Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

vin cu o intrebare : stie careva daca service-urile de afara(in romania nu cred) au cumva si reparatii roti(spitate)?am o deviere de 1 mm, poate mai putin si undeva intr-un loc, de la o gura de canal luata, ceva mai mult( aici e infundata putin janta)

am incercat s-o centrez dar nu raspunde ca celelalte jante normale, e diferita

nici vorba ca ar trebui schimbata janta, nu am raspunsuri negative in ghidon sau altceva :)

 

si cum da asta la mers?

 

mie imi joaca ghidonul un pic la orice viteza

sa fie aceeasi problema oare?

 

acum referitor la filmare

 

 

NU CONFUNDATI POLIGONUL CU SOSEAUA

 

singurul avantaj pe care il poti avea din cursul asta ca ajungi sa.ti cunosti f bine motocicleta :laugh:

DAR

asta te va face sa faci prostii pe SOSELELE DIN ROMANIA :P

HI HI HI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

se pare ca inca o data tehnologia ne omoara

 

nu exista nimeni si nici o masinarie sa spiteze/tensioneze spitele in romania

 

jentile de la bmw se pare ca au nevoie de o tehnologie aparte

 

deci aveti grija la gropile romanesi care baga in pamant si tehnologia germana

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare ca inca o data tehnologia ne omoara

 

nu exista nimeni si nici o masinarie sa spiteze/tensioneze spitele in romania

 

Exista un tip care lucreaza super misto, dar pentru 1200GSuri nu se poate ocupa decat de roata fatza ca nu are instrumente sa lucreze la aia din spate. Juma din enduristii pe care ii stiu si-au facut spitele pe la el. Meserias batran, nu va asteptati la cine stie ce lux de service. Dar isi face treaba si data fiind meseria lui, si la bani e de bun simt.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un tip care lucreaza super misto, dar pentru 1200GSuri nu se poate ocupa decat de roata fatza ca nu are instrumente sa lucreze la aia din spate. Juma din enduristii pe care ii stiu si-au facut spitele pe la el. Meserias batran, nu va asteptati la cine stie ce lux de service. Dar isi face treaba si data fiind meseria lui, si la bani e de bun simt.

 

 

pt baietzii care au nevoie (doamne fereste).........dar totusi au nevoie vand evacuare si toba originale nou noutze de ADVENTURE model 2007..............una pereche oglinzi noi si una bucata parbriz fumuriu.......doar plesticul....plus aparatoarea de cilindrii plus aparatoare plastic fatza

post-41886-1229011606_thumb.jpg

post-41886-1229011724_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un tip care lucreaza super misto, dar pentru 1200GSuri nu se poate ocupa decat de roata fatza ca nu are instrumente sa lucreze la aia din spate. Juma din enduristii pe care ii stiu si-au facut spitele pe la el. Meserias batran, nu va asteptati la cine stie ce lux de service. Dar isi face treaba si data fiind meseria lui, si la bani e de bun simt.

 

Ceva date? Locatia? Un numar de telefon?

 

Presupun ca nu face si spatele pentru ca nu are reductia de fixare.... nu?

 

Multumesc frumos pentru info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva date? Locatia? Un numar de telefon?

 

Presupun ca nu face si spatele pentru ca nu are reductia de fixare.... nu?

 

Multumesc frumos pentru info.

 

 

Uite ce mi s-a recomandat mie:

 

Rabinu 0724452023... inlocuire spite si echilibrare. Am fost la el acum vreo luna.

Foarte multumit de rezultat.

 

E pe soseaua Chitilei cam la 2 statii de tramvai de intersectia cu Bucurestii Noi.

E chiar mai bine sa-i duci doar roata... fara cauciuc pe ea. Sa nu uiti sa ii duci si axul.

Depinzand cat de ruginite sunt spitele tale, s-ar putea sa trebuiasca inlocuite unele. La mine de exemplu la roata spate au trebuit inlocuite vreo 3 sau 4 si restu au mers... Insa la roata fatza majoritatea erau ruginite si nu mai puteau fi reglate. Asta se vede cand incepe sa le regleze. Sau poti sa verifici chiar tu daca lucreaza spitele. Tii spitza cu un cleste cu blocator si dai cu o cheie fixa de .... 5 sau 6 nu mai stiu de capatzana dinspre cerc. Sau cu o surubelnitza prin interiorul cercului.

 

Am fost la el si eu si un prieten si ne-a facut rotzile fatza de la domiuri de nota 12+. Recomand. Spunea ca a facut si roti de GS adv. si ca sunt pacatoase rau la reglat.

 

 

 

 

Cat despre roata spate, ai dreptate: nu are cum sa o fixeze. Insa pentru roata fatza cred ca s-ar putea descurca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite ce mi s-a recomandat mie:

 

 

 

 

 

Am fost la el si eu si un prieten si ne-a facut rotzile fatza de la domiuri de nota 12+. Recomand. Spunea ca a facut si roti de GS adv. si ca sunt pacatoase rau la reglat.

 

 

 

 

Cat despre roata spate, ai dreptate: nu are cum sa o fixeze. Insa pentru roata fatza cred ca s-ar putea descurca.

 

Am fost la el cu roata fata... Pe altcineva mai stim in afara de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot numaram lunile pana ce scoatem armasarii din garaj ar fi bine sa verificati daca va puteti scoate axul de la roata fata.

Am avut si eu curiozitatea s-o fac(si bine am facut) mai mult pt ca mi-am facut o cheie hexagonala(imi lipsea cea originala din trusa) si am vrut sa fac o 'simulare' de pana.

Vreau sa va spun ca aveam axul intepenit bocna in rulmenti si fara scule adecvate(ciocan mai aratos+dorn aluminiu) la o asa lucrare plus inca 2 maini ,cu greu am reusit sa finalizam lucrarea.

Sa nu credeti ca acum voi fi bucuros cand foi avea pana pe fata,dar totusi......

Tuturor Sarbatori fericite va doresc si anul ce vine sa ne aduca multe calatorii,putine incidente nedorite si nu in ultimul rand.....bani gaz!

Florin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot numaram lunile pana ce scoatem armasarii din garaj ar fi bine sa verificati daca va puteti scoate axul de la roata fata.

Am avut si eu curiozitatea s-o fac(si bine am facut) mai mult pt ca mi-am facut o cheie hexagonala(imi lipsea cea originala din trusa) si am vrut sa fac o 'simulare' de pana.

Vreau sa va spun ca aveam axul intepenit bocna in rulmenti si fara scule adecvate(ciocan mai aratos+dorn aluminiu) la o asa lucrare plus inca 2 maini ,cu greu am reusit sa finalizam lucrarea.

Sa nu credeti ca acum voi fi bucuros cand foi avea pana pe fata,dar totusi......

Tuturor Sarbatori fericite va doresc si anul ce vine sa ne aduca multe calatorii,putine incidente nedorite si nu in ultimul rand.....bani gaz!

Florin

 

 

eu nu am avut surpriza asta neplacuta, dealtfel si la mine era problema de acea cheie insa dupa ce am facut rost de ea , surprinzator de usor s-a dat jos. si se aseaja destul de usor la loc

 

sal florine! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vineri am luat balaurul de la revizia de 20.000.

 

Printre altele, mi'am facut si resoftare.

Cu suprindere am constatat ca chiar se simte. Ralantiul este mai regulat si trage ceva mai bine in ture joase, cam atat am putut constata in cele cateva zeci de km facute repede prin oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mi-am luat husa de exterior de la Wunderlich - nr. cat. 1088010 - prin dealer-ul din Ro (Sistematic Com).

 

Pentru cei interesati - desi costa ceva parale - O RECOMAND CU INIMA DESCHISA!!!

ESTE SI LUNGA, SI INALTA, SI DIN MATERIAL DE CALITATE!

 

Cu parbrizul de adv. montat pe cea mai de sus pozitie, si cu topcase-ul Shad 50 pe motor, in fatza roata este acoperita pina jos, iar in spate husa cade - nu cu mult - peste "protectia" de plastic.

 

Daca dau topcase-ul jos, si roata din spate este acoperita in totalitate - motorul aratind ca "imbracat pe masura"!

 

Am tot luat de la Louis, da' ... ba erau mici, ba materialul era de cacao!

 

Surpriza insa: este ... made in Italy!

 

 

Cit despre Sistematic Com ... ii recomand cu caldura!

Desi nu am avut decit "o experientza" cu ei, de departe se poate spune un singur lucru: PROFESIONALISM!

 

 

La multi ani, si toate cele bune pentru 2009!

 

 

Aurelian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt fan bmw. si mai ales modele mari ADV si GS. sunt innebunit dupa un 1200 gs. cat costa o asemenea bijuterie?

 

Daca te intereseza, un prieten vinde un BMW R 1200 GS, 2000 km, 10.000 eur. Mobra e pe firma, poate da factura. O vinde pentru ca nu are timp sa mearga cu ea - mai are inca un naked mai potrivit pentru stilul lui, in plus merge mai mult in oras, unde prefera sa utilizeze alta mobra. Daca esti interesat, PM si te pun in legatura cu el.

 

In alta ordine de idei:

 

LA MULTI ANI TUTUROR!!! Un an mai bun, cu drumuri lungi asa cum isi doreste fiecare - asfalt sau nu, dupa gusturi si posibilitati.

Fara incidente, numai cu bucurii.....

 

:( :o

Editat de classic_vld
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deocamdata nu dispun de finante... trebuie sa imi vand RR-ul si apoi sa imi iau ceva.

 

ma orientez la un r 1150 gs..... proprietarii.... cat consuma?

 

http://www.adventurersworkshop.com/HP1.htm de situ asta cred ca stiti nu?

 

 

 

o propunere de sigla.... care va place? la ce mai trebuie lucrat?

 

simm.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ceva nu merge...sigle BMW...filmulete cu BMW...ok...

da ..chestia cu ho*dafan e ca nuca-n perete... !

 

Hai ca mergem amandoi anul asta ..mai prin toamna sa ne luam cate un 11 jumate geseu di germanica...vrei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ..chestia cu ho*dafan e ca nuca-n perete... !

 

 

pai... mi-am pus nick-ul asta ca am honda si sunt foarte multumit de ea. as putea sa imi iau Africana... dar as vrea ceva mai mult power.... nu0mi ajung 50 de cai. cu cat e mai puternica cu atat mai bine. vreau un motor mare... puternic. si 1150 le implineste pe toate. :o

 

si daca ne ajuta cel de sus mergem in germanica sa luam biemveu. am gasit si pe la 5000 de euro cu abs. mergem si venim pe ele :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor si multi,multi km placuti si in deplina siguranta!

Vin si eu cu o propunere:vazand ca au aparut tot mai multi GS-isti (printre care ma numar si eu) nu am putea organiza la vara o intalnire pe plan national?Locatii eu zic ca sunt destule.Ce ziceti?

Va salut,

Flr.

PS sper sa nu deranjeze postarea in topicul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...