Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

umblam prin lucruri azi si-am dat de sprayurile pt lant (de curatare si de ungere)... slava Domnului ca am scapat ca naspa mai era (traiasca cardanu).

tot timpu ma ungeam pe maini.

apropos de ungatoare de lant, nu se murdareste roata din spate? (la mine era unsa mai tot timpu).

S-a mai tot discutat. Daca ungerea este in exces lantul zice merci! dar intradevar bascula si roata spate se pot murdari de ulei si in combinatie cu praful iese mult jeg. Daca pe drum prinzi cativa km de ploaie lucrurile se mai rezolva, apa spaland mizeria. Secretul este sa ungi lantul numai atat cat trebuie, pt ca orice cantitate de ulei mai mare decat poate lantul acumula este aruncata imediat si de aici mizeria. Cu controlul electronic al ungerii ai avantajul ca poti face reglajul foarte fin si repetitiv, functie de conditiile drumului sau meteo. Eu aveam cateva criterii de apreciere. Lant uns=O-ringuri lucioase si curate, mizerie pe bascula si roata=ulei in exces si micsoram cantitatea de ulei de regula la jumatate din cea precedenta. O-ringuri mate, prafoase insemna lant deficitar uns si dublam debitul de ulei. Dupa un timp ajungi sa-ti cunosti motorul si instalatia de uns si gasesti reglajele perfecte. M-am simtit foarte bine cand la intoarcerea din concediu dupa peste 5000 km facuti in toate conditiile meteo posibile, 40 grade, ploaie torentiala sau mocanesca si chiar zapada, lantul era perfect curat, iar motorul l-am spalat numai cu sampon si apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Toate solutiile care lungesc viata lantului si au fost verificate sunt bune cand voi avea timp voi incerca montarea unei aparatori impreuna cu burdufuri cred ca este cea mai buna optiune fabricantii nu monteaza din mai multe motive , au lanturi de vanzare si au drumurile curate deci nu este nevoie.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai vazut de mult motoare cu lantul acoperit cu tabla, plastic sau burdufe. Nu mai tin minte motivul, dar la Mobra a fost unul din primele lucruri demontate. Cred ca circula legenda ca se pot rupe si bloca lantul. Atunci era mai usor de curatat lantul. Avea siguranta si se putea demonta repede si-l fierbeam intr-un amestec de seu de oaie, stearina si ulei de motor. Surprinzator combinatia rezista cam o luna pe lant, Mobra fiind zilnic pe sosea si nu facea mizerie. Cel putin asa-mi aduc eu aminte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu am mai vazut de mult motoare cu lantul acoperit cu tabla, plastic sau burdufe. Nu mai tin minte motivul, dar la Mobra a fost unul din primele lucruri demontate. Cred ca circula legenda ca se pot rupe si bloca lantul. Atunci era mai usor de curatat lantul. Avea siguranta si se putea demonta repede si-l fierbeam intr-un amestec de seu de oaie, stearina si ulei de motor. Surprinzator combinatia rezista cam o luna pe lant, Mobra fiind zilnic pe sosea si nu facea mizerie. Cel putin asa-mi aduc eu aminte!

 

Sunt interesat de un ungator automat pt dl650. cat costa si cam in cat timp ar fi gata (pt mai laprimavara sa l montez)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

Si pe mine ma intereseaza aceasta problema insa dupa cite vad pe aici cea mai corecta ramane sprayul de lant .

Din cite am mai vazut eu se mai foloseste kerosen pentru treaba asta , insa nu stiu de unde sa gasesc asa ceva .

Poate cineva stie cit costa si unde se gaseste :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va anunt ca am reusit performanta de a citi tot topicul, am confenctionat un picurator dublu, din o bucata de aluminiu gaurita si daua tevi de 1.8mm diametru exterior. Azi caut si o electrovalva de GPL dar am nevoie de temporizator. Cine ma poate ajuta?

Mesaj completat

Salutare,

Săptămâna trecută am terminat Âşi montat un ungător de lanț... model propriu dar inspirat după multele discuții de aici.

E compus din:

- furtun gros prins pe cadru cu coliere (rezervorul de ulei)

- pompă de Âşpriț de parbriz de dacie (model vechi de Âşprițieră). Modelele mai noi nu închid de tot uleiul când pompa nu merge.

- picurătorul... e copiat de aici -> http://www.youtube.com/watch?v=7xg1bOcV3rI. A fost montat Âşi stat pe motor de peste 300 km Âşi nu s-a agățat, rupt, căzut. Menționez că m-am dat prin râu, pădure, forestiere, noroaie.

- un releu de timp home made. Practic un temporizatror ce dă un impuls de 1s la 1min30sec sau 30 sec (alegerea o fac de la un buton montat pe un panou de comandă).

Pe acel panou de comandă are:

- buton Âşi butoff

- switch de comutat între 1min30sec sau 30sec - durata între impulsuri

- buton de uns manual cu s-a vrut în posturile anterioare

- un leduleț ce-mi indică impulsu

 

O să fac Âşi poze dacă se cere.

 

Iaca au trecur 2 luni de zile si poze nu am vazut... tare curios sunt de pompa de sprit, nu se arde daca uleiul este T80 sau T90 foarte gros in comparatie cu apa, si in acea 1 sec citi picuri ajung pe lant? ce ulei folosesti, nu ar merge montat un releu de temporizare de stergatoare in loc de unul facut la comanda? ca din cate am inteles principiul de functionare este acelasi da un impuls la un anumit interval de timp reglat din potentiometru exterior.

 

Sa fiu ontopic eu spal lantul cu benzina sau motorina, il sterg cu o carpa uscata, nu dau cu gram de apa, si apoi aplic T90 cu o pensula pina se aude ca e uns ca la mama lui. Tine pina la 300-400km dar in general simbata fac aceasta operatiune de dragul de a motrosi ceva la motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Temporizatorul de dacie ar fii super. Dar... el dă maxim un impuls la 8s. Dacă se poate adapta să dea la 1min 30s... ar fi beton. Chestia asta n-am incercat-o. Ar merita. Are on/off..... Âşi dacă se pot modifica cumva intervalele de pauză... e tot ce trebuie. Probabil o să încerc chestia.

Alimentarea ar fii frumos să fie legatgă cumva la becul de neutru printr-un releu ca să meargă doar cât timp e becul de neutru stins Âşi contactul pus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate adapta un temporizator de dacie, modificand niste rezistente sau chear potentiometrul (din 250kohmi in cel putin 500kohmi sau ideal ar fi 1Mohm). temporizatorul meu stas da un simpuls de cu durate de 0.5s din 3 in 3 sec minim sau 30 in 30 secunde maxim cu potentometru da 250kohmi, si cu niste rezistente inaintea potentiometrului (250kohmi) am ajuns la timpi de 18 sec. minmim si 58 sec. maxim. Din cate cunosc eu electronica, trebuie sa fie un condensator ce se incarca prin potentiometru care comanda baza unui tranzistor, daca il gasesc ii maresc capacitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi e sarbatoare, si nu pot sa lucrez asa ca ies cu motorul la o tura, dar va zic sigur ca dupa ce termin proiectul am sa il pozez si am sa va ajut cu toate datele pe care le-am acumulat sau descoperit. Un lucru e cert, daca se foloseste pompa de stergator de parbriz trebuie si o electrovalva, pentru ca pompa nu lucreaza ca valva sa blocheze trecerea uleiului prin ea. Cunosc un electronist care face stati audio de la 0 de ordinul sutelor de W, am sa il caut si va anunt ce am rezolvat cu el (doar daca nu ii dau eu cap releului sa comande cum vreau eu.)

 

Spor maxim la toata lunmea si Asfalt Uscat

Editat de tamas_daniell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosirea unei pompe ptr ulei îti va trimite MULT prea MULT ulei către lant.... ungerea se face cu picătura, un sistem de ungere prin cădere este suficient. Personal, folosesc sistemul de la Bogdan Harea, cu cădere liberă, electrovană de benzină de la sistemele GPL, modul de comandă setabil. Rezultatele sunt, de departe, superOK.

Imaginea lantului, nespălat timp de 4000 Km...

post-106-1301045927_thumb.jpg

post-106-1301045988_thumb.jpg

post-106-1301046032_thumb.jpg

Editat de nflt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat e mai simplu sistemul cu atat mai mult e fiabil, riscul sa se defecteze e mai mic (electropompa de sprit, electrovalva) dar daca uleiul e gros, T90, cum poti doza picaturile ca doar din cadere nu cred?... sau nu e asa important (1 picur sau 5 e tot aia marind timpul intre impulsurile de comnda)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul folosit este cel ptr lanț de drujbă, intervalele au fost stabilite după testări la diferite temperaturi, pe secțiunile de curgere prezente. Cu pompa îți dă un debit mare, surplusul îl vei găsi pe tine.

Nu mai zic cum face o pompă atunci cînd se înfinge în vâscozitatea lu' domnu' T90 :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folosirea unei pompe ptr ulei îti va trimite MULT prea MULT ulei către lant.... ungerea se face cu picătura, un sistem de ungere prin cădere este suficient. Personal, folosesc sistemul de la Bogdan Harea, cu cădere liberă, electrovană de benzină de la sistemele GPL, modul de comandă setabil. Rezultatele sunt, de departe, superOK.

Imaginea lantului, nespălat timp de 4000 Km...[/quote

 

 

Majoritatea sistemelor de ungere de firma comandate electronic folosesc pompe, cu pistonas, cu debit mic care sunt actionate pt un interval scurt de timp urmat de o pauza deasemenea controlata. Avantajul este ca pompa debiteaza un anumit volum de ulei intr-un interval de timp, iar influenta temperaturii, respectiv vascozitatii, este foarte mica, rezultand si un sistem de reglare electronic mai simplu. Folosirea unei pompe centrifugale cred ca va fi deasemenea sensibila cu temperatura, deci cu aceleasi inconveniente ca si curgerea libera. Am fi folosit si noi o pompa cu piston, dar nu am gasit una potrivita, iar confectionarea ei artizanal ar fi presupus multa munca si costuri ce nu pot fi recuperate decat la un volum mare al vanzarilor. Folosirea electrovalvei de benzina de la instalatiile GPL a fost la indemana si desi nu este perfecta, a fost cea mai aproape de perfectiune din optiunile disponibile. Privind lantul din poza eu as mai reduce putin ungerea, pare putin pe maxim. Lantul va arata la fel si dupa 40000 km fara nicio spalare cu produse petroliere. Pt cei dornici sa-si consruiasca singuri instalatia de ungere pot sa-i ajut cu capul dublu de ungere pe care-l pot fabrica relativ simplu. Este de 2 ani montat pe mai multe zeci de ungatoare, fiind verificat si razverificat si in varianta actuala a dat satisfactii. Ajutorul este dezinteresat, pt pasionati de constructii moto. Cu ungator sau spray, tuturor un sezon moto pe cinste!

Mesaj completat

Cand am zis dezinteresat am inteles gratis! Trebuie doar sa dovedesti ca lucrezi sa-ti instalezi un sistem de undere la motor. Adica poze cu piesele cumparate sau confectionate si o scurta descriere a solutiei tehnice adoptate. Oricine indeplineste aceasta cerinta minima primeste un cap dublu de la mine, iar daca motorul este mai exotic si ma poate vizita adaptam impreuna capul de ungere pe bascula lui. Diseara am sa pun si poze cu cele doua variante de cap (Vstrom sau universale) ca sa stiti la ce sa va asteptati.

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, revin cu constatari negative, astazi am sa o iau de la capat de la fabricarea picuratorului dublu care sa imi dea prin cadere 1 picur/crac la 5 sec minim (momentan cel din poza pe care l-am folosit facut din conducta de cupru de la termostate vechi imi dadea prin cadere libera 1picur/crac la 30sec, cu ulei T90 amestecat cu M20w40). Pompa de ulei rotativa sare din schema pentru ca in T90 tragea peste 3A la 12V in t=1sec, si e greu de controlat debitul, (nu imi venea sa cred ca nu deschidea electrovalva cind alimentam in paralel cu pompa) NU SFATUIESC PE NIMENI SA FOLOSEASCA POMA CU ROTI DINTATE LA UNGATOARE DE LANT.

Cred ca picuratorul cu paste de pix o sa dea rezultat, acuma ma intreb daca o sa fie suficient 1sec timpul cit este deschisa electrovalva, reglind nr. de picuri prin timpul dintre deschideri.

 

Am atasat mai multe poze in care se vede ce idiotenie am putut gindi SA NU MAI EXPERIMENTEZE NIMENI.

 

Picuratorul l-am prins pe bascula prin trei suruburi si garantez ca nu se desface. (2xM4 si unul "sub bascula" M7)

 

Am sa incerc si cu alta electrovalva de GPL care suge 1.8A (totusi mi se pare cam mult! dar alta nu am...)

 

A doua poza e cu releul de temporizare 3-33 secunde de dacie

 

:)

post-18855-1301373768_thumb.jpg

post-18855-1301373784_thumb.jpg

post-18855-1301373820_thumb.jpg

post-18855-1301373832_thumb.jpg

Editat de tamas_daniell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.8A mi se pare cam mult. Ce am reusit eu sa gasesc ia cam 1A, si inca 100mA sunt luati de electronica. Am pus si o siguranta de 1.6A, just in case, si nu a facut figuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daniel, in prima poza...distanta aia intre lant si bratul ala pus de tine e enorm de mica ... cum e motorul acolo: circk central sau lateral?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daniel, in prima poza...distanta aia intre lant si bratul ala pus de tine e enorm de mica ... cum e motorul acolo: circk central sau lateral?

 

... cind i-am facut poza era in teste si verificam sa nu dea lantul in el, motorul era sprijinit pe un butuc sub bascula in partea opusa, nu am cric central doar lateral pe partea stinga, motorul era in dreapta sprijinit.

Zici ca e mica distanta intre lant si ungator? sau teava pe care picura uleiul e prea aproape de lant - pinion?

 

Am facut peste 400km cu picuratorul montat si nu am vazut urma sa atinga lantul in el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-ul ala de care prins ungatorul, care are 2 suruburi .. suruburile mi se pare FOARTE aproape de zona de miscare libera a lantului. Adica, lantul oscileaza in limitele date, dar trebuie sa ai grija sa nu se slabeasca niciodata mai mult decat e in poza, ca risti sa atinga suruburile alea .. eu cel putin asa vad :)

 

S'apoi mai intervine si urmatorul scenariu..ai verificat distantele cu rider si pasager? :baldy:

 

PS: eu iti spun asta cu lantul pt ca eu m-am trezit la un moment dat ca lantul era inegal uzat, si o parte arata brici, iar cealalta avea o miscare libera mult peste cei ~3 cm admisi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...