Sari la conținut

BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 12,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa e cu bavaria, si eu am avut fel de fel de probleme. operatiile mecanice tibi le-a facut bine, se pricepe, cu electrica insa a fost jale, nimic nu mergea ca lumea. unele lucrari au fost suprataxate. personal nu am timp de service in ungaria, o sa fac aici, totusi nu e mare branza o revizie. am vazut si reparatii mari executate la ei deci daca vor pot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Bogdan H.

Multumesc frumos Bogdan, daca nu il regasesc pe pustiul de la AutoZone o sa ma duc la Pneurom.

 

Cei de la Autozone faceau treaba foarte buna vis a vis de McDonalds de la Piata Buzesti, dar au inchis...asta e.

 

Nu vreau sa centrez rotile, doar sa le echilibrez din plumbi dupa ce imi monteaza gumele noi. Am luat Anakee2 de la Bogdan C.

 

@ Aurelian, @ Switch

Am fost la Rabinu in vara, inainte de drumul in Turcia. Nu se pricepe la roatile spitate de GS ADV, sau nu a putut sa o faca pe a mea, desi a muncit fix o zi intreaga, eu stand langa el. A facut'o si a refacut'o de nu stiu cate ori, dar de fiecare data era la final la fel ca la inceput. Spitele de ADV au o tehnica speciala, pe care Rabinu' ori nu o stie ori nu are cu ce sa faca treaba. Am vazut insa roti "normale" aranjate perfect de el. Asta e, ghinionul meu.

 

@ All

Stie cineva unde s'a mutat AutoZone din Buzesti? Baiatul care lucra mobrele acolo chiar stia ce face... si avea si chei de BMW la indemana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Aurelian, @ Switch

Am fost la Rabinu in vara, inainte de drumul in Turcia. Nu se pricepe la roatile spitate de GS ADV, sau nu a putut sa o faca pe a mea, desi a muncit fix o zi intreaga, eu stand langa el. A facut'o si a refacut'o de nu stiu cate ori, dar de fiecare data era la final la fel ca la inceput. Spitele de ADV au o tehnica speciala, pe care Rabinu' ori nu o stie ori nu are cu ce sa faca treaba. Am vazut insa roti "normale" aranjate perfect de el. Asta e, ghinionul meu.

Aha... eu stiamde la el ca a lucrat o roata de GS si ca s-a chinuit mult, dar din ce intelesesem eu i-a iesit pana la urma... Astea de GS cu prindere pe laterala sunt mai speciale si nu merge sa aplici la ele ce stii de la spitele prince central. Rabinu le face dumnezeieste pe alea normale insa astea de GS sunt alta inginerie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

STIE CAREVA CUM STA TREABA CU CAUCIUCURILE DE OFF ROAD PT ADVENTURE,,,,,,,,,,,,DACA A FOLOSIT CAREVA SAU FOLOSESTE,,,,,,,,,,CARE SUNT MAI BUNE

 

EU AM METZELER KAROO T.......AM VREO 1200 KM CU ELE CAM 50-50 ON?OFF ROAD DAR MI SE PARE CA SE BARBERESC CAM REPEDE.............IDEEA ESTE CA MERG DESTUL DE MULT PE FORETIERE DAR PINA ACOLO TRE SA TREC PE ASFALT

 

CARE AR FIII COMPROMISUL

????????

 

am avut bridgestone battlewind..m-au tzinut cam 11 mii,,,,,,,,am mers si pe off road cu ele..........dar indiscutabil cele cu crampoane sunt mai bune pe macadamuri

 

sunt mai bune tkc 80 ...i?

 

cer dintre stradale sunt acceptabile si pe forestiere?

 

O ALTA PROBLEMA ,,,,,,,,,,,ARE CAREVA VREUN SISTEM INTERCOM PE MOTOR?............STARCOM AUTOCOM...........sau ALBRECHT............SUNT CURIOS DAC FUNCTIONEAZA BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

sunt incepator si vreau ceva sfaturi despre anvelopele pt gs adventure

am avut BRIDGESTONE BATTLE WING..........11 MII KM............acum am testat ceva METZELER KAROO T........dar azi le voi da jos deaoarece...dupa 1200 km apar cam barberite

asa ca am hotarat sa le pastrez pt la vara .........eventual pt intalnirea bmw daca va avea loc,,la VOINEASSA.......

CUM M-AM ALES DIN UNGARIA cu o pereche de METZELER TOURANCE.........LE VOI MONTA AZI..............IMI SPUNE CAREVA CEVA DESPRE ELE............LE-AM ALES PT CA UNGURII IN CLUBUL LOR BMW.......CU VACI MARI SUNT FT INCANTATZI DE ELE..........am citit ca nu tzin mai mult de 6000 -7000.........dar ca sunt ft bune pe umed si pe macadame

CIRCUL ON ROAD 60% SI OFF ROAD DAR SOFT 40%............de karoo t sunt ft multzumit doar ca se barberesc cam repede............am optat pt ele pt ca mi-au iesit la budapesta in pretz bun ambele perechi....(karoot+tourance)...........

ce alte cauciucuri mixte dar cu orientare 50-50 ..........atzi folosit

as vrea pareri despre ANAKEE 2...........METZELER TOURANCE EXP SI PILOT ROAD..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

METZELER TOURANCE EXP SI PILOT ROAD..............

 

salut

am pe varadero tourancele de care spui - sunt ff incantat de ele.cand le am luat aveam de ales intre ele si michelin anakee , ambele la acelasi pret.

 

dupa 7000 km ..arata foarte bine..carne multa pe ele ( estimez uzura la un max 50 % ) dar asa cum stiti , prima parte se duce mai greu .

 

cu motorul incarcat bine( 2 persoane, 2 coburi + topcase ) nu au carait deloc

 

ba din ...graba intr o curba mai stransa in croatia m am trezit ca mi haraie palpatorul..ce sa vezi, ma inclinasem tare si nu mi dadeam seama .

 

nu mi dau seama daca ABS ul le protejeaza sau nu, eu am abs si poate ca si asta le-a mai protejat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

sunt incepator si vreau ceva sfaturi despre anvelopele pt gs adventure

am avut BRIDGESTONE BATTLE WING..........11 MII KM............acum am testat ceva METZELER KAROO T........dar azi le voi da jos deaoarece...dupa 1200 km apar cam barberite

asa ca am hotarat sa le pastrez pt la vara .........eventual pt intalnirea bmw daca va avea loc,,la VOINEASSA.......

CUM M-AM ALES DIN UNGARIA cu o pereche de METZELER TOURANCE.........LE VOI MONTA AZI..............IMI SPUNE CAREVA CEVA DESPRE ELE............LE-AM ALES PT CA UNGURII IN CLUBUL LOR BMW.......CU VACI MARI SUNT FT INCANTATZI DE ELE..........am citit ca nu tzin mai mult de 6000 -7000.........dar ca sunt ft bune pe umed si pe macadame

CIRCUL ON ROAD 60% SI OFF ROAD DAR SOFT 40%............de karoo t sunt ft multzumit doar ca se barberesc cam repede............am optat pt ele pt ca mi-au iesit la budapesta in pretz bun ambele perechi....(karoot+tourance)...........

ce alte cauciucuri mixte dar cu orientare 50-50 ..........atzi folosit

as vrea pareri despre ANAKEE 2...........METZELER TOURANCE EXP SI PILOT ROAD..............

:laugh: metzeler tourance sunt cele mai bune pt ce doresti tu sa faci ..daca vroiai mai mult asfalt in teste facute pe GS 1200 cel mai bine au iesit CONTI TRIALATTACK !!! :cheers: Eu acum am Karoo 2 si ma batea gandul sa incerc HAIDENAU K60 care au un profil chiar de 50-50!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

sunt incepator si vreau ceva sfaturi despre anvelopele pt gs adventure

am avut BRIDGESTONE BATTLE WING..........11 MII KM............acum am testat ceva METZELER KAROO T........dar azi le voi da jos deaoarece...dupa 1200 km apar cam barberite

asa ca am hotarat sa le pastrez pt la vara .........eventual pt intalnirea bmw daca va avea loc,,la VOINEASSA.......

CUM M-AM ALES DIN UNGARIA cu o pereche de METZELER TOURANCE.........LE VOI MONTA AZI..............IMI SPUNE CAREVA CEVA DESPRE ELE............LE-AM ALES PT CA UNGURII IN CLUBUL LOR BMW.......CU VACI MARI SUNT FT INCANTATZI DE ELE..........am citit ca nu tzin mai mult de 6000 -7000.........dar ca sunt ft bune pe umed si pe macadame

CIRCUL ON ROAD 60% SI OFF ROAD DAR SOFT 40%............de karoo t sunt ft multzumit doar ca se barberesc cam repede............am optat pt ele pt ca mi-au iesit la budapesta in pretz bun ambele perechi....(karoot+tourance)...........

ce alte cauciucuri mixte dar cu orientare 50-50 ..........atzi folosit

as vrea pareri despre ANAKEE 2...........METZELER TOURANCE EXP SI PILOT ROAD..............

 

Am cu METZELER TOURANCE 10000 km si uzura cred ca e sub 50%, par sa tina o viata :laugh:. Mentionez ca am mers 90% pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..toate rotile spitate de la bmw necesita o tehnica mai speciala de reglare si centrare!..nu se pot face decit in centrele oficiale bmw(nu in toate!) deoarece e nevoie de niste aparate speciale combinate cu scule speciale pe care sa le manuiasca niste oameni priceputi si scolarizati la bmw!

...si ca sa pun si mai mult gaz pe foc, rotile spitate de la bmw trebuiesc verificate si reglato-centrate minim 1 data pe an!!!..asa ca va sugerez daca tot a-ti dat o geanta de bani pe un bmw adevarat mai faceti un efort si duceti-le la un service autorizat bmw sa le reglati!...nu va zgirciti unde nu-i cazul!... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..toate rotile spitate de la bmw necesita o tehnica mai speciala de reglare si centrare!..nu se pot face decit in centrele oficiale bmw(nu in toate!) deoarece e nevoie de niste aparate speciale combinate cu scule speciale pe care sa le manuiasca niste oameni priceputi si scolarizati la bmw!

...si ca sa pun si mai mult gaz pe foc, rotile spitate de la bmw trebuiesc verificate si reglato-centrate minim 1 data pe an!!!..asa ca va sugerez daca tot a-ti dat o geanta de bani pe un bmw adevarat mai faceti un efort si duceti-le la un service autorizat bmw sa le reglati!...nu va zgirciti unde nu-i cazul!... :laugh:

 

 

DECI IN CONCLUZIE UNDE...........................................

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi toti ne bucuram cat de mult ne tin anvelopele

ce nefolosite par dupa n km

grija mare la

vechime

depozitare

trecerea peste o iarna

etc

 

eu unul am simtt asta pe pielea mea

cred ca un maxim de 10000 km este momentul schimbarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum vezi ............NU

 

dar poate aude cineva ceva..........

 

si posteaza

 

pai ...cine a aruncat "sageata" ar trebui sa stie. cum este un foarte priceput BMW-ist cred ca tre sa stie si vreun priceput in roti spitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DECI IN CONCLUZIE UNDE...........................................

 

In primavara(martie) merg la Szeged pt. revizie,inclusiv echilibrat roti spitate,asa ca daca pana atunci nu gasiti varianta o sa va spun de preturi,competenta,etc.

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primavara(martie) merg la Szeged pt. revizie,inclusiv echilibrat roti spitate,asa ca daca pana atunci nu gasiti varianta o sa va spun de preturi,competenta,etc.

Toate cele bune!

 

 

ai facut programare?

cam cat ti.au zis de revizie ca te costa

revizia de.............. km

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In timpul unor cautari/documentari pe net am gasit asta :

 

R1200GS Road & Off Road Tyre Choice

 

si m-am gandit ca poate va intereseaza.

 

 

 

Raul,

 

De apreciat gestul tau, multumesc!

 

Insa ... naiba stie pe cine sa mai crezi, ca ziaristii ... ca si politicienii - mint de rup!

Nici nu mai stii pe cine sa crezi, baga si ei cind si ce pot, ca sa-si faca norma ...!

 

Uite (inca) un exemplu:

 

www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/general/links/news/cta_testwinner_en.pdf

 

Pe cine naiba sa mai crezi?

Editat de tau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raul,

 

De apreciat gestul tau, multumesc!

 

Insa ... naiba stie pe cine sa mai crezi, ca ziaristii ... ca si politicienii - mint de rup!

Nici nu mai stii pe cine sa crezi, baga si ei cind si ce pot, ca sa-si faca norma ...!

 

Uite (inca) un exemplu:

 

www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/motorcycle/general/links/news/cta_testwinner_en.pdf

 

Pe cine naiba sa mai crezi?

 

Depinde si cine si cum face testul..Va dati seama ca rezultatele sunt ABSOLUT subiective. Eu sunt abonat la Bike Magazin... in afara de testul dat mai sus, cu 5-6 luni in urma a mai fist unul, tot pentru Big Trailies...si rezultatele erau altele. O sa caut printre reviste sa pun un scan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testele aste sant cat se poate de obiective. Singura variabila numarul de stele al hotelului unde sant cazati jurnalistii si cine achita nota de plata pe durata testelor. :laugh:

 

BINGO

 

 

DECI REVENIND LA IDEEA CU CE SA INCALTAM ANIMALELE

 

1. ORICE ANVELOPA DE FIRMA CARE SE RESPECTA ARE UN PRET MARE

2. NU E DE LUAT IMEDIAT CE APARE

3. SCHIMBAREA LA TIMP NU LA UZURA E F IMP

4. SI FIECARE ARE METODA LUI DE APRECIERE

5. LA CAT MERGEM NOI SE POATE LUA CATE UN SET LA FIECARE SCHIMB SI PROBA

6. NU EXISTA ANVELOPA PERFECTA SI UNIVERSALA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to BMW R1200/1250 GS/GSA/RS/RT/R LC - 2013->

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...