Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

<3 <3 <3Ulltima e tare rau

mie imi place prima - crengile alea oblice in cadru si cele out of focus din prim plan, cromatica in 2 culori si pozitia pasaricii. Totusi parca un pic subexpusa?

 

 

 

Pun si eu niste ceapa&slanina la gratar

post-9248-0-92198700-1386623159_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai era ceapa rosie.. din prelucrare am ridicat probabil saturatia si contrastul (e o poza mai veche si asta). Aberatia cromatica e altceva, aia apare la marginea zonelor de contrast mare intre highlights&shadows si e pana la urma o problema de focalizare a unui obiectiv specific - in aceleasi conditi, cu 2 obiective diferite vei obtine diferite grade de aberatie cromatica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@bacosb: poate pare putin subexpusa, eu am expus-o dupa pasare, nu dupa back/foreground. Era in lumina soarelui de apus si am expus fix cat sa obtin lumina/tenta dorita :)
La o prima vedere, da, poate parea nitel sub-expusa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv tehnic - putin miscata & sharpness deficitar, contrast scazut, culori sterse, fatza subexpusa comparativ cu fundalul
Dpdv compozitional - nu se taie din cap (sau alte parti ale corpului) numai putin. Ori tai mult si pui in evidenta preponderenr fatza, ori ii lasi putin luft deasupra capului. Este oarecum bine plasata putin spre stanga, privirea fetei fiind in dreapta (in functie de ce se doreste a exprima, se lasa mai mult sau mai putin spatiu in dreptul privirii, pt o nota "pozitiva"). De asemenea google regula treimilor si incearca sa o respecti cat de cat la inceput pt plasarea puntului de interes.
In rest, pustoiaca e simpatica :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza este facuta "din mana", se poate sa fi miscat un pic.

Cum se poate mari sharpness (prin editare) ?

Culorile sterse si expunerea se pot modifica in Photoshop (mai ales ca am RAW-ul).

De obicei imi setez un punct de focus si incerc sa aleg ochii (mai lucram la asta).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza este facuta "din mana", se poate sa fi miscat un pic.

Cum se poate mari sharpness (prin editare) ?

Culorile sterse si expunerea se pot modifica in Photoshop (mai ales ca am RAW-ul).

De obicei imi setez un punct de focus si incerc sa aleg ochii (mai lucram la asta).

cu ce ai tras? sau macar exif-ul?

nici mie nu mi se pare miscata, dar focusul e in alta parte, nu pe fata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Critici ?

 

La lumina aia, desi nu ma prea incanta din start eu as fi expus ceva de genul asta plus un iso mai mare eventual care sa imi asigure un timp de expunere mai scurt sa nu iasa miscata. Sau o cafea mai putin inainte :)) + o compozitie cu fata mai in stanga

 

post-9248-0-89000400-1386928510_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...