Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

Salutare,



Asta vara mi-am luat o camera Gopro si nu am gasit o pozitie de fixare interesanta pe motor.


Problema cea mai mare este vibratia. Cel mai frumos loc era pe crashbar in lateral deasupra cilindrului stang.


Ma gandeam ca poate aveti experienta si o puteti impartasi aici.



Montajul sus pe casca este cel mai OK pana acum, dar nu ma incanta prea tare.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca tot ai imprimanta 3d, de ce nu iti faci un cadru exterior go-pro-ului si sa il prinzi in 4 colturi, cu ceva arcuri. Alea ar trebui sa absoarba vibratiile. Arcuri gasesti in magazine de bricolaj, in BauMax am vazut eu cu ochii mei.

 

Fa asta si testeaz-o, apoi fa-o in n+1 exemplare si faci un banut :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sub observatie? tinand cont ca gena aia e localizata "deep in the anus" iti dorim spor la analiza.

cand prinzi un nou posesor de bmw ai grija sa-l cauti direct in poponeata.

doar de dragul stiintei, bineinteles. spor!

nu e nevoie sa ii caut in plus decat se scarpina ei. in Bucuresti cel putin, menajeria e plina. Sau are AB laboratorul cu cobai :). Ca alta explicatie nu exista. Evident, stiu eu cele 3 sau 4 exceptii ( september, capone, luv , robert si mai era unul dar nu mi l amintesc aici ). Astia sunt vaccinati si au gene bune.

 

Si nici de Harea nu ma plang. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nevoie sa ii caut in plus decat se scarpina ei. in Bucuresti cel putin, menajeria e plina. Sau are AB laboratorul cu cobai :). Ca alta explicatie nu exista. Evident, stiu eu cele 3 sau 4 exceptii ( september, capone, luv , robert si mai era unul dar nu mi l amintesc aici ). Astia sunt vaccinati si au gene bune.

 

Si nici de Harea nu ma plang. :)

sa pui toti oamenii in aceeasi oala mi se pare... in fine.

mie-mi place semnatura ta "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie."

s-ar parea ca la tine e putin cam tarziu pentru asta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista niste pufere care se folosesc la stabilizarea camerelor montate pe drone.

O sa incerc cu alea. Partea faina este ca iti montezi telefonul pe drona si are un soft care citeste vibratia si iti spune ce rigiditate sa aibe puferele respective :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pic ciudat ce zici. go pro are stabilizare de imagine. eu l-am pus pe rezervor cu ventuza si nu se vede in film vibratia. singurul lucru nasol e ca preia sunetul de la pompa de benzina si se aute tziuitul :).

la tine ar trebui sa fie mai bine ca 1200-le vibreaza mai putin ca 1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un pic ciudat ce zici. go pro are stabilizare de imagine. eu l-am pus pe rezervor cu ventuza si nu se vede in film vibratia. singurul lucru nasol e ca preia sunetul de la pompa de benzina si se aute tziuitul :).

la tine ar trebui sa fie mai bine ca 1200-le vibreaza mai putin ca 1100.

stabilizare de imagine la gopro? esti sigur?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Salutare,

Asta vara mi-am luat o camera Gopro si nu am gasit o pozitie de fixare interesanta pe motor.

Problema cea mai mare este vibratia. Cel mai frumos loc era pe crashbar in lateral deasupra cilindrului stang.

Ma gandeam ca poate aveti experienta si o puteti impartasi aici.

Montajul sus pe casca este cel mai OK pana acum, dar nu ma incanta prea tare.

 

Crashbar superior ai ? Cind stai pe loc vibreaza, dar in mers e mult mai bine. Vezi aici:

 

 

Alt loc unde sta bine este pe cadru, in spate, prins cu un clamp si un brat nu foarte lung:

 

 

Si de ce nu, pe side case, cu ventuza (dar se adauga si vibratia cutiei):

 

 

Am mai vazut un suport care se monteaza pe locul semnalului din fata, dar nu am testat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totul depinde de cat de prost e drumul....

pe cadru va filma tot timpul ACELASI unghi!!!!

si tot timpul la o inaltime prea JOASA

 

am tot probat locuri si camere insa pt mine montajul pe casca este cel mai BUN

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut idei interesante, o sa le incerc. Pana una alta chestia cu platforma antivibratie printata mi se pare de incercat.

 

Da, pe casca e cel mai bine, dar mai greu cu alimentarea acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noua iti comanda aproape orice magazin de piese. Ai incercat macar ?

Intai incerc varianta SH. Poate are cineva din dezmembrari. Pe urma e-Bay. Pentru o garnitura distrusa nu ma arunc direct sa fac comanda de una noua la BMW. In Ungaria costa 630 de lei, ma rog, facand paritatea. Sunt curios cu cat o vinde reprezentanta de la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am scos doar portocala momentan. trebuie sa fac revizia la vaca. Poate apuc sapt viitoare daca or avea baietii de la AB tot ce trebuie.

 

Aveti idee daca updatet-urile de soft in perioada garantiei se fac contracost ? As vrea sa cer un update la ultima versiune. Am inteles ca aduce mici imbunatatiri.

 

N-am folosit tr91, dar suna interesant. Odta cu revizia tre sa schimb si eu guma spate. Cred totusi ca o sa bag tot un Next momentan.

 

 

Ui ce cuminte asteapta sa fie scos la aer :D

M-ai bagat in ceata, explica-mi si mie ce este cu update-ul de soft. Mersi.

1200gs+LC+capone.JPG

» Post actualizat in 26 Mar 2015 19:21

Ca sa mai discutam si pe topicul asta, de exemplu voi cati km ati facut cu mobrele voastre? Eu am luat-o anul trecut in iunie si in sezonul trecut am facut

12683 de km, plus vreo 8000-9000 cu cealalta tot in sezonul trecut, am strans peste 20tkm. De abia a dat soarele si deja am peste 1300 km la cateva iesiri anul asta. Am vrut sa fortez si Transalpina pe la Sebes, Sugag, dar nu am reusit sa merg decat vreo 10 km dupa lacul Oasa si gata, era zapada inghetata pe drum, a trebuit sa fac cale intoarsa. Mai am vreo 6500 km si trebuie sa merg iar la revizie cu ea.Prin februarie am ajuns iar pe la Munchen, am prins scutul adventure cu 99 de euro!, i-am luat si pedala de frana adventure, parbriz adventure si niste inaltatoare de ghidon de la Touratech, cred ca ma opresc aici cu accesoriile.Bafta la toti si vreme frumoasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...