Sari la conținut

Loud Pipes Save Lives!


adorlith
 Share

Postări Recomandate

ok ok, de gaurit se pare ca nu e bine sa gauresti...ca pierzi din putere (numai asta nu vreau), de cumparat unele after market nu ai de unde....cel putin pentru choppere nu am vazut nimic

ce am gasit pe louis.de sunt 400 de euro....clar prefer sa pierd putere si sa le gauresc pe ale mele

 

 

dar de ce trebuie burghiul de 20 lungime....mai este vreo sita la distanta aia care trebuie perforata?

aveti idee dc cei de la mag din Pta Romana aduc asa ceva?

 

Pai la shadow-ul de 600 cam la 17 cm e primul obstacol (sita) cel putin la mine asa era. Si asa de control, am mai executat cate 2 gauri de 6mm in fiecare din capacele din capatul tobei (alea de nu lasa sa se vada decat teava aia de 20-25 mm). Nu-mi dai seama daca au vreun efect ca oricum se auzea "beton" si fara ele.

Da' cu rateurile ce-i de facut? Nu ca ma deranjeaza f. tare dar sunt curios daca e ceva de facut in privinta asta. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 174
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai la shadow-ul de 600 cam la 17 cm e primul obstacol (sita) cel putin la mine asa era. Si asa de control, am mai executat cate 2 gauri de 6mm in fiecare din capacele din capatul tobei (alea de nu lasa sa se vada decat teava aia de 20-25 mm). Nu-mi dai seama daca au vreun efect ca oricum se auzea "beton" si fara ele.

Da' cu rateurile ce-i de facut? Nu ca ma deranjeaza f. tare dar sunt curios daca e ceva de facut in privinta asta. :P

 

reglezi carburatoarele! daca ai doua unu sigur nu e reglat la turatia corespunzatoare a celuilat, o faci ori dupa ureche ori cu aparat, treaba o efectuezi in relanti, tragi de acceleratie tare si pe care se produce rateul ii cresti un pic turatia din surubul de reglaj al relantiului, da finut sferturi de roatie si repeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Si eu am momentan am tobele stock, dar golite de orice site etc. Imi place la nebunie sunetul; ba mai mult, merg pana acolo incat spun ca imi place mai mult decat sunetul tobelor custom (Vance and Hines, Hard Krome) ale prietenilor mei. Dar, pt ca exista un mare dar, am pierdut putere considerabil cu treaba asta; nici instalarea hypercharger nu a rezolvat in totalitate improvizatia mea pt un sunet mai puternic. De ce? Pai pt ca sitele alea au un scop, acela de a face gazele sa iasa intr-un anumit sens (turbionar), si de de a crea presiune in capul pistonului. Fara astea = mai putina putere. S-ar zice ca am tobe drag acum, dar nu e chiar asa, pt ca si alea-s gandite putin.

Asa ca, daca vreti doar sunet, va puteti gauri tobele pana la maxim, sar sa va asteptati sa va scada si puterea. Eu nu as mai face inca o data operatiunea asta.

 

Succes!

 

alea drag sunt goale, pentru cuplu maxim la rpm ridicat

daca vrei putere mai jos, pui o saiba:

http://www.nightrider.com/biketech/exhaust.htm

http://www.bobhenneman.info/dragpipe.htm

 

Sau poti sa-l mai combini cu alte trickuri, o sa fac niste poze saptamanile astea cand imi desfac tobele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

alea drag sunt goale, pentru cuplu maxim la rpm ridicat

daca vrei putere mai jos, pui o saiba:

http://www.nightrider.com/biketech/exhaust.htm

http://www.bobhenneman.info/dragpipe.htm

 

Sau poti sa-l mai combini cu alte trickuri, o sa fac niste poze saptamanile astea cand imi desfac tobele.

 

Foarte bun si binevenit materialul !!

 

Eu am doar sitele din exterior gaurite cu inca 1 gaura de fi16 in fiecare, pe langa cea originala..aa, si astea in tobe custom. In cazul meu nu se simte prea tare vreo diferenta pozitiva sau negativa in putere. Pentru un test, am schimbat tevile cu unele originale , nemodificate, eu am simtit o acceleratie mai fina, poate si sunetul sa te pacaleasca....testul a fost prin oras si nu am reusit mai mult de 80km/h asa ca, pana la viteza asta, pentru mine, testul a ramas fara un rezultat clar, poate daca aveam mai mult de 2 gauri in plus simteam diferente. Prietenul care are tobele originale si nemodificate zice ca motoru meu trage mai tare cu tevile modificate, dar tind sa cred ca sunetul mai puternic l-a pacalit sa "simta" asta. Am facut si o tura scurta cu el fara tobe defel :D. Urla de-l luau dracii si mi se parea ca e mult mai turat si mai suparat, dar kilometrajul urca cam cu aceeasi viteza, deci, in final, am ramas fara o conluzie clara in ce priveste subiectul.

 

Asteptam pozele :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am observat un lucru. Cu tobele stock de la 80-90 in sus nu puteam iesi chiar asa usor in depasire. Nu prea ma ajuta. Cu ele gaurite motorul are un raspuns mult mai prompt. Urca mai repede in ture.

 

Eu cred ca te inseli, sau te inseala sunetul. Fiind mai zgomotoase, ai falsa senzatie ca esti mai rapid.

 

:D stupid me!

eu credeam ca ai pus vre-un mufler (tipul spiralat) sunt esapamente unde zona in care intra gazele e spiralata nu sunt site ci o spirala pe care gazzel se invirt si dau un sunet aparte, eu credeam ca desprea asta vorbeai.

bun! multam de lamuriri :lol:

dar daca tot veni vorba are idee careva cum sunt tobele astea , ce au inauntru , o schita, niste vorbe ar fi binevenite.

AWD ai cuvintul ca tu leai scos, si sti cei pe dinauntru! :kiss:

 

Ma, la mine a fost mai simplu, am dat niste capace jos, si am scos tot ce era inauntru. Na, e o teava gaurita care intra in cotul de evacuare. Nu-s prea multe de descris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Am bagat si eu spiralul cel lung in dansele ca nu se mai putea (2X10mm in fiecate sita). Rezultatul: sunet... :yikes: , pe de alta parte se pare ca AWD-ul a avut ceva dreptate, parca nu mai trage la fel, nu semnificativ da'... se simte!

 

 

:yikes: sunteti siguri ca pierdeti din putere ? sau doar nu mai trageti asa tare de acceleratie din cauza sunetului :kiss: io cred ca e ultima varianta :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

deci ... am citit toate posturile a doua oara si nu am inteles nimic

asa ca maine imi tai tobele si scot din ele sitele treptat treptat scot cate ceva apoi fac o proba

va tin la curent

ps in caz de esec mi-am cumparat un set de tobe din america pe post de cobai

 

salutare

 

deci ... am citit toate posturile a doua oara si nu am inteles nimic

asa ca maine imi tai tobele si scot din ele sitele treptat treptat scot cate ceva apoi fac o proba

va tin la curent

ps in caz de esec mi-am cumparat un set de tobe din america pe post de cobai

 

salutare

 

au iesit misto

suna interesant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Mie unul mi se pare foarte interesant modul in care ies tobele, nu stiu daca a incercat careva de pe aici, care ar fi avantajele si dezavantajele unei astfel de evacuari.

Parerea mea e ca impactul vizual care-l are, e de nota 10 cu *

Ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nustiu ce sa zic... in general mie-mi plac tobele, in ideea sa fie mari, sa se vada... parca-i lipseste ceva, pare incomplet motorul... acuma na parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul mi se pare foarte interesant modul in care ies tobele, nu stiu daca a incercat careva de pe aici, care ar fi avantajele si dezavantajele unei astfel de evacuari.

Parerea mea e ca impactul vizual care-l are, e de nota 10 cu *

Ce parere aveti?

 

Avantaje: incalzeste curu iarna...

Dezavantaje...nu vad .

 

Arata cum ar trebui sa arate ; DE VIS..dar din pacate sunt motoare de ,,conferinta" ..O duci pe remorca,o dai jos,mergi 50 m ,urci pe remorca si acasa..TOATE arata superb,bijuterii ..Nu trebuie sa uitam ca sunt facute pt spectacol si cu unele nu poti merge decat drept .. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ceva inedit si unic pentru motare de genul asta!

In al doilea rand pierzi din Look si cred-ca creaza probleme daca folosesti motorul la curse lungi!

In al treilea rand nu e chiar originala ideea pentru ca speed-urile au faza asta de mult!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut

Vreau sa fac o mica schimbare de design la motocicleta mea ; vreau sa ii schimb evacuarea cu 2 tobe pe o singura parte in evacuare cu cate o toba pe fiecare parte.

Pe scurt : 1. asa arata acum =

2. asa imi doresc sa arate la final

Am reusit sa fac rost de teava de inox apropiata de grosimea galeriei. Intentionez sa inlocuiesc esapamentul actual cu 2 bucati de teava de inox (goala) {sau eventual cu ceva similar cu lucrarea lui prflorin2000}.

Sunt interesat daca aceasta schimbare poate avea efecte negative in functionarea motocicletei (crestere consum, dereglarea motorului... etc.

Aceasta tema este deschisa tuturor dar in special celor care au facut o lucrare similara.

partea finala a tobelor vreau sa arate ca cea din fotografie.

Daca cineva cunoaste un om priceput care poate face o astfel de lucrare (ca cea din poza) rog sa imi dea o modalitate de contact (telefon,e-mail,adresa, etc).

Astept o parere, un sfat ... orice pe aceasta tema.

Multumesc tuturor .

post-20344-1292771203_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Efecte negative: un zgomot asurzitor care poate atrage blesteme asupra propietarului si motocicletei implicand evenimente nedorite.

Vorbesc din experienta proprie: cat am mers cu toba stock a fost ok. Dupa ce am pus toba goala am facut 2 accidente.

Acum ii blestem si eu pe aia de ma scoala noaptea pe la 3, dar vorba aia: ''trebuie sa crezi ca sa ti se intample'' :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as recomanda niste tobe after-market,facute de firma.Alea,sunt calculate,nu facute la nimereala,doar pe considerent sa zicem estetic si de sunet (vezi ca din pacate,multi pun tzeava goala,sa faca harmalaie cat mai mare...). In poza aia,sunt niste tobe cu terminatie 'fishtail".Exista de cumparat chiar si numa' partea finala,cu terminatia aia,sau alte modele.Sunt oarecum,universale (functie de diametrul final al tobelor).Parc-am vazut si-n catalogul Louis,asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, motorul poate sa nu mai functioneze deloc! Adica sa stea cuminte in garaj cat timp proprietarului ii este retinut certificatul de inmatriculare.

 

Acum serios, Darian ti-a zis ce si cum. Asta inseamna cumva o investitie in doua tobe calculate si proiectate pentru motorul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am schimbat la shadow tobele stock cu unele facute de mine din teava. bineinteles ca am facut si site la ele si ca rezultat:

- sunet demential

- un plus de putere

- am ceva rateuri la decelerare

- design fain

 

n-am umblat inca la carburatoare, dar intentionez o curatare sa vedem ce iese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are o poza, o schita cu sita sau amortizorul de zgomot din iteriorul tobelor si cine imi poate da un contact de unde pot lua izolatorul termic ( :rolleyes: vata ceramica sau ce se pune intre site si tobe).

sunt hotarat sa fac tobele, daca nu imi ies ok ... le pun iar pe cele pe care le am acum .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are o poza, o schita cu sita sau amortizorul de zgomot din iteriorul tobelor si cine imi poate da un contact de unde pot lua izolatorul termic ( :rolleyes: vata ceramica sau ce se pune intre site si tobe).

sunt hotarat sa fac tobele, daca nu imi ies ok ... le pun iar pe cele pe care le am acum .

 

Uita-te aici /index.php?...t&p=2646621 pentru constructie

si banda

http://www.racingnick.ro/rn/items/2502/Ban..._-_Graphit.html

http://www.fara-azbest.ro/produse/ceramicabanda.php

si mai sunt

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine are o poza, o schita cu sita sau amortizorul de zgomot din iteriorul tobelor si cine imi poate da un contact de unde pot lua izolatorul termic ( :rolleyes: vata ceramica sau ce se pune intre site si tobe).

sunt hotarat sa fac tobele, daca nu imi ies ok ... le pun iar pe cele pe care le am acum .

Salut, am mai discutat si pe un alt forum, am ramas dator sa fac cateva poze la modul de prindere al comenzilor avansate pt VT 800 , VT 700.

Sitele pot fi de mai multe feluri, o sa-ti trimit pe PM toate modelele de site care le-am facut si cu dimensiunile necesare.Tobele care le ai pe motor au un impact vizual destul de placut, ca sa nu mai zic de sunet. In loc de vata ceramica poti folosi cu incredere si vata sticloasa infasurata cu sarma.Mi-a placut sa ma joc cu sunetul tobelor, nu stiu daca a devenit o obsesie, dar pot spune totusi ca e un hobby.

M-am apucat de facut al 7-lea rand de tobe, cred ca-s bolnav, le schimb din 3 in 3 luni, nu-s terminate, mi s-a terminat sprayul de temperatura, luna viitoare o sa comand altul.Am facut modelul asta de tobe pt ca nu am mai vazut la alte modele ale motocicletei Kawasaki VN 15 SE.A fost nevoie pt a le adapta sa mut cutia cu tot cu bobinele de inductie si contactul de la cheie.

Se pot face capace cromate din picioare de masa cromate cu diametru de 6 cm, is destul de simple de facut.

In spirit de gluma atasez si o pereche de slapi, tot din categoria home made.Salutari.

Mesaj completat

Salut, am mai discutat si pe un alt forum, am ramas dator sa fac cateva poze la modul de prindere al comenzilor avansate pt VT 800 , VT 700.

Sitele pot fi de mai multe feluri, o sa-ti trimit pe PM toate modelele de site care le-am facut si cu dimensiunile necesare.Tobele care le ai pe motor au un impact vizual destul de placut, ca sa nu mai zic de sunet. In loc de vata ceramica poti folosi cu incredere si vata sticloasa infasurata cu sarma.Mi-a placut sa ma joc cu sunetul tobelor, nu stiu daca a devenit o obsesie, dar pot spune totusi ca e un hobby.

M-am apucat de facut al 7-lea rand de tobe, cred ca-s bolnav, le schimb din 3 in 3 luni, nu-s terminate, mi s-a terminat sprayul de temperatura, luna viitoare o sa comand altul.Am facut modelul asta de tobe pt ca nu am mai vazut la alte modele ale motocicletei Kawasaki VN 15 SE.A fost nevoie pt a le adapta sa mut cutia cu tot cu bobinele de inductie si contactul de la cheie.

Se pot face capace cromate din picioare de masa cromate cu diametru de 6 cm, is destul de simple de facut.

In spirit de gluma atasez si o pereche de slapi, tot din categoria home made.Salutari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am mai discutat si pe un alt forum, am ramas dator sa fac cateva poze la modul de prindere al comenzilor avansate pt VT 800 , VT 700.

Sitele pot fi de mai multe feluri, o sa-ti trimit pe PM toate modelele de site care le-am facut si cu dimensiunile necesare.Tobele care le ai pe motor au un impact vizual destul de placut, ca sa nu mai zic de sunet. In loc de vata ceramica poti folosi cu incredere si vata sticloasa infasurata cu sarma.Mi-a placut sa ma joc cu sunetul tobelor, nu stiu daca a devenit o obsesie, dar pot spune totusi ca e un hobby.

M-am apucat de facut al 7-lea rand de tobe, cred ca-s bolnav, le schimb din 3 in 3 luni, nu-s terminate, mi s-a terminat sprayul de temperatura, luna viitoare o sa comand altul.Am facut modelul asta de tobe pt ca nu am mai vazut la alte modele ale motocicletei Kawasaki VN 15 SE.A fost nevoie pt a le adapta sa mut cutia cu tot cu bobinele de inductie si contactul de la cheie.

Se pot face capace cromate din picioare de masa cromate cu diametru de 6 cm, is destul de simple de facut.

In spirit de gluma atasez si o pereche de slapi, tot din categoria home made.Salutari.

Mesaj completat

salutare

asteptam raspunsul tau ... bine ca ai intervenit aici :rolleyes:

abia astept sa primesc pozele-schita pt. comenzile avansate.

vata sticloasa zici ... adica daia verde de folosesc la izilarea conductelor de termoficare? (rezisa aia la ardere?) vreau sa invelesc taeava sau sita aia pe care am sa o fac !

hai ca vorbim mai multe prin PM sau pe mes ca nu stresam lumea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?...0&start=190

teava de 25-27 ciuruita cu masina de gaurit, bughiu de 6, o saiba cu exteriroul de 50 interior 25 sudata pe captul tevei(dimensiunea in cazul meu) o piulita de 8 sudata pe saiba care va ajuta la fixarea amortizorului in evacuare, vata sticlata de care gasesti care va imbraca teava.

sa nu se dezintegrze o legi cu sirma de legat sau de inox daca doresti cit mai strins si cit mai aproape fir linga fir.

intensitatea decibelilor ii obtii prin suprafata acoperita cu vata a amortizorului(teava de 25-27 ciuruita)

ex: daca acoperi cu vata un sfert din lungimea amortizorului sunetul va fi foarte tare, daca se inveleste pe jumate e accetabil, daca acoperi de tot se va auzi doar al fil fil fil,

te joci pina obtii sunetul dorit.

lungimea amortizorul are in jur de 30-35cm

spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...