Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

Sa ai grija... sunt anumite modele la care sitele din toba sunt sudate si in interior deci daca folosesti metoda cu dalta, poate tot ramai cu sitele in interior.E mai bine daca nu o tai, poti sa dai cateva "szute"de gauri ... In caz ca nu iti place cum suna asa cu gauri tot mai ai sansa sa tai cu dalta ...

Bafta

B.

 

 

...am uitat sa zic, dupa ce tai sau gauresti, neaparat sa duci la un meserias sa iti regleze carburatoarele in sincron ...

 

 

Salutare,

 

Puteti da va rog ceva detalii relativ la reglatul carburatoarelor? Ce se-ntampla daca gauresc tobele si nu le sincronizez dupa? Mie-mi pare ca mere la fel..

 

Pana la urma am facut urmatoarele:

 

- dat o gaura (~12mm diametru) in camera colector ( cutia aia de dedesubt ) - chestia asta da sunet pe frecvente joase :D

 

- am scos unul din suruburile din tevile care intra in colector - efectul e un pacanit de chopper destul de dragutz

 

- m-am intalnit recent cu cineva care avea sitele gaurite cu bormasina si mi-a placut cum se-auzea (urmeaza sa fac si eu treaba asta :D)

 

Numa' bine

Frantz

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Puteti da va rog ceva detalii relativ la reglatul carburatoarelor? Ce se-ntampla daca gauresc tobele si nu le sincronizez dupa? Mie-mi pare ca mere la fel..

 

Pana la urma am facut urmatoarele:

 

- dat o gaura (~12mm diametru) in camera colector ( cutia aia de dedesubt ) - chestia asta da sunet pe frecvente joase :D

 

- am scos unul din suruburile din tevile care intra in colector - efectul e un pacanit de chopper destul de dragutz

 

- m-am intalnit recent cu cineva care avea sitele gaurite cu bormasina si mi-a placut cum se-auzea (urmeaza sa fac si eu treaba asta :D)

 

Numa' bine

Frantz

Lasa treaba cu bormasina si scoate sitele si o sa sune asa, "asta e a mea":

http://www.youtube.com/watch?v=J9B3OU0JyFE...re=channel_page

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am facut si eu o boacana. Anume: Duminica am iesit pe A2 si am ajuns din "greseala" la 160 km/h (virago XV535 - 94), din ce am inteles putin cam mult pentru varsta ei. Atunci cat si restul drumului mers intre 120-160 s-a comportat foarte bine (oricum la turatiile respective nu s-ar fi auzit nu stiu ce zanganit), si inca se comporta, doar ca dupa ce m-am intors in Bucuresti am "observat" un tacanit metalic destul de strident. Ca si comparatie suna ca si cum o piesa s-ar fi desurubat si la vibratii zangane. Totusi pare a veni din zona motorului. Mai bine nu stiu sa descriu. Avand in vedere ca abia martea viitoare voi apuca sa trec pe la mecanic, vroiam sa intreb daca cineva a patit sau are idee ce ar putea fi?

 

Voi trece si maine dupamasa pe la arc, deci daca e cineva care s-ar pricepe sa arunce o ureche va rog sa ma anuntati.

 

Multumesc anticipat! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Puteti da va rog ceva detalii relativ la reglatul carburatoarelor? Ce se-ntampla daca gauresc tobele si nu le sincronizez dupa? Mie-mi pare ca mere la fel..

 

Din cate am citit eu, reglarea / rejetarea carburatoarelor dupa modificarea sistemului de evacuare, e inutila. Exista legenda urbana conform careia e obligatorie, dar e doar o legenda. Cu totul alta e situatia la sistemul de admisie, unde daca modifici chestii, e necesar sa te joci la carburatoare. Daca modifici DOAR evacuarea, e optional sa modifici si carburatorul (carburatoarele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de vanzare doua oglinzi si doua semnale de yamaha virago 535 ...pret 150 ron ...tel 0722.642.205 , mail rolando_lazar@yahoo.com (ym rolando_lazar)

 

 

 

doar oglinzile, la ce preț ar fi ? :D

 

 

Întrebare ..... am nevoie de capacul de la filtrul de ulei, cel cu prinderea în trei Âşuruburi, la un virago 535. SH sau dacă Âştiți pe careva care aduce nou.

Editat de RĂŁzvanAR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar oglinzile, la ce preț ar fi ? :D

 

 

Întrebare ..... am nevoie de capacul de la filtrul de ulei, cel cu prinderea în trei Âşuruburi, la un virago 535. SH sau dacă Âştiți pe careva care aduce nou.

 

 

vad ca iesti din Arad,ia legatura cu Gim de la BurnoutMC....te rezolva el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

 

Am facut si eu o boacana. Anume: Duminica am iesit pe A2 si am ajuns din "greseala" la 160 km/h (virago XV535 - 94), din ce am inteles putin cam mult pentru varsta ei. Atunci cat si restul drumului mers intre 120-160 s-a comportat foarte bine (oricum la turatiile respective nu s-ar fi auzit nu stiu ce zanganit), si inca se comporta, doar ca dupa ce m-am intors in Bucuresti am "observat" un tacanit metalic destul de strident. Ca si comparatie suna ca si cum o piesa s-ar fi desurubat si la vibratii zangane. Totusi pare a veni din zona motorului. Mai bine nu stiu sa descriu. Avand in vedere ca abia martea viitoare voi apuca sa trec pe la mecanic, vroiam sa intreb daca cineva a patit sau are idee ce ar putea fi?

 

Voi trece si maine dupamasa pe la arc, deci daca e cineva care s-ar pricepe sa arunce o ureche va rog sa ma anuntati.

 

Multumesc anticipat! :wacko:

 

Tot timpul se aude zanganeala sau doar la o anumita turatie? Si al meu face asa, dar doar cand e mai turat, iar dupa ce cresc turatia nu se mai aude. Asa face de cand l-am cumparat si n-am avut probleme cu el. Probabil chiar intra ceva in rezonanta... ar fi bine :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am revenit dupa o lunga absenta pe forum, dar as vrea sa revin cat mai repede si pe asfalt!

Am tot un 535 si tre sa-i fac genu de revizie ca dupa iarna plus reglaje daca e cazul. Imi puteti recomanda un mecanic/ service la care ati mai apelat si voi si se pricepe la Virago? Sa nu ma duc la generalisti. eventual si un nr de tel.

In principiu nu e nimic in neregula la ea da sunt sigur ca ar fi ceva reglaje de facut.

merci mult

respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o Virago XV250 pe care tocmai am demontat-o in vederea unei segmentari. Prin cunostintele voastre ceva idei de unde sa comand cateva piese la un pret mai bun: segmenti , simeringuri pentru supape, cateva garnituri? Astept ceva idei din partea binevoitorilor. Multam fain.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am revenit dupa o lunga absenta pe forum, dar as vrea sa revin cat mai repede si pe asfalt!

Am tot un 535 si tre sa-i fac genu de revizie ca dupa iarna plus reglaje daca e cazul. Imi puteti recomanda un mecanic/ service la care ati mai apelat si voi si se pricepe la Virago? Sa nu ma duc la generalisti. eventual si un nr de tel.

In principiu nu e nimic in neregula la ea da sunt sigur ca ar fi ceva reglaje de facut.

merci mult

respect!

 

 

Salut. Am o Virago XV250 pe care tocmai am demontat-o in vederea unei segmentari. Prin cunostintele voastre ceva idei de unde sa comand cateva piese la un pret mai bun: segmenti , simeringuri pentru supape, cateva garnituri? Astept ceva idei din partea binevoitorilor. Multam fain.

 

sa ma anuntati si p mine daca gasiti asa ceva k si eu caut d ceva vreme :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am nevoie de evacuare completa pentru Virago XV535. Daca stie cineva unde pot gasi va rog sa imi dati de veste.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am nevoie de evacuare completa pentru Virago XV535. Daca stie cineva unde pot gasi va rog sa imi dati de veste.

 

Asfalt uscat!

Am eu, daca vrei vb pe pm!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In caz ca are cineva Juguri superior si inferior SH pentru Virago XV535 de vanzara as avea nevoie de ele .Un prieten a avut un accident :angry:

Sper ca nu e grav accident-ul! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu e grav accident-ul! :angry:

Prietenul nu a patit nimic , partea de fata a motorului e varza a trecut masina cu roata din spate peste (rota, tijele,jugurile si gidonul sa dus )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul nu a patit nimic , partea de fata a motorului e varza a trecut masina cu roata din spate peste (rota, tijele,jugurile si gidonul sa dus )

Si care e bugetul pt. juguri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De vanzare Virago 535 din '91(accidetat)cu fata distrusa.Prefer sa o dau intr-o bucata la dezmembrare.Se poate si repara.pret 800 euro.Tel:0742963185

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am nevoie de sabotii de frana(virago 250,1993),stie cineva unde as putea sa ii gasesc?la reprezentanta yamaha nu ii are......si 2 sapt nu stau sa astept

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

am nevoie de sabotii de frana(virago 250,1993),stie cineva unde as putea sa ii gasesc?la reprezentanta yamaha nu ii are......si 2 sapt nu stau sa astept

 

 

vezi pe Louis....dar,nu gasesti in Buc.reconditionare?iesi mult mai ieftin,daca doar schimbi ferodourile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul nu a patit nimic , partea de fata a motorului e varza a trecut masina cu roata din spate peste (rota, tijele,jugurile si gidonul sa dus )

si mai "consuma" aer respectivul? :blink: :angry:

 

De vanzare Virago 535 din '91(accidetat)cu fata distrusa.Prefer sa o dau intr-o bucata la dezmembrare.Se poate si repara.pret 800 euro.Tel:0742963185

are acte?probleme de functionare a avut inainte de accident?km?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mai "consuma" aer respectivul? :blink: :angry:

 

 

are acte?probleme de functionare a avut inainte de accident?km?

salut.am si io un virago 250 super zic io.cand poti suna-ma sa facem o tura prin oras 0729988500.tot oradean.asfalt uscat pana atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...