Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

bre mestere, intru pe topicu asta sa citesc despre 1200 gs. de ce nu-ti faci dracu un topic nou sa-ti versi dejectiile?

am bmw, dar nu-s fanatic. asa a fost sa fie, culmea sunt multumit de motor si n-am avut probleme.

rog un moderator sa mai filtreze din rahaturile astea.

 

 

 

 

In timp ce tovarasul cu BMW din Germania incerca sa ma convinga ca s-a dus comunismul,vad la altii ceva reminiscente!

 

 

 

 

 

 

 

 

Inca o data va urez: Un an nou cu multi kilometri in sa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tot ce am vazut in ultimele pagini am tras concluzia ca doar motociclete BMW ( preponderent 1200GS si 800 GS) se strica. Ce bine ca japonezele si restul motociletelor merg fara nici o problela. Sau doar nu am vazut eu aici poze cu alte motocilete stricate, cerd ca nici nu vom gasi pe net daca cautam ca doar BMW-le au probleme. sau doar proprietarii de BMW posteaza pe net orice probleme au cu mobra?

:)

Deci BMW-ul nu e bun de nimic e si scump . caliatativ vai de capul meu> Nu sunt bune de nimica :) . Dar atunci lumea de ce cumpara? :D

 

P.S. randurilede mai sus nu trebuie luat in serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa tot ce am vazut in ultimele pagini am tras concluzia ca doar motociclete BMW ( preponderent 1200GS si 800 GS) se strica.

 

Ce vorbesti, Franz?! Da' de alea de 650 ce zici?

 

post-5780-1293711462_thumb.jpgpost-5780-1293711474_thumb.jpgpost-5780-1293711481_thumb.jpg

 

Ahhh, ce teapa mi-am luat! :) Vad ca si porcariile astea de Rotaxuri se strica :D

Gata, imi iau 'onda!

 

 

................ :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu unii ce defecte mai gasesc la BMW

si unii ce anvelope cu ventuze vor sa.si ia......micu bill de moldavia

 

mie tocmai mi a venit casca preparata in belgia

in afara de sistemul de iluminare si telemetrie pe timp de noapte

nebunii aia mi.au montat si un emitator in 2.4 ghz pentru blocare moto

 

cum m.am indeparat cu casca de motor cum intra in modul de alarma

iar la apropiere activeaza gps si detectorul radar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce vorbesti, Franz?! Da' de alea de 650 ce zici?

 

post-5780-1293711462_thumb.jpgpost-5780-1293711474_thumb.jpgpost-5780-1293711481_thumb.jpg

 

Ahhh, ce teapa mi-am luat! :) Vad ca si porcariile astea de Rotaxuri se strica :D

Gata, imi iau 'onda!

 

 

................ :)

mmm...parca rotax scrie numai pe motor :D ! care motor daca ai desfacut vreunul vei observa cu stupoare ca are alternator made in japan(denso,nu mai is sigur de nume) si releul schindegen sau nush cum...care e tot japan . deci...

si toyota a mai gresit reteta la pedala de acc, asa ca bmw and co de ce sa nu mai greseasca la bascule/furci...mai rau cadre(gen suzi)

ui ce zice wiki la probleme de siguranta:

The R1200GS has been affected by a number of safety issues since launch. The United Kingdom Vehicle and Operator Services Agency (VOSA) has issued nine separate vehicle recalls covering the front brakes,[14] anti-lock braking system,[15][16] throttle cable,[17] fuel pump,[18] clutch,[19] final drive assembly,[20] brake pipes,[21] and gearbox.[22] Similar recalls have been issued in other countries.

numarul de motociclete produse/vandute este intradevar impresionant! dar ca si in cazul toyota... la asa o suma nu ai vrea probleme serioase.

si ca vine 2011 va urez un calduros "LA MULTI ANI!" , expeditii si plimbari cat mai aventuroase si ca tot am amintit de toyota ..sa ne descretim fruntile...

Mesaj completat

acu vreo5 ani in faculta am facut un referat despre istoria automobilelor si cel mai interesant lucru, pe langa ceea ce a spus judecatorul primului accident auto, mi s-a parut faptul ca pe lume exista cateva firme ce detin monopolul industriei auto(sunt convins ca si moto) si ca din multe firme constructoare de automobile renumite nu a mai ramas decat sigla ! pan la urma vina o poarta tontomanii de la ctc.

problemele astea ce apar la modelul r1200gs ,cu parere de rau pentru cei ce vor sa arunce praf(de felul in care este pusa problema depi de rezolvarea ei) in ochi fanilor si proprietarilor bmw ,la ora actuala ...luand in considerare numarul posesorilor si plimbarile acestora ,sunt ..cum se spune...note de subsol(care note sunt lcitite, din ce am observat ,de producator.plus pot bmw).

Editat de raoulserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde gasesc o pereche de cauciuce cramponate(chiar si sh) sa ma dau iarna asta cu ele? poate ajung si la hateg in februarie.

 

buna Bill,

unde te duci sa schimbi cauciuce la Bacau? Vreau sa aduc ADV la Balti, dar peste 5/6.000 km am de schimbat pantofiii......... 2300 km drum da acasa pina acolo asa ca ....... ( beninteles ca cauciuce le aduc eu...ptu mine ) !!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am zis nimica cand m-am dat jos de pe BMW, dar cand m-am urcat pe Transalp parca imi ramasese mic, mai ales la pozitia picioarelor(scaritele sunt mai jos la GS). Dupa ce am iesit din parcare si am ajuns pe strada parca nu mai avea la fel de multa putere si ma batea putin mai tare vantul.

Totusi, cand am plecat de pe loc nu am mai simtit tendinta motorului de a se apleca spre dreapta. :)

Si ce legatura are asta cu BMW? :)

 

Normal ca atunci cand te dai jos de pe motor de 1200 sau 1150 si te urci pe 650 sa ai aceasta senzatie.

Ia urca-te pe Varadero de 1000, mergi o vreme si apoi treci pe Transalp la loc si vezi ce moped o sa ti se para..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna Bill,

unde te duci sa schimbi cauciuce la Bacau? Vreau sa aduc ADV la Balti, dar peste 5/6.000 km am de schimbat pantofiii......... 2300 km drum da acasa pina acolo asa ca ....... ( beninteles ca cauciuce le aduc eu...ptu mine ) !!!!!

la multi ani, massimo! am o vulcanizare pentru inlocuirea cauciucurilor, unul din motocilistii de cross din oras a facut un service de roti si a adus si ceva special pentru noi, are si pentru echilibrare din plumbi dar nu stiu baietii sa-l foloseasca iar echilibrarea cu plumb o fac eu la mine in garaj . am sculele necesare. ai sa le vezi. vezi ce faci cu tankrucksacul, poate mi-l dai mie...fac plata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani!

Vroiam sa cer o parere despre pernele cu gel de pus pe sa.

Eu am sa de la touratech, e mai tare si rezist mai mult pe ea decat pe cea originala, dar dupa 4-5 ore incepe sa ma doara fundu' si trebuie sa ma opresc din ce in ce mai des.

 

Am vazut in paginile anterioare discutii legate de faptul ca posesorii de BMW sunt snobi.

Parerea mea este ca la posesorii de masini BMW se aplica acest lucru, la motoare pot exista cateva exceptii care sa confirme regula ca NU suntem snobi.

Personal nu am ce alt motor sa imi aleg.

Cand am luat decizia sa-mi cumpar r1200gs am mai vorbit cu posesori pentru ca nu mi se parea in regula sa dau 10 000 E pe un motor SH.

Toti mi-au zis acelasi lucru: "dupa ce il ai o sa intelegi"

Asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu as pune intarituri in X, in interior, pe suprafetele mari.

in Hornbach se gasesc niste genti de scule interesante, doar ca sunt putin adanci.

Fundu si capacul sunt metal cu plastic iar peretii laterali tabla.

Poti scoate peretele lateral si sa faci altul mai inalt tot din tabla.

A fost cineva pe aici care a facut asta si au iesit chiar bine.

 

Vis-a-vis de gel si sa, nu stau 4 ore fara pauza pe ea, dar dupa 4 ore incep sa simt ca ma doare fundu'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

decat sa te iei de bmw

nu mai binr ma indrumi pr un traseu frumos prin TATRA?

merci

 

PAi ce traseu sa-ti zic... e frumos in Tatra. Eu am fost pana la Vysoke Tatry dar venind dinspre Cehia. Drumul pana la Poprad venind pe acel E50 a fost spectaculos, nu neaparat ca si curbe, desi sunt unele, dar ca peisaj montan.

 

Drumul acela 537 marcat pe harta, care merge din Vysoke Tatry spre vest este bestial.

Preturile prin statiuni sunt acceptabile, Sk e cu Euro, deci n-ai probleme. In Vysoke Tatry o camera de 2 persoane 30euro/noapte. Recomand, e frumos.

 

Si ca meritele deosebite sa fie si dovedite bag si o poza cu mine, ca merit, nu?

IMG_5808.JPG

 

IMG_5839.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relaxxxx colturile vin sudate pe interior si capturite cu neopren si da din pacate sare de 100 euro bucata la finish.Va fi undeva la 125 de euro

eagule relax vin vopsite negre:)

Mesaj completat

Scuze vrioam sa ma adresez la NEAGU.....da sunt adormit inca

Si sincer imi pare rau ca ies la mai mult de 100 de euro da sunt copie 100% la TRAX care ....nici macar tabla nu o are mai groasa sau sistemulde inchidere si costa 700.Dar la 125 de euro zic e ok si sa iti mai zic ceva la banii astia nu am manopera deloc le fac doar asa.pt vstromisti la scorul asta.Doar vopsirea in camp electrostatic la ele 2 genti costa 48 de euro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...