Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

succesiune:

1. curatat fiecare za cu motorina si pensula

2. sters cu carpa bine-bine

3. dat rapid cu spray de curatat lantul (pentru degresare) si sters inca odata cu carpa

4. (in general sar peste pasul asta, insa e misto daca ai timp sau curte) speli motorul si lantul, dand si cu un degresant, ceva pe lant, apoi sters lantul cu carpa

5. rulat vreo 5 minute mai energic pentru a se incalzi lantul

6. uns cu Motul Chain Lube Road Plus (asta am eu si sunt multumit.. ne_nau.gif )

 

mai pe scurt, doar pasii 1,2,3,6.

 

are ceva daca fac doar pasii 1,2,6? fara 3

 

sau la pasul 3, in loc de spray de curatat, dat cu diluant?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

 

are ceva daca fac doar pasii 1,2,6? fara 3

sau la pasul 3, in loc de spray de curatat, dat cu diluant?

 

Ideea e ca sprayul de curatat contine cica niste adezivi care fac sprayul de uns sa stea mai bine si sa nu fie aruncat in primii 10km. Acuma, nu stiu daca un degresant chiar face asta. Mai ales ca adezivii aia nu prea ar avea ce face in cazul motorului: Engine and chain degreaser.

Pana una alta, sunt sigur ca merge si cu adezivi, dar eu voiam o solutie "ca la carte". Dar si ieftina, desigur. :D

 

P.S. Voi stergeti lantul cu carpa dupa ce ati dat cu sprayul de uns, sau il lasati asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am terminat de curatat lantul. am fost si am cumparat din metro 1l de parafina(petrol) . ca sa il gasiti usor, este localizat in sectorul faclii si lampe. am inmuiat o periuta de dinti in acest petrol(13ron/L) si am curatat tot lantul, stergand fiecare sectiune inainte de a trece mai departe. apoi cu o pompita am clatit din nou totul, si am sters iar, cu o carpa curata. lantul a iesit foarte curat, singurele mizerii ramanand pe interior, unde nu poti ajunge cu periuta. substanta aia e foarte buna, curata bine si nu am consumat nici jumate; sper sa nu afecteze negativ oringurile

 

 

eu nu mai sterg lantul dupa ce l-am uns :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie lichidele astea care "curata tot" in general nu imi inspira incredere ca sa spun asa. De unde stiu ca nu imi "curata" si oringurile cu tot cu mizeria pietrificata? Desigur, nu ma refer la 2000-3000 km, ci in timp.

 

 

Simplu. Daca citesti manualul de intretzinere al oricarei motociclete Honda (doar pe astea le-am citit, dar nu inseamna ca sint fan 100%Honda) la ungerea lantzului se cere SAE 80-90W. 3000KM, azi m-am uitat la lantz si nu s-a intins nici 10% din semnul de pe bascula care cere inlocuirea lantzului. Asta e, nu risti, nu cistigi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

observ ca se reiau discutiile la acest topic,care a fost deschis de subsemnatul si asta nu face decat sa ma bucure, ca intr-un fel am fost si eu util cu ceva.

Despre curatarea lantului... am citit multe solutii. Cine a citit de la inceput, a observat ca eu curatam lantul cu scobitoarea,cu gazolină, ca un chinezoi batran cum se exprima un coleg de al nostru.

Pana la urma am gasit un tip care vindea sprayuri Motul de lubrefiat (44-45 RON) si de poponeataățat (39Ron) lantul si am cumparat si eu. Tipul care mi le-a vandut mi-a demosnrtat cum de curata si se unge..operatiune de cateva minute.

A ridicat motorul pe cricul central, a bagat in a 1-a ,a dat cu spray de curatat de s-a scurs tot...apoi a mai accelerat pana cand au sarit gunoaiele dintre zale si s-a uscat..dupa 3-4 min a dat cu spray de lant, care are o consistenta vâscoasa, asemenea unei vopsele, are culoare metalizata, de aluminiu.

Mi-a garantat ca pot merge 1000 de km dupa care ma reapuc de operatiuni. Aceleasi lucruri sunt specificate si pe spray.

Sunt foarte multumit de produsele de la Motul până acum, lantul e curat,nu s-a lipit praf. am mers 350-400 km si pare proaspat lubrefiat.

 

 

PS: observ ca iar mi se fac corectari ad hoc..pe randul 5 de sus in jos am scris ...de c.u.r.ățat (39Ron)lantul Âşi a reaparut

si de poponeataățat (39Ron) lantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

"Inviu" si eu topicul acesta cu un sunet care ma supara la lant.

Am sa incerc sa fiu cat mai concis si sa prezint situatia cat mai complet posibil.

 

Acum mai multi km stiu sigur ca am mers cu lantul destul de slabit, ulterior intinzandu-l. De la un timp, a inceput sa se auda un sunet ciudat care venea aproape sigur de la lant. M-am uitat la el, nimic ciudat, ba chiar era mai strans ca inainte cand nu facea niciun zgomot. M-am gandit ca atinge ceva la pinionul de atac, dar am desfacut capacul si nu parea nimic suspect.

Despre sunetul asta: este metalic, ca si cum lantul s-ar freca de un cui. M-am uitat la bascula, am cauciucuri de-alea de ghidat lantul si nu pare sa atinga nicaieri direct pe bascula. Atinge chain guide-ul, dar ala e din plastic, si nu cred ca e responsabil. Problema e ca sunetul apare foarte neregulat: ba pe accelerare, ba total din senin la mers constant, dar de cele mai multe ori pe decelerare. De cele mai multe ori trece repede, iar daca "umblu" la acceleratie putin, dispare. Am mai observat ca si atunci cand plec nitel subturat se mai aude.

Mi s-a tot zis ca la enduroaice lantul face ca toti dracii si zangane, dar pana acum nu a facut asa. Slab nu este, ba chiar cineva mi-a spus ca e cam tensionat. Ultima oara cand l-am strans (cred ca tot cam mult, ca sa fiu sigur) nu a mai scos zgomotul fatidic vreo saptamana doua. Apoi a inceput iar. Este si uns, iar zalele nu sunt gripate (am verificat manual).

 

M-am gandit ca o fi dus, dar la 5000km mai greu. M-am uitat la el cum am stiut eu mai bine si nu parea sa fie uzat inegal. Nu are nici joc prea mare pe pinion, iar o parere avizata mi-a dat de inteles ca "arata bine".

Nu stiu daca e grav sau nu, dar e foarte stresant sunetul ala. Mai ales ca apare si dispare total neregulat.

 

P.S. Cu ocazia asta, aveti si explicatia pozei de la avatar. :bigstar:

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, kerosenul ataca o-ringurile (chiar mai grav decat benzina).

 

Cat despre uns, recomand T90...bate la poponeata orice spray-minune. E mai messy ce-i drept, dar lungeste viata lantului si functioneaza impecabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cat ai reusit sa scoti tu cu periuta, eu folosesc o perie de sarma. Pana la urma ai dat lantul jos, sau pur si simplu ai invartit de roata?

 

Am si eu o intrebare pentru cei care au incercat: ce parere aveti despre setul PROCYCLE de pe Louis: spray curatat lant, spray uns lant si brake clean, toate 750mL, la un pret mai mult decat decent?

Eu pana acuma am folosit WD40 pe post de spray de curatat, dar daca asta PROCYCLE e bun de ceva, ma reprofilez.

 

 

eu procycle am si curata bine jegu. dar trebe si o perie buna sa frecat :crack:

 

momentan am facut doar o data operatiunea si nu m-am dat cum moto inca sa vad cum e. nu am plasticu inca :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu procycle am si curata bine jegu. dar trebe si o perie buna sa frecat :crack:

 

momentan am facut doar o data operatiunea si nu m-am dat cum moto inca sa vad cum e. nu am plasticu inca :bigstar:

 

procycle de uns lantul e un spray de kko....in 300 de km incepea sa mi faca lantul urat..se auzea ca zalele nu mai au ungere..nu mai folosesc prostia aia.....

de curatat tot de la ei nu m-a impresionat.... asa ca la curatat folosesc motorina, iar ca spray mi au placut yacco si valvoline...face lantul negru si uleiul devine lipicios.....altele nu am probat ..si banuiesc ca mai sunt multe produse f bune.. .... si tin ambele cam 1000 de km, am incercat si cu teflon...dar nu mi a placut

eu dupa ce curat lantul cu motorina...ori merg si spal mobra la omv inclusiv lantul, ori dau cu "fas fas" din ala pt geamuri si sterg cu carpa..apoi dau ulei pe el

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am cumparat si eu degresant Putoline (de la Dual Tours), cum zicea cineva mai sus. Foarte bun raportul cantitate(1L) / pret(18RON). Am dat cu o pensula sa dizolv grosul jegului (consumand foarte putin), si apoi am dat si cu spray de curatat Motorex, ca am zis sa prinda mai bine sprayul de uns (Motorex).

Cu sprayul de uns am dat foarte meticulos, ca sa nu fac risipa, dar am dat suficient. Nu stiu daca era mai bine sa sterg surplusul, cum am citit pe undeva (era pacat de atata spray pierdut pe carpa), dar cert este ca lantul devenise foarte lipicios.

 

Dupa prima tura scurta, incepuse sa se incarce iar cu praf/jeg, si era tot lipicios. Eu pe unde vazusem lanturi curatate profi, erau foarte uscate si nelipicioase, cam cum obtinusem eu dupa "spalare" si inainte de ungere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Inviu" si eu topicul acesta cu un sunet care ma supara la lant.

Am sa incerc sa fiu cat mai concis si sa prezint situatia cat mai complet posibil.

 

Acum mai multi km stiu sigur ca am mers cu lantul destul de slabit, ulterior intinzandu-l. De la un timp, a inceput sa se auda un sunet ciudat care venea aproape sigur de la lant. M-am uitat la el, nimic ciudat, ba chiar era mai strans ca inainte cand nu facea niciun zgomot. M-am gandit ca atinge ceva la pinionul de atac, dar am desfacut capacul si nu parea nimic suspect.

Despre sunetul asta: este metalic, ca si cum lantul s-ar freca de un cui. M-am uitat la bascula, am cauciucuri de-alea de ghidat lantul si nu pare sa atinga nicaieri direct pe bascula. Atinge chain guide-ul, dar ala e din plastic, si nu cred ca e responsabil. Problema e ca sunetul apare foarte neregulat: ba pe accelerare, ba total din senin la mers constant, dar de cele mai multe ori pe decelerare. De cele mai multe ori trece repede, iar daca "umblu" la acceleratie putin, dispare. Am mai observat ca si atunci cand plec nitel subturat se mai aude.

Mi s-a tot zis ca la enduroaice lantul face ca toti dracii si zangane, dar pana acum nu a facut asa. Slab nu este, ba chiar cineva mi-a spus ca e cam tensionat. Ultima oara cand l-am strans (cred ca tot cam mult, ca sa fiu sigur) nu a mai scos zgomotul fatidic vreo saptamana doua. Apoi a inceput iar. Este si uns, iar zalele nu sunt gripate (am verificat manual).

 

M-am gandit ca o fi dus, dar la 5000km mai greu. M-am uitat la el cum am stiut eu mai bine si nu parea sa fie uzat inegal. Nu are nici joc prea mare pe pinion, iar o parere avizata mi-a dat de inteles ca "arata bine".

Nu stiu daca e grav sau nu, dar e foarte stresant sunetul ala. Mai ales ca apare si dispare total neregulat.

 

P.S. Cu ocazia asta, aveti si explicatia pozei de la avatar. :disappointed:

 

la mine facea un zgomot sacadat dar numai cind s-a uzat lantul

(dupa 20.000 km cel cu O ring si dupa 10.000 km cel fara)

 

folosesc Procycle

numai trebuie dat mai des

 

spray-ul de ungere uscat nu prea e bun...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il dau jos de pe motor il arunc in motorina la imuiat, dupa 5 min il spal cu o perie si il clatesc cu apa.

bec iese si dupa curatare il ung cu motorex cu teflon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il dau jos de pe motor il arunc in motorina la imuiat, dupa 5 min il spal cu o perie si il clatesc cu apa.

bec iese si dupa curatare il ung cu motorex cu teflon.

 

asta daca il ai cu siguranta

 

dar daca e nituit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il dau jos de pe motor il arunc in motorina la imuiat, dupa 5 min il spal cu o perie si il clatesc cu apa.

bec iese si dupa curatare il ung cu motorex cu teflon.

 

Si eu tot Motorex am, dar nu stiu daca e cu teflon, nu scrie pe nicaieri. E un tub din ala verde, pe care scrie White Color * Road Use. Cam 38 - 40 RON. Dar mi se pare prea gros si lipicios.

Tocmai citeam manualul de service de la DRZ, si acolo zice ca lantul se unge cu ulei de motor heavyweight (=greu, nu stiu la ce se refera; ulei de cutie de viteze?).

Si mai scria ca unsoarea necesara e sigilata de O-ringuri. Atunci noi de ce mai trebuie sa ungem lantul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu in paginile astea...nu am vazut pe nimeni sa il curate cu kerosen...nu stiti??ataca ceva ..strica lantul in vreun fel???
Da, kerosenul ataca o-ringurile (chiar mai grav decat benzina).

Cat despre uns, recomand T90...bate la poponeata orice spray-minune. E mai messy ce-i drept, dar lungeste viata lantului si functioneaza impecabil.

Pentru a tz-ashpea oara:D

kerosenul nu ataca O/X/Z/W/abc ringurile

De altfel este solutia recomandata de carte. Este un fel de gaz lampant, cumva spre motorina. Se foloseste la gratare, lampi de gradina, etc, si asa cum a spus cineva mai devreme, se gaseste in magazine in sectiunea cu articole de gradina.

Apropos, jucaria asta (cod 10003114) e foarte comoda de folosit pt curatat lantul - si curata mult mai bine decat periuta, cu care dureaza infernal de mult sa ajungi prin toate colturile pe fata interioara a lantului.

Editat de bcristian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai scria ca unsoarea necesara e sigilata de O-ringuri. Atunci noi de ce mai trebuie sa ungem lantul?

lantul trebuie uns doar la rola unde calca pe pinion, nu cum fac uni de il naclaiesc peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a tz-ashpea oara:D

kerosenul nu ataca O/X/Z/W/abc ringurile

De altfel este solutia recomandata de carte. Este un fel de gaz lampant, cumva spre motorina. Se foloseste la gratare, lampi de gradina, etc, si asa cum a spus cineva mai devreme, se gaseste in magazine in sectiunea cu articole de gradina.

Apropos, jucaria asta (cod 10003114) e foarte comoda de folosit pt curatat lantul - si curata mult mai bine decat periuta, cu care dureaza infernal de mult sa ajungi prin toate colturile pe fata interioara a lantului.

 

 

Jucaria e foarte buna o recomanda, este foarte precisa. Eu o folosesc cu succes, iar ca lichid de curatare folosesc motorina "200-300 ml atat" dupa uscarea motorine folosesc spary de ungere "nu cred ca conteaza foarte mult marca atata timp cat isi face ungerea....... e OK".

cel putin o data la 800-1800 km fac curatare cu motorina, in rest ungere la 500 km.

Dezavantajul jucarie este ca se murdareste janta, cauciucu chiar si bratul dar la sfarsit urmeaza spalarea jenti :blbl:

 

 

Succese :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul trebuie uns doar la rola unde calca pe pinion, nu cum fac uni de il naclaiesc peste tot.

Eu zic ca trebuie sa existe o pelicula (subtire) peste tot, pentru a proteja impotriva ruginirii, nu neaparat pt. lubrifiere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lantul trebuie uns doar la rola unde calca pe pinion, nu cum fac uni de il naclaiesc peste tot.

 

Deci trebuie dat doar pe centru? Cand am intrebat pe cineva 'profi' cum se face, mi-a zis ca se da doar la imbinarea zalelor, adica fix peste O-ringuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tocmai mi-am luat presă de nituit :disappointed:

mai bine iei cu siguranta e 40 ron

 

Deci trebuie dat doar pe centru? Cand am intrebat pe cineva 'profi' cum se face, mi-a zis ca se da doar la imbinarea zalelor, adica fix peste O-ringuri.

inteligent ce mai :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine iei cu siguranta e 40 ron

 

Dacă mai ai lanțuri cu siguranță la 40 de RON, vreau Âşi eu vreo treizeci de buc. Dacă mă gîndesc mai bine ... e iau pe toate :disappointed:

 

 

Serios acum ... lanțul original de KTM (cu siguranță) se deschide Âşi se închide destul de dificil fără presă.

Editat de bibi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb si eu cine or fi acesti 'profi' de care vorbesti sau se vorbeste in general. Au facut cumva academia de studii moto? Facultatea de reparatii si intretinere moto? Cum poti defini pe cineva 'profi' in intretinere moto? Sunt curios. :disappointed:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...