Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Nu doreste cineva un mascul de amstaf de 3 ani? Se numeste Max si a trecut prin multe peripetii, momentan se muta din stapan provizoriu in stapan provizoriu (foster) in Cluj-Napoca:

 

 

 

Max are 3 ani si multa energie, un lucru tipic pentru rasa lui.Are o personalitate adorabila, e pupacios, iti sare in brate, in cap, nu mai poate de fericire cand omul ii acorda putina atentie si afectiune, tocmai pentru ca i-au lipsit aceste lucruri fiind plimbat dintr-un loc in altul in cazari temporare, unde a primit un bol cu mancare si apa si in rest si-a petrecut zilele singur cuc. Fiind foarte activ are nevoie de miscare 1 ora-2 zilnic. L-am testat in preajma altor catei si nu este agresiv ci se intelege bine. Este castrat iar Asociatia TORA il ofera pentru adoptie vaccinat antirabic si polivalent, deparazitat intern si mcrocipat. Toti cainii merita un stapan si un camin bun, dar Max, avand in vedere prin cate a trecut, merita cel mai bun stapan din lume! Ajutati-l pe Max sa isi gaseasca omul potrivit dand cat mai multe share-uri.Multumim.

 

293604_210987168971815_185684438168755_524726_656600997_n.jpg

310673_210987052305160_185684438168755_524723_1473303309_n.jpg

Max isi cauta o casa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu doreste cineva un mascul de amstaf de 3 ani? Se numeste Max si a trecut prin multe peripetii,

I-ai gasit pe cineva ? O sa intreb pe la taica-miu la munca daca vor sa il adopte, ca au mai luat colegii lui in gazda diverse potai :)

 

ce ma enerveaza Capone ca stie sa faca poze :friends:

Merci :cheers:

 

6412668461_ff3a581976_b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ai gasit pe cineva ? O sa intreb pe la taica-miu la munca daca vor sa il adopte, ca au mai luat colegii lui in gazda diverse potai :)

 

 

Nu, din pacate Max isi cauta in continuare stapan.

Avand in vedere rasa lui nu poate fi nici incredintat oricui, asa incat e chiar dificil sa i se gaseasca o familie numai a lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am cautat in ultimele 80 de pagini daca mi-am prezentat si eu animalele si negasindu-le, here they are.

Motanul Zuzu de 2,5 ani, cel mai diesel dupa cum toarce si cel mai iubitor de pungi si cutii (in care se baga singur) motan din lume si catelusa Cora, un metis Bullterier de 9 ani, o bolunda care toata ziua s-ar juca si/sau ar sta la scarpinat.

De 3 luni ne-am luat apartament nou eu cu gajica si pur si simplu nu ajung cele 2-3-4 zile pe saptamana cat mergem sa vedem animalele ramase la mama mea la casa. Cum ele sunt obisnuite cu libertate si spatiul mare de manevra, avand si o varsta (animalele nu noi), nicio sansa sa le aducem in apartament, pur si simplu nu s-ar adapta si mama ne-ar da omorul, asa ca urmeaza sa adoptam un matoc de pe undeva, cat de repede.

Enjoy si sa va traiasca animalele.

post-7396-0-34699400-1323335459_thumb.jpg

post-7396-0-23776400-1323335476_thumb.jpg

post-7396-0-80470900-1323335537_thumb.jpg

post-7396-0-98962600-1323335561_thumb.jpg

post-7396-0-08350900-1323335620_thumb.jpg

post-7396-0-40053100-1323335974_thumb.jpg

post-7396-0-01651300-1323335985_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am cautat in ultimele 80 de pagini daca mi-am prezentat si eu animalele si negasindu-le, here they are.

Motanul Zuzu de 2,5 ani, cel mai diesel dupa cum toarce si cel mai iubitor de pungi si cutii (in care se baga singur) motan din lume si catelusa Cora, un metis Bullterier de 9 ani, o bolunda care toata ziua s-ar juca si/sau ar sta la scarpinat.

De 3 luni ne-am luat apartament nou eu cu gajica si pur si simplu nu ajung cele 2-3-4 zile pe saptamana cat mergem sa vedem animalele ramase la mama mea la casa. Cum ele sunt obisnuite cu libertate si spatiul mare de manevra, avand si o varsta (animalele nu noi), nicio sansa sa le aducem in apartament, pur si simplu nu s-ar adapta si mama ne-ar da omorul, asa ca urmeaza sa adoptam un matoc de pe undeva, cat de repede.

Enjoy si sa va traiasca animalele.

omg, motanelul asta s-ar potrivi perfect cu Jessie a mea :)) poate sunt fratiori :laugh: foarte tare e motanul,sa iti traiasca!

post-32908-0-32120100-1323527227_thumb.jpg

post-32908-0-61832200-1323527244_thumb.jpg

post-32908-0-40032500-1323527281_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@motorea: Tare prima poza :laugh::lol:

 

Sa va traiasca animalutele tuturor, ce ma oftic ca nu pot avea si eu...

era asa concentrata pe somn,incat avea boticul deschis :D am dresat-o sa imi aduca mingiuta aia,dar nu stiu sa postez filmuletul,e foarte tare cum imi aduce ea mingea mereu si asteapta disperata sa i-o arunc iar :moto: am luat-o de la un adapost de animale si ma bucur f tare ca am facut asta, e destul de inteligenta,f afectuoasa si scoate niste sunete ciudate ca de gugustiuc :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

omg, motanelul asta s-ar potrivi perfect cu Jessie a mea :)) poate sunt fratiori :laugh: foarte tare e motanul,sa iti traiasca!

S-ar potrivi in poza sau la mancat, ca de altfel......al meu e "dezonorat", intelegi ce spun......

Am facut asta pentru ca venea mai tot timpul batut acasa si muscat de coada intruna. Il duceam la medic, ii tundea 3-5 cm din coada unde avea puroi si trebuia sa il stoarca pe viu, si asta se intampla de pana la 3 ori pe saptamana pana nu a mai avut blanita deloc pe coada. Ba mai mult, odata a fost foarte aproape sa trebuiasca sa i-o amputeze de tot. Si atunci, pe langa faptul ca arata ca un subnutrit, m-am hotarat cu prietena mea si am chemat o domnisoara veterinar acasa sa-l castreze. De atunci e mai vesel, nu se mai bate decat foarte foarte foarte rar il mai vad harjonindu-se cu matzele vecine, insa a devenit "altfel", adica miroase toate florile din curte, petrece mai mult timp facandu-si toaleta......ai zice ca e gayut.

Si pun si o poza ( desi cam ciudata calitate) de pe vremea cand avea bilute, sa vezi diferenta.

post-7396-0-34958400-1323701870_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar potrivi in poza sau la mancat, ca de altfel......al meu e "dezonorat", intelegi ce spun......

Am facut asta pentru ca venea mai tot timpul batut acasa si muscat de coada intruna. Il duceam la medic, ii tundea 3-5 cm din coada unde avea puroi si trebuia sa il stoarca pe viu, si asta se intampla de pana la 3 ori pe saptamana pana nu a mai avut blanita deloc pe coada. Ba mai mult, odata a fost foarte aproape sa trebuiasca sa i-o amputeze de tot. Si atunci, pe langa faptul ca arata ca un subnutrit, m-am hotarat cu prietena mea si am chemat o domnisoara veterinar acasa sa-l castreze. De atunci e mai vesel, nu se mai bate decat foarte foarte foarte rar il mai vad harjonindu-se cu matzele vecine, insa a devenit "altfel", adica miroase toate florile din curte, petrece mai mult timp facandu-si toaleta......ai zice ca e gayut.

Si pun si o poza ( desi cam ciudata calitate) de pe vremea cand avea bilute, sa vezi diferenta.

hmmm,da,chiar arata altfel si daca acum miroase florile,e cam clar k e gay :banana: hehe :P e frumos in toate pozele oricum.si eu mi-am luat angajamentul cand am adoptat-o pe Jess,sa o castrez.dar mai aman,pt ca imi este mila de ea,poate ar fi bine sa ii dau pastile o data cand intra in calduri si apoi sa o castrez.. nici nu vreau sa stea fara blanita pe burta o luna :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm,da,chiar arata altfel si daca acum miroase florile,e cam clar k e gay :banana: hehe :P e frumos in toate pozele oricum.si eu mi-am luat angajamentul cand am adoptat-o pe Jess,sa o castrez.dar mai aman,pt ca imi este mila de ea,poate ar fi bine sa ii dau pastile o data cand intra in calduri si apoi sa o castrez.. nici nu vreau sa stea fara blanita pe burta o luna :D

La faza cu castratul nu ma bag, nu ma stiu. Cert este insa ca intradevar, la motanei e mai usor (desi avand si eu "podoabe" m-a durut cand am asistat la operatie, a trebuit sa ajut doctorul). La fetite e mai bloody, plus ca trebuie deschis abdomenul.

Eu abia ma obisnuiesc cu traiul la bloc, adica stand la casa am avut o pisicuta insa si cand era in calduri nu o auzeam deoarece mergea pe strada sa isi satisfaca poftele. Insa am dormit o noapte la un amic care are o matza ce intrase in calduri si...............de fapt am mintit, nu am dormit, am baut toata noaptea de nervi la cum facea animalu. Trebuie cantarit bine daca merita disconfortul creat de sunetele scoase in calduri concomitent cu parerea doctorului, adica daca e ok sa faca operatia sau daca e bine sa ii dai pastile , plus ca stiu ca intra destul de des in calduri.

Ca idee, motanelul meu s-a umflat o data ca un balonas, nu ma lasa sa il iau in brate si mieuna intruna. L-am dus la tanti doctor si mi-a zis ca are pietre la rinichi. A trebuit sa ii sondeze de 2 ori pe putulica (poza in care doarme pe spate cu ochii si gura deschisa e de cand isi revenea din anestezic) si a patimit ceva. A zis ca e oarecum predispus odata ce a fost castrat. Am trecut pe un regim al naibii de scump de la Royal Canin si acum e ok, sper sa nu recidiveze. Cand a reusit sa ii scoata medicul pietricica a stropit peretii de la 2 metrii si urina era atat de inchisa incat cica daca mai tinea in el cateva ore putea sa moara.

De cealalta parte, mama prietenei mele are o matza siameza/birmaneza (nu ma pricep) de 10 ani obtinuta din incest si castrata la cateva luni. Nu stiu care din cele 2 motive e de vina insa cert e ca nici stapana nu poate pune mana pe ea mai mult de cateva secunde, e de-a dreptul salbatica.

Editat de alin_barburas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca trebuie deschis abdomenul.

o "mica" incizie, 1-2cm... si tunsa pe burta.

 

dar mai greu e dupa. ca i se face anestezie totala, e leguma 1 ora, apoi zici ca e beata. nu mananca 1-2 zile, apa ii dadeam cu picatura pe gura ca nu prea avea chef de nimic si are nevoie sa bea apa. a fost greu vreo 2 zile sa o vedem asa. se subtiaza rau, slaba... trista.

Am castrat-o pe Missie dupa ce l-a facut pe Peticel (da, a facut un singur puiut) - cel roscat -

post-34332-0-16730700-1323899702_thumb.jpg

post-34332-0-35227200-1323899720_thumb.jpg

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Avand in vedere ca e iarna si nu am sa incep cu motive moto si sfarsesc prin a semna cu "asfalt uscat", va propun altceva:

 

Dau spre adoptie una bucata pisica in V pe nume Ara (ca ii place sa stea pe umar si atuncea am zis ca merita nume de papagal)

Pisicuta are 3 luni, este vaccinata si deparazitata intern si extern si este invatata sa isi faca nevoile la wc.

 

Are caracteristicile comportamnetale unie pisici de Angora: mai afectuasa decat media si la fel mult mai jucausa decat pisicile pe care le-am vazut pana acuma, toarce des si foarte puternic (ca un V sau un mono mai obosit), ii place sa stea in compania oamenilor, ii place sa fie la inaltime (cu cat mai sus e ea cu atat mai bine).

Nu ii este frica, de nimeni si nimic; un singur lucru a speriat-o, cand s-a folosit un pikamer in casa. In rest nu se ascunde oameni, nu ai sa o gasesti ghemuita sub canapea si se pare ca ignora cu desavarsire orice sunet ce ar speria alte pisici (masina de spalat, aspirator, obiecte care cad in preajma ei, etc).

 

Pana acuma am hranit-o cu Royal Canin pentru pisici pana in 6 luni si diferite plicuri cu mancare "moale".

In rest mananca tot ce i-am dat: de la clasicul ton, iaurt, smantana, paine, fasole, masline etc.

 

Pisica isi ea dupa ea castroanele pentru apa si mancare, peria si ce mai alegea ea:)

 

Dorim sa isi gaseasca un camin care sa ii ofere cel putin la fel de multa afectiune si iubire! Ce va garantez este ca Ara va va rasplati din acest punct de vedere (in felul ei pisiciesc, bineinteles)

 

Sunt de gasit la 0724929828 sau horatiu.f.sasu@gmail.com, toate astea valabile in BUCURESTI

 

Iernare placuta!

post-41997-0-34742400-1324589449_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...