Sari la conținut

Accident La Flora Acum Vreo Ora . Moto Galbena.


Catalin de pe forum
 Share

Postări Recomandate

din cate stiu eu sub podul ala sun vreo 2 gauri de canal sub nivelul drumului(sper ca m-am exprimat corect.).....si eu l-am cunoscut pe marius, in poligon...eu mai aveam vreo 3 ore de poligon si el abia venise sa inceapa scoala....tot ce pot sa zic este insanatosire grabnica si putere familie sa treaca peste momentele astea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 445
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

din cate stiu eu sub podul ala sun vreo 2 gauri de canal sub nivelul drumului(sper ca m-am exprimat corect.).....si eu l-am cunoscut pe marius, in poligon...eu mai aveam vreo 3 ore de poligon si el abia venise sa inceapa scoala....tot ce pot sa zic este insanatosire grabnica si putere familie sa treaca peste momentele astea.....

 

motorul a ajuns sub pod, nu a cazut din cauza vreunei gauri de canal.

Cazatura a fost mai sus (venea dinspre piata presei spre pod)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte nasol, incep sa cred ca motociclismul STRADAL se bazeaza foarte mult pe BULAN

 

Daca nu ai halit putina caca cand erai mic.. e nasoala treaba

 

Sper sa isi revina cat mai curand si sa ne povesteasca chiar el ce sa intamplat !

 

Nu e vorba de asta, e vorba ca sunt multi incepatori care se cred asi...drept urmare asta se intampla. Sunt anumite zone in care nu trebuie sa-i dai, daca nu stii asfaltul te dai pe jos una doua. Anul acesta dupa parerea mea va fi cam rosu din cauza accidentelor. Multi incepatori, motoare mari...se cred stapani pe ei si pe motoreta.

 

Cracky iti aduci aminte cum mergeai cand erai incepator cu motor mare? Destul de incet si precaut.

 

Insanatosire grabnica pilotului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un prieten cu un cbrf4 din 99 galben tot, care poarta ochelari si are tel inchis... avea casca agv 46 cu rossi. sunt aproape sigur ca el este sper sa nu aiba nimic grav!!! insanatosire grabnica ii doresc. nickname pe forum deathstrike(sper sa nu fie vb de el, desi sunt aproape sigur ca el este). sta in pajura, in bucurestii noi stau si eu, e incepator are motorul de maxim 3 luni, ultima oara cand am vb cu el acum 2 zile. il cunosc tot dupa forum:(

 

 

 

cred ca Marius il cheama ca il cunostea un vecin sau care a sosit imediat,eu am ajuns chiar dupa impact si am ridicat motorul galben de pe jos si l-am urcat pe borduca cu inca un baiat, cheile de la motor, telefonul mobil impreuna cu casca cazute pe jos le-am inmanat vecinului sau care am inteles ca deja anuntase familia acestuia, sper sa-si revina dupa acest accident deoarece dupa parerea mea salvarea a venit tarziu si politia sosita la fata locului deja gasise rezolvare la acest caz....motociclistul este vinovat, dupa parerea mea cred ca cineva i-a taiat calea, desi nu am vazut tot tragicul eveniment acest lucru m-a marcat, incepator fiind si eu si la fel de vitezoman sunt pe acea portiune intre casa presei si luckoil-ul din curba......regret cdele intamplate si ii urez insanatosire gravnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incepator fiind si eu si la fel de vitezoman sunt pe acea portiune intre casa presei si luckoil-ul din curba......regret cdele intamplate si ii urez insanatosire gravnica

Trec zilnic pe acolo si uneori e un nisip si un praf pe centrul benzii de numa.. mai usor cu coxul, la naiba! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explica-mi si mie te rog kindaru atata timp cat statia de ambulanta este pe M. Eminescu cum ti se pare mult 10 minute din Centru pana la Pta. Presei? Ia incearca tu sa faci acelasi traseu noaptea sa vezi ca si daca prinzi toate semafoarele pe verde mai putin de 7-8 minute nu faci. Iar treaba cu taiat calea este spusa sa fie scuza-mi ironia dar deja sunt arhi-plictisit de scuza asta ... de ce nu spui poate a incercat el sa faca o alta manevra si s-a dus glont? Cineva mai sus spunea ca a fost depasit rapid la o viteza de 70km/h, hai sa incercam sa fim obiectivi si sa nu mai ne ghidam dupa tipicul romanesc ca vinovatul se gaseste in alta parte.

 

Tinand cont ca este un accident cu autoaccidentare ... ura si la gara. Personal in ultima luna din acea zona am cules 2 motociclisti care au incercat sa obtina brevetul de pilot sau atestatul de cascador ... sper ca intelegi sinapsa!

 

offtopic: aseara intr-un sat din PH un pusti s-a prapadit intr-un logan pe motiv ca a incercat sa ocoleasca o groapa la 100 km/h si a parcat-o in pom. Daca a incercat sa evite un scuterist care dus in noapte a fost?? Hai sa nu mai gandim atat de vehement impotriva soferilor pentru ca, sincer, cf. statisticilor in ultimele 2 saptamani peste 70% din accidentele in care au fost incluse moto sau mopede au fost produse din cauza pilotilor acestora (slalom printre masini, depasit pe contrasens, depasit pe dreapta, mers printre benzi, mers in "haita" etc).

 

Imi pare sincer rau de ce i s-a intamplat lui Marius sau Mihai sau cum l-o chema (in special ca e baiat tanar) dar fratilor, paziti-va gatul vostru in primul rand. Si respectati naibii legea aia de restrictie la categoria A ca d`aia sunteti incepatori ....

 

Insanatosire grabnica baiatului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am motor din decembrie. Acum am luat carnetul si ieri am facut primul drum. Merg cu 30-40 in regim de masina. La viteza asta poti sa eviti multe chestii si mai ales, nu ajungi in situatii ciudate. Nu mai spun ca emotiile de incepator + presiunea soferilor care claxoneaza daca pleci prea incet de la semafor si alte astfel de situatii, ne fac sa gresim.

 

Apoi, poate sunt prea drastic, insa sunt de parere ca nu e loc de mers cu viteza prin bucuresti. Strazile sunt praf, oricand poate aparea o groapa, nisip, masinile care uda strazile aiurea, soferi smechero-zmei. Si sunt patit cu prietenul cu accidentul de anul trecut de la poalele academiei, cand a fost rupt de un golf 4 din vina soferului. Ma intreb, daca ar fi avut 50, nu 70 ar fi reusit fara sa fie lovit?

 

Ce am scris e replica la postul prin care se credea ca i-a fost taiata fata motociclistului. Sa stii ca noi prin faptul ca mergem pe 2 roti nu inseamna ca suntem privilegiati, sau ca avem mai multe drepturi. Cel putin jumatate din evenimente sunt din vina motociclistilor. Inteleg perfect entuziasmul, insa prefer sa ma bucur mult si bine de moto si de drumetii decat sa risc sa mi se intample vreo nenorocire. Apoi, ca sa nu-mi fie luat in nume de rau, sincer sunt innebunit dupa motoarele de viteza si probabil candva voi avea unul, insa exista noaptea si autostrazile daca vrem viteza, iar in bucuresti minutele castigate daca ne bagam printre masini sau circulam cu vitaza f mare se pot transforma intr-o secunda in minute pierdute si parinti indurerati.

 

Ii doresc revenire rapida motociclistului !!!

Editat de tudor@manowar.ro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf, dar alta placa mai stii?

 

ce finut esti tu cand dai cu ca*at in copii batuti de soarta apoi o dai in "dar imi pare sincer rau pt el..."

(* de unde iei tu prietene statisticile astea? )

 

eu sper lumea sa-ti ignore postraile pt ca sunt fara sens, fara subiect, doar cu statistici din capul tau si plus de asta, n-ai niciun dram de bun simtz in tine :D dar nu-ti zic nimic nou, nu?

 

On topic: Imi pare rau pt baiat, sper sa-si revina si sa-si traiasca viata cum trebuie! O sa spun si eu un "Doamne ajuta" pt el, macar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

legea aia de restrictie e privita ca ciuma. cand de fapt ne poate salva viata. e putin exagerata faza cu nispi, pietris, curba pacatoasa, sau ce mai spuneati voi ca e pe drumul ala. e ok drumul. baiatul sta in pajura , adica la 2 minute de locul accidentului. stia perfect zona, inclusiv canalele. dar ... cand e sa vina o nenorocire ...

sper ca marius sa-si revina cat mai repede. si sper ca toti vom invata ceva din aceasta experienta regretabila.

Editat de catalin_chivu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explica-mi si mie te rog kindaru atata timp cat statia de ambulanta este pe M. Eminescu cum ti se pare mult 10 minute din Centru pana la Pta. Presei? Ia incearca tu sa faci acelasi traseu noaptea sa vezi ca si daca prinzi toate semafoarele pe verde mai putin de 7-8 minute nu faci. Iar treaba cu taiat calea este spusa sa fie scuza-mi ironia dar deja sunt arhi-plictisit de scuza asta ... de ce nu spui poate a incercat el sa faca o alta manevra si s-a dus glont? Cineva mai sus spunea ca a fost depasit rapid la o viteza de 70km/h, hai sa incercam sa fim obiectivi si sa nu mai ne ghidam dupa tipicul romanesc ca vinovatul se gaseste in alta parte.

 

Tinand cont ca este un accident cu autoaccidentare ... ura si la gara. Personal in ultima luna din acea zona am cules 2 motociclisti care au incercat sa obtina brevetul de pilot sau atestatul de cascador ... sper ca intelegi sinapsa!

 

offtopic: aseara intr-un sat din PH un pusti s-a prapadit intr-un logan pe motiv ca a incercat sa ocoleasca o groapa la 100 km/h si a parcat-o in pom. Daca a incercat sa evite un scuterist care dus in noapte a fost?? Hai sa nu mai gandim atat de vehement impotriva soferilor pentru ca, sincer, cf. statisticilor in ultimele 2 saptamani peste 70% din accidentele in care au fost incluse moto sau mopede au fost produse din cauza pilotilor acestora (slalom printre masini, depasit pe contrasens, depasit pe dreapta, mers printre benzi, mers in "haita" etc).

 

Imi pare sincer rau de ce i s-a intamplat lui Marius sau Mihai sau cum l-o chema (in special ca e baiat tanar) dar fratilor, paziti-va gatul vostru in primul rand. Si respectati naibii legea aia de restrictie la categoria A ca d`aia sunteti incepatori ....

 

Insanatosire grabnica baiatului!

 

 

mah, tu esti gabor! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti il luati la perpoolis pe Nightwolf, insa el de cele mai multe ori chiar e la locul accidentului si stie mai multe decat cei care dau din taste. Pana si cifrele din statisticile pe care ni le da el mi se par mai apropiate de realitate decat cele vehiculate in comunitatea moto (conform carora conservarii sunt de vina in peste 50% din cazuri).

Omul incearca sa potoleasca nervosii prezentand cruda realitate, iar voi va luati de el.

Succes pe strada.

Editat de strumfuadi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf, dar alta placa mai stii?

 

ce finut esti tu cand dai cu ca*at in copii batuti de soarta apoi o dai in "dar imi pare sincer rau pt el..."

(* de unde iei tu prietene statisticile astea? )

 

eu sper lumea sa-ti ignore postraile pt ca sunt fara sens, fara subiect, doar cu statistici din capul tau si plus de asta, n-ai niciun dram de bun simtz in tine ;) dar nu-ti zic nimic nou, nu?

 

On topic: Imi pare rau pt baiat, sper sa-si revina si sa-si traiasca viata cum trebuie! O sa spun si eu un "Doamne ajuta" pt el, macar.

 

Of doamne m-am tot abtinut dar se pare ca impertinenta ta crasa de care dai dovada n-are limite. Copila ... atat iti spun! Sa dea Dumnezeu sa nu trebuiasca vreodata sa ne intalnim in trafic. Pentru ca atunci sunt 2 ipostaze: ori trebuie sa te salvez de la moarte ori deja iti masor motorul. Te rog eu frumos stai tu acolo cuminte la locul tau si lasa-ne sa ne exprimam punctele de vedere liber cum vrem si cand vrem. Sau ai boala pe mine ca vorbesc mult prea "ca politistii" ?? Sa stii ca sunt multi care vorbesc asa si au acces SAU CHIAR fac anumite statistici. Asa ca te rog eu frumos IGNORA-MA TU pe mine si lasa-ma sa-mi vad in continuare de discutii cu ceilalti. Nu am avut, nu am si nu voi avea, SPER, nici o treaba cu tine. IGNORA-MA! :whip:

 

mah, tu esti gabor! :D

 

calaretule nu sunt gabor ... pe bune ... a fii la fata locului la un accident grav nu trebuie sa fii neaparat gabor ... politia rutiera (zona) nu sta la masuratori si cercetare. Fa singur sinapsa ;) Politia rutiera nu acorda primul ajutor :D Mai trage o concluzie :D Si lista poate continua :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica fratelui tau atunci. Sper sa nu fie grav. Daca exista vreun mod in care putem ajuta, nu ezita sa dai de veste.

nu ai inteles ce trebuie...fratele userului a scris postul, nu ca el a fost implicat in accident.

din cele citite, parerea mea este ca vina apartine motociclistului, dar ghinionul cand vine, vine fara sa sa mai conteze a cui este vina. toti am fost incepatori, si cu totii mai avem cate ceva de invatat cand e vorba de doua roti.

multa sanatate lui Marius...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nightwolf, dar alta placa mai stii?

 

ce finut esti tu cand dai cu ca*at in copii batuti de soarta apoi o dai in "dar imi pare sincer rau pt el..."

(* de unde iei tu prietene statisticile astea? )

 

eu sper lumea sa-ti ignore postraile pt ca sunt fara sens, fara subiect, doar cu statistici din capul tau si plus de asta, n-ai niciun dram de bun simtz in tine :D dar nu-ti zic nimic nou, nu?

 

On topic: Imi pare rau pt baiat, sper sa-si revina si sa-si traiasca viata cum trebuie! O sa spun si eu un "Doamne ajuta" pt el, macar.

 

 

paraschiva lasa-ne te rog eu mult... nu inteleg unde ai vazut tu ca a aruncat cu nu stiu ce in copii batuti de soarta. Lasa la o parte aplombul ilogic pe care-l ai. Si chiar ne pare rau de baiatul ala, chiar daca l-am judecat. Si daca am facut-o, atunci am facut-o pt ca vrem sa nu se mai repete si cu altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toti isi dau cu presupusul dar niciunul nu spune esentialul ! Ce a patit baiatul? Ce leziuni are ? Isi mai revine? Mai traieste? A invatat ceva din asta? se mai da cu motorul? ..............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of doamne m-am tot abtinut dar se pare ca impertinenta ta crasa de care dai dovada n-are limite. Copila ... atat iti spun! Sa dea Dumnezeu sa nu trebuiasca vreodata sa ne intalnim in trafic. Pentru ca atunci sunt 2 ipostaze: ori trebuie sa te salvez de la moarte ori deja iti masor motorul. Te rog eu frumos stai tu acolo cuminte la locul tau si lasa-ne sa ne exprimam punctele de vedere liber cum vrem si cand vrem. Sau ai boala pe mine ca vorbesc mult prea "ca politistii" ?? Sa stii ca sunt multi care vorbesc asa si au acces SAU CHIAR fac anumite statistici. Asa ca te rog eu frumos IGNORA-MA TU pe mine si lasa-ma sa-mi vad in continuare de discutii cu ceilalti. Nu am avut, nu am si nu voi avea, SPER, nici o treaba cu tine. IGNORA-MA! :D

 

 

 

calaretule nu sunt gabor ... pe bune ... a fii la fata locului la un accident grav nu trebuie sa fii neaparat gabor ... politia rutiera (zona) nu sta la masuratori si cercetare. Fa singur sinapsa :whip: Politia rutiera nu acorda primul ajutor ;) Mai trage o concluzie ;) Si lista poate continua :D

 

 

mah, tu esti sanitarul priceput

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So,

 

Un coleg de serviciu era ieri cu masina in zona respectiva.

Pe langa el trece baiatul pe care l-am vazut mai sus in posturile voastre.

 

Avand in vedere ca la 70-80 la ora colegul meu a luat piciorul de pe acceleratie, iar Marius a continuat sa accelereze, probabil a ajuns pe la 100.

A depasit regulamentar prin stanga, nu prin dreapta (ma refer la masina care a ajuns prima la locul accidentului).

 

Motocicleta s-a dus pana la pod, in conditiile in care oricum drumul este in panta, asadar ~150m, din care 1/2 in panta.

 

A prins o bordura si a cazut cu fata in jos.

A fost intors cu fata in sus, i s-a pus o trusa medicala sub cap, si s-a asezat un triunghi reflectorizant pe strada.

In timp ce suna la salvare, i-a fost scoasa casca (nu i-a sarit de pe cap) si avea nasul si gura pline de sange.

 

Ochii inchisi, nu gemea, doar respira.

Salvarea a ajuns in ~10 minute.

 

Cam atat va pot spune.

 

Numai bine,

 

Va rog sa nu mai exagerati/presupuneti daca nu stiti exact.

 

[EDIT]: post scris de fratele userului de aici

cred ca baiatul asta spune destul de clar ce s-a intamplat acolo, dar unii din voi nu cititi tot topicul si dati repede cu postul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marius e in coma dupa cum am spu. Acum am venit acum de la spital .Au spus ca nu mai are nici o sansa si vor sa il deconecteze de la aparate.

asta e foarte grav si pacat ca s-a ajuns la asa ceva. sa speram totusi ca ceva bun se va intampla din moment in moment pt marius....

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...