Sari la conținut

Mediafax - Acum Cateva Minute - Statistica Morti/accidente


felixcrainicu2002
 Share

Postări Recomandate

Tot mai mulți motocicliÂşti sunt implicați în accidentele rutiere produse pe străzile Capitalei, numărul celor care au ajuns la spital cu răni grave din cauza unor astfel de accidente fiind de două ori mai mare în primele cinci luni din 2008 față de perioada similară a anului trecut.

 

Poliției Capitalei a anunțat, marți, că în primele cinci luni ale acestui an s-au produs 344 de accidente în care au fost implicate motociclete, motoscutere sau mopede, cu 20 la sută mai multe față de aceeaÂşi perioadă a anului trecut.

 

În aceste accidente Âşi-au pierdut viața patru persoane, 102 au suferit răni grave, iar 280 au avut răni uÂşoare.

 

Poliția Capitalei precizează că numărul persoanelor care au murit a scăzut de la 9 la 4, însă numărul celor care au suferit răni grave a crescut cu 52 la sută, adică de la 67 la 102.

 

De asemenea, polițiÂştii de la rutieră au constatat că în mai mult de jumătate din cazuri - reprezentând 186 de accidente, soldate cu 41 de răniți grav Âşi 177 de răniți uÂşor - vina a aparținut celorlalți participanți la traficul rutier, în cea mai mare parte Âşoferi de autoturisme.

 

Cauzele cele mai frecvente au fost neasigurarea la schimbarea direcției de mers, neacordarea priorității, dar Âşi traversarea neregulamentară a pietonilor.

 

În celelalte 158 de accidente, soldate cu patru morți, 61 de răniți grav Âşi 103 răniți uÂşor, vinovați au fost conducătorii de motociclete, motoscutere Âşi mopede.

 

Principalele cauze au fost neacordarea priorității de trecere, neasigurarea la schimbarea direcției de mers, nepăstrarea unei distanțe corespunzătoare precum Âşi viteza neredusă în situațiile prevăzute de lege.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trist netrist e adevarul...cred ca multi pana nu vad un om facut bucati sau in spital in coma nu realizeaza cat de nasol se circula ( e un mod de a o spune ) pe strazile din frumoasa noastra patrie.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

au fost mult mai multi morti...nu stiu de unde statisticile astea,dar nu sunt precise deloc

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

 

Oricati au murit , sa le fie tarana usoara , dar totusi , face cineva ceva ? Mai bine stau si fac statistici imprecise decat sa ia masuri ... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soso, citeste mai atent, e vorba doar de decesele provocate de accidentele moto la nivelul Capitalei in primele cinci luni ale anului curent. Iar cifrele sunt cat se poate de reale. mai grav este insa numarul crescand al accidentelor soldate cu raniri grave. toata lumea stie cu ce sechele poate ramane o persoana implicata intr-un astfel de eveniment rutier.

iar procentul este iarasi realist.

statistica citata are insa un singur handicap: ia la gramada si motociclistii si scuteristii, nu releva numarul accidentelor provocate de conducatorii de scutere si numarul celor provocate de cei cu carnet A si moto. Atunci s-ar vedea ca scuteristii isi iau partea leului in acest clasament al vinovatiei pe doua rotzi.

 

name='soso-bum' date='Jun 10 2008, 01:16 AM' post='1248692']

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte trist...

...si asta doar in capitala...cu 20% mai multe accidente decat in 2007 ,dar si piata moto a crescut, (per total:moto noi respectiv second), cu aprox 40 de procente.

Un singur lucru e e bun; pe an ce trece suntem tot mai multi si vreau sa cred ca santem mai vizibili; covrigarii ne vor lua si pe noi in calcul, ca doar ei pot face orice manevra, ce conteaza au crucea la oglinda..mm lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soso, citeste mai atent, e vorba doar de decesele provocate de accidentele moto la nivelul Capitalei in primele cinci luni ale anului curent. Iar cifrele sunt cat se poate de reale. mai grav este insa numarul crescand al accidentelor soldate cu raniri grave. toata lumea stie cu ce sechele poate ramane o persoana implicata intr-un astfel de eveniment rutier.

iar procentul este iarasi realist.

statistica citata are insa un singur handicap: ia la gramada si motociclistii si scuteristii, nu releva numarul accidentelor provocate de conducatorii de scutere si numarul celor provocate de cei cu carnet A si moto. Atunci s-ar vedea ca scuteristii isi iau partea leului in acest clasament al vinovatiei pe doua rotzi.

 

name='soso-bum' date='Jun 10 2008, 01:16 AM' post='1248692']

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

 

Mi-ai luat cuvintele de pe degete :P.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În celelalte 158 de accidente, soldate cu patru morți, 61 de răniți grav Âşi 103 răniți uÂşor, vinovați au fost conducătorii de motociclete, motoscutere Âşi mopede.

 

Principalele cauze au fost neacordarea priorității de trecere, neasigurarea la schimbarea direcției de mers, nepăstrarea unei distanțe corespunzătoare precum Âşi viteza neredusă în situațiile prevăzute de lege.

By show of hands, cati n-ati fost loviti cu "art. 51" pentru ca s-a bagat un c.acat peste voi, si pulitzaii au zis ca e vina voastra? Eu stiu cel putin patru cazuri, in ultimele doua-trei luni, myself included..

Ma fuck in statisticile lor, sunt absolut irelevante.. Credeti ca daca o sa zica vreodata "din cele 344 de accidente, vina a apartinut NUMAI conducatorilor auto pentru neacor...rahao", o sa se uite vreunu' (l.e.: "sofer") de doua ori, sau o sa-si zica "uite, ma, cat de dobitoci suntem!!"??

 

Nu, o sa-si zica si ei ceea ce isi zic si "fitzobaicarii": eu stiu, eu pot, nu mi se intampla mie, ca io am supt lapte de urs!! (a se remarca genul folosit)..

 

:P

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va dau exemplu Parisul. Cine a fost stie foarte bine cati motociclisti, scuteristi si biciclisti sunt acolo. Zilnic sunt accidentati 3-4 din care 1 destul de grav.

Ce-i drept media noastra e cam la jumatate si suntem de 10x ori mai putini. Parca ne vaneaza.

Editat de nice_sun_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...]

De asemenea, polițiÂştii de la rutieră au constatat că în mai mult de jumătate din cazuri - reprezentând 186 de accidente, soldate cu 41 de răniți grav Âşi 177 de răniți uÂşor - vina a aparținut celorlalți participanți la traficul rutier, în cea mai mare parte Âşoferi de autoturisme.

 

Cauzele cele mai frecvente au fost neasigurarea la schimbarea direcției de mers, neacordarea priorității, dar Âşi traversarea neregulamentară a pietonilor.

 

În celelalte 158 de accidente, soldate cu patru morți, 61 de răniți grav Âşi 103 răniți uÂşor, vinovați au fost conducătorii de motociclete, motoscutere Âşi mopede.

 

Principalele cauze au fost neacordarea priorității de trecere, neasigurarea la schimbarea direcției de mers, nepăstrarea unei distanțe corespunzătoare precum Âşi viteza neredusă în situațiile prevăzute de lege.

 

 

Deci dupa cum se vede in BUH nu conservarii au omorat motociclisti, TOATE accidentele cu morti au fost din vina motociclistilor/scuteristilor. De asemenea observati si raportul raniti grav/raniti usor intre cele doua tipuri de accidente. Astept zmeii sa ma combata.

 

 

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

 

Tu banuiesc ca ai scos acel procent dintr-un studiu foarte aprofundat, nu-i asa?

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mare minciuna.......numai in ultimele luni au murit 18 motociclisti....puneti botu la minciuni

se lauda ca au diminuat accidentele moto

cat despre procentul vinovatiei.....vrajeala....cam 30% e vina motociclistilor

de acord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu o statistica in care sa fie inclusi doar motociclete, fara scootere sau mopede.

Cu greu am reusit sa ii facem, incepand de anul trecut, sa le deosebeasca si sa le imparta in trei. Pana atunci nu erau decat autovehicule cu doua roti :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La noi deficitar e si sitemul medical si infrastructura rutiera.

Poate ca in alte tari te mai salveaza la doctor. Adica accidentul ramane la faza cu urmari grave nu il trece la deces.

Chiar acum cateva saptamni (luni) accidentaul a ajuns la spital , a stat putin in coma si a murit.

Poate ca nu il salva nici la Paris .... dar asta nu se stie ca Pamantul.

 

Oricum ne obisnuim si mergem inainte .... decat sa mori la cutremur ... parca mai fain e pe 2 roti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

statistica citata are insa un singur handicap: ia la gramada si motociclistii si scuteristii, nu releva numarul accidentelor provocate de conducatorii de scutere si numarul celor provocate de cei cu carnet A si moto. Atunci s-ar vedea ca scuteristii isi iau partea leului in acest clasament al vinovatiei pe doua rotzi.

 

 

din pacate in fiecare zi (merg aproximativ 25km/zi in bucuresti - casa/serviciu/casa) vad cel putin 2 scuteristi fara casca... si aproape nici unul nu ezita sa se dea cu 50-60 km/h printre masini.... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu greu am reusit sa ii facem, incepand de anul trecut, sa le deosebeasca si sa le imparta in trei. Pana atunci nu erau decat autovehicule cu doua roti :friends:

 

Din cauza asta pentru mine statistica e absolut irelevanta. Daca din cei accidentati 90% sunt "colorati" pe scuter, care si-au imprastiat creierii pe asfalt pentru ca sapca nu era omologata eu numesc asta selectie naturala si nu accident.

 

Interesant este ca multi din noi cad, cu daune minore si nu raporteaza accidentul la politie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce am inteles eu din asta sunt urmatoarele:

 

1- daca soferii ar fi mai atenti am reduce accidentele cu peste 50%, sau

2- daca motoristii ar merge regulamentar, pe doua roti si/sau cu o viteza care sa le permita evitarea accidentelor am reduce numarul accidentelor cu aproape 50%

3- iar daca scuteristii ar fi putin scoliti cu ce inseamna regulamentele de circulatie si ar purta echipament, macar casca, iar am reduce numarul accidentelor.

 

Concluzie: acestea se pot reduce fara contributia direct a Politiei sau a autoritatilor locale ceea ce este laudabil.

 

Pur si simplu daca noi, ca soferi si/sau ca motociclisti am constientiza cand suntem la volan sau pe motor ca, un 20-30km/h mai putin sau uitatul in oglinda retrovizoare inainte de viraj, sau mai multa toleranta in trafic, ar insemna diferenta dintre viata si moarte, probabil ca ne-am gandi de doua ori cand am trage de acceleratie sau cand am face manevre care ar putea afecta pe cei din jur.

 

Restul sunt carcoteli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mopedele Âşi scuterele mai periculoase decât motocicletele

 

De la începutul lunii iunie, în Capitală s-au produs peste 55 de accidente în care au fost implicați conducătorii de scutere, mopede ÂşI motociclete, care s-au soldat cu peste 50 de victime. În primele cinci luni ale anului în BucureÂşti au avut loc peste 170 de accidente în care au fost implicați conducătorii de motoscutere Âşi mopede, în care au fost rănite aproape 200 de persoane. Potrivit datelor oferite de Poliția Capitalei, principalele cauze ale producerii accidentelor au fost neasigurarea la schimbarea direcției de mers Âşi neacordarea priorității.

 

adevarul http://www.adevarul.ro/articole/mopedele-s...icletele/355250

Editat de ..IcemaN..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...