Sari la conținut

Cainele, prietenul omului


Axa cu Scame
 Share

Postări Recomandate

Axo, ma bucur ca ati scapat cu bine. Multa sanatate lui Vio si bafta pe mai departe. Lasa, turul tarii si intrunirile tot or sa mai fie .

 

Numa' bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

o sa mai fiu un pic off-topic si gata, pentru ca se pare ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic: poate ca sunt de acord cu impuscarea cainilor, cu prinderea acestora de hingheri, mai pe scurt pentru exterminare, dar de ce trebuie sa ii faci idioti pe cei care ii hranesc? . intr-un subiect delicat ca asta nu sunt normale jignirile

 

va salut :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum la cat de urat s-a vazut cazatura , nici acum nu realizez cum ati scapat doar cu atat.

Am vazut cainele aruncat violent in dreapta si din motorul vostru nu se vedeau decat scantei.

 

Sper sa nu mai existe o data viitoare.

Insanatosire grabnica.

 

Purtatul manusilor si al protectiilor ar fi ajutat mult in acest caz - aviz amatorilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craiu', acum realizez cine esti, multumesc de ajutorul dat la fata locului :crack:

 

Scanteile erau de pe spatele scaritei care se pliase si protectia de metal a senzorului de cric.

Si mie mi se pare inca incredibil cat de usor am scapat. Cineva acolo sus ma fereste de :crack: , dar se pare ca nu si pe Vio. :crack:

 

Si faza cu motorul care nu are mai nimic m-a lasat :crack: :crack:

 

Cu protectiile e adevarat, daca avea macar pantalonii din piele groasa si manusi scapa cu 2 zgaibe.Asa a beneficiat doar de potectia gecii,a castii si a cizmelor moto. In plus, daca avea si echipament cu protectii dure nu avea chiar nimic.

 

 

P.S. Domnu' cu cainii, te rog, muta discutia in alta parte. Fata mea zace in pat pt inca 2 saptamani si tu ii dai inainte cu hranitul maidanezilor. Da, aia care hranesc maidanezii trebuie sa-si asume si responsabilitatea. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Craiu ai drreptate, daca avea niste protectii umar genunchi Vio se pregatea de concediu, turul tarii...Multa sanatate!

Aviz celor care au un program mai lejer

Treceti fratilor pe la noi la curte ca e singura si se plictiseste, se chinuie sa ajunga de colo pana colo..

@ kALI- hai ca tre sa vedem cum facem cu ajutatoarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica...

Eu am 3 cani loviti la activ dar cu masina... Unul pe autostrada noastra draga la 140km/h noaptea venit din stanga, dintre jaloane, eu lanaga axul drumului, ce sa mai franez....

Noroc ca l-am lovit cumva cu dreapta si s-a dus doar spoilerul...

Oricum erau de la benzinariile din zona... Normal ca mai erau vreo 3-4... Sa ajunga la tozi...

 

Restul tot noaptea, la viteze mici, si tot din vina nehotararii lor, de parca o cauta cu lumanarea...

 

Deci, eu am auzit cazuri de animale lovite in plin, cu masina, care au ajuns lipite de motor, deci au facut varza masina... Nu vreau sa ma gandesc la moto cum e, noroc ca atzi scapat usor....

 

Parerea mea e ca si administratorii drumurilor nu fac nimic. In Austria mai tot drumul autostrada are garduri de cel putin 1.5 m pe parti... Normal, nu???

 

Asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud astea. Insanatosire grabnica.

Spre multumirea mea, zilele trecute cind am plecat de la Ry am reusit sa dau un pantof in cap unuia din ciinii de care pomeneste el. Venise sa muste. L-am tavalit zdravan din cauza loviturii, dupa care a fugit fara sa mai scoata un sunet. Bine ca nu aveam viteza mare.

Apropos de ciini: chiar daca pe cei "casnici" ii supraveghem prin stapini, ce facem cu cei "comunitari"? Lovitura/muscatura este la fel sau chiar mai periculoasa (pericol de infectie, turbare, etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axane, din experienta mea ciinii si pisicile "stradale" cam stiu ce este un claxon, doar cei scapati din curti nu stiu, ca nu le-a trecut niciodata o tona de fier pe linga nas; io zic ca ai fi avut 80% sanse sa opresti jigania pe loc cu claxonul; in fine, dupa razboi multi viteji, dar pe forum invatam, aflam, discutam, nu?

 

PS: ierbivorele nu reactioneaza la claxon si nici la obiecte mari indreptindu-se spre ele ... proaste rau, da' nici n-ai ce le face ...

PPS: inca o data sanatate lui Vio!

PPPS: Hellryder, bun si ala de beemer :crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa mai fiu un pic off-topic si gata, pentru ca se pare ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic: poate ca sunt de acord cu impuscarea cainilor, cu prinderea acestora de hingheri, mai pe scurt pentru exterminare, dar de ce trebuie sa ii faci idioti pe cei care ii hranesc? . intr-un subiect delicat ca asta nu sunt normale jignirile

 

va salut  :crack:

211010[/snapback]

 

Tu chiar nu pricepi, nu? Aici se pune problema ca daca nu ar exista idiotii care hranesc jivine, acestea nu ar mai impanzi cartierele/drumurile, ori ar muri de foame ori s-ar duce dracului unde gasesc mancare, recte pe langa gropile de gunoi. Iubesti un caine? Ii dai de mancare? Il pupi in bot? TE PRIVESTE! Ia-l acasa, tine-l legat! Nu ii arunca mancarea in strada de la balcon pentru ca va considera bucata aia de strada teritoriul lui si va musca/ataca tot ce calca pe acolo! Eu unul de asta ii condamn pe cei ce hranesc caini aiurea pe strada. Multi spun: "Da' pazeste locul dom'le!" FALS! Il pazeste de cei ce nu au oricum nici o intentie necurata, un raufacator motivat elimina un caine din schema cat ai clipi, ba chiar si fara zgomot.

 

As fi curios cum ar arata o discutie similara pe un forum de motociclisti din, sa zicem, GERMANIA: un neamt merge pe drum cu moto si loveste un caine fara stapan... pai cred ca ar fi subiect de prima pagina a ziarelor: "Hingherii nu si-au facut meseria, motociclist in spital: RUSINE HINGHERI GERMANI!" sau ceva similar.

 

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu s-a intamplat ceva mai grav. Sper ca Vio sa se faca refaca cat mai repede. Situ ce inseamana sa te doboare un caine fiindca am patit-o si eu in oras si nu aveam viteza, dar am avut protectii care si-au facut pe deplin datoria. Si eu sunt pentru purtarea echipamentului complet oricat ar fi de cald. In ce priveste caini pe care ii intalnesc pe strada, primul lucru pe care-l fac este sa reduc viteza si in acelasi timp sa claxonez. De multe ori caini se sperie de claxon si fug pe trotuar. Cat despre caini care s-ar sa te muste cea mai eficienta metoda, pe care am testa-o, este sa te opresti si sa tipi tare la ei. Chiar daca mai latra se indeparteaza de motocicleta si ,astfel, ai timp sa demarezi in tromba fara ca ei sa te mai ajunga din urma. cei ami periculosi sunt cei care nu latra si vin direct sa te muste de picior. Pe astia trebuie sa-i vezi din timp si sa le dai "o felie" de bocanc din mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa Vio si sa te refaci cat se poate de repede. Bine ca a fost doar atat si nu a fost mai rau. Cred ca nu a fost macar unul din noi sa nu renunte macar o data la protectii full. Din pacate imprudentele astea costa. Nici eu nu folosesc protectii pentru picioare si umblu in blugi iar pantalonii grosi din piele stau bine mersi acasa. In schimb nu renunt la ghete, geaca si manusi. Casca nu mai vorbim. De fiecare data cand am pus manusi pe canicula asta tampita din oras, m-am gandit la acelasi lucru. In caz de ceva, te ajuta sa te sprijini fara sa iti faci prea multe griji pentru palme si ai sanse mai mari sa cazi cum trebuie. NU te mai feresti si reusesti sa protejezi alte zone mai importante. Trebuie sa invatam sa nu mai facem compromisuri plecand de la ideea ca o data nu patesc nimic. Sa aveti grija de voi si sa va vedem la loc in sa. Toate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica si numai bine ati scapat binisor si pot spune ca ai reactionat bine nu ai ce sa iti reprosezi!

mai la inceputul verii am avut si eu un accident tras la indigou cu al tau cu doua mici exceptii: mi s-a intamplat in oras, si am lovit cainele cam la 30-40Km/h!

bafta multa si insanatosire grabnica, si nu uitati de protectii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÎnsănătoÂşire grabnică Vio.

 

Axa, mă bucur că nu ai pățit nimic, Âşi pe mine m-a mirat când a culcat Maria motorul meu că nu a avut absolut nimic care să-l împiedice să funcționeze corect. A fost doar ghidonul un pic îndoit.

 

ÂŞi eu sunt posesor de câine, dar totodată sunt aprig certat cu cei ce le priesc înmulțirea (celor comunitari).

 

Doamne ajută, să vă refaceți repede, atât fizic cât Âşi psihic, pentru că la urma urmei ați avut parte Âşi de Âşoc, de sperietură.

 

Numa bine vă doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cainii au inceput sa fie (pardon: SUNT) o mare problema pe strazile noastre. Se iau cretinii dupa orice, nu conteaza ca e masina, bicicleta, motor sau Beoing. Si ca sa fim sinceri, de ce sa nu recunoastem ca nu vom scapa prea curand de aceasta problema.

 

Nu neaparat oamenii care hranesc cainii comunitari sunt vinovati, pentru ca nu mereu acestia devin teritoriali si musca cand cineva intra in zona 'de hranire' (si se intampla mai des decat ati crede). Cei care ii hranesc sunt de obicei pensionari sau vreun copilas mai mic care iese din casa cu o bucata de paine sa ii dea din mila pt animal. Principalii vinovati sunt of course cei care ii abandoneaza. :crack: :crack: :crack:

 

Pacat ca ai patit ce ai patit, insanatosire grabnica lui Vio si consider ca ai procedat bine in situatia in care te-ai aflat. Pacat ca s-a terminat cu o cazatura/polizare pe asfalt.

 

 

Multa sanatate si numai bine :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Axane! Am auzit de intamplarea asta la Mizil. Nasoala rau faza. Sper din tot sufletul ca Vio sa scape cat mai usor ca din cate am auzit si de la Demostene, lovitura e destul de urata. Lasa concediul ca ala se face altadata. Voi sa fiti sanatosi! Sanatate multa si aveti mare grija pe viitor cu javrele de tot felul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand insanatosire grabnica ..

in al doilea rand sunteti inumani .. ca sa nu zic tembeli ..

in caz ca uitati acei caini trebuie sterilizati ..

acum ca si a facut basescu sau cine si o fi facut casa din acele fonduri asta e alta treaba .. dar nu are absolut nici o treaba amaratul ala de caine sau mai ales cel care ii mai arunca ceva mancare ..

Daca erau sterilizati nu se mai inmulteau asa ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axa, parerea mea e ca nu ciinele e de vina (nu e in oras), ca daca nu era ciine putea sa fie caprioara, cangur, raton, opossum, elan, bivol, vaca, oaie, etc, sau mai stiu eu, o groapa mai greu de vazut. Asta e accident din categoria "shit happens". Singura aparare impotriva genului asta de accidente e sa porti protectii, si pe cit posibil sa adaptezi viteza la conditiile de vizibilitate (90 mi se pare foarte rezonabil, ceea ce a si redus mult consecintele), si nici atunci nu poti sa juri ca scapi. Sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatoshire grabnica lui Vio!!!

Bine ca ati scapat doar cu atat!!!

Shi cand te gandesti ca faceai caterinca de topicul lui Kali, atunci cand intreba cine e urmatorul (cand a prezentat patzania lui Don Leoncio)!!!!

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

As fi curios cum ar arata o discutie similara pe un forum de motociclisti din, sa zicem, GERMANIA: un neamt merge pe drum cu moto si loveste un caine fara stapan... pai cred ca ar fi subiect de prima pagina a ziarelor: "Hingherii nu si-au facut meseria, motociclist in spital: RUSINE HINGHERI GERMANI!" sau ceva similar.

 

Ry.

211104[/snapback]

 

Alooooooooom Desteptarea de cate ori ai fost prin Germania sau chiar Austria Sa-mi arati si mie un caine sau o pisica ca dai cu tunul si nu gasesti neam nici unul nimic de samanta. Mereu ramaneam cu oasele de la pui si trebuia sa le arunc la cosul de gunoi nu ca la noi daca opream in vreo parcare chiar daca aveam sau nu de mancare se si strangeau 4/5 bucati.

 

Bine ca ATI SCAPAT NUMAI CU ATAT ,sanatate consoartei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alooooooooom Desteptarea de cate ori ai fost prin Germania sau chiar Austria Sa-mi arati si mie un caine sau o pisica ca dai cu tunul si nu gasesti neam nici unul nimic de samanta. Mereu ramaneam cu oasele de la pui si trebuia sa le arunc la cosul de gunoi nu ca la noi daca opream in vreo parcare chiar daca aveam sau nu de mancare se si strangeau 4/5 bucati.

 

Asa e si in Olanda si in Anglia. Am stat o luna(in UK,Liverpool) si nu am vazut nici un caine vagabond. Si in Amsterdam la fel (si am fost si prin cartierele mai sarace).

 

@elf_away: Nu suntem inumani. Unii caini nu au putut fi sterilizati pentru ca bosorogii tembeli care-i hranesc i-au ascuns in apartamente ca sa le dea dupa aia drumu pe strazi.

Prietena lui Axa s-a ranit si voi tineti cu un amarat de caine. :crack: Be resonable.

@Vio&Axa: Multa sanatate si numai bine! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de gandurile bune, Vio e acum langa mine,va saluta si va multumeste pentru urari. Poza e de la spital, acum e acasa. E bine, mai ales cu moralul, si trag nadejde ca va fi pe picioare mai devreme decat s-a prognosticat :crack:

Din pacate nu vom mai ajunge la Sibiu, asa ca ciocniti o bere si pentru noi :crack:

 

P.S. Domnu' Elf, data viitoare cand le dai sandwich-ul , taie-le si boasele respectiv leaga trompele. Despre cum hranesti tu cainii care vor ajunge si pe viitor sub rotile noastre, povesteste-i ei...daca plange te-ai ars :crack: :crack: :

post-462-1122496494_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica lui Vio!!!

 

A avut si Ozzy o chestie de-asta la genunchi si s-a vindecat cam intr-o luna, cu multe multe spray-uri cu Oximed (asta ne-au zis cei de la Urgenta sa foloseasca). E foarte util pt. coaja, ca atunci cand incepe sa se formeze o inmoaie ca sa poti misca piciorul, ca altfel tot plesneste si sangereaza, fiindca pielea de acolo se tot deplaseaza la miscari , spre deosebire de alte parti ale corpului.

 

Nu stiu daca v-au zis sa puneti si Baneocin praf, dar ca idee, la taica-miu (tot motor, tot harjait de asfalt) sub pudra de Baneocin s-a facut puroi, asa ca poate se poate sari peste. / Eu am avut la glezna muscatura de caine foarte adanca, mi-au zis sa pun Baneocin si am facut tot asa, puroi dedesubt. S-a vindecat la mare, asa ca planuiti un litoral cand se face Vio bine :crack:

 

Pupa Vio de la mine si Ozzy, pls!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...