Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@ frigider .... sa o stapanesti sanatos ! cumva schimbatorul spate este cu patina scurta ? asa parea in poza !

 

si acum sa ma laud si eu putin :

 

Furca noua , duble crown

angrenaj Truvativ cu o singura foaie

ghidaj de lant Truvativ

manete frana Avid + discuri 185 mm ( inca nu am montat discurile )

schimbator spate ( 9 viteze )

cauciucuri off-road de 2.35

 

urmeaza butuci pe rulment pinioane de 9 viteze si lant nou si e gata ! daaa si o sa noua , numai ca momentan trebuie sa ma ocup si de motor cu pregatirea de sezon ....

DSC_0834.JPG

DSC_0783.JPG

DSC_0838.JPG

 

i fuckin' love it !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce incerci sa faci din ea, bicicleta de downhill? Dupa furca, frane si angrenaj si pedale asa pare.

 

Vezi ca o caseta de 9 viteze nu o poti folosi integral pentru ca o sa obtii niste unghiuri pe capete de o sa iti frece lantul pe ghidaj. Va trebui sa blochezi deraiorul din reglaje pe maxim 7 foi.



ultima achizitie (si singura :D)

 

 

 

ghici cat a costat :P



AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


AAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Cat de scund esti, 1.60? Ori esti foarte scund ori cadrul iti e mic, dupa cum il vad din poza. Sau vrei sa pui o tija de sea lunga (40cm) ca sa poti merge cu bicicleta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ frigider .... sa o stapanesti sanatos ! cumva schimbatorul spate este cu patina scurta ? asa parea in poza !

 

si acum sa ma laud si eu putin :

 

Furca noua , duble crown

angrenaj Truvativ cu o singura foaie

ghidaj de lant Truvativ

manete frana Avid + discuri 185 mm ( inca nu am montat discurile )

schimbator spate ( 9 viteze )

cauciucuri off-road de 2.35

 

urmeaza butuci pe rulment pinioane de 9 viteze si lant nou si e gata ! daaa si o sa noua , numai ca momentan trebuie sa ma ocup si de motor cu pregatirea de sezon ....

DSC_0834.JPG

DSC_0783.JPG

DSC_0838.JPG

 

i fuckin' love it !!

mersi mersi,

schimbatorul e de tip "habar n-am!" , am sus o maneta pt "sus" si una pt "jos", mai multe nu stiu sa zic! :D

 

smechera a ta:D

si eu as fi vrut ca a mea sa aiba doar o foaie ..dar na..

 

chestia aia la foaie e sa nu sara lantul sau cum?(am vazut ca e si o rotita jos care "tensioneaza" lantul?)

 

Ce incerci sa faci din ea, bicicleta de downhill? Dupa furca, frane si angrenaj si pedale asa pare.

 

Vezi ca o caseta de 9 viteze nu o poti folosi integral pentru ca o sa obtii niste unghiuri pe capete de o sa iti frece lantul pe ghidaj. Va trebui sa blochezi deraiorul din reglaje pe maxim 7 foi.

 

Cat de scund esti, 1.60? Ori esti foarte scund ori cadrul iti e mic, dupa cum il vad din poza. Sau vrei sa pui o tija de sea lunga (40cm) ca sa poti merge cu bicicleta?

am 1.83, nu imi pare mica, am mers putin si cu saua "sus", e ok. chiar imi convine ca e "scurta", e mai manevrabila, am eu ceva in gand pt la vara, daca-mi iese, pun aici :grinbandit:

 

cand am fost s-o iau a venit cu mine un baiat mai inalt decat mine cu vreo..5-10cm? si a mers si el pe ea, la fel, cu saua sus, parea ok.

 

oricum, saua o sa ramana jos de tot mai mereu, dar .mersi de grija :)

 

@ aladin ..... si eu visez clipa in care o sa am bicla gata si o sa dau o tura de off-road , asta se va intampla pe la sfarsitul lui martie sper .....!!! :rolleyes:

na belea ca s-a-ntamplat mai devreme :)

 

poate facem niste coborari ceva.. :D

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adrian : este adevarat bicla' imi e mica la 180 ai mei dar asa am vrut-o ! un singur avantaj este mult mai manevrabila asa ......

mi-am propus o bicla off-road , ceva mai free-ride dar rezistenta si fiabila in timp ....

ghidajul de lant isi merita banii in turele off-road , tine lantul intins si la locul lui in cele mai grele conditii de pedalat !



ps. saua ramane asa cum este !



@ frigider : ma bag la o tura , numai sa se incalzeasca putin afara !

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Adrian : este adevarat bicla' imi e mica la 180 ai mei dar asa am vrut-o ! un singur avantaj este mult mai manevrabila asa ......

mi-am propus o bicla off-road , ceva mai free-ride dar rezistenta si fiabila in timp ....

ghidajul de lant isi merita banii in turele off-road , tine lantul intins si la locul lui in cele mai grele conditii de pedalat !

ps. saua ramane asa cum este !

@ frigider : ma bag la o tura , numai sa se incalzeasca putin afara !

Ideea a fost sa o am cumparata pana vine caldura, problema e ca am luat-o prea din timp :laugh:

 

daca mai vine vreme ca acum 1-2 sapt. ies, daca nu..

Spun pas la pneumonie :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea a fost sa o am cumparata pana vine caldura, problema e ca am luat-o prea din timp :laugh:

 

daca mai vine vreme ca acum 1-2 sapt. ies, daca nu..

Spun pas la pneumonie :grinbandit:

 

Cine a mai pomenit frigider cu pneumonie? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă suna prea gay, te sfătuiam să dai șaua jos și să păstrezi numai țeava... :P Că și așa nu prea văd cum se poate folosi la înălțimea aia fără să-ți omori genunchii! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă suna prea gay, te sfătuiam să dai șaua jos și să păstrezi numai țeava... :P Că și așa nu prea văd cum se poate folosi la înălțimea aia fără să-ți omori genunchii! :D

nu multumesc!

daca o fi s-o dau jos, o dau cu totul! (adica si teava :P) , mai scap de niste kg :D

 

se simte ca e mica, imediat se da pe-o roata! :laugh:

 

la fel, la borduri, urc fata si imediat vine spatele, terbuie sa ma obisnuiesc cu distanta asta mai mica intre roti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca distanta intre axe e atat de scurta incat din cauza asta sa se ridice pe o roata; oricum, cadrul ala mult prea mic nu are mai multe avantaje decat dezavantaje. Eu am cadru de 22" pe MTB si frate-meu de 21.5 si le ridic pe amandoua pe o roata fara nici un fel de efort, doar pedaland pe foaia medie si unul din pinioanele mari. Tu ai cadru de 14, aparent, castigi foarte putin la manevrabilitate si pierzi tot la capitolul tinuta de drum lung.

 

Faci mai mult de 5 km pe ea pe munte pe plat sau 2km la deal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca distanta intre axe e atat de scurta incat din cauza asta sa se ridice pe o roata; oricum, cadrul ala mult prea mic nu are mai multe avantaje decat dezavantaje. Eu am cadru de 22" pe MTB si frate-meu de 21.5 si le ridic pe amandoua pe o roata fara nici un fel de efort, doar pedaland pe foaia medie si unul din pinioanele mari. Tu ai cadru de 14, aparent, castigi foarte putin la manevrabilitate si pierzi tot la capitolul tinuta de drum lung.

 

Faci mai mult de 5 km pe ea pe munte pe plat sau 2km la deal?

aia cu datul pe-o roata era mai mult sau mai putin o gluma, dar "constructia" "lasata pe spate, ridicata de fata" o "avantajeaza".

ex: mai greu dai pe-o roata o cursiera decat ceva in genul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frigider, ca sa nu iti faci griji degeaba: tu mergi pe bicicleta cum vrei, eu iti spun din perspectiva unui care merge la concursuri de ciclism de cateva ori pe an si mai fac si ture peste munti din cand in cand: din experienta bicicleta aia nu iti e potrivita, e mica. Daca vrei sa faci trick-uri in oras pe perfecta, daca vrei sa iesi cu ea pe munte e inadecvata. Pana la urma e treaba ta ce faci, eu doar ti-am spus. Daca vrei sa te convingi te invit sa vii la vara la "On top of the world" (Sinaia) sau Maratonul Vinului (Urlati) sa te convingi singur. S-ar putea sa poti sa termini pe ea cursa scurta de la Comana, ca aia e foarte usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frigider, ca sa nu iti faci griji degeaba: tu mergi pe bicicleta cum vrei, eu iti spun din perspectiva unui care merge la concursuri de ciclism de cateva ori pe an si mai fac si ture peste munti din cand in cand: din experienta bicicleta aia nu iti e potrivita, e mica. Daca vrei sa faci trick-uri in oras pe perfecta, daca vrei sa iesi cu ea pe munte e inadecvata. Pana la urma e treaba ta ce faci, eu doar ti-am spus. Daca vrei sa te convingi te invit sa vii la vara la "On top of the world" (Sinaia) sau Maratonul Vinului (Urlati) sa te convingi singur. S-ar putea sa poti sa termini pe ea cursa scurta de la Comana, ca aia e foarte usoara.

ce mi-am propus: ceva trickuri + ceva coborari, poteci de pamant?eventual radacini de copaci, nimic prea extrem.

de trickuri stiu ca e buna, asta m-a si "impins" spre tipul asta de bici.

ma mult cred ca o sa merg in oras (adica iesit la modul "lejereanu", nu sa ma duc la serv cu ea) decat pe munte.

 

ce spui tu acolo e deja alta lume - concursuri si alte alea. eu am ritmul meu, am mai avut o bici "incomoda", chiar nu ma deranjeaza, din contra.

nu va ganditi ca sunt masochist.

daca tot suntem pe "moto.ro" as putea face o paralela, toti spun ca nu poti face cu ss mai mult de 300km fara sa te opresti si sa plangi ca un prunc la nastere de durere :laugh: - depinde de om :)

 

poate ajung la vreuna din competitiile enumerate de tine, ca spectator zic.

 

 

O sa-si dea seama singur dupa prima tura de 10-20km de pedalat. Poate si mai devreme mai ales daca lasa saua asa jos :)

saua ramane acolo ca sta bine, pedalez doar in picioare. ;)

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa faci coborari pe munte trebuie sa ajungi cumva sus. E cea mai mare placere sa te dai la vale jumatate de ora dupa ce ai urcat toata ziua pana sus...

185046_2235422780557_1339672675_n.jpg

 

De altfel, concursurile de XC nu mi se par mare smecherie. Acolo se duc mai ales cei care n-au alta alternativa sau obsedatii. Daca nu pedalezi la primele locuri nu cred ca mergi la concurs ci doar n-ai alternativa mai buna ca sa pleci de acasa (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...