Sari la conținut

EVITATI TRANSFAGARASANUL


stefangc
 Share

Postări Recomandate

Am fost si pina la Lacul Rosu, dar nu mai spun cum era drumul Bv- Gheorghieni pt ca iar vom incepe o discutie fara sens in care unii zic ca avem drumuri bune iar altii nu (ca si mine). Doar spun ca puneau griblura cu smoala pe zeci de km. In rest nimika deosebit :crack:

232778[/snapback]

 

Poate am mai putea sa adaugam niste vaci care traverseaza DN-ul imediat dupa curba sau un sofer care facea curse pe pietris. Si de la drumurile astea bune inca nu m-am oprit din zgaltzait (si apropo, dupa un inventar sumar am pierdut si eu doua suruburi pe drum).

 

In rest, a fost super.

 

P.S. Stefan nu stiu daca am apucat sa iti multumesc pentru plimbare - daca nu, o fac acum. :crack:

Poate repetam aventura.

 

Razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate am mai putea sa adaugam niste vaci care traverseaza DN-ul imediat dupa curba sau un sofer care facea curse pe pietris. Si de la drumurile astea bune inca nu m-am oprit din zgaltzait (si apropo, dupa un inventar sumar am pierdut si eu doua suruburi pe drum).

 

In rest, a fost super.

 

P.S. Stefan nu stiu daca am apucat sa iti multumesc pentru plimbare - daca nu, o fac acum.  :crack:

Poate repetam aventura.

 

Razvan

234216[/snapback]

 

Nu ai pt ce! Cu mare placere si alta data!

A! si anunta-ma cind te mai dai pe kartodrom!

:crack:

Editat de stefangc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau decat Bistrita-Suceava nu am intalnit pana acum. M-as da si eu pe Transfagarasan insa m-as duce singura. Poate prin septembrie acum.

233396[/snapback]

du-te pana nu-l inchid,e foarte misto,drumul din varf spre curtea de arges cam naspa,suportabil totusi.una peste alta merita.te apleci tare pe curba si privesti norii care sunt sub nivelul tau...bestial...du-te nu mai astepta... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost ieri si drumul e groaznic. Am fost cu masina, totusi, dar sunt aproape convins ca daca mergeam cu motorul, era mai usor sa feresc gropile, ma strecuram printre ele. Oricum, peisajul e deosebit.

@Katy: fugi repede pana nu cade zapada si il inchid! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost pe TF acum o saptamana (de la N la S).E misto insas portiunea de drum forestier de la Bicaz inspre creasta e nasoala rau.Pt cine se duce recomand sa inceapa din nord.E mai putin de urcat si ajungi mult mai repede sus.

237633[/snapback]

 

...adica Balea, nu? Creasta-i super cu rucsacul in spate, de la seaua caprei pana la Avrig e mai fain decat spre Moldoveanu. Recomand calduros fara motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai rau decat Bistrita-Suceava nu am intalnit pana acum. M-as da si eu pe Transfagarasan insa m-as duce singura. Poate prin septembrie acum.

233396[/snapback]

 

Iarasi singura? In jur de 15 merg la Cazanele Dunarii, daca treci TF-u hai putzin mai in sud, poate ne vedem. Peisajul e comparabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Stie careva pina cind se poate merge pe Transfagarasan?

Trebuie sa ajung la Bucuresti luni sa imi fac revizia la moto si as face un mic ocol,s-asa ruta clasica e cu probleme din cauza ploilor si e si plictisitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Reinnoiesc acest topic deoarece tocmai m-am intors (cu conserva de data asta) de pe Transfagarasan. Momentan este deschis pana la Paraul Capra, pana la Balea POATE va fi deschis prin iunie incolo.

 

Concluziile sunt asa: fara un enduro/soft enduro, nu m-as baga nici mort. FOARTE multe cratere, mai ales in curbe+pante. Distrus e putin spus, foarte putine zone ramanand intacte :) Ne-a durut sufletul si cu masina cand am mers, ca efectiv nu aveam cum sa ferim.

 

De asemenea, probleme mari sunt si pe traseele:

Curtea de Arges - Campulung - multe cratere aparute, tasari mari ale soselei, etc

Campulung - Targoviste - rupturi de drum, gropi, tasari pe portiuni intregi, mult noroi si pietre pe drum, provenit de la ploile de curand cazute in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor. :baldy:

Topicul se adreseaza in special celor cu moto de strada si nu enduro. Cei cu enduro sunt niste fericiti la noi!

Tocmai am venit de pe Transfagarasan. Am plecat azi dimineata oarecum entuziasmat dar ma asteptam ca drumul sa fie prost. Dar nu ma asteptam sa fie impracticabil. Dupa ce incepe propriuzis Transfagarasanul parca se termina asfaltul. Sunt miliarde de gropi, nisip si valuri. E atit de prost incit cam la 40 km de Cabana Bilea m-am intors si am plecat spre casa pt ca altfel mi-ar fi luat inca 2h sa ajung la Bilea. Si apoi inca 2h sa revin. Si am un motor de turing, cu suspensii f comfortabile si permisive. Cei de la AND sunt niste porci si niste nesimtiti. Ar trebui :baldy:. Erau niste muncitori rataciti care mai peticeau dar era ceva total nesemnificativ.

Asa ca daca tineti la moto voastre nu mergeti pe acolo.

Nu mai spun "autostrada " in ce hal este, mai ales sensul spre Pitesti. Ceva SF!!!

Si toti cretinii cu masini mai ales de firma pt ca altfel nu imi explic, mergeau cu tz sute de km pe ora prin craterele alea.

De asemenea Pitesti - C de Arges e de 3 lei drumul si s-a mai stricat fatza de anul trecut.

Asa ca dupa ce am fost nevoit sa ma intorc de am facut spume de nervi ca am mers 400 km dus intors degeaba :) , a inceput si moto sa faca figuri. Deh, BMW sunt cele mai fiabile :)

Nu stiu, dar ar tb sa facem ceva cu porcii astia de la AND, care nu se ocupa de drumuri si de nimic legat de ele. Si ne-au mai si furat banii pe rovinietele alea nenorocite (ma refer la auto, dar toti mai avem si auto nu?)

De la inceputul anului am fost pe toate drumurile di Rom pe o raza de 300 km in jurul Bucurestiului. Toate sunt dezastru! Pacat de peisaje!

Asta dovedeste inca o data, dc mai era nevoie, ca suntem o scursura de tzara care nu merita nici UE si nici nimic. Pina si varzele alea de bulgari au sosele si autostrazi.

Asa ca dc vrem turing, tb sa iesim din tzara. Eventual definitiv :crack:

 

tocmai de aceea vreau sa trec de la sport touring la enduro / enduro touring...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reinnoiesc acest topic deoarece tocmai m-am intors (cu conserva de data asta) de pe Transfagarasan. Momentan este deschis pana la Paraul Capra, pana la Balea POATE va fi deschis prin iunie incolo.

 

Concluziile sunt asa: fara un enduro/soft enduro, nu m-as baga nici mort. FOARTE multe cratere, mai ales in curbe+pante. Distrus e putin spus, foarte putine zone ramanand intacte :) Ne-a durut sufletul si cu masina cand am mers, ca efectiv nu aveam cum sa ferim.

 

De asemenea, probleme mari sunt si pe traseele:

Curtea de Arges - Campulung - multe cratere aparute, tasari mari ale soselei, etc

Campulung - Targoviste - rupturi de drum, gropi, tasari pe portiuni intregi, mult noroi si pietre pe drum, provenit de la ploile de curand cazute in zona.

 

 

 

Am fost duminica (23 aprilie) pana la 19 km de Balea Lac, cu prietena in spate (ne-am intors ca mi-era sa nu raman fara benzina). Destul de distrus drumul, dar peisajul te face sa uiti de gropi. Cu motorul e mai usor decat cu masina, ca totusi eviti mare parte din gropi. Foarte mult nisip pe sosea, mai ales in curbe, dar la mers usor (30 - 50) nu-s probleme. Barajul si mai ales tunelele de dinainte insa sunt intr-adevar dezastru - mai ales ca am fost pe ploaie si nu stiam cat de adanca e groapa in care intram (nu aveam cum sa nu intru in nici o groapa, problema era doar sa le nimeresc pe alea mai mici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ieri am vrut sa dau o fuga din arad pina la bilea lac dar din cauze necunoscute inca a trebuit sa anulez plecarea!!....sa-mi para rau ca nu am mai mers?...cine stie ,sa ne spuna acum care este starea drumului pina sus la lac!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ieri am vrut sa dau o fuga din arad pina la bilea lac dar din cauze necunoscute inca a trebuit sa anulez plecarea!!....sa-mi para rau ca nu am mai mers?...cine stie ,sa ne spuna acum care este starea drumului pina sus la lac!!!!

 

Pana sus la Lacul Balea nu ai cum sa ajungi acum. Poate peste vreo luna, doua. De ce ? CA SE SCHIAZA INCA :) :)

 

UIte o poza din partea cealalta a tunelului Balea (copertinele au zapada pana sus, deci ~ 8 m)

post-2950-1145952620_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vom lua Romania in comparatie cu Austria sau alte tari mult mai dezvoltate decat noi vom trai in permanenta intr-o depresie...ce-i drept drumurile nu sunt asa cum ne-am dori dar simt ca presiunea exercitata asupra administratiilor, si primariilor face ca drumurile sa se imbunatateasca de la an la an.

 

am fost ieri pana la predeal si inapoi si a fost ok. stiu ca exemplele sunt de prisos cand privesti in ansamblu dar sa speram la mai bine si sa vedem mai des jumatatea plina a paharului.

 

multa bafta tuturor.

 

 

Man, eu zic ca nu esti bine informat in legatura cu drumurile din Austria... ei bine... AU acolo niste gropane si nistre drumuri de ti-e jena sa zici ca esti in Austria. Am fost acolo si in ianuarie si luna asta la inceput! Crede-ma ca in tara este mult mia bine si mai frumos...

 

Asa ca... drumurile din Austria SUX BIG TIME!!!

 

 

Just 4 U 2 know...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca dai cu ea-n gard newprofilule ! Probabil ai nimerit pe vreun traseu de enduro pe care l-ai confundat cu soseaua . Am fost si eu in destule zone din Austria si nu am vazut asa ceva .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu zic ca nu esti bine informat in legatura cu drumurile din Austria... ei bine... AU acolo niste gropane si nistre drumuri de ti-e jena sa zici ca esti in Austria. Am fost acolo si in ianuarie si luna asta la inceput! Crede-ma ca in tara este mult mia bine si mai frumos...

 

Asa ca... drumurile din Austria SUX BIG TIME!!!

Just 4 U 2 know...

 

 

Si mie mi s-a parut ca nu se ingrijesc deloc de drumuri pe-acolo. Cred ca se ingrijesc singure. De-aia nu au gropi si de-aia atunci cand ninge sunt uscate strazile. :) Am fost in martie pe un drum de munte in care nu era nici tipenie de om/masina si nu am vazut nici cea mai mica groapa. Unde nu mai pui ca zapada era de 1.5m iar soseaua era uscata. Zapada nici macar nu era pe margini asezata (doua zile mai tarziu am si vazut de ce: zapada pe care o culegeau de pe sosea o incarcau in camioane si carau undeva intr-o vale). Si asta se intampla pe un drum care de-abia aparea pe harta, nu mai vorbesc de drumurile mai importante.

 

Dar totusi cred ca e mai bine la noi, cu atatea gropi iti dezvolti foarte bine reflexele si poti sa fi mai pregatiti in a evita toti idiotii in trafic. :)

post-2884-1145983825_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu pe ce drumuri ati fost voi, dar sigur va spun ca drumurile lor lasa de dorit, mai ales pe portiunea Viena - Linz. Zapada ca zapada, ca au foarte bine grija sa o dea la o parte (desi la 3 noaptea cand am trecut pe acolo, la inceputul lunii - nu era data la o parte de a trebuit sa merg la pas in spatele tir-urilor), dar vorbesc de gropi nene!!! Mai ceva ca pe Buc-Pitesti...

 

Asa ca... parerea mea, o mentin in continuare... cu rectificarea ca portiunea la care ma refer este WIEN-LINZ

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, nu stiu pe ce drumuri ati fost voi, dar sigur va spun ca drumurile lor lasa de dorit, mai ales pe portiunea Viena - Linz. Zapada ca zapada, ca au foarte bine grija sa o dea la o parte (desi la 3 noaptea cand am trecut pe acolo, la inceputul lunii - nu era data la o parte de a trebuit sa merg la pas in spatele tir-urilor), dar vorbesc de gropi nene!!! Mai ceva ca pe Buc-Pitesti...

 

Asa ca... parerea mea, o mentin in continuare... cu rectificarea ca portiunea la care ma refer este WIEN-LINZ

 

:)

 

Mai eu am fost in Dec la Ischgl, deci am traversat toata Austria si pe autostrada, si pe drumuri mai mici si nu am vazut gropi. Sincer!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...