapta cand e parcata indelungat.

 

Apropos de mituri, multa lume stingea farul inainte de pornire crezand ca este mai bine pentru baterie, noroc ca de foarte multi ani la BMW nu mai este posibil si astia cu miturile nu mai au de ales, ca sa mearga apoi cu farul stins ca, evident, de multe ori uitau sa-l mai aprinda.

 

Daca mitul asta cu cricul central era adevarat, nu mai aparea Rallye si apoi HP in varianta standard fara cric central. Si cred ca mai erau deja alte boxere (parca RS-ul, eventual si R?) care standard nu au central. ;) Daca ai insa problema asta, porneste-o doar dupa ce te urci pe ea si o lasi 2 secunde sa se plimbe uleiul si in celalalt cilindru :D dar oricum la pornire pompa la impins imediat peste tot.

 

Sunt la al 5-lea boxer, tinute exclusiv pe cric lateral, si niciodata nu am avut vreo problema. Pe langa efortul inutil, este clar mai stabila in trei puncte (pe lateral). Apoi, cum am zis, cricul central este o greutate inutila, se vede aiurea, iti limiteaza (minimal) garda la sol.

Il vad insa necesar in situatii particulare, de exemplu daca ai un garaj ingust si urcarea pe central necesita ceva mai putin spatiu pentru moto cand sta parcata.

Acum 1 oră, gabyshor a spus:

Am vrut sa iau lc, dar atunci erau problemele cu furca si am luat gsa din 2011. Poate a ajutat si faptul ca NU am facut inca un test  drive cu lc 😀 si pot dormi linistit nopatea fara sa ma framant. 😄😄 

 

Exact, bine ca nu ai testat :) Aia cu furca nu tine, s-a facut recall rapid cu adaugat "inelele" sau chiar schimbat toata furca, deci chiar nu a fost problema.

Acum 22 ore, RedRat a spus:

- Vibratiile sunt aproape inexistente (comparativ cu oilhead-ul)

- Cutia de viteze este imbunatatita. Nu clancane / troncane, 

- Proiectoarele LED OEM nu bat la distanta.

- Stopul si semnalele LED iar, sunt agresive si foarte bine proiectate. Vizible de la distanta.

- Franele: nu am avut nevoia sa le 'testez' dar ce pot spune ca nu sunt asa de agresive la actionarea initiala a manetei.

- ESA. cel vechi nu avea. Trebuia sa ii fac preload manual. Aici ma impresionat functionalitatea, adica faptul ca poti schimba setarile din mers (pt. preload trebuie sa fii oprit)

 

Ca info: cutia de viteze la LC a fost este si mai buna incepand cu mdelul 2017, si iar minimal upgradata in 2019 la 1250GS. Si vibratiile sunt iar si mai reduse la 1250.

 

Tot ca info si de dragul discutiei :) la comparatia cu modelul precedent racit cu aer/ulei: stopul si semnalele LED (cam identice) au aparut de prin 2008, proiectoarele LED sunt aceleasi de prin 2010, au fost schimbate abia in 2017. Intr-adevar, chiar si la LC, proiectarele au doua mari avantaje: esti clar mai bine observat in trafic si ajuta in curbe.

La frana simti diferenta mare pentru ca ai avut controversatul sistem cu servo la care s.a renuntat din 2006 dar eu cand am trecut de la dohc 2011 la LC 2014 nu am simtit mai deloc diferenta la frane. ESA exista ca optiune pe GS de la facelift-ul din 2008.

Ce am vrut sa zic este ca unele dintre cele mentionate de tine nu le simt neaparat toti proprietarii care trec de la racit pe aer la LC.

Dar... diferentele sunt clare: farul, suspensia (sustinuta si de anvelope mai late), acceleratia fara cablu, tempomatul (wow ce viata cu el!), pregatirea pentru navi, chiar si pozitia (aici nu sunt de acord cu tine ca este mai scurt, spatiul este mai mare, poate adaptorul de topcase este altfel pozitionat)... 

 

Si da, eu din 2014 nu mai stiu ce este ala consum de ulei si carat bidonul dupa mine, si asta este diferenta notabila. Totusi, prietenul cu care merg cel ai mult are un 2015 cu peste 40.000 km si mai completeaza cate ceva dar incomparabil cu ce stiu de la racit pe aer. Bine ca BMW vinde ulei si in bidoane de juma' de litru :D

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, KHK said:

20201015_095404.jpg

 

Referitor la topcase, ce nu am inteles niciodata: mergeti cu topcase-ul gol la drum si cand ajungeti puneti cele doua casti? Eu ma gandeam ca, chiar si la ture de o zi, tot omu' tine ceva in el, costume de ploaie, manusi, un polar etc. Nu mai zic, cand esti in tura, chiar ai bagaj acolo. Asta imi da mie cu virgula... Iar cand ajung seara la cazare imi iau casca cu mine ca s-o spal de muste si sa-i incarc comunicatorul noaptea.

Cand opresc sa vizitez ceva sau restaurant/cafea, pun casca pe o oglinda si o leg cu un cablu. La fel si geaca, bag cablul ala pe o maneca si gata, sunt liber :)

Ma rog, fiecare cu obiceiurile lui.

 

7. Am pus poza mai sus dar imi dau seama totusi ca pt pasager nu cred ca este foarte folositor, eu merg singur si imi este ok.

8. Anakee 3 sunt de departe cele mai slabe care exista pentru GS; daca nu mai mergi pana la primavara, pe langa deja existentele Conti TA3, ar trebui sa lanseze si Pirelli inlocuitorul pentru Trail II si Metzeler pentru Tourance Next, doar ca va dura pana apar testele cu cele noi ca sa vedem ce si cum. Pana atunci, Conti raman cele mai bune in test si pot confirma ca sunt excelente.

 

Apropos de mituri, multa lume stingea farul inainte de pornire crezand ca este mai bine pentru baterie, noroc ca de foarte multi ani la BMW nu mai este posibil si astia cu miturile nu mai au de ales, ca sa mearga apoi cu farul stins ca, evident, de multe ori uitau sa-l mai aprinda.

 

Daca mitul asta cu cricul central era adevarat, nu mai aparea Rallye si apoi HP in varianta standard fara cric central. Si cred ca mai erau deja alte boxere (parca RS-ul, eventual si R?) care standard nu au central. ;) Daca ai insa problema asta, porneste-o doar dupa ce te urci pe ea si o lasi 2 secunde sa se plimbe uleiul si in celalalt cilindru :D dar oricum la pornire pompa la impins imediat peste tot.

 

Tot ca info si de dragul discutiei :) la comparatia cu modelul precedent racit cu aer/ulei: stopul si semnalele LED (cam identice) au aparut de prin 2008, proiectoarele LED sunt aceleasi de prin 2010, au fost schimbate abia in 2017. Intr-adevar, chiar si la LC, proiectarele au doua mari avantaje: esti clar mai bine observat in trafic si ajuta in curbe.

La frana simti diferenta mare pentru ca ai avut controversatul sistem cu servo la care s.a renuntat din 2006 dar eu cand am trecut de la dohc 2011 la LC 2014 nu am simtit mai deloc diferenta la frane. ESA exista ca optiune pe GS de la facelift-ul din 2008.

Ce am vrut sa zic este ca unele dintre cele mentionate de tine nu le simt neaparat toti proprietarii care trec de la racit pe aer la LC.

Dar... diferentele sunt clare: farul, suspensia (sustinuta si de anvelope mai late), acceleratia fara cablu, tempomatul (wow ce viata cu el!), pregatirea pentru navi, chiar si pozitia (aici nu sunt de acord cu tine ca este mai scurt, spatiul este mai mare, poate adaptorul de topcase este altfel pozitionat)... 

 

 

 

7. Nu stiu daca o sa pun astfel de protectii. Parca as merge pe asa ceva: https://bit.ly/3jYBnBN de asta intrebam daca aripa mea e standard

 

8. O sa mai ies de cateva ori probabil, dar foarte precaut. Cat despre gume, o sa merg pe Scorpion Trail 2 si sezonul viitor. Trail3 sau TouranceNext2 sau cu s-or numi vor avea 1 an sa tot fie testate :) si vedem ce pun peste doua sezoane.

 

Topcase:

- Cand mergem totii, cu fimiu, care face 11 ani in decembrie, nu avem foarte multe bagaje la ture scurte. Oricat i-ar place, nu se poate calatori cu el pe distante lungi (inca). 2-300km max zilnic. Iar atunci topcaseul nu e gol. In cazul nostru e un rucsac in care punem ce e nevoie pe moment. Bagaj care va fi inlocuit de casti cand ne oprim si mergem sa cascam ochii. De asemenea, geaca mea si a lui incap in sidecaseul extins pe partea cu evacuarea, deci noi doi plecam fara geci si casti din parcare. Aditional, sotia isi lasa si ea casca in sidecaseul nr2 si are doar geaca, care ori e legata cu cablu de bicicleta de mobra ei, ori il folosim pe asta mic pe post de caraus :D

- La ture unde stam peste noapte, e simplu. volumul topcaseului este mai mare, si incap mai multe chestii. Alternativ, volumul aditional iti permite sa nu inghesui ce iei cu tine.

 

Am auzit si eu treaba cu farul stins. Cred ca din moment ce alternatorul are capacitatea de a sustine electronica, nu are rost sa tot opresti din ea. Plus ca farul stins e un mare minus la vizibilitate.

 

Legat de cricul central, trebuie sa ma gandesc bine 😛 In momentul de fata nu vreau sa il dau jos, dar poate pe viitor voi face asta.

 

In cazul meu am comparat 2005-ul cu LCul, ca altul nu am avut. Stiu ca pe modelele mai recente, pana la LC aceste modificari au aparut mai devreme, dar eu povesteam de ale mele.

 

Referitor la LC fiind mai scurt, da ai dreptate, mount-ul topcaseului e pus in asa fel incat il apropie prea mult de spatele pasagerului. Case-ul in sine fiind mai rotund si nu plat cum sunt cutile vario sau alea de aluminiu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2020 la 12:59, RedRat a spus:

 

Mersi, si mersi de raspunsuri! Deci e ok :) doar paranoia mea... Ma voi uita la blocul de butoane. Cred ca as putea si eu sa il ung, poate nu va fi nevoie sa il schimb. 

Legat de compresor si baterie, da am observat pinul respectiv. Banuiam ca e + deoarece batera e pusa cum e pusa. Aici voi monta un cablu cu o mufa care va atarna undeva pe langa, sa fie mai usor cand conectez redresor sau compresor.

 

Legat de pornirea in viteza, cred ca o sa apelez la service. Nu stiu la ce sa ma uit.

 

 

Am incercat in mai multe feluri, maneta la liber + contact (nu e blocata de handguard), maneta trasa + contact, m-am jucat cu maneta dupa contact. In fine, cred ca asta e tema pentru service 😕 Dar ca idee... are ceva efecte negative asupra motorului?

 

 

Sunt multe lucruri pozitive :D doar ca nu le-am enumerat mai devreme. Ma gandeam ca va fi prea lunga postarea si nu va citi lumea tot.

 

Asadar, pana acum am cam 1000 KM cu el, din care jumate a fost o tura de o zii pe asfalt. Comparativ cu 2005ul:

- Motorul este mult mai puternic. Raspunde mai bine la comenzi. Are cuplu mai jos.

- Vibratiile sunt aproape inexistente (comparativ cu oilhead-ul)

- Cutia de viteze este imbunatatita. Nu clancane / troncane, iar daca schimbi pe la 4-5.000 ture, este silky smooth! Mai putin vitezele 1 si cateodata 2. Acolo estre clasicul CLANK. Mi s-a spus ca e normal, si nu mi-am mai batut capul. Pe mobra veche facea mult mai urat, si nu am avut probleme.

- Din cate imi dau seama, nu mananca ulei, dar aici cred ca e nevoie de mai multi KM pentru a confirma.

- Mi se pare ca este mai scurta decat modelul precedent. Cum am zis, am schimbat top case cu Givi Maxia (la fel am avut si pe 2005) si pasagerul cu greu are loc. O chestie care ma deranjeaza.

- O alta treaba, tind sa ating cricul central pe partea stanga cand stau mai relaxat (in mers), iar cricul normal e mai in fata decat la oilhead. Asta banuiesc ca e o chestie cu care ma voi obisnui.

- Farul LED este de pe o alta planeta. In tura aia de 500km m-am intors noaptea. faza scurta is face treaba foarte bine. faza lunga m-a impresionat enorm. Intre scurt si lung nu vezi mare diferenta cand bat in 'gol' dar comparativ cu becuri normale si xenon, faza lunga am observat ca scoate in evidenta mai bine obiectele (semne de circulatie, bordura, dungi, vietati etc) cu un contur mai bland, si nu se reflecta agresiv cand vine vorba de semne de circulatie. 

- Proiectoarele LED OEM nu bat la distanta. bat mai mult in stanga dreapta. Asta poate e plus sau minus dar personal ma ajuta la curbe, iar daca le combin cu faza lunga, nu cred ca voi avea nevoie de lumini auxiliare de distanta, desi pana acum pe fiecare motor am avut montate. Personal am o problema cu ochii, si LCul e primul motor la care nu vad rostul la astfel de proiectoare. pe timp de zii este mai vizibil cu ele.

- Stopul si semnalele LED iar, sunt agresive si foarte bine proiectate. Vizible de la distanta.

- Electronica din puncul meu de vedere este de nota 10. (trebuie sa repar butoanele totusi). Am acces la multe informatii, si sunt foarte incantat de Navi V si cum poate fi controlat de pe ghidon.

- Protectia la vant este mult mai buna. Al meu a venit cu un parbriz inalt aftermarket. L-am primit si pe cel original dar asta e perfect pentru mine, asa ca nici nu l-am probat pe cel original. Este reglabil, doar ca nu la viteze mari, din cauza rezistentei vantului.

- Cruise control nu am avut pana acum nici la masina. Imi place, doar ca mi-e frica sa nu ma faca mai 'lenes' la drum lung.

- Franele: nu am avut nevoia sa le 'testez' dar ce pot spune ca nu sunt asa de agresive la actionarea initiala a manetei. Nu te zmucesc cand le atingi. Aaaa si nu bazaie pompa ABS (asta ma enerva enorm la oilhead). Ca idee, am invatat sa pun frana fata gradual, chiar si in situatie de urgenta, pentru a avea mai multa aderenta. De asemenea nu am vrut sa testez pentru ca moto are prostiile de gume A3, si alea tocite. Deci ramane sa ma joc cand am gume noi.

- ESA. cel vechi nu avea. Trebuia sa ii fac preload manual. Aici ma impresionat functionalitatea, adica faptul ca poti schimba setarile din mers (pt. preload trebuie sa fii oprit)

- Ride modes iar nu am avut pe modelul precedent. Se simte diferenta intre ele. Am mers si pe ud putin, dar imi tot intra traction control. Gumele alea sunt chiar nasoaleeee !!!

- Racirea pe lichid pare foarte eficienta. Spun asta pentru ca atuci cand stau pe loc, si temperatura motorului ajunge la 100 grade, porneste ventilatorul si in +/- 15 secunde este la 95 grade.

 

Legat de senzorii de presiune nu cred ca mai fac multi KM anul asta, asa ca la primavara cand schimb gumele o sa schimb si bateriile daca se poate. daca nu, senzorii. Oare astia trebuie programati?

 

Ai eventual alte intrebari mai specifice? Personal upgradeul este mai mult decat satisfacator. Mi se pare un motor mai rafinat. :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator john17
1 oră în urmă, RedRat a spus:

farul stins

Era vorba la pornire când pe lângă curentul (MARE) absorbit de electromotor se adaugă cel supt de far, solicitând inutil acumulatorul. Dacă la un amărât de fz6 pianiștii yamahoți au reușit să facă farul  să se aprindă automat (fără posibilitatea de a-l stinge) doar  DUPĂ ce motorul pornește, la o moto cu CAN și body computer sau cum îi spune la bmw ăluia care gestionează (și) luminile ar fi fost probabil nevoie de 2 biți de cod... 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, RedRat a spus:

Referitor la LC fiind mai scurt, da ai dreptate, mount-ul topcaseului e pus in asa fel incat il apropie prea mult de spatele pasagerului. Case-ul in sine fiind mai rotund si nu plat cum sunt cutile vario sau alea de aluminiu.

 

Ca info, eventual si pentru altii: exista topcase mare (2 casti) pentru GS si original de la BMW:

https://www.baum-bmwshop24.de/bmw-motorrad-topcase-gross-49l-grau-k49-k50/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8 hours ago, KHK said:

 

Ca info, eventual si pentru altii: exista topcase mare (2 casti) pentru GS si original de la BMW:

https://www.baum-bmwshop24.de/bmw-motorrad-topcase-gross-49l-grau-k49-k50/

 

 

Nici nu stiam ca asta exista O_O

Nu prea e info despre ea, dar am gasit asta:

https://forums.bmwmoa.org/showthread.php?95903-OEM-49L-Top-case-on-a-GS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 14.10.2020 la 18:20, RedRat a spus:

Am fost acum si am verificat aparatoarea spate. Asta e cea 'standard' ?

IMG_20201014_164352.thumb.jpg.8a78ffb97307db826ef582cf53d1aec3.jpg  IMG_20201014_164418.thumb.jpg.9dfe70c73b8fa9276e2d1ab07e6b9bf8.jpg

La asta se poate monta ceva in genul:

https://bit.ly/3jYBnBN

Poate sa confirme cineva? Nu imi dau seama...

 

Dap, poti monta aripa aceea extinsa. Si chiar face o diferenta la cat de mult jeg arunca roata spate pe tine si pe suspensie and stuff cand mergi pe udatura.

Daca nu ai deja, iti recomand si extensia pt aripa fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, Cap0ne said:

 

Dap, poti monta aripa aceea extinsa. Si chiar face o diferenta la cat de mult jeg arunca roata spate pe tine si pe suspensie and stuff cand mergi pe udatura.

Daca nu ai deja, iti recomand si extensia pt aripa fata.

 

Mersi. 

Pe aripa fata inca nu am, dar voi pune.

 

Ceva pareri despre tankbagul asta?

Pare foarte integrat cu forma GSului.

 

https://www.nippynormans.com/luggage-tank-bags/tank-bags-and-more/wunderlich-sport-tank-bag-r1200gs-lc-2013-on-2017-on-r1250gsadventure

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna . Singt nou in Grup. Am nevoie de o informație. Am o motocicleta Bmw gs 1200 r 2008 cu probleme abs. Știe cineva unde pot sa repar sau să-l înlocuiască in Republica Moldova sau Romania si cit mar costa plăcerea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut, 

Nu repară nimeni în România așa ceva, cel puțin după știința mea. 

Erau ceva firme parca în Germania sau Olanda care o făceau, caută și tu pe google. 

Altă variantă ar fi un modul sh de pe Ebay sau motorworks.co.uk pe care îl schimbi într-un service. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Vitalie a spus:

Buna . Singt nou in Grup. Am nevoie de o informație. Am o motocicleta Bmw gs 1200 r 2008 cu probleme abs. Știe cineva unde pot sa repar sau să-l înlocuiască in Republica Moldova sau Romania si cit mar costa plăcerea?

Salut,

Stii cumva ce eroare logheaza?

La modelele de dinainte de 2008 era o problema cu carbunii care se blocau in suportul de alama. Nu stiu daca este aceeasi situatie.

Daca este o problema de mecanica interna valve - cum zicea si luv - trebuie o firma specializata.

 

numai bine,

paul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, Vitalie a spus:

Buna . Singt nou in Grup. Am nevoie de o informație. Am o motocicleta Bmw gs 1200 r 2008 cu probleme abs. Știe cineva unde pot sa repar sau să-l înlocuiască in Republica Moldova sau Romania si cit mar costa plăcerea?

https://controlunits.co.uk/bmw-r1200gs-motorcycle-abs-dsc-pump-ecu/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Upsss! aripa de fata este de la alta motocicleta. Acum ti-as recomanda sa verifici mai bine motocicleta. Pentru inceput  o pui pe cricul central si verifici vizual cum se aseaza/aliniaza tuburile furcii fata in ochelarul superior  2-Distanta intre terminatia jambei si ochelarul superior stg/dr trb sa fie aceeasi valoare.3-Si modul in care iese din furca axul rotii fata. Daca totul este perfect ar trebuii sa depui un efort minim apasand doar cu degetul pentru extractie. Daca pe furca fata totul este ok, eventualele probleme nu mai sunt atat de grave,dar trateaza cu responsabilitate ce vei constata. Eventual intreaba si vei primii raspuns aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi s a parut ciudata culoarea aripii la interior, pare rosie... de altfel nici jantele nu sunt potrivite modelului, dar aici poate au fost inlocuite pentru varianta cu spite 😀, mai cunoasc eu un nebun

oricum ar fi, atentie la spite, modelul asta a avut probleme cu acoperirea/vopseaua, rezultand slabirea spitelor. Sunt multe filmulete pe youtube legat de cum sa le verifici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aripa fata e de fapt rosie, la fel cu partea de pe rezervor, doar ca a fost pusa folie gri peste.

Asta a fost discutata si cu vanzatorul in momentul achizitiei. Nu i-a placut rosu :D, el fiind al doilea proprietar, eu al treilea.

 

Voi verifica totusi ce ai mentionat @johnbv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci stai linistit.Daca motocicleta este colantata nu are rost sa te stresezi cu verificari decat pentru linistea ta daca consideri ca este necesar. Rotile cu spite sunt un avantaj. Uneori mai apar probleme dar pot fi centrate. Sa te bucuri de km ce-i vei face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 09.11.2020 la 14:12, RedRat a spus:

Rotile spitate au fost optiune extra din salon. La fel a avut si oilheadul meu vechi din 2005

 

Cum adica "din salon"?

Sunt site-uri gen BMW VIN decoder unde poti verifica cum a iesit moto din fabrica, deci vezi si culoarea originala si daca a iesit cu spite.

Am insa niste retineri la roti, ar fi trebuit sa fie argintii, negre erau la Adv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...