Sari la conținut

Detinatori de Yamaha R1


kima
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

Mai documenteazate,No 1 este KAWASAKI ZX10R :)

Mai documenteaza-te putin si tu. ;) In WSBK, la clasa SuperStock1000 (motocicletele cele mai apropiate de cele care ies din fabrica, la care avem si noi acces), pe locul 1 a terminat Sylvain Barrier, calarind un BMW. Pe 2 a terminat Ducati si abia pe 3 Kawa (la 1 punct de locul 2).

La constructori, aceeasi clasa, BMW e pe 1, Kawa pe 2 si Ducati pe 3. :rolleyes:

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S1000RR asta e mana dracului..prea e no1 din 2009 pana azi

 

Draq sa le fwta.Arata aiurea rau,dar cred ca merg de rup,probabil voi avea ocazia la anul sa ma urc si eu pe asa ceva.Sunt f curios.

Ce e interesant e ca sunt atat de mici...cineva care nu se pricepe ar putea jura ca sunt de 600.Cred ca de aici vine toata smecheria.

Un r1 rn12 pare imens pus langa una din astea.Iar in comparatie cu motoretele vechi de 600,nu mai zic :

 

post-27208-0-59436000-1386841487_thumb.jpg post-27208-0-47664400-1386841717_thumb.jpg post-27208-0-46504700-1386841697_thumb.jpg

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draq sa le fwta.Arata aiurea rau,dar cred ca merg de rup,probabil voi avea ocazia la anul sa ma urc si eu pe asa ceva.Sunt f curios.

Ce e interesant e ca sunt atat de mici...cineva care nu se pricepe ar putea jura ca sunt de 600.Cred ca de aici vine toata smecheria.

Un r1 rn12 pare imens pus langa una din astea.Iar in comparatie cu motoretele vechi de 600,nu mai zic :

 

attachicon.gifImg021.jpg attachicon.gifImg025.jpg attachicon.gifImg024.jpg

Am mers eu pe asa ceva, ca opinie, franele sunt mondiale asta a fost primul soc care l-am avut. Imediat dupa a fost pozitia in care stai, motoreta e foarte inclinata spre fata, daca te uiti atent la ea din lateral o sa vezi ca te simti pe ea ca si cand pui frana blana fata pe alta motoreta. Al doilea lucru a fost pozitia, parca stai intins pe ea, nici nu cred ca iti mai trebuie scarite si semighidoane sa o faci de trackday, ii dai jos carene si gata. La motor nu prea pot sa ma pronunt ca nu am avut unde sa ii dau, dar sunetul e fantastic, pretenu asta avea si full akrapovic pe ea si la relanti nu puteai sa stai 2 minute ca iti spargea urechile. Cutia nu am observat ceva iesit din comun seamana foarte mult cu cea de pe R1 ca a ta, scurta asa, si precisa. Ce o sa se asemene foarte mult cu R1 este inaltimea generala fata de asfalt (foarte mica). Dar si pretul in jur de 9000-10000 nu gasesti una in firea ei. Pretenu asta a dat 9000 pe ea si a facut niste manareli sa o cumpere fata TVA si alte taxe. Ca extrase avea doar evacuare, quickshifter aftermarket si pompa de frana Accosato, a fost adusa din Italia si era printre cele mai ieftine nelovite si cu full service. Ca idee are 40000 de km :) deci cine are motoreta din Italia si vine cu ifose de 25000-30000 sa se gandeasca de 2 ori.

Editat de Shobo2020
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

m am dat si eu pe hp4 si pot sa afirm ca mobrele astea nu sunt pt oricine...

 

chiar daca mi-as permite,nu cred ca mi-as cumpara asa ceva (pt strada).

 

mai mult de-a 3-a nu i-am dat. cine s-a dat cu una,intelege ca nu ai nevoie de mai mult de 4 trepte cu ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci dintre toate marcile, cu Yamaha se inrudeste cel mai mult BMW-ul asta sa inteleg.. :)

 

Oho.Si inca cum.

Eu am o teorie,partial confirmata,ca s1000-le este copiat grav dupa r6.De la faruri la coditza,linie (si aici nu vorbesc numai de asemanari estetice).Cine se uita atent o sa vada foarte multe elemente comune cu r6-2006.

Numai ca i-au pus acel motor,care are o putere imensa in "corpul" unui r6 si iata ce monstruletz a iesit.

 

@Shobo :

Mai,ai dreptate,dar stii ce am observat?Fata de o motoreta cum e a mea,la s1000 se aude sunetul foarte ciudat,in ce sens : la relantiu pare mult mai turata.Si m-am uitat atent,dar avea aprox aceeiasi turatie,vreo 1250rpm.Sa fie oare din cauza motorului "patrat" ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Oho.Si inca cum.

Eu am o teorie,partial confirmata,ca s1000-le este copiat grav dupa r6.De la faruri la coditza,linie (si aici nu vorbesc numai de asemanari estetice).Cine se uita atent o sa vada foarte multe elemente comune cu r6-2006.

Numai ca i-au pus acel motor,care are o putere imensa in "corpul" unui r6 si iata ce monstruletz a iesit.

 

@Shobo :

Mai,ai dreptate,dar stii ce am observat?Fata de o motoreta cum e a mea,la s1000 se aude sunetul foarte ciudat,in ce sens : la relantiu pare mult mai turata.Si m-am uitat atent,dar avea aprox aceeiasi turatie,vreo 1250rpm.Sa fie oare din cauza motorului "patrat" ?

Sincer nu stiu din ce cauza se aude asa, dar motoreta e fantastica rau, franele si suspensie no.1 imediat dupa sunetul care nu se compara cu nimic din ce am auzit pana acum, dar inca odata 9000e sunt bani seriosi pt o motoreta. Eu daca vand motoreta, la anu S1000RR imi cumpar fara discutie, poate chiar asta a tovarasului, el zicea ca vrea sa incerce zx10r-le asta nou, a gasit unu prin Anglia(lucreaza acolo) preparat pentru superstock(motor refacut, nu stiu ce tip de cutie, suspensie de la 100%Suspension bascula modificata si alte nebunii) si cica a ramas socat. Eu nu inteleg ce nebunie ar putea sa fie ala daca S1000RR-ul mi se pare pur si simplu criminal pe strada... pana una alta vine Craciunul, eu i-am scris lu' Mosu' ce vreau sa vedem ce si cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca tot e liniste (asa cum e de obicei pe la noi pe aici in off-season),am zis hai sa fac putin zgomot :P :

Cautam sa vad care R1 are cel mai frumos sunet.

M-am uitat la prima generatie,apoi la cea pe injectie,apoi la 04-06,apoi la 07-08.Toate suna frumos,ok,nu sunt r6 da suna frumos,cu predilectie 07-08.

Dar apoi am gasit raspunsul :

 

Deci criminal,zici ca sunt niste bondari nervosi,ragusiti,treziti din somn.

Adevarat,nu mai e miauneala specifica 4L turat sus,e ceva total diferit care suna a v4,dar sunetul acela gutural,e extraordinar.Nota 15.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce te bazezi cand afirmi ca ZX10R este number 1 in lumea motocicletelor ?

Mai ma uit pe net,inainte sa vb.Nu motocicleta invinge,ci pilotul.Daca la curse pilotul este neinitiat :) atunci ii poti da orice motor ca tot ultimul iese,eventual cade

Un link pe care m-am bazat cand am facut acea afirmatie. Ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei s-o iei pe curse?

nu Bogdane ,eu am k5`ul meu pentru asa ceva,ma intreba un prieten foarte bun pentru cineva ,atata tot ,a avut un cbr f4i inainte si acum are @5000e ...

 

eu sincer ... nici 4000e nu dau pe ea ... dar am zis sa intreb pt el... mersi

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...