Sari la conținut

Accident Autostrada Bucuresti- Pitesti 18.05.2008


Mirciulika
 Share

Postări Recomandate

Sant uimit de cata lume a citit si va multumesc pentru ca ati dat atentie topicului

Am inteles ca motociclistul are fractura de bazin si din cate-mi amintesc cand am ajuns la el erau deja 2 oameni care ii dadeau apa si atunci am vazut ca are si ceva la frunte,

sper ca nimic grav.

Numarul de inmatriculare al fordului focus este B 151494

 

Cu siguranta motociclistul va trai si va asigur ca-i voi da tot sprijinul meu ca martor daca este cazul, nu trebuie decat sa ne ajutati sa intram in contact unul cu celalalt

 

intreba cineva mai sus la ce ora s-a intamplat accidentul

 

in jurul orelor 19:00

 

revin cu pozele masini si am sa mai adaug cateva gasite pe alte forumuri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 324
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din pacate da, poate sa scape. Daca nu exista contact intre Fordul lui si celelalte masini, el scapa. La noi inca nu se pune problema de autor moral. Asta o pot confirma si motociclistii care s-au tavalit din cauza unor dobitoci, au reusit totusi sa evite impactul cu masina respectiva, si pana la urma tot ei au iesit amedat si cu puncte de penalizare. Asadar, mosul cu Focusul o poate da la intors foarte simplu, va putea motiva ca un caine i-a trecut prin fata si a franat, cei din spate fiind de vina pentru ca nu au respectat distanata si nu au adaptat viteza pana la evitarea oricarui pericol. Nu stiu cum legea l-ar putea penaliza pe acel inconstient. Sper ca sa intre cineva si sa dea mai mule detalii despre ce si cum pentru ca asemenea specimen nu mai trebuie lasat sa umble liber printre noi.

Imi pare rau pentru motocicistul care a fost implicat in accident fara a avea nici cea mai mica vina. Din poze, motorul se pare ca e dauna totala, iar daca el mai e si scos vinovat (nu va mirati, suntem in Romania) nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie in sufletul lui... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am vazut pe N 24. politistul zicea ca vina ii apartine motociclistului pt ca nu a respectat distanta si ca e in stare grava la spital. din declaratia lui se intelege ca intregul accident in lant a fost provocat de motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca lucrurile deja degenereaza..nu instigati la acte mai putin demne de ceea ce VREM sa fim!

 

E usor de tine sa tastezi, nu? Toti dobitocii de genul asta ar trebui casapiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca la viteze de 130km/h voi nu pastrati decat 40 metri distanta, e grav. ati auzit de minimum 2 secunde? daca nu stii frana, nici atat nu e de ajuns. o cautati cu lumanarea...

 

insanatosire grabnica motociclistului, gripa automobilistului cu ford ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Observ cu stupoare ca pe alte forumuri se imparte vina intre motociclist pejo si logan ca nu au pastrat distanta.

Din fericire eu sant sofer si fac curse lungi de la germania pana la grecia si fac usor 100.000 k pe an asadar eu stiu ca atunci cand se pune frana brusca soferul respectiv trebuie sa aprinda si avariile sa semnalizeze ca franeaza brusc facandu-se vizibil.

Lucru pe care soferul Fordului nu l-a facut, mai mult, soferul a franat brusc lasand sa curga masina putin revenind cu o frana brusca si fara semnale de avarii.

Deci stopurile au fost aprinse tot timpul astfel pacalindui pe cei din spatele lui.

 

Asa ceva nu se face!!!

vin cu o corectare la ceea ce am zis mai devreme. din cate reiese din ceea ce am vazut loganul nu prezenta avarii mari si chiar cred din ce in ce mai mult ca motociclistul a fost impins in logan, va spun din nou ca eram pe banda 1 in fata fordului deci nu am avut cum sa vad exact

deci A PASTRAT DISTANTA!

 

in atentia celor de pe alte forumuri"

Nu am postat aici in speranta ca voi ajuta un motociclist sa iasa cu fata curata, si eu am patit de multe ori sa fiu nevoit sa-i evit in trafic si sa fiu incurcat de ei. Propun sa nu se mai confunde motociclistul cu scuteristul.

Dar eu sant foarte deranjat de comportamentul soferului Fordului,

 

asa ceva nu se face!

 

Nici un motociclist sau sofer normal nu merge la 1 metru in spatele altei masini la 90-100 km/h insistand cu semnale luminoase in conditiile in care masina din fata lui nu are unde sa mearga fiind coloana in fata lui si pe banda din dreapta.

nu se face!

Nu se pleaca de la fata accidentului pe care la-i creeat chiar daca nu ai avarii, exista lege in aceasta privinta.

sant doar curios, daca nu-l opream?

ramanea toata lumea cu buza unflata?

 

 

Pe alt forum se cauta daca soferul Fordului este forumist, Va spun io ca la cat e de idiot si la ce varsta are nu face parte din vre-un club sau forum Parerea mea!

 

 

P.S mama lui de cablu de date! Nu-l gasesc sa descarc pozele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,motociclistul este ok,are o taietura pe frunte de la viziera si a avut unde un picior dizlocat care i sa pus la loc si va fii azi externat.Motocicleta este praf...din constatarea politiei el este devina pt nerespectarea distantei,iar cel cu fordul nici nu este pomenit.A avut noroc ca el a zburat in pardea dreapta pe banda 1 si motocicleta pe banda 2`a fiind lovita de un peugeot care venea din spate.Accidentul a fost produs la 75,ganditava ce se putea intampla dak avea mai mult sau ce se putea inampla dak zbura el pe banda 2`a in locul motocicletei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca si eu i-as sparge capul aluia, insa ... cu putin noroc m-as abtine, nu de alta dar nu vreau sa imi fac dosar pe lovire sau mai stiu eu ce...

 

Inca ceva ... atat timp cat nu se va stabili cu exactitate cine e autorul, deocamdata presupunem. As fi deschis la a auzi declaratia Renault-ului/Loganului ce dracu era in spatele Fordului ... de-acolo putem stabili autorul moral.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca si eu i-as sparge capul aluia, insa ... cu putin noroc m-as abtine, nu de alta dar nu vreau sa imi fac dosar pe lovire sau mai stiu eu ce...

 

Inca ceva ... atat timp cat nu se va stabili cu exactitate cine e autorul, deocamdata presupunem. As fi deschis la a auzi declaratia Renault-ului/Loganului ce dracu era in spatele Fordului ... de-acolo putem stabili autorul moral.

 

 

In mod cert, autorul moral este cel cu fordul.

Clar!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa recunosc ca si eu i-as sparge capul aluia, insa ... cu putin noroc m-as abtine, nu de alta dar nu vreau sa imi fac dosar pe lovire sau mai stiu eu ce...

 

Nu e neaparat nevoie de lovire; niste acid din baterie turnat noaptea pe capota si plafonul masinii ar fi un inceput.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact lucrul asta era sa il patesc si eu ieri pe o autostrada din strainatate. Mergeam pe banda 2 cu 120km/h si la un momentdat doi cretini care se sicanau franeaza in fata mea pana pe la 60. Am calcat si eu frana si ma uitam cu groaza cum vine din spate un Nissan Navara care a reusit sa franeze la jumatate de metru de mine.

 

Foarte naspa sentimentul. La 120 nu-ti ajung nici 100 de metri distanta daca iti franeaza un dobitoc cu pedala la fund si tu nu te astepti la astfel de gest. Mi-ar fi placut sa se intampla asta unei masini de politie sa vedem ce ar fi facut oamenii in cazul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am patit si eu anul trecut, un manelar intr-un logan alb mi-a dat flashuri la 140/h, m-am retras intre 2 tiruri si acolo era sa imi gasesc sfarsitul.

http://www.urbanriders.ro/forum/index.php?...ost&p=12893

eu nu inteleg faza asta ... circul cu putin peste viteza legala si vine un bou sa imi faca flashuri ca vrea sa ma depaseasca ... de ce ar trebui sa ma bag intre 2 tiruri sau sa schimb banda?!

Editat de Un_vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai inteles bine. Asa se circula in Romania. Romanul cand isi cumpara masina isi cumpara si locul pe banda 2 pe autostrada. Sau nu ai vazut niciodata in oferta dealerilor "bonus 2 kilometri din banda 2 pe A1 si 1km pe banda 2 pe A2 pentru toate masinile din stoc"?

 

Ups, dar noi nu avem atatea autostrazi cate masini se cumpara, deci sunt unii care nu au mai prins autostrada la oferta. Prin urmare aia sunt dati cu flashuri la o parte, pe banda 1, intre camioane, in rand cu sarmanii.

Editat de Dragon Warrior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit o faza asemanatoare cu un Ford Fiesta. Mergeam pe banda 2 din 2 disponibile pe Urziceni-Bucuresti, aveam 140/h, pe banda 1 era un sir de dacii care mergeau regulamentar cu 80-90/h si din spate imi vine un fiesta cu flash-uri. Am pastrat banda pana mi s-a eliberat banda 1, am pus semnal si i-am facut loc. Fiesta m-a depasit si apoi mi-a intrat brusc cam jumate pe banda 1 si a pus frana. Nu exagerez dar am ajuns atat de aproape de el incat nu mai vedeam drumul intre el si botul matizului meu.

L-am raportat la politia rutiera prin telefon si mi-au zis ca daca am timp sa trec sa depun plangere il iau la intrebari.

Desi nu exista penalizari pentru autor moral, agresivitatea in trafic se poate totusi incadra la alte categorii (tentativa de omor calificat in cazul meu si cel de mai sus).

Legat de franat fara motiv: daca te musca o albina este un motiv destul de solid? Sau daca simti o intepatura la inima/palpitatii? O sa scape nesimtitul cu focus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa intelegem ca mosul cu fordul a franat brusc ca sa-l sicaneze pe taranul din spate care nu avea rabdare si dadea falsh-ri si claxoane ca sa se elibereze banda mai repede ?

 

Daca e asa, atunci il inteleg intr-o oarecare masura pt ca nici eu nu pot sa-i sufar pe ciobanii cu masini de fitze care merg ca disperatii de parca si-ar fi luat autostrada si cand ajung in spatele unuia care este deja in depasire cu viteza regulamentara, incep sa dea flashuri ca turbatii.

 

Dar oricat de tentant ar fi sa pui o frana ca sa sperii dobitocul care s-a apropiat la mai putin de 2 metri in spatele tau incalcand orice regula de bun simt si de conduita preventiva, trebuie tinut cont ca e o manevra f periculoasa care pune in pericol si alti participanti la trafic nevinovati, ca in cazul de fata.

 

Insanatosire grabnica motociclistului !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa intelegem ca mosul cu fordul a franat brusc ca sa-l sicaneze pe taranul din spate care nu avea rabdare si dadea falsh-ri si claxoane ca sa se elibereze banda mai repede ?

Mai degraba mosul a dat flashuri si apoi cand i s-a facut loc s-a razbunat ca nu s-a dat renault-ul mai repede din fata lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

silwiu, mai citeste inc-o data si de data asta incearca sa si intelegi. Fordul a vrut sa-i dea o lectie celui care nu l-a lasat sa treaca atat de repede cat ar fi vrut el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Of, Doamne, cate mai sunt de reglementat in legislatia noastra rutiera!!! Printre astea se numara si treaba cu autorul moral. Desi toti declara ca mosul e vinovat de accidentul in lant, cretinoidul va scapa basma curata si va continua sa faca tampenii din astea... ;) E clar ca omul stia ce facea si o mai facuse! Doamne, ce oligofren!!

Multa sanate motociclistului! Sper sa nu fie amendat dupa ce isi revine! Ar fi culmea!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

odata ce renaultul l-a lasat sa treaca a intrat in spatele Fordului Focus claxonand, idiotul cu ford focus a franat brusc la 80-90km/h si in spatele lui cel cu renault a reusit sa intre iar pe banda 1 avitand accidentul dar in spatele fordului sa creat accident in lant.

Deci Loganul-de-Stambul (Clio) claxona.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super nasol, adevarul e ca decat sa merg cu mobra pe autostrazi mai bine ma duc de nebun pe coclauri, asa se intampla cand trece taranu de la Dacia lui 1300 la masina cu flash-uri, devine brusc un mic Schumi si toata soseaua e a lui.

bafta biker-ului, dupa numar inteleg ca era oltean

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...