Sari la conținut

Filme si seriale


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu i-am dat nota meritată, chiar și pe imdb

de curiozitate, l-ai trecut clasa?

eu i-as da un 5,5 din 10.

intreb pt. ca am ramas socat sa-l vad laudat de un om la care nu ma asteptam (cred ca l-a vazut fumat la propriu, de-acum inainte il intreb cit a baut/fumat inainte de film).

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, ca si Black hawk down, e un film "real" :)

Black Hawk Down e un film de propaganda al armatei si asta se vede de la o posta, noroc cu coloana sonora semnara Hans Zimmer care-l face digerabil, altfel ca ne-sualez risti sa-ti provoace o criza de dezgust sentimentalismele alea patriotice de 2 bani, alaturi de The Thin Red Line, The Hurt Locker sau Rambo. :)

 

Are si Captain Phillips eroii lui in uniforma, dar nu-s "miezul" actiunii, abia la final apar. Haliud are tendinta de a "adapta" realitatea pentru a o face "politically correct", aici n-am vazut asa ceva.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Captain Phillips - probabil cel mai bun pe anul asta, cel putin pe categoria lui. Scenariu ok, actori ok, regie excelenta, Tom Hanks joaca (din nou) excelent. Aproape 2 ore de suspans cu un final ...

L-am vazut si eu ieri, intr-adevar film bun, realist, fara exagerari, facut cum trebuie. Mi-a placut mult cum a fost regizat, cu camera tremurand, filmari de-aproape pe chipurile personajelor, semiintuneric, toate astea au amplificat perfect senzatia de tensiune..

Filmul mi-a redeschis niste nelamuriri pe care le aveam mai demult vis-a-vis de aceste acte de piraterie, in primul rand ma gandeam cum naiba nu-i poate opri nimeni pe acesti pirati in ciuda tehnologiei, pina am aflat ca acea coasta a Somaliei se intinde pe aprox.3000 km iar zona ce trebuie patrulata este de aprox.7 milioane km patrati, mai mare de 7 ori decit Spania!!

Pentru cine este curios despre motivatia piratilor somalezi, aici.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Black Hawk Down e un film de propaganda al armatei si asta se vede de la o posta, noroc cu coloana sonora semnara Hans Zimmer care-l face digerabil, altfel ca ne-sualez risti sa-ti provoace o criza de dezgust sentimentalismele alea patriotice de 2 bani, alaturi de The Thin Red Line, The Hurt Locker sau Rambo. :)

 

Mie BHD mi se pare un film excelent facut, care urmareste, destul de fidel dar putin romantat, un eveniment real (un eveniment destul de bine investigat, despre care s-au scris carti intregi). Evident e film, nu documentar.

Da, are o latura patriotica, si chiar una propagandista dar nu ca e "manipulat" ci ca e fix atita propaganda in el cit vrea spectatorul sa vada. Nu este cu nimic mai propagandist decit multe alte filme de razboi clasice.

The Hurt Locker, desi e bazat pe niste experiente reale, nu e legat de nici un eveniment concret.

Rambo n-are nici o treaba aici, nici macar ca idee.

Eu inteleg ce spui tu, ca filmul nu are nici o nuanta de gri, nu pune nici o problema morala etc. Asa e, dar e relativ normal pentru genul asta de filme de razboi si de fapt pentru multe filme mai "simple".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine,la timpul respectiv,Black Hawk Down m-a impresionat tare.Si mi-a ramas in memorie.Ceea ce nu pot spune despre multe filme.

Dincolo de propaganda a fost realizat f bine ca sa nu mai spun de muzica,cum spunea p-aci cineva.

Actori care se pliau bine pe roluri.Distributia mi s-a parut grozava.Scene care m-au tinut intr-un suspans tot filmu'..

Hurt Locker nu l-am putut vedea pana la final.N-a fost pe placul meu..

In fond sunt filme artistice.N-apar capodopere lunar pt ca este imposibil..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine,la timpul respectiv,Black Hawk Down m-a impresionat tare.Si mi-a ramas in memorie.Ceea ce nu pot spune despre multe filme.

Dincolo de propaganda a fost realizat f bine ca sa nu mai spun de muzica,cum spunea p-aci cineva.

Actori care se pliau bine pe roluri.Distributia mi s-a parut grozava.Scene care m-au tinut intr-un suspans tot filmu'..

Hurt Locker nu l-am putut vedea pana la final.N-a fost pe placul meu..

In fond sunt filme artistice.N-apar capodopere lunar pt ca este imposibil..

 

The Hurt Locker nu e un film neapărat rău, dar puteam să jur că a fost făcut la comandă și că tot la comandă va câștiga și Oscarul în defavoarea Avatarului care deși a fost supraevaluat cu mult înaintea lansării, a fost MULT mai bun decât Zi Hart Lacăr. De Zero Dark Thirty ce să mai zicem...

Editat de GeoNinoLino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un film serios,ce recomandati?

Your personal best is... ?si eu aleg :)

 

Cel mai bun film al meu ar fi "Cântăreții anonimi și alcoolici", însă nu i-am dat drumu' căci încă mă mai gândesc la cine ar merita să joace în el.

 

Acum serios, nu poți da drumu' la o asemenea discuție despre filme (cu personal best) fără să dai măcar câteva detalii, gen, an, poate și un actor preferat. Sună puțin și a trolling, oricum. Eu îți dau Zodiac (http://www.imdb.com/title/tt0443706/?ref_=nv_sr_1) , mă gândesc că ți-or plăcea astea cu criminali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie 'Seven',ca tot veni vorba de killarit,mi-a ramas in memorie..Ala cu Morgan Freeman si Brad Pitt..

 

Cred ca cineva a vrut s-o razbune pe fosta madam Cameron de i-au dat ei Oscaru' si nu lu' fostu'..Desi nici Avataru' nu era vreo capodopera.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Filme si seriale

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...