Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Am experimentat si eu tot felul de metode de curatat lantul si acum m-am fixat la urmatoarea. Folosesc o bucata de prosop flausat ( colectionez toate prosoapele casate de nevasta ) imbibata cu putin gaz ( de fapt folosesc diluant D 509, care seamana cu petrosinul la miros si consistenta) atata cat sa fie laveta uda, dar sa nu curga din ea. Sterg lantul cu prosopul astfel imbibat. Floacele din prosop curata foarte bine zalele si zona din jurul O-ringurilor, iar diluantul asta inmoaia usor murdaria si uleiul vechi. Urmeaza uscarea care dureaza 5-10 min si ungerea cu spray cu spuma. De obicei fac operatia seara si pana a doua zi se evapora diluantul din ulei si nu se mai murdareste roata sau discurile de frana. La 4-5 ungeri dupa metoda indicata fac si o spalare cu pensula folosind mai mult gaz facand mai multa mizerie si pierzand evident mai mult timp (de obicei dupa un drum mai lung pe ploaie). :(

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am experimentat si eu tot felul de metode de curatat lantul si acum m-am fixat la urmatoarea. Folosesc o bucata de prosop flausat ( colectionez toate prosoapele casate de nevasta ) imbibata cu putin gaz ( de fapt folosesc diluant D 509, care seamana cu petrosinul la miros si consistenta) ....

 

Se mai gaseste gaz pe undeva ? Gaz lampant, care se folosea la lampile de iulminat pe vremuri.

Stiu ca e foarte apropiat de kerosen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gaseste pe la Metro sau Carefoure la bidon de 1 L o zeama care se arde in lampi de gaz sau faclii de gradina. Evident nu am experimentat la spalat lantul. Eu sant multumit de diluantul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

am o mare nelamurire...am reusit sa curat lantul, insa am o problema cu ungerea...am cumparat de la louis chestia asta:

http://www.louis.de/_30e7f5e335d8aefd3e32f...tnr_gr=10004309

 

am dat pe lant si stupoare... dupa cateva secunde lantul era perfect uscat insa acoperit cu un usor strat albicios.... am vazut eu ca scrie dry lube (ungere uscata) insa nu credeam ca e chiar asa de uscat, ma gandeam la ceva mai unsuros, eventual. e normal sa merg cu el asa, nu e nicio problema ca nu e unsuros? ce fel de ungere e asta?...din pacate nu prea inteleg mare lucru din limba germana...

mersi celor binevoitori in a ma dumirii si pe mine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. spray-urile de uns lantul speciale pentru enduro sunt mai unsuroase? strang praful mai repede sau mai rau? pentru ca am facut rost de unul mare si unul mic (pe care il pot lua sub sa), care se incarca de la cel mare. ce ma atrage este ca il pot lua pe cel mic cu mine si il pot reincarca atunci cand se goleste. dar daca imi strange praf pe lant, nu le voi folosi. stie careva despre asta? multzam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o mare nelamurire...am reusit sa curat lantul, insa am o problema cu ungerea...am cumparat de la louis chestia asta:

http://www.louis.de/_30e7f5e335d8aefd3e32f...tnr_gr=10004309

 

am dat pe lant si stupoare... dupa cateva secunde lantul era perfect uscat insa acoperit cu un usor strat albicios.... am vazut eu ca scrie dry lube (ungere uscata) insa nu credeam ca e chiar asa de uscat, ma gandeam la ceva mai unsuros, eventual. e normal sa merg cu el asa, nu e nicio problema ca nu e unsuros? ce fel de ungere e asta?...din pacate nu prea inteleg mare lucru din limba germana...

mersi celor binevoitori in a ma dumirii si pe mine :friends:

Desi ungerea uscata are multi fani, pasionati de lanturi albe, dupa mine, este o mare porcarie. Atat cat ma pricep eu, dupa max 100km de la ungere, lantul zornae si vibreaza ca si un lant neuns. Eu folosesc in ultima vreme (2 ani) un spray cu spuma care dupa ce se usuca se transforma intr-un fel de gel lipicios cu ceva proprietati de ungere. Senzatia de lant uns se pastreaza 300 max 400 km, dar repet stersul si ungerea lantului la 500-650 km. Pana acum folosind produsele astea cu lantul Regina la BMW f650 am facut 24000km si a trebuit schimbat , iar la Suzuki 650 V-Strom cu lantul original am facut 20000 km si mai merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri urmaream topicul asta astazi scriu...Nu am incercat sa curat lantul cu benzina sau altceva.

Am mers la un magazin moto si am cumparat doua spray-uri Motul.

Motul Chain Clean-37 RON

Motul Chain Lube Factory Line, Extra Power pentru racing...-53 RON

Le-am aplicat si e ok, dupa ce am dat cu cel de curatire am luat o periuta de dinti si l-am gadilat putin, dupa 5 minute de lasat cel de curatire l-am aplicat pe cel de ungere.

 

Sper sa fie bun, a mai folosit cineva asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. spray-urile de uns lantul speciale pentru enduro sunt mai unsuroase? strang praful mai repede sau mai rau? pentru ca am facut rost de unul mare si unul mic (pe care il pot lua sub sa), care se incarca de la cel mare. ce ma atrage este ca il pot lua pe cel mic cu mine si il pot reincarca atunci cand se goleste. dar daca imi strange praf pe lant, nu le voi folosi. stie careva despre asta? multzam!

 

Sprayurile de uns lantul pentru enduro sunt mai "subtiri", deci mai putin unsuroase. Este normal sa se incarce cu praf mai greu decat un spray clasic, de strada, pentru ca sunt gandite special pentru mersul off-road. Eu zic ca daca mergi peste 40-50% enduro, este mult mai indicat un spray pentru enduro. Dar din cate am inteles eu, fiind mai putin unsuros, lubrifierea trebuie facuta mai des.

 

Ieri urmaream topicul asta astazi scriu...Nu am incercat sa curat lantul cu benzina sau altceva.

Am mers la un magazin moto si am cumparat doua spray-uri Motul.

Motul Chain Clean-37 RON

Motul Chain Lube Factory Line, Extra Power pentru racing...-53 RON

Le-am aplicat si e ok, dupa ce am dat cu cel de curatire am luat o periuta de dinti si l-am gadilat putin, dupa 5 minute de lasat cel de curatire l-am aplicat pe cel de ungere.

 

Sper sa fie bun, a mai folosit cineva asa ceva?

 

Fiind mai smecher decat CoSSmiN :cheers: , eu am fost la alt magazin moto (cred), de unde am cumparat doua spray-uri Motorex:

Motorex Chain Clean - 30 RON

Motorex Chain Lube - 36 RON

:)

Ca procedeu, la fel fac si eu: dau cu cel de curatat (de doua ori eventual), dar fara sa exagerez cantitativ. Daca e nevoie, folosesc periuta. Las sa se usuce si apoi dau cu cel de ungere.

De obicei, de fiecare data cand ung, il curat intai. Credeti ca pot sa "sar" peste curatat (sa il curat la fiecare a doua sau a treia ungere)? Eu am auzit ca sprayul de curatat contine niste adezivi care fac sprayul de uns sa se lipeasca mai bine.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind mai smecher decat CoSSmiN :cheers: , eu am fost la alt magazin moto (cred), de unde am cumparat doua spray-uri Motorex:

Motorex Chain Clean - 30 RON

Motorex Chain Lube - 36 RON

:)

Ca procedeu, la fel fac si eu: dau cu cel de curatat (de doua ori eventual), dar fara sa exagerez cantitativ. Daca e nevoie, folosesc periuta. Las sa se usuce si apoi dau cu cel de ungere.

De obicei, de fiecare data cand ung, il curat intai. Credeti ca pot sa "sar" peste curatat (sa il curat la fiecare a doua sau a treia ungere)? Eu am auzit ca sprayul de curatat contine niste adezivi care fac sprayul de uns sa se lipeasca mai bine.

 

Scorpio A-z?

Eu am vazut ca se tine bine unsoarea aia pe lant, imi place cum a lucrat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu. Nu fac reclama mascata ca nu merita.

Oricum, concluzia la care am ajuns eu e urmatoarea: cel mai ieftin/bine e sa isi faca fiecare operatiunea la casa lui. Astia din service te taxeaza si la manopera serios (ca dau si lantul jos, ti-l spala ca lumea, iti sufla cu nu stiu ce ca sa iesa toata mizeria), si cota parte (daca nu chiar integral) din tuburile alea, la pretul de la ei din tabel. Dezavantaj cleent desigur.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru curatat puteti folosi cu incredere procycle-ul de 750 ml. cum spune romanul, eftin si bun. se duce mizeria numai daca dai cu jetul pe lant. in schimb, sprayul de uns lantul procycle nu e bun.

in schimb, cu cat mai ieftin, cu atat mai bun, deci sunt interesat de diluantul ala. unde se gaseste? e diluant de vopsea? se stie daca ataca oringurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei de cutie de viteza,80-90W, dau cu periutza de dintzi muiata doar pe virf. Surplusul de ulei nu e mare dar curata mizeria mai bine decit orice spray (uleiul inmoaie crusta de mizerie pietrificata) , am mai mereu lantzul galben si rolele negre(semn ca nu-s uscate). Am pus in primavara kit de lantz nou si deja am 3000km,nici o spalare,doar uns din 200-300km. Procedeul dureaza 2min. Toate metodele descrise mai sus le-am incercat si eu pina am ajuns la concluzia ca e pierdere de timp si BANI. Daca dau 20ron pe spray sa curat lantul la 1000km, mai dau 45ron sa-l ung 4000km ajung usor sa cheltuiesc 915ron pe spalat si curatzat in 30k km. Vi se pare normal? Un kit nou e 6-7 mil iar 1l de motul sae 80-90w e 25ron!!! Daca mai punetzi si timpul pierdut... .

Am fost la Serres cu un astfel de Tratament si dupa 250km de circuit rolele erau inca negre. Pt drumuri lungi metoda asta nu e valabila, e stresant sa ungi mereu lantzul, dar procuratzi-va dispozitive gen Scot Oil, reglati-le la 1 pic per 10min si treaba e rezolvata. Macar incercati 1000-2000km cu ulei de cutie si pe urma mai vorbim.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ulei de cutie de viteza,80-90W, dau cu periutza de dintzi muiata doar pe virf. Surplusul de ulei nu e mare dar curata mizeria mai bine decit orice spray (uleiul inmoaie crusta de mizerie pietrificata).

 

Mie lichidele astea care "curata tot" in general nu imi inspira incredere ca sa spun asa. De unde stiu ca nu imi "curata" si oringurile cu tot cu mizeria pietrificata? Desigur, nu ma refer la 2000-3000 km, ci in timp.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IEFTIN SI BUN SI CURATA FOARTE FOARTE BINE:Putoline Degreaser cutie la 1L,18ron(se gaseste la yamaha in ghencea)absolut geniala solutia,dau cu pensula sterg cu o carpa dupa ce termin de curatat tot lantul dau cu spray de uns OKS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie lichidele astea care "curata tot" in general nu imi inspira incredere ca sa spun asa. De unde stiu ca nu imi "curata" si oringurile cu tot cu mizeria pietrificata? Desigur, nu ma refer la 2000-3000 km, ci in timp.

Uleiul de cutie e recomandat in manualul mobrei, nu are cum sa faca rau. Ce vreau eu sa'l intreb eu pe @JAGI: nu zboara picaturi de pe lant si iti face mobra picatele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o intrebare!de curand cineva mi-a trimis din ,,afara" un tub de MOTUL CHAIN LUBE ROADPLUS.este pentru curatat sau uns lantu?si ca sa-l curat pot folosi motorina si apoi acest tub pentru uns?(asta daca este de uns).daca nu ce altceva as putea folosi pentru uns!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o intrebare!de curand cineva mi-a trimis din ,,afara" un tub de MOTUL CHAIN LUBE ROADPLUS.este pentru curatat sau uns lantu?si ca sa-l curat pot folosi motorina si apoi acest tub pentru uns?(asta daca este de uns).daca nu ce altceva as putea folosi pentru uns!

LUBE inseamna a lubrifia, deci...

pentru uns ppoti folosi orice spray pentru uns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!am si eu o intrebare!de curand cineva mi-a trimis din ,,afara" un tub de MOTUL CHAIN LUBE ROADPLUS.este pentru curatat sau uns lantu?si ca sa-l curat pot folosi motorina si apoi acest tub pentru uns?(asta daca este de uns).daca nu ce altceva as putea folosi pentru uns!

"Chain Lube" sugereaza ca e pt. uns (www.motul.com poate raspunde mai bine).

Eu am observat ca chain lube-ul asta de la Motul se face ca un fel de vopsea semi-uscata cind se usuca, e posibil ca motorina (care e si usor lubrifiant de la mama ei) sa strice aderenta pe metal. As putea sa pariez ca si Motul recomanda sa folosesti tot o solutie pt. curatat de la ei :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutie? E substanta lichida, fluida, sau solida? Ca pretul e foarte bun, fata de 30+ cat dam eu si altii pe un spray de curatat. Cam la cate operatiuni tine?

E lichid...cu maxim 50mll cureti lantul foarte bine,daca faci risipa poti sa consumi si 100mll dar degeaba.Oricum ar fi la ce pret are eu sunt super multumit.Decat sa dau pe spray minim 30ron si sa curat 1data sau maxim maxim 2 ori dar prost,mai bine dau 18ron pe o cutine dinaia si curat de CEL PUTIN 15 ori si las lantul super curat...eu recomand solutia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

succesiune:

1. curatat fiecare za cu motorina si pensula

2. sters cu carpa bine-bine

3. dat rapid cu spray de curatat lantul (pentru degresare) si sters inca odata cu carpa

4. (in general sar peste pasul asta, insa e misto daca ai timp sau curte) speli motorul si lantul, dand si cu un degresant, ceva pe lant, apoi sters lantul cu carpa

5. rulat vreo 5 minute mai energic pentru a se incalzi lantul

6. uns cu Motul Chain Lube Road Plus (asta am eu si sunt multumit.. :D )

 

mai pe scurt, doar pasii 1,2,3,6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E lichid...cu maxim 50mll cureti lantul foarte bine,daca faci risipa poti sa consumi si 100mll dar degeaba.Oricum ar fi la ce pret are eu sunt super multumit.Decat sa dau pe spray minim 30ron si sa curat 1data sau maxim maxim 2 ori dar prost,mai bine dau 18ron pe o cutine dinaia si curat de CEL PUTIN 15 ori si las lantul super curat...eu recomand solutia

 

Hm, 10 spalari nu-i rau de loc. Bine, sa nu fiu nici carcotas, pe mine sprayul de curatat ma tine cam 4-6 spalari. Depinde de situatie. Dar costa aproape dublu si asta-i baiu.

 

Motul mi se pare ca au preturi nesimtite si nejustificate in comparatie cu altii gen Motorex si Putoline. La Mobil nu am vazut inca sprayuri pentru lant, dar sunt convins ca si alea ar avea preturi nesimtite.

Stie cineva cat costa setul (curatat + uns) la Putoline?

 

P.S. Putoline Degreaser nu e special pentru lant, nu? Adica nu e echivalentul sprayului de curatat lantul.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hm, 10 spalari nu-i rau de loc. Bine, sa nu fiu nici carcotas, pe mine sprayul de curatat ma tine cam 4-6 spalari. Depinde de situatie. Dar costa aproape dublu si asta-i baiu.

 

Motul mi se pare ca au preturi nesimtite si nejustificate in comparatie cu altii gen Motorex si Putoline. La Mobil nu am vazut inca sprayuri pentru lant, dar sunt convins ca si alea ar avea preturi nesimtite.

Stie cineva cat costa setul (curatat + uns) la Putoline?

 

P.S. Putoline Degreaser nu e special pentru lant, nu? Adica nu e echivalentul sprayului de curatat lantul.

Si mie mi se par exagerate preturile la Motul.

Motorex/Putoline unde se gaseste? (exclus Louis, nu glumesc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se par exagerate preturile la Motul.

Motorex/Putoline unde se gaseste? (exclus Louis, nu glumesc).

putoline dual tours(yamaha) in ghencea,motorex la my moto(moto adventure,ktm) in cotroceni langa gradina botanica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...