Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Salutari cu bucurie catre toti!

 

Bucurie pentru ca de 2 ani stiu topicul asta si abia acum pot sa intru si eu in el: tocmai mi-a venit motoru din germania si in cateva zile o sa fie in bucuresti. cred ca in maximum o saptamana (inmatricularea) o sa fiu pe el;

 

bmw f 650 gs din 2000 cu 25000km. e o superbitate pe care as lua-o in casa la iarna.

 

 

acu vine si rugamintea. aveti un loc de intalnire?

 

pentru cateva informatii si sfaturi utile va voi raspunde cu o bere! sau mai multe :kiss:

 

Bine ai venit! :agree:

 

Sa o iei in casa zici??? RUȘINICĂ!! :goodposting: Daca nu-i zapada pe jos, pe drum cu ea! Nu in casa!! Ca asa le sta bine enduroaicelor...

 

Vezi topicul "Club BMW"... Acolo stabilim o intalnire. Sau in fine... incercam! Era vorba astazi, dar pe ploaie parca nu-i funny de loc. Poate saptamana viitoare, daca tine vremea asta cu noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:kiss:

Intalnire zici?

E greu!Greu de tot sa se organizeze ceva!

Si nu cred ca va fii ceva anul asta.

Nu te lua dupa Robi, bag-o in casa. :agree:

Cat despre noua achizitie, sa va bucurati impreuna de cati mai multi KM!!! :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa desfaci toate panourile, sa dai la o parte rezervorul de ulei si vasul de expansiune, trebuie sa dai jos airboxul, bateria si aparatoarea de la panoul electric.

 

Dupa care tai soriceii care tin cablurile legate si scoti mufa intrerupatorului defect.

Cand montezi intrerupatorul nou in carcasa manetei de ambreiaj, in cazul in care deja l-ai mufat in panoul electric, trebuie sa rasucesti in prealabil firele in sens invers pt a putea sa insurubezi intrerupatorul, o sa vezi la fata locului. Pui totul la loc si gata, e simplu :agree: .

 

Uite aici se conecteaza intrerupatorul.

 

si asta e intrerupatorul, pe maneta de ambreiaj

manerul de ambreaj ce marca e? merci

 

are cutia mea de face trosc uneori cand o bag in viteza sau e normal? De intrat intra foarte bine dar sunetul ma deranjeaza :goodposting:

toate fac asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci si aici problema cu adunarile e grea. incep sa cred ca ceausescu a fost un geniu neinteles. dar nu-i bai!

 

motorul vine luni la bucuresti. sper ca in cateva zile sa iau numerele rosii. daca va mai fi cald il prind eu pe unul din voi pe strada. il scot la bauturi nealcoolice si il storc de toate informatiile. mai ales pe cai care stau in zona balta-alba - vatra luminoasa. v-am spus ca am si o promisiune de garaj pentru la iarna :)

 

 

multumesc pentru urari si pentru ospitalitate! :)

 

ps: nu-mi vine sa cred! sunt virusat comlpet: pe strada intorc capul numa dupa bmw gs, spre ciuda seaca a formelor feminine estetic si erotic conturate. sic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi place bmw ca marca, l-am luat pentru ca nu aveam alta alternativa mai buna la vremea aia. acum cel mai probabil in aceiasi bani as lua o jawa dakar 2006 care are un aspect extraordinar si performante foarte apropiate.

in plus are chestii care lipsesc f-ului meu gen dublu disc pe fata si altele....

motorizarea e aceeasi deci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi place bmw ca marca, l-am luat pentru ca nu aveam alta alternativa mai buna la vremea aia. acum cel mai probabil in aceiasi bani as lua o jawa dakar 2006 care are un aspect extraordinar si performante foarte apropiate.

in plus are chestii care lipsesc f-ului meu gen dublu disc pe fata si altele....

motorizarea e aceeasi deci :)

 

 

Baga si tu un link cu modelul ala, eu n-am gasit decat un reportaj cu dakar 2005 si era vorba de una de 125 cmc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu imi place bmw ca marca, l-am luat pentru ca nu aveam alta alternativa mai buna la vremea aia. acum cel mai probabil in aceiasi bani as lua o jawa dakar 2006 care are un aspect extraordinar si performante foarte apropiate.

in plus are chestii care lipsesc f-ului meu gen dublu disc pe fata si altele....

motorizarea e aceeasi deci :D

 

Ok, in cazul asta tu stai acasa. N-ai ce cauta la o intalnire a fanilor BMW :)

 

 

Baga si tu un link cu modelul ala, eu n-am gasit decat un reportaj cu dakar 2005 si era vorba de una de 125 cmc :)

 

http://www.motorbikes.be/en/Jawa_650_Dakar_2006.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare legata de surging

Mai exact, moto meu face asta in viteza a 2-a intre 3000 si 5000 ture;

Intrebarea mea este:

de ce cateodata ramane blocat schimbatorul , singura solutie de a-l debloca fiind sa schimbi viteza in jos cu ceva mai multa vigoare.

Mentionez ca treaba asta se intampla doar cand imi face surging inainte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Merita sa pun bujii iridium? De unde cumpar si cat costa?

-Cat e filtrul de aer la Bavaria? Gasesc altundeva mai ieftin?

 

 

 

scuze daca s-a mai discutat. e greu sa rasfoiesc 194 de pagini

 

Bujie iridium se merita din urmatoarele motive:

+ scade consumul cu 1l/100km

+ motorul merge un pic mai rotund sau asa am eu impresia.

+ te tine de 2 ori mai mult decat una normala.

 

desi costa ~50 lei banii se recupereaza prin economia de combustibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aidi bre, 1 litru la suta de km mai putin?

 

daca e asa...cine mai confirma?

 

adica mobra mea o sa consume in loc de 3.5 - 4.5 l/100, 2.5 - 3.5 l/100 ?

 

2.5?

cat un scuter?

 

si motorul sa mearga si mai bine?

si tine si mai mult?

 

si de ce nu isi pune toata lumea iridium?

 

 

 

 

2.5?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bujie iridium se merita din urmatoarele motive:

+ scade consumul cu 1l/100km

+ motorul merge un pic mai rotund sau asa am eu impresia.

+ te tine de 2 ori mai mult decat una normala.

 

desi costa ~50 lei banii se recupereaza prin economia de combustibil.

 

De unde cumpar?

 

eu o sa pun un k&n desi e nitel mai scump - il spal cand am eu chef

 

 

Cat costa si de unde cumpar?

 

Pana la urma, cat e ala de la Bavaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aidi bre, 1 litru la suta de km mai putin?

 

daca e asa...cine mai confirma?

 

adica mobra mea o sa consume in loc de 3.5 - 4.5 l/100, 2.5 - 3.5 l/100 ?

 

2.5?

cat un scuter?

 

si motorul sa mearga si mai bine?

si tine si mai mult?

 

si de ce nu isi pune toata lumea iridium?

 

 

 

 

2.5?

 

Bai nene eu nus de unde scoateti voi consumurile astea...mai ales in oras...3-4L la suta.

Ori nu stati in oras, ori nu aveti trafic...ori e zona crepusculara acolo!!!

Cel mai bun consum pe care l-am scos ever in Bucuresti a fost 5.8 iar media este undeva in jur de 6.4. Eu zic ca merg cu ea asa cum trebuie mers cu o mobra. Nu pot sa spun ca-i dau in goarna, mai am reprize in care o turez mai mult dar in rest schimb undeva in jur de 4000rpm, am portiuni in care reusesc sa merg destul de mult cu 60-70Km/h...si cu toate astea nici nu indraznesc sa visez la un consum de 3-4L in oras...sau afara 2.5-3.5 unde eu nu sar de 110Km/h si scot un cosum de 4.5 sa zicem.

 

Si btw, am si bujie NGK Iridium...

Editat de Trumansky
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre, la mobra mea, din 2007, consumul mediu in afara e 3.5. in oras 4.5-5.

 

acum in wee, de exemplu, fost cu angi pe coclauri, si plecat cu 13 litri pusi in bucuresti, mers pana in campina, apoi munti-paduri, si ajuns cu mobra acasa si dupa 400 de km aprox (dus-noaroaie-intors) a intrat pe galben undeva cu vreo 60 de km inainte de bucalex.

 

nah, faceti si voi un calcul, cat consuma, la naiba, poate gresesc eu, dar mie imi iese undeva sub 3.5....

 

si apropos, eu schimb vitezele undeva in 6000 de ture, deci trag de ea, 120-140 vit medie in afara, in oras...nah, cat ma lasa legea.

 

nah, controlat ceasul la mobra sa va zic exact cati km am facut in wee cu 13 litri.

 

plecat la 404 si intors la 736, deci, 432 de km, 13 litri, si inca mai e putina benzina (probabil cat sa ma duc sa fac plinul :) )

deci? cat am consumat?

 

eram pe galben cand am pus benzina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Merita sa pun bujii iridium? De unde cumpar si cat costa?

-Cat e filtrul de aer la Bavaria? Gasesc altundeva mai ieftin?

 

 

 

scuze daca s-a mai discutat. e greu sa rasfoiesc 194 de pagini

 

La Bavaria filtrul de aer era la vreo 50 de lei.

Bujia iridium(la GS NGK DR8EIX ) vreo 55 de lei. Am cumparat de la un baiat Adi din CT si a fost mai ieftina decat la Louis.

Intr-adevar merge o idee mai rotund dar la consum nu ma pot exprima. Filtru de aer iti poate trimite Gabrielleru dar nu stiu la ce pret.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...