Sari la conținut

Cbr 600 Rr `09


CoSSmiN
 Share

Postări Recomandate

Din ciclul:mobre 2009...

Honda CBR 600 RR ABS, proiect 2009 e posibil sa nu fie asta forma finala a motocicletei.

Seamna cu 1000 RR 200 mai putin la faruri.

 

 

Mai vad acolo si alte modele 2009, am incercat sa comand revista insa nu stiu daca am reusit ca nu prea inteleg farnceza.

post-20885-1214762930_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ciclul:mobre 2009...

Honda CBR 600 RR ABS, proiect 2009 e posibil sa nu fie asta forma finala a motocicletei.

Seamna cu 1000 RR 200 mai putin la faruri.

 

 

Mai vad acolo si alte modele 2009, am incercat sa comand revista insa nu stiu daca am reusit ca nu prea inteleg farnceza.

post-20885-1214762930_thumb.png

Ce trompeta!! :jump:) :P :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Honda%20CBR600RR%20ABS.jpg

 

Raportul de presa oficial http://world.honda.com/news/2008/2080609Combined-ABS/

 

Extract:

 

Honda Announces World's First Electronically-Controlled ?Combined ABS? for Super Sport Bikes

 

TOKYO, Japan, June 9, 2008?Honda has announced the world?s first electronically-controlled ?Combined ABS? for Super Sport motorcycles, aimed at combining ABS and CBS systems into one system that applies the basic advantages of both, while specifically addressing the requirements of a Super Sport context.

 

Combined ABS equipped prototype

 

In order to achieve this, the particular characteristics of Super Sport bikes, such as short wheelbase, are taken into account. The system also operates without interference to sports riding, and with an emphasis on maintaining full rider control.

 

 

< About the New Combined ABS System >

 

02.jpg

 

he system consists of an electronically controlled combined ?brake by wire? system with an innovative stroke simulator. Direct motor control ensures precise operation of the ABS. The components are divided into several smaller units so there are more, but smaller units than in previous systems.

 

The system?s effectiveness is due to four main factors:

1. Electronic control of the CBS, allowing more advanced control of brake force. This provides a more sensitive distribution of brake force over both wheels.

 

 

2, Measurement of rider input force on each lever. The ideal brake force on both wheels is generated accordingly, providing optimum distribution and minimising vehicle body reaction.

 

 

3. An ?ABS modulator? which ensures late triggering of ABS, and smooth ABS intervention.

 

 

4. Small size meaning that the system?s components can be well integrated in the motorcycle?s package. Thus mass-centralisation, a key feature for Super Sport bikes, is supported.

 

All the basic ABS and CBS functions are provided, including the prevention of wheel lock, improved balance and easy operation. This is achieved without any compromise to stability during ABS operation. Pitching is minimised so that the bike keeps its normal position. Overall, sport riding performance is uninterrupted - cornering feel remains the same and controllability is enhanced.

 

 

Nu inteleg unde este unitatea de ABS?! Dupa mintea mea e ceva destul de mare si destul de la vedere din ce am vazut la alte modele. Oricum nu inteleg mentalitatea, daca ai nevoie de ABS pe un SS sau SB atunci nu ai ce cauta pe SS si SB....evident o sa fie o optiune dar chiar nu vad necesitatea. Cam stupida decizia. Puritata si oritarea modelelor speed catre hipersportivitata a fost mereu ceea ce a atras la aceasta categorie. E ca si cum ar pune manere incalzite, sigur sunt simpatice, dar nu pe speed! Oricum am inteles ca este DOAR un proiect thank god! Intr-o lupa cu sutele de grame e chiar aiurea sa trantesti un abs.

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as merge niciodata pe un motor cu "brake by wire".

A, ca e hidraulic cu ABS (CBS sau nu), ok, daca se strica ABS sau un senzor face dume sau vreun papuc nu face contact atunci va frana ca o mobra fara ABS, dar sa ma bazez pe electronica pentru a frana, niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as merge niciodata pe un motor cu "brake by wire".

A, ca e hidraulic cu ABS (CBS sau nu), ok, daca se strica ABS sau un senzor face dume sau vreun papuc nu face contact atunci va frana ca o mobra fara ABS, dar sa ma bazez pe electronica pentru a frana, niciodata.

 

Din ce vad eu in schema, inainte de toate, comanda e legata direct la "valve unit".......daca nu face contactul mai departe cred ca va frana ca una normala...Nu cred ca exista vreun producator de Autovehicule pe lumea asta care sa faca o asemenea prostie :bigstar:

Editat de mania_vitezei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu as merge niciodata pe un motor cu "brake by wire".

A, ca e hidraulic cu ABS (CBS sau nu), ok, daca se strica ABS sau un senzor face dume sau vreun papuc nu face contact atunci va frana ca o mobra fara ABS, dar sa ma bazez pe electronica pentru a frana, niciodata.

un sistem electronic e mult mai fiabil ca unul mecanic......si o sa-l gandeasca japonaki astia ca se pricep :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima poza, uratica cu spumica. In a doua, sexy. ABS pe SS...suna un pic...blasfemic, nu stiu de ce...

suna, suna, dar sa vezi cum e cand tre sa franezi brusc si nu mai fuge spatele. nu se mai blocheaza roata. :bigstar:

kawa er 7 arata urat de tot. ce naiba tot fac astia? din ce in ce mai urate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io cum fac stoppie?

Sa inteleg ca trebuie sa alunece guma pe asfalt ca sa faci stoppie? Bun, maine incerc si eu, ii tot rugam pe baieti sa-mi zica ca sa invat si eu, dar ziceau ca-s incepator. Acum am aflat secretul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa inteleg ca trebuie sa alunece guma pe asfalt ca sa faci stoppie? Bun, maine incerc si eu, ii tot rugam pe baieti sa-mi zica ca sa invat si eu, dar ziceau ca-s incepator. Acum am aflat secretul...

 

absul impiedica alunecarea rotii pe asfalt pentru ca nu poti bloca roata prin franare. deci un sistem abs te-ar impiedica sa faci si stoppie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ori e prea dimineata, ori chiar nu inteleg. Daca apesi frana tare ca sa faci stoppie, ori se ridica de fund, ori iti fuge fata. Atata timp cat nu se blocheaza roata, cum sa nu pot sa fac stoppie ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am incercat pe un suzuki bandit cu abs, si nu a mers. poti sa stragi maneta la maxim si nu se blocheaza roata (stoppie pe loc), dar nici progresiv nu mergea (stoppie in mers). frana dupa creieru' absului.

 

ca sa fiu ontopic, absu' are utilitatea lui dar nu pe ss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABS-ul impiedica blocarea rotii.

 

Stoppie inseamna mutatul centrului de greutate pe fata si franatul destul de agresiv incat sa se ridice de poponeata in sus. Nu implica blocarea rotii fata.

 

Una cu alta n-au nici o legatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ABS-ul impiedica blocarea rotii.

 

Stoppie inseamna mutatul centrului de greutate pe fata si franatul destul de agresiv incat sa se ridice de poponeata in sus. Nu implica blocarea rotii fata.

 

Una cu alta n-au nici o legatura.

Si de aici rezulta faptul ca poti sa faci stoppie si e chiar mai safe ca nu risti sa-ti fuga fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi vorbiti de rolling stoppie...get your s**t straight! :kiss: reisarilor!

 

Oricum e doar un proiect acest motor cu abs, no way o sa il bage in productie, probabil ca eu ei alt plan. NU as crede ca pot face asa ceva, nu are sens din niciun punct de vedere decat daca il fac SS pt incepatori.

Editat de pretzeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
:cheers:

 

nu arata rau ...

 

CGI facut de Motorevue, fara nici o baza in realitate...ca de obicei. Deja e un trend sa lansezi din cand in cand CGI-uri speculative. Insa nu arata rau fata, chiar ar fi interesanta o conversie 600RR din actualul fireblade. Fantele din codita nu prea isi au sens intrucat toba e plasata in lateral jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...