Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Da...e un subiect sensibil...si naspa.

Vorbesc chiar din propria experienta.

 

Pe 20 septembrie am avut un accident ..am parasit asfaltul intr-un viraj stanga....am lovit "tangent" un parapet de piatra...la vreo 90Km/h....s-a stins lumina....

Roata fata a atins zidul...jamba inferioara dreapta s-a rupt _s-a smuls prinderea axului rotii_

Motorul a ricosat pe contrasens...a mai mers cca.4-5 metri cu roata fata prinsa doar in jamba stanga ,apoi a cedat si jamba stanga.

 

Furcile sunt Showa DAR .oricat ar fi ele de Showa...impactul le este fatal.

post-27837-1226389820_thumb.jpg

 

Vreau insa sa cred ca in utilizare normala astfel de incidente nu se petrec .

Nu ma opreste nimeni insa sa verific periodic daca pe capetele furcii exista semne premergatoare aparitiei de fisuri.."panza de paianjen"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E momentul sa iti pui suspensie upside-down de la WP, sau Marzocchi :P. Am citit si eu asta pe undeva, la modele mai noi au schimbat designul. AL meu e din decembrie 2004 si are furca de tip nou. O sa ii fac o poza sa verificati si voi.

 

Asa am si eu furca si al meu e februarie 2001. M-am dus afara sa ma uit ca am ramas masca la faza cu furca...

 

Dar ce e ciudat totusi ca era pe sosea cand a patit-o...probabil ca era fisurata de dealuri si apoi a crapat, nu? Oricum e de cacao rau faza...iar la 135...doareee!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

................Asa am si eu furca si al meu e februarie 2001. M-am dus afara sa ma uit ca am ramas masca la faza cu furca...

...................

 

 

Ntt ...nttt...nttt

Tu nu ai furca asa..uita-te mai atent

Primul model de furca difera la jamba dreapta...au nervura subtire...ulterior a fost ingrosata ....priviti cu atentie va rog....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ntt ...nttt...nttt

Tu nu ai furca asa..uita-te mai atent

Primul model de furca difera la jamba dreapta...au nervura subtire...ulterior a fost ingrosata ....priviti cu atentie va rog....

 

Si banuiesc ca e o galagie de bani furca upside-down pt. mobrele noastre...da macar stii ca ajungi one piece acasa dupa ce te-ai dat pe coclauri si apoi vii pe dn1...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite diferentele:

post-27837-1226395451_thumb.jpg

 

Cazul enumerat mai sus a facut ceva agitatie prin SUA

Ce nu zice fata care a cazut ..este ca,doar cu cateva zile inainte...in excursia ei catre alaska...mai cazuse binisor cu mobra...

 

 

 

 

 

Stii solutia, nu? Vinde-o si ia-ti Hayabusa :P

 

Eventual Trabant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu zice fata care a cazut ..este ca,doar cu cateva zile inainte...in excursia ei catre alaska...mai cazuse binisor cu mobra...

 

Zice, zice, stai linistit, citez: "My bike did have some front end damage in a previous crash, but it was completely checked out by a BMW dealership".

 

Treaba cu WP sau alte smecherii nu prea tine, e enorm de mult. Cel mai simplu e sa-ti iei noile furci, de la Bavaria cum ar veni. Adica nu simplu, dar oricum mai ieftin decat prima varianta. Sau, daca esti mester, o inginerie de genul asta:

 

Yamaha forks on a BMW F650GS Dakar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza prost gandita la furca asta, uitandu-ma la alte tipuri de furci...e ca se termina langa butucul rotii in loc sa se termine chiar in ax cu butucul roti, e adevarat ca probabil asa mai diminueaza vibratiile probabil dar m-am uitat la mai multe marci si furca se termina chiar pe surubul de la butucul rotii...e logic ca la sarcine foarte mari si lovituri sa se rupa exact intre axul butucului si furca efectiv pentru ca forta nu este in linie...adica se rupe dintele ala turnat al furcii si apoi ne-am pus-o cu Mos Craciun... :P

 

Inclusiv la 1200GS Adv. e in ax cu butucul...daia costa si 15.000 de iepuroi...furca aia e scumpa... :lol:

 

Pe langa termometrul de ulei care totusi e si practic cand vrei sa dai forja la rece, desi toti zic ca nu are nimic la motoare sa dai blana la rece, totusi calitatile uleiului sunt altele la rece...mai e si varianta asta care e buna pt. ca e greu de desfacut...

 

si-a luat careva? http://www.touratech.com/shops/001/product...c5809d33b14cf6c

 

Acolo scrie doar de la 2004 incoace...ce-i drept eu am vrut sa iau termometrul de la louis.de dar fiind ultimul in stoc, desi filetul era bun, tija termometrului era prea lunga si atingea jos in rezervor si nu se infileta. :ok:

Editat de Stefan GS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza prost gandita la furca asta, uitandu-ma la alte tipuri de furci...e ca se termina langa butucul rotii in loc sa se termine chiar in ax cu butucul roti, e adevarat ca probabil asa mai diminueaza vibratiile probabil dar m-am uitat la mai multe marci si furca se termina chiar pe surubul de la butucul rotii...e logic ca la sarcine foarte mari si lovituri sa se rupa exact intre axul butucului si furca efectiv pentru ca forta nu este in linie...adica se rupe dintele ala turnat al furcii si apoi ne-am pus-o cu Mos Craciun... :P

 

Inclusiv la 1200GS Adv. e in ax cu butucul...daia costa si 15.000 de iepuroi...furca aia e scumpa... :lol:

 

Pe langa termometrul de ulei care totusi e si practic cand vrei sa dai forja la rece, desi toti zic ca nu are nimic la motoare sa dai blana la rece, totusi calitatile uleiului sunt altele la rece...mai e si varianta asta care e buna pt. ca e greu de desfacut...

 

si-a luat careva? http://www.touratech.com/shops/001/product...c5809d33b14cf6c

 

Acolo scrie doar de la 2004 incoace...ce-i drept eu am vrut sa iau termometrul de la louis.de dar fiind ultimul in stoc, desi filetul era bun, tija termometrului era prea lunga si atingea jos in rezervor si nu se infileta. :ok:

 

eu am comandat deja dala cu termometru..de unde stii ca nu ajunge din cauza tijei..ai probat?..o sa iti spun eu maine sau poimaine!! cum e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am comandat deja dala cu termometru..de unde stii ca nu ajunge din cauza tijei..ai probat?..o sa iti spun eu maine sau poimaine!! cum e..

 

Da, am probat la Paula's Bikeshop la Barcanesti - Ploiesti, dar sunt de mai multe lungimi sigur, ma refer la tija lui, in functie de marca motorului.

 

Ala il aveau in magazin si am iesit afara si l-am bagat in rezervor, dar daca ai comandat special pt GS banuiesc ca e mai scurt, sigur tre' sa fie asa. Bafta!

 

Sa imi zici cum e ca vreau sa comand si eu. :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza prost gandita la furca asta, uitandu-ma la alte tipuri de furci...e ca se termina langa butucul rotii in loc sa se termine chiar in ax cu butucul roti, e adevarat ca probabil asa mai diminueaza vibratiile probabil dar m-am uitat la mai multe marci si furca se termina chiar pe surubul de la butucul rotii...e logic ca la sarcine foarte mari si lovituri sa se rupa exact intre axul butucului si furca efectiv pentru ca forta nu este in linie...adica se rupe dintele ala turnat al furcii si apoi ne-am pus-o cu Mos Craciun... :P

 

Inclusiv la 1200GS Adv. e in ax cu butucul...daia costa si 15.000 de iepuroi...furca aia e scumpa... :lol:

 

Pe langa termometrul de ulei care totusi e si practic cand vrei sa dai forja la rece, desi toti zic ca nu are nimic la motoare sa dai blana la rece, totusi calitatile uleiului sunt altele la rece...mai e si varianta asta care e buna pt. ca e greu de desfacut...

 

si-a luat careva? http://www.touratech.com/shops/001/product...c5809d33b14cf6c

 

Acolo scrie doar de la 2004 incoace...ce-i drept eu am vrut sa iau termometrul de la louis.de dar fiind ultimul in stoc, desi filetul era bun, tija termometrului era prea lunga si atingea jos in rezervor si nu se infileta. :ok:

Fratilor mobra e ok .. mai putin furca acolo e problema intradevar. ..ma ofer sa comand orice piesa fara comision oricarui individ care vrea sa faca schimbarea asta. piesele pot fi din europa sau sua, se rezolva. la unele transportul catre bucuresti va fi gratis.

Iarna piesele pe ebay sunt f ieftine(mai ales cele la licitatie). sunt aici sa comand orice.

am auzit ca ar merge de ktm la dakar.

id mess : gabrielleru

Editat de gabrielleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, am probat la Paula's Bikeshop la Barcanesti - Ploiesti, dar sunt de mai multe lungimi sigur, ma refer la tija lui, in functie de marca motorului.

 

Ala il aveau in magazin si am iesit afara si l-am bagat in rezervor, dar daca ai comandat special pt GS banuiesc ca e mai scurt, sigur tre' sa fie asa. Bafta!

 

Sa imi zici cum e ca vreau sa comand si eu. :P :lol:

 

Asta se potriveste, il am si eu si sunt multumit cu el: http://www.louis.de/_1050d4496e2235b0c3336...0&anzeige=0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta se potriveste, il am si eu si sunt multumit cu el: http://www.louis.de/_1050d4496e2235b0c3336...0&anzeige=0

 

 

Aha, ok, mersi. Dar asta l-ai pus sus la rezervorul de ulei, nu in blocul motor ca la restul motoarelor?

 

Si e nu e un pic cam inalt sau e mai plat facut pt. GS ?...ca ala din poza din blocul motor are 4cm inaltime sau doar pare in poza aia? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tija functioneaza si ca joja?

Eu personal nu ma impac deloc bine cu sistemul "gemulet"

 

Pai in gemuletul ala nu se vede absolut nimic. Asta e clar. M-am uitat la el si pe zi, si pe seara, si cu lanterna, si fara, si nimic...poate sa incerc sa ma uit cu aparatul de sudura...desi... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, ok, mersi. Dar asta l-ai pus sus la rezervorul de ulei, nu in blocul motor ca la restul motoarelor?

 

Si e nu e un pic cam inalt sau e mai plat facut pt. GS ?...ca ala din poza din blocul motor are 4cm inaltime sau doar pare in poza aia? :P

 

Nu stiu de ce poza zici sau unde in blocul motor :lol: Se potriveste perfect, repet, pe ala il am eu montat.

 

Tija functioneaza si ca joja?

Eu personal nu ma impac deloc bine cu sistemul "gemulet"

 

Da, functioneaza si ca joja, are acele gradatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles, mersi. :moto:

 

Pe site la louis.de adica linku care l-ai pus e cu termometru bagat in blocul motor la diverse Suzuki, Kawa, etc...de asta intrebam...

 

Da acum am inteles ca potriveste si ca il ai montat si ca e bun pt. GS. Acolo sunt poze cu japoneze cu termometru montat in blocul motor, la noi nu. OK. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloha,

 

Am clarificat cu termometru. :sick:

 

Aseara la intalnire am vazut lume cu crashbar de wunderlich care e mare, un pic inestetic si scump fata de asta de touratech...

 

http://www.touratech.com/shops/001/product...48f3b7480851fb2

 

A comandat careva din asta ? E eficient ? E vreau sa imi iau din asta - imi place ca e mai slim si apara si capacul lateral. :moto:

 

Iar handguard-uri mai ieftine si la fel de bune ca alea originale de BMW de la AB, ce ati mai pus pe ale voastre si la ce cascaval ? Touratech ? Wunderlich ? Acerbis ? etc. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.touratech.com/shops/001/product...48f3b7480851fb2

 

A comandat careva din asta ? E eficient ? E vreau sa imi iau din asta - imi place ca e mai slim si apara si capacul lateral. :drink:

 

Pe langa ce ne arati tu, mai trebuie si parte de sus, adica asta

http://www.touratech.com/shops/001/product...a54b90ac6c01ff1 .

Astfel, ai protejata si partea de sus. In total 170 euro.

Am eu asa post-5780-1226664349_thumb.jpg dar inca n-am avut ocazia sa testez sistemul intr-un mod serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aseara la intalnire am vazut lume cu crashbar de wunderlich ...

 

Iar handguard-uri mai ieftine si la fel de bune ca alea originale de BMW de la AB, ce ati mai pus pe ale voastre si la ce cascaval ? Touratech ? Wunderlich ? Acerbis ? etc. :drink:

 

Crash-barurile nu sunt produse de Wunderlich. Sunt Hepco&Becker...

Fiecare model are avantaje si dezavantaje.

Modelul ala de la Touratech este mai bun in teren accidentat. Fiind mai apropiat de motor, riscul sa te agati de ceva (asa cum mi s-a intamplat mie) este foarte mic.

Celalalt model este in mod clar mai eficient pe sosea. La o eventuala tavaleala, pe langa protectia ce ti-o ofera la motor, iti protejaza si picioarele in cazul in care le "uiti" pe sub motor...

 

Despre considerentele estetice... fiecare cum îi place!

 

Întreaba-l pe Zeroo cat a dat pe handguard-urile originale. Nu mai stiu exact... In orice caz nu sunt mai scumpe decat unele de la Acerbis. Si sunt bune. Garantat! Stiu eu o portiera îndoita de Land Rover care poate depune marturie in sensul asta... :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, mersi fain Angi si RobbieB !!! :moto:

 

Da, in legatura cu crash-bar urile am vazut ca trebuie si partea de sus, la cele Touratech...bine ca n-ai avut ocazia Angi sa le testezi hardcore...tre sa imi pun si cele pt. sidecase si apoi stau mai linistit la capitolul reparatii after fall... :drink:

 

Iar la cele H&B da ai dreptate RobbieB in caz de tranteala pe asfalt ca protejeaza piciorul daca nu apuci sa il tragi in momentul de cacao...

 

Handguardurile sunt 3,2mil asa zicea Zeroo parca, o sa comand la AB. Intrebam si eu, poate mai sarea careva cu o idee mai buna testata, ca 2 plastice = 100 euro nu e chiar o afacere... :D

 

Multumesc pt. sfaturi! :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...