Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce dimensiune au furcile in partea superioara, atat la Dakar cat si la GS?

41 mm ? :goodposting:

 

 

Ce vrei sa faci musiu, te bate un gand si pe tine? :blink:

Cele de Yamaha sunt de 46...mai sunt si de 48, mai noi si mai scumpe...alea de 46 sunt exact ce trebuie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma plictisesc, sincer sa fiu, si de multa vreme (mai exact de cand am cumparat CS-ul ) ma dispera supensia fata, motiv pt care, daca tot am ocazia si e pe GRATIS, vreau sa montez o furca cu tot cu roata de 19 pe Scarver.

Se prea poate sa nu puste planul de acasam cu cel din targ, dar sper ca maine seara sa pot uploada aici o poza cu CS-ul upgradat.

Chiar sunt curios cum se va comporta pe drum :goodposting:

Azi am fost de mi-am masurat furca la CS si e de 41 mm sus (la jug ), de 50 mm jamba, distanta intra janta si roata pe dreapta la ax e de 31mm, ax roata de 25 mm , iar suprafata activa al discului de frana este de 37.5 mm.Am facut masuratorile astea in ideea ca voi pastra roata de 17 a CS-ului.

:blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o testare la bavaria costa aproape 900 de mii, am facut-o eu zilele trecute. In caz ca vrea cineva sa bage bani in buzunarul lor...

 

mai mult ca sigur o sa ma duc si eu cand imi schimb cureaua ... restu` le fac pe la "colegii" de forum care se ocupa cu asa ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai niciun motiv sa mergi la AB sa iti schimbe cureaua.Eu singur mi-am dat-o jos, singur mi-o tensionez. E extrem de simplu....mult mai simplu decat sa schimbi un lant, crede-ma.

Plus de asta, daca nu mergi pe litoral sa zgurmi tot nisipul de pe plaja, i-ati gandul de la curea in urmatorii 100.000 km :blink:

La 50k km ii faci o verificare a dintilor, implicit a tensionarii.

daca vrei mai multe detalii, PM

 

:goodposting:

Mesaj completat

YZU>> daca ii mai pui si suspenise spate ti-ai tras un GS :D ma rog daca nu te uiti la curea si articulatia spate ...

120 lire suspensia spate cu pretensionare de CS + transport 12 lire :D

------------------------

Acum CS se odihneste, ca am o racheta (eu asa o vad in comparatie cu mono-ul meu) si inca nu m-am saturat de ea.

GSR 600..98 HP in comparatie cu 50 ai CS-ului...14 k rpm in comparatie cu 7500 ale CS-ului

 

DSC01128.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor :blink:

Cam de o luna ma pot bucura si eu alaturi de un BMW GS 650 din 2004 .

Buna idee topicul ! Am si eu o intrebare : una dintre cele 2 tevi de esapament, in care se afla catalizatorul are un dop, ii infundat de tot. Voi ati umblat acolo ? As face o gaura ca sa sune motorul mai tare. (daca fac gaura nu prea mai am cale de intorarcere, de aceea mai astept si alte solutii) Ce sfatuiti ?

Asfalt uscat cat se mai poate :D

:goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor :blink:

Cam de o luna ma pot bucura si eu alaturi de un BMW GS 650 din 2004 .

Buna idee topicul ! Am si eu o intrebare : una dintre cele 2 tevi de esapament, in care se afla catalizatorul are un dop, ii infundat de tot. Voi ati umblat acolo ? As face o gaura ca sa sune motorul mai tare. (daca fac gaura nu prea mai am cale de intorarcere, de aceea mai astept si alte solutii) Ce sfatuiti ?

Asfalt uscat cat se mai poate :D

:goodposting:

 

Salut, vezi ca ti-am rspuns la rubrica "service" - are userul Angi de vanzare o toba deja "golita"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-a mai discutat si acum cateva pagini in urma de toba "golita", gaurita... Parerea generala, dupa asemenea operatiuni e ca toba suna mai prost, mai tare, dar urat. Plus, atentie cand dai gaura, cum o dai, sa nu belesti ce e prin toba. Catalizatorul adica.

 

Mai bine strange niste bani iarna asta si stai cu ochii pe Ebay, sa iti iei o toba buna si ieftina, sau vezi ca sunt pe forum ceva oameni de fac tobe. Mai scapi si de o greutate daca ramai intr-o toba, si stii ca ai facut o treaba buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai niciun motiv sa mergi la AB sa iti schimbe cureaua.Eu singur mi-am dat-o jos, singur mi-o tensionez. E extrem de simplu....mult mai simplu decat sa schimbi un lant, crede-ma.

un lant dintr-o bucata. daca vorbim de lant cu za de imbinare, se cam schimba treaba! :goodposting:

Plus de asta, daca nu mergi pe litoral sa zgurmi tot nisipul de pe plaja, i-ati gandul de la curea in urmatorii 100.000 km :blink:

fir-ar sa fie, trebuia sa-i dau si curelei mele sa citeasca asta. nesimtita s-a rupt la fix 42.000 :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un lant dintr-o bucata. daca vorbim de lant cu za de imbinare, se cam schimba treaba! :goodposting:

 

fir-ar sa fie, trebuia sa-i dau si curelei mele sa citeasca asta. nesimtita s-a rupt la fix 42.000 :D

Se cam schimba, dar nu radical...in privinta lantului.

Cat despre ruptul curelei la CS...cred ca esti primul din tot ce imi ofera internetul

Nu insinuez nimic, dar exista posibilitatea ca CS-ul tau sa nu fi avut km reali ?

Sau cureaua de pe el sa fi fost un aftermarket ordinar?

De ce spun asta? Pai am gasit radiator nou Saab la 1900 lei dar si la 650 lei...u got the point :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

Duminica o fost vreme buna si nu am ratat ocazia pentru o ieseala faina.Am tras o tura pe Transalpina.Va pun si voua cateva poze sa va zgandar putin :goodposting: .

Numa bine la toti !

post-41582-1290023458_thumb.jpg

post-41582-1290023504_thumb.jpg

post-41582-1290023781_thumb.jpg

post-41582-1290024011_thumb.jpg

post-41582-1290024096_thumb.jpg

post-41582-1290024154_thumb.jpg

post-41582-1290024217_thumb.jpg

post-41582-1290024305_thumb.jpg

post-41582-1290024364_thumb.jpg

post-41582-1290024437_thumb.jpg

post-41582-1290024690_thumb.jpg

post-41582-1290024917_thumb.jpg

Editat de albanezu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa pui poze!

Vorba ai, ca tot e miercuri si pana seara la ''Cronica carcotasilor'' mai este, am zis sa vad ce fac cu furcile si roata de 19.

Si mi-am facut de lucru.

Sa nu uit, in urma cu ceva saptamani, intrebam de baietii de la Brasov care confectioneaza radiatoare pt GS-ul unui bun prieten. Costul a fost de 200 lei

Priviti ce a iesit :

 

post-36079-1290025001_thumb.jpg post-36079-1290024949_thumb.jpg post-36079-1290024965_thumb.jpg

 

 

Cat despre cum se comporta CS-ul proaspat inaltat...hmmm...habar nu am, ca nu am mai avut chef sa ies.Mi-am luat GSR-ul , asta dupa ce am bagat benzina din XT (da, azi ghicit, toate 3 le tin in acelasi loc ) si am tustit-o catre casa.

Continuarea maine seara :goodposting:

post-36079-1290024977_thumb.jpg

post-36079-1290024984_thumb.jpg

post-36079-1290024994_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici tu ceva Zidule, dar nu stiu cum sa-ti spun...oricine stie merge cu un Dakar offroad :D

Repet, de dealuri am XT-ul. :D

----------------------------

La roata spate tre' sa ii gasesc ceva ghidusenie sa ii pot pune roata spitata :goodposting: O sa ma interesez de ceva 1100 GS spart, in ideea sa-i ciordesc roata si s-o incalt cu ceva de hard-enduro

Si cand o sa am chef de ceva funki si futurist, tac-pac le-am schimbat (de parca n-ar fi Scarverul destul de futurist de la mama lui )

 

P.S. Tot aud de curea...ultima mea grija este cureaua.

Mesaj completat

Am uitat...la o prima privire, CS-ul pare mult mai inalt de fatza :blink:

Mesaj completat

145 lire aici: http://www.motorworks.co.uk/bmw/products/p...er_text_image=0 plus transport

 

Roata spate originala CS second

Editat de yzulyka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yzulyka, ia zi bre se pupă galeria de admisie aer de la cs pe gs? că a mea e nițel atinsă de acid Âşi am găsit una de cs la un preț bun Âşi mă gândesc să o schimb.e vorba de aia de sub carena de pe dreapta, care duce la airbox.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

yzulyka, ia zi bre se pupă galeria de admisie aer de la cs pe gs? că a mea e nițel atinsă de acid Âşi am găsit una de cs la un preț bun Âşi mă gândesc să o schimb.e vorba de aia de sub carena de pe dreapta, care duce la airbox.

Eu zic ca nici nu seamana. Asta daca te referi la acel tub de plastic negru, care tie iti vine prin dreapta bateriei, dinspre far, mie imi vine prin stanga si intra in airbox, mai pe romaneste in oala care joaca rol de airbox.

Sper ca am inteles bine :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorba ai, ca tot e miercuri si pana seara la ''Cronica carcotasilor'' mai este, am zis sa vad ce fac cu furcile si roata de 19.

Si mi-am facut de lucru.

Sa nu uit, in urma cu ceva saptamani, intrebam de baietii de la Brasov care confectioneaza radiatoare pt GS-ul unui bun prieten. Costul a fost de 200 lei

Priviti ce a iesit :

Cat despre cum se comporta CS-ul proaspat inaltat...hmmm...habar nu am, ca nu am mai avut chef sa ies.Mi-am luat GSR-ul , asta dupa ce am bagat benzina din XT (da, azi ghicit, toate 3 le tin in acelasi loc ) si am tustit-o catre casa.

Continuarea maine seara :goodposting:

 

Respect :blink: sa ne zici cum merge :D ce sa mai ... ai rezolvat-o si pe asta HAHAHAHA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...