Sari la conținut

INTRETINERE LANT, MARCI/TIPURI - Totul Despre


TonyTA
 Share

Postări Recomandate

Aia nu e zaua de inchidere, se vede clar pe bolt, cea de inchidere nu are bolturile asa. Poate urmatoarea era, nu a fost bine presata si s-a desfacut, intai jumatate si apoi jumatate s-a rupt.

 

Iote si partea ailalta:

 

P1070969.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da dar acel defect de fabricatie nu l-a vazut cel care a montat lantul?ca nu e greu de observat.normal nu trebuia montat acel lant pe motocicleta.

 

 

sa stii ca nu este nevoie de o fisura vizibila...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, cine ti-a pus za cu siguranta pe KLE500 (asta daca lantul din imagine e de la mobra ta de la profil) ? :huh: Nu de alta, dar lanturile "de bun simt" nu de proaste vin cu za de nituire si doar la mobrele de enduro/cross se foloseste za de siguranta.

 

In poza de mai jos, de pe site-ul DID, e specificat acest lucru clar, de exemplu.

ccApChart.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De curiozitate, cine ti-a pus za cu siguranta pe KLE500 (asta daca lantul din imagine e de la mobra ta de la profil) ? :crack: Nu de alta, dar lanturile "de bun simt" nu de proaste vin cu za de nituire si doar la mobrele de enduro/cross se foloseste za de siguranta.

 

In poza de mai jos, de pe site-ul DID, e specificat acest lucru clar, de exemplu.

Un japonez. :huh:

In afara de asta, m-a pus sa-mi cumpar un lant cu doua zale mai scurt decat se preciza in manual, pe motiv ca-i "mai ieftin si merge". Ei bine n-a mers, asa ca a mai adaugat doua zale de la un lant pe care-l avea prin magazie, nou de altfel. Lantul a fost Iris daca imi aduc bine aminte (au trecut vreo doi ani de-atunci si eram foarte incepator si la primul schimb de lant). A tinut din aprilie pana in iulie, cand s-a intamplat "nefericitul".

 

Si lantul pe care-l am acum tot cu za cu siguranta a venit si e chiar DID, desi atunci cand l-am comandat am specificat ca-l vreau cu za cu nituire. E pus de aproape un an si n-are treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un japonez. :huh:

In afara de asta, m-a pus sa-mi cumpar un lant cu doua zale mai scurt decat se preciza in manual, pe motiv ca-i "mai ieftin si merge". Ei bine n-a mers, asa ca a mai adaugat doua zale de la un lant pe care-l avea prin magazie, nou de altfel. Lantul a fost Iris daca imi aduc bine aminte (au trecut vreo doi ani de-atunci si eram foarte incepator si la primul schimb de lant). A tinut din aprilie pana in iulie, cand s-a intamplat "nefericitul".

 

Si lantul pe care-l am acum tot cu za cu siguranta a venit si e chiar DID, desi atunci cand l-am comandat am specificat ca-l vreau cu za cu nituire. E pus de aproape un an si n-are treaba.

 

Pai trebuia sa zici de la inceput faza aia, ca e clar ca manțocărelile NU tin la nesfarsit :crack:

Iar DID-ul venit acum, chiar daca producatorul fabrica pentru 520 sau 525 si zale cu siguranta, e indicat sa pui una cu nit. De siguranta, sa nu iti zboare lantul pe autostrada, cand esti in blana :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuia sa zici de la inceput faza aia, ca e clar ca manțocărelile NU tin la nesfarsit :crack:

Iar DID-ul venit acum, chiar daca producatorul fabrica pentru 520 sau 525 si zale cu siguranta, e indicat sa pui una cu nit. De siguranta, sa nu iti zboare lantul pe autostrada, cand esti in blana :moron:

Eh, daca totul s-a terminat cu bine... Mai amuzant a fost ce s-a intamplat dupa ce s-a rupt zaua, ca eram singur cuc la vro 30 de km de Targu Jiu si la doi pasi de Bengesti, un sat cu pagode. Dar e o poveste prea lunga.:rock:

 

Nu zic ca nu tin la propria-mi siguranta: tocmai de-aia am comandat lantul cu nituire, dar de obicei fie sunt pe ultima suta de metri inainte de o tura, fie n-am timp sa mai schimb ceva. Si la ce blana ii dau eu martzoagei pe autostrazi (nu mai mult de 150 cand ma obliga traficul de pe A2), nu-mi fac griji. :huh:

Oricum, asta de-acum are deja vro 12000 de km si zaua nu da semne de oboseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator CristiBoroi

Am si eu o intrebare: voi ce faceti cu motorina/solutia rezultata in urma spalarii lantului? Ca sincer nu ma lasa "ceva" sa o arunc aiurea si deja am vreo 2 bidoane care la o adica pot fi un factor de risc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: voi ce faceti cu motorina/solutia rezultata in urma spalarii lantului? Ca sincer nu ma lasa "ceva" sa o arunc aiurea si deja am vreo 2 bidoane care la o adica pot fi un factor de risc.

tu te referi la riscul de poluare ?,daca te referi la riscul ala lasa motorina in bidon si mergi cu ea la un service auto ca stiu ei ce sa faca cu ea unde sa o arunce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare: voi ce faceti cu motorina/solutia rezultata in urma spalarii lantului? Ca sincer nu ma lasa "ceva" sa o arunc aiurea si deja am vreo 2 bidoane care la o adica pot fi un factor de risc.

 

sau o duci la tara la rude/cunostinte sa aprinda focul iarna cu ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati Catenol, e u spray lubrifiant care curata lantul in timpul mersului. Sincer, nu imi bat capul cu spalat lant si degresat. Il ung dupa fiecare cursa de 500 km rulati si lantul imi sta curat.

 

eu am schimbat kit-ul anul trecut in octombrie dar si acum am lantul ca nou dupa cateva mii de km,pe toate drumutile patriei.Fac urmatorul tratament,la indemana fiecaruia. in fiecare saptamana duc moto la spalatorie,cei de acolo ma stiu si imi fac privilegiul sa imi spal singur moto,cu jet de apa calda.Dupa toaletarea motocicletei,urmeaza lantul.Pun moto pe cricul mare si dau jeturi de apa calduta pe lant,pe toate partile,invartind si roata sa cuprinda tot lantul..sterg moto ,iar langa spalatorie,aceiasi firma are si vulcanizare.trag moto si suflu cu aer cu presiune toate zalele lantului pana nu mi e urma de apa.Folosesc un spray degresant cumparat din comert si sterg dupa asta cu carpa.mai dau cu aer si apoi cu un spray lubrifiant cu silicon in el,cumparat tot din comert. lantul si acum e ca nou,alb si curat peste tot,zalele la fel de curate...cam asa fac..imi ia maxim 1ora toaletarea motocicletei de la spalat pana la gresat.fara motorina,gazolina sau ce o fi ea.Fara o spalare sub presiune nu aveti cum sa eliminati particulele fine de nisip,praf,etc...1 ora pe saptamana si 5-600 km in week...merita efortul!

 

 

incercati Catenol, e u spray lubrifiant care curata lantul in timpul mersului. Sincer, nu imi bat capul cu spalat lant si degresat. Il ung dupa fiecare cursa de 500 km rulati si lantul imi sta curat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati Catenol, e u spray lubrifiant care curata lantul in timpul mersului. Sincer, nu imi bat capul cu spalat lant si degresat. Il ung dupa fiecare cursa de 500 km rulati si lantul imi sta curat.

 

 

 

 

incercati Catenol, e u spray lubrifiant care curata lantul in timpul mersului. Sincer, nu imi bat capul cu spalat lant si degresat. Il ung dupa fiecare cursa de 500 km rulati si lantul imi sta curat.

 

Man, zi Catenoil. Catenolul e medicament...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Azi mi-am montat Loobman. Merge misto. Cei ce au ungator de lant, ce ulei folositi? Ca eu am pus unul de cutie de viteze de la masina (asta am gasit prin casa) si imi pare cam gros. E un 80W-90. Cu unul de motor, o face urgerea mai bine sau e ok si asta?

Merci,

Vice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer folosesc ce imi ramane de la schimburile de ulei. Intamplator am tras furtunul de la Loobman si chiar rezervorul pe langa evacuare si nu conteaza f tare vascozitatea pt ca se incalzeste si va ajunge la destinatie. Merge si ulei de masline daca esti in Grecia si nu ai benzinarii :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am comandat prin ianuarie si mi-au trimis un model nou, ce am inteles ca nu-l au inca la vanzare, pt a-i face un review. Rezervorul nu mai e din acela pe care il storci, ci are un mic buton (parghie) pe care apasati si se dozeaza uleiul intr-un alt recipient, apoi intra in furtun. Ieri a fost super aglomeratie pe aici si nu l-am folosit decat vreo 7 km... facuti in ~ 30 minute... Dar se vede deca lantul ca e unsuros. Dar si bascula are cativa stropi... Revin cu feedback dupa un drum mai lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Azi mi-am montat Loobman. Merge misto. Cei ce au ungator de lant, ce ulei folositi? Ca eu am pus unul de cutie de viteze de la masina (asta am gasit prin casa) si imi pare cam gros. E un 80W-90. Cu unul de motor, o face urgerea mai bine sau e ok si asta?

Merci,

Vice.

 

 

foloseste cu incredere ulei de lant de drujba, e ieftin si isi face treaba. poti sa gasesti pareri mai pertinente daca "rasfoiesti" topicul cateva pagini inapoi.

scuze, radu, nu am vazut postul tau.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..am gasit azi marca ,,Caramba'' :bounce: , de la nemtzi, chain spray, :peace: cu poza clara a pinionului cu lantz de moto :wink: ..nu scrie ,,made in ue'' sau altceva, doar Duisdorf, parca... :huh:

 

...... tocmai am printat vreo cateva pagini de tehnic pentru ,,a mea'' si vad ca scrie clar ca se da cu ulei de motor pe lant si sa nu dam cu spray!!!!!!! :blink:

 

..ce sa fac, deci????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti folosi orice ulei de motor si orice spary de lant. Le-am folosit pe amandoua. Im;portant e sa iti fie uns lantul.

..thnks! ,,problema'' mea era ca in carte spune CA NU SE DA CU SPRAY...uite: o avea sprayu' ceva ca sa nu fie bun??de zic astia?? :unsure:

post-65043-0-44824800-1305540997_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

l-am rupt , nu ma intrebati cum , suzuki gsxr k2 , nu a dat cu mine de asfalt , nu a avut nici un simtom , a fost spalat , curatat , etc .

 

 

era 525ro sau ceva de genul ...

 

aveti idee de ce a facut asta ??? nu mi-a rupt decat aparatoarea de lant

post-44675-0-41860500-1306351947_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...