Sari la conținut

Yamaha VIRAGO ZONE


Purghy

Postări Recomandate

Salut!...

Salut. Ebay din uk sau china. O alta variant pe care eu mer acum este un releu de incarcare de atv 300cc care sa se potriveasca la mufa, este in jur de 60 lei. O sa te chinui putin la prindere. Ca este mai mare, dar te descurci. Asta pana iti vine de pe ebay. Bafta.

Eu merg pe unul de atv din toamna, dar am cumparat unul cu mosfet, dar nu am avut timp sa il montez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am de CBR :) Am dat 100 sau 120 lei pe el parca, sh original, si inca cativa dolari pe o mufa noua de pe ebay. Asta dupa ce luasem unul nou chinezesc care incarca 15v.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ala ce l-am pus este de pe motor dat jos il am eu .. l-am achizitionat dintr-o eroare a unui mecanic de la cluj care mi-a zis ca ala e de vina ..

Editat de augustin31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Apoi simplitatea consta si in faptul ca termistorul il poti fixa la capatul tevii principale de la valva... fara adaptari, modificari. testari, calibrari si bla bla bla...

Am facut montajul conform schemei atasate cu bec de 3W, becul de bord de 1W nu se aprinde.

Sistemul functioneaza perfect, la 2,8 litri se aprinde becul. Acum nu voi mai fi prins pe picior gresit cu pana prostului.

Multumesc Cristi, urmaresc tot ce scri... ramane sa dau o bere!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect :)

 

Vine vremea sa ii fac schimbul la motor, si la cardan. (vIRAGO 535)

 

Cati Litri de ulei imi intra la motor? Eu pun Valvoline Motorcycle 20w-50

 

Cati litri imi intra la cardan? Valvoline 80w-90 Gear oil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut cu respect :)

 

Vine vremea sa ii fac schimbul la motor, si la cardan. (vIRAGO 535)

 

Cati Litri de ulei imi intra la motor? Eu pun Valvoline Motorcycle 20w-50

 

Cati litri imi intra la cardan? Valvoline 80w-90 Gear oil

Stiu ca la motor iti intra cam 2,8 depinde daca schimbi si filtrul deci ia 3L, iar la cardan nu conteaza ca 1L iti ajunge.

20W-50 e cam de vara.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, voi schimba si filtru de ulei, de aer, de benzina, uleiul la motor, si uleiul la cardan.

 

Am cumparat deja 3 L, folosesc 20w-50, pentru ca nu umblu iarna cu el, si trebuie sa fie gros, avand in vedere ca e racire pe aer .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cati litri imi intra la cardan? Valvoline 80w-90 Gear oil

 

 

La cardan intra 190 ml

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e identic... 3 fire de faza (albe) si unul de plus la baterie (rosu), masa e pe carcasa regulatorului. Tu poti pune si alte tipuri/modele de regulatoare, atata timp cat respecti numarul de faze, poate sa aiba si fir de - separat, nu conteaza, se trage la baterie. Si sa aiba loc fizic unde vrei sa-l pui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai asta ma interesa! Daca se potriveste fizic, ca as vrea sa-l montez in locul aluia original. Ma gandesc ca daca e model mai nou ar trebui sa fie mai bun. Pe de alta parte, daca radiatorul e mai mare inseamna ca trebuie sa disipe mai multa caldura, deci e mai prost, nu?

I s-a mai intamplat cuiva sa-i oscileze tensiunea intre 12.2ish - 14.4ish la turatie constanta? Sau de la 12.2ish la ~900rpm, la 14.4ish la ~2500rpm si ~13.5 peste 3-4000rpm? Pe baterie, evident...

Eu banui ca e regulatorul, dar sunt deschis si la alte pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Nu prea arata a capac dar in fine!

Am mai curatat din contacte pe langa baterie, contactul de masa al regulatorului (care arata in mintile lui, apropo), mufa de la stator (si asta da binisor la masuratori; n-am verificat inca tensiunea in turatie). A mai ramas contactul de masa al bateriei dar inca nu stiu cum sa ajung la surubul ala de sub motor fara sa demontez chestii.

Ca fapt divers, acu vreo 5 ani, dupa ce am schimbat statorul (rebobinat) si regulatorul (original, din cate tin minte) tensiunea regulatorului avea cam acelasi fluctuatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca sunt 2 tipuri de relee puse pe 535, la modelele mai vechi radiatorul esre parte separata de releu efectiv si are 2 suruburi de prindere, la modelele mai noi am vazut ca releul este construit si 'turnat' direct in carcasa radiatorului. Acum, ca or fi aftermarket sau s-au schimbat pe bune din fabrica releele, nu sunt 100% sigur. Dar ce-i clar, e ca sunt 2 modele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...