Sari la conținut

accident- Moto BMW vs duba Iveco


Dr. Mengele
 Share

Postări Recomandate

Dupa cum spuneam, in urma cu o saptamana, 25.05.2005, ma indreptam cu moto (un BMW alb f650- s-ar putea unii dintre voi sa ma stiti de la ARC) din spre spitalul Municipal- Eroilor spre Izvor-Unirii, pe banda 1, ca era libera,cu aprox 50-60 km/ora, cand in fata cladirii cu ING Bank(monstrul ala de sticla vis a vis de Opera), un maxi-taxi IVECO vrea sa faca dreapta de pe banda a doua si in momentul in care intr-un final ma vede, se blocheaza si imi ocupa toata banda la aprox 5 m in fata.Il vad si nu imi vine sa cred ce face idiotul.Franez cu tot ce pot si imping de ghidon in disperare incercand sa intru pe straduta din dreapta desi era clar ca daca reuseam prin nu stiu ce minune sa evit IVECO ma faceam varza in masinile parcate acolo. Oricum nu reusesc sa-l evit pe dobitoc, il iau tangential si ma trezesc pe jos cu piciorul stang sub 190kg de moto. Urmare: Moto-scarita stg indoita, maneta ambreiaj rupta, semnal stg spart+ carena care acoperea semnalul facuta varza, aparatoare toba sifonata, parbriz(nou) spart si ghidon indoit (din jug se pare ca l-a indreptat deja un prieten). EU: 3 oase fracturate la nivelul labei piciorului stg-metatarsianele 1,2 si 4. Internare la Urgenta, operatie, 3 brose bagate pe fiecare os si o luna nu am voie sa calc pe el. Azi am iesit din spital. Asta e povestea. Si cu parere de rau :makeout: voi renunta pt o vreme (cativa ani) sa ma mai urc pe motor. Este al doilea accident in nici un an (51 de saptamani fix), primul pe 02.06.2004, vina mea, mi-a fugit spatele intr-o curba pe la Ciolpani-restaurant El Capitan.Nici nu am apucat sa-mi scot tija din picior, acelasi. O sa-mi fie dor de voi si mai ales de EA. PS. Scuze pt topicul extrem de lung si multumesc celor care m-au ajutat la accident(e), mai ales tipului cu KTM care a oprit mi-a ridicat motorul si a stat cu soferul de pe maxi taxi pana a venit politia, a facut poze...Super tipu'. Nu e din Bucuresti, am inteles ca e student aici.Si bineinteles celor care mi-au recuperat motorul. GATA TELENOVELA :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau omule, pacat de accidentare, pacat de motocicleta, pacat de decizia de a nu mai conduce moto cativa ani.Orasul asta a cam devenit o capcana pentru noi.

Sper sa te pui pe picioare cat mai repede si sa-ti repari BMW-ul. Te va astepta in garaj si va fi gata sa te duca atunci cand vei capata din nou incredere. Bine ca ai avut franele BMW-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa te lasi. Trebuie doar sa fii putin mai prudent. Maxitaxi erau trecute chiar aici pe forum la capitolul factori de risc. A 2-a greseala viteza mai mare sau egala cu viteza autovehiculelor de pe banda superioara(2) care nu ti-a mai permis sa te opresti.

Asteapta sa se lipeasca osul si sus pe cal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, imi pare tare rau cand aud de accidente care se lasa cu suspendarea mersului pe doua roti.

 

decizia iti apratine in toatalitate, fiind vorba de corpul tau si viata ta nimeni nu-ti poate sta in cale, dar incetul cu incetul poate te recuperezi psihic si fizic si cand o sa te simti iar in putere te asteptam la o :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol, te inteleg, eu care m-am urcat pe un motor numa de vro` doua ori (pe un moped si cateva minute pe un cross) si nici nu am carnet vreau sincer sa ma orientez spre altceva numai citind accidentele care se intampla dar virusul se tine strans de mine (din fericire.....................sau din pacate :makeout: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astepta sa se lipeasca osul si iesi la o plimbare sa vezi cum iti trece tot,ar fi pacat sa nu mai mergi cu motorul din cauza asta :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa aud de accidentul tau, eu m-as mai gandi inainte sa iau o decize referitoare la mersul pe 2 roti. asteapta sa te vindeci si mai gandeste-te.

de curiozitarte, cu ce erai incaltat cand a cazut motorul peste piciorul tau ?

Multa sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija, unghiul mort al oglinzilor este mult mai mare cu cit masina este mai lunga. Grija pe linga cele mari.

Mai ales cele de marfa, care nu au oglinda centrala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba da ce nu imi place sa citesc topicuri cu accidente pt ca vad colegi suferind.......

 

....... e usor de zis ca te vindeci si sus calare din nou ------ dar cand ai cioante

 

rupte si dureri de nu reusesti nici sa dormi :makeout: numai la condus moto nu iti sta

 

capul. :moto:

 

E normal ca o sa urci si in viitor pt ca de virusul moto greu te scapi dar sunt

 

convins ca o sa iti aduci aminte si de zilele negre........ amintirile astea negre iti

 

creaza in viitor "un ochi in plus" in timpul condusului. pt ca nimeni nu mai vrea sa

 

treaca pe la spitale .... :ok:

 

:blbl: Multa sanatate B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il mai tii minte pe fostul tau coleg de spital ca era la al doilea accident grav, la acelasi picior ... etc

abia asteapta sa se suie pe moto cand va putea sa isi indoaie piciorul cu pricina.

majoritatea i-au zis sa renunte la moto - el nici gand.

poate ca are prea multa ambitie dublata de o colosala pasiune ... :makeout:

 

sa te faci bine si renunta definitiv la moto daca asa simti ca e cazul. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. incurajari. Virusul moto nu a iesit din mine si nici nu cred ca va iesi, dar profesia ma obliga sa stau tot timpul in picioare (sunt medic rezident la chirurgie BMF), iar cei de la spital s-au saturat de concediile mele medicale si sincer si eu, pt ca acum este perioda in care eu ar trebui sa invat meseria asta, care intamplator imi si place. Ca o paranteza, dupa accidentul de anul trecut, care a fost mult mai grav decat asta, 2 luni nu am avut voie sa pun piciorul in pamant iar in a treia luna am reinvatat sa merg si totusi la 2 zile dupa ce am reusit sa ma tin pe picioare fara carje, m-am suit pe motor(nici nu puteam sa ma sui de pe stanga, ma urcam pe el de pe dreapta).Asa ca nu e vorba de teama sau de renuntare definitiva, dar vreau sa ma vad pe picioarele mele atat fizic cat si profesional si promit ca voi reveni pe doua roti, dar nu in viitorul apropriat. Oricum parca imi infige cineva un cutit in inima de cate ori aud sau vad un motor. Cat despre intrebarea "cu ce eram incaltat": dupa primul accident care m-a prins in adidasi desi aveam cizme acasa, m-am hotarat sa nu mai ies din cizme indiferent de cate grade sunt afara, ca merg pana la colt, ies in oras cu prietena sau ca ma duc la munca(moto era mijlocul meu de locomotie de fiecare zi, neavand masina) si cei care ma cunosc pot sa confirme lucrul asta(mai ales ca scartaiau groaznic cand maergeam si toata lumea se uita la picioarele mele). Acum intervine pisica neagra, "vineri 13", ghinionul sau PROSTIA: in ziua cu pricina trebuia sa am o intalnire destul de importanta cu doi profesori de la facultate si am zis sa nu iau cizmele (care sunt si rosii si scartaie) si am luat exact aceeiasi adidasi pe care i-am avut la primul accident.Desi nu este o scuza, a fost prima data (si vorbesc f.f. serios)cand am iesit din cizme in 51 de saptamani, incat nici acum nu imi vine sa cred. Acum puteti da cu pietre! :makeout: :ok: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu datu' cu pietre e cea mai facila si ipocrita varianta si oricum e

tardiva si nu-ti mai foloseste la nimic..Daca stai sa te gindesti la motivul pt care ai renuntat la cizme la al 2-lea acc. iti dai seama ca puteai sa fi luat adidasii in sac cu tine si te schimbai acolo..Oricum faptul e consumat, discutiile care incep cu "daca" nu repara situatia, dar totusi arunca naibii adidasii aia :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate mig, dar acum nu pot decat sa ma dau cu capul de pereti ca nu m-am gandit la solutia cu adidasii in rucsac.Ti-am zis, mergand zi de zi cu cizmele ajungi sa nu te mai gandesti ca poti sa-ti iei frumos adidasii separat. STUPID ME! Off topic : in seara ce a precedat iesirea mea din spital a fost adus chiar la mine in salon un batranel cu fracturi la ambele picioare (cca 65-70

ani) lovit de un motociclist (care de altfel a venit si el acolo).Precizez ca nu stiu amanunte despre cum s-a intamplat accidentul (am inteles ca in zona Universitatii), a cui a fost vina si alte lucruri de genul asta asupra carora oricum nu am nici un drept sa comentez. Rog doar mai multa atentie, ca sa nu ajungeti in situatii delicate, inclusiv una ca a mea. ( Un bun prieten imi spunea "punctulet" pt ca asa ma vedea el in oglinda retrovizoare cand ieseam cu motoarele la o plimbare, atat de cumpatat mergeam, si totusi... )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh... :makeout: Insanatosire grabnica si bea mult lapte :ok: .

 

In ceea ce priveste decizia ta de a face o pauza... cunosti zicala: cea mai buna metoda de a evita un accident este sa nu fii la locul accidentului (sau sa nu permiti crearea conditiilor ca accidentul sa poata apare) ...

 

Dar in final decizia este numai a ta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol ... insanatoshire grabnica.

Dar cum de s-a bulit asha rau piciorul ... nu aveai cizmele acelea noi? Nu au facut fatza?

 

PS: insanatoshire grabnica. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol, man!...

Eu te sfatuiesc sa te abtii intr-adevar pana te refaci complet - si fizic si psihic - si abia apoi sa iei o decizie (inteleapta). :makeout:

 

 

Placebo, citeste dom'le ce a scris omu' mai sus referitor la cizme!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatatea este pe primul loc si e normal ca spiritul de conservare sa te indrume asa. Decizia este a ta si toata lumea ar trebui sa te sustina :ok:

 

Multa bafta si ai grija cu piciorul :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dr. Mengele, fruntea sus... :baldy: Io nu ma las de Ivan decat pt ceva cu buton, ca mai greu sa dau la pedala zilele astea.. :ok: Esti tare! Iveco.. Eu n-am putut decat un amarat de nissan patrol... da' cine face concursuri pe tema asta?.. :makeout:

 

Sa nu te prind ca te lasi descurajat, ca te mananc! :moto: :blbl: B) :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Kali pt sustinere (si pt. apreciere: Iveco e mai tare decat Nisanu', cica...HA), si vezi ce faci si tu cu entorsa aia ca am inteles ca e naspa... insanatosire grabnica si mai ales fara dureri. Pt ceilalti forumisti, sa nu credeti ca nu apreciez toate opiniile postate aici si mai ales incurajarile voastre si de aceea vreau sa va multumesc tuturor :makeout: . Cat despre decizia mea nu e vorba de frica (poate putin) sau de trauma in sine, ci de viata mea in general.Cum am mai spus, de renuntat nu mai pot sa renunt niciodata dar de luat o pauza pot. Cred ca o sa-mi fie f. greu dar sa nu radeti daca o sa ma vedeti pe la stop, in conserva si cu casca pe cap. Oricum DRUM USCAT!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doctore, accidentul mi-a dat si mie de gandit.. mai ales dupa ce am vazut ce este in spitale.. de la pungile cu sange la instrumentele sanitare...

 

Fac o mica paranteza, povestind un incident de acum cativa ani, petrecut in Bucuresti. Un tip a incercat sa se sinucida, s-a aruncat de la etaj si a cazut pe o batranica ce trecea pe acolo. Au murit amandoi. Morala: din ceva tre sa ni se traga, nimeni nu e vesnic... Nu tre sa fie neaparat moto.

 

De asta, eu m-am hotarat sa las o hartie prin care, in cazul in care patesc ceva, sa-mi exprim acordul pentru prelevare de organe. Si-asa, toata lumea spune ca noi, motociclistii, suntem banca de organe. Conteaza cum iti traiesti viata. Eu o folosesc la maximum si storc si ultima picatura :ok: Traiesc fiecare zi ca si cand ar fi ultima, ca sa nu am regrete. Si nu regret nimic. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca iti spun, poate gresesc dar asta e opinia mea, nu crezi ca esti un pic cam egoista. Vorbesc in necunostinta de cauza asa ca poate o dau in bara dar te intreb, te-ai gandit la parinti, la prieteni.Eu numai la asta ma gandesc.Si crede-ma ca am avut si sustinerea familiei si a prietenilor cand m-am urcat pe motor. Inca mama s-a bucurat ca nu am renuntat dupa primul accident.Dar nu as suporta sa-i vad pe ai mei (parinti, prieteni) la inmormantare.Nici un parinte nu trebuie sa isi inmormanteze copilul. Poate exagerez aici cu polemica asta morbida, dar cand vad ce se intampla in fiecare zi ma gandesc la cei pe care i-au lasat in urma.Sigur ca daca gandesti asa nu ar mai trebui sa traversezi nici strada dar sa mai te urci pe un motor.Ideea e sa gasesti un echilibru, un compromis, cu care tu ca individ sa te impaci. :makeout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...