Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

meserie JJ, dar vezi ca ai albit parul oleaca in crested :))

Graba.. mea culpa!! :)

 

post-16760-1277316969_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dragi motociclisti! Multumesc! :)

Fiecare transformare a readus un pic mai aproape atmosfera de atunci..fie claritate,fie contrast,fie ideea cu norii.... Tocmai ascultam o piesa si v-o dedicam celor care ati venit cu idei si ati muncit la imbunatatirea calitatii acestei fotografii. Domnul din imagine,a fost totodata si cel care pe cand aveam 12 ani m-a luat alaturi sa invat mecanica ,am desfacut impreuna un motor, am invatat ce inseamna piston,cilindru,volanta,etc. Tot el mi-a cumparat primul motor de 46 cmc cand aveam 15 ani. A fost un om inalt, frumos, cu un suflet extraordinar,un om demn,un om plin de viata care muncea cu pasiune . Am intrat in sentimentalisme revazadu-i trasaturile fetei tot mai clare mai ales in aceste ultime prezentari ale lui JJ ( MULTUMESC JJ)

Va multumesc pentru plusul de viata redat fotografiei,este bunicul meu si va multumeste de acolo de sus :)

Mesaj completat

Suntem mai multe persoane aici si cu aproximativ 10 minute in urma i-am chemat langa monitor,le-am aratat fotografia originala ( pe hartie) si apoi "tadaaam" le-am deschis imaginea ta "JJ" pe monitor ..reactia a fost ! "AAA! este alta fotografie?! Frumooooos!" :D

 

Multumim pentru ajutor!

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motociclisti! Multumesc! :)

 

Multumim pentru ajutor!

Ma bucur ca va place, mi-a facut placere sa lucrez la ea! :)

 

critici si sugestii :D

Nu are adancime, umbrele (lumina) fac o fotografie reusita, asta e mult prea plata..

Floarea e PREA in colt, daca ai fi folosit regula treimilor (imparti cadranul in noua bucatz egale, si incadrezi subiectul principal la intersectia colturilor aflate la o treime de margini), ar fi avut un impact ceva mai puternic..

Incearca sa gasesti un background mai interesant, eventual ceva contraste puternice (sclipiri de lumina pe suprafata unei ape intunecate, par example), chiar daca este "nulifiat" de bokeh (blur), backgroundul este la fel de important ca subiectul in sine. Eventual poti sa cresti putin aperture-ul (de la 1.8, sa zicem, la 2.4), pentru ca background-ul sa nu mai fie o ceatza abstracta, ci sa dezvaluie partial niste forme, sa stimuleze ochii sa incerce sa decodifice objectu'..

 

Cam atat d'oh!camdata.. daca mai au si altii idei/sugestii, sunt invitati sa le expuna.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Stii cumva marca si tipul masinii?"

 

 

In cazul acestei fotografii, nu cunosc marca masinii. In alte fotografii este mentionata si marca masinii precum Packard ,Plymouth dar aceasta din ce comparatii am facut aceasta nu este nici Packard ,nici Plymouth,nici Chevrolet ...nu cunosc marca masinii, daca vom afla de la cunoscatorii specializati in modelele de masini ale acelei perioade,o sa va anunt.

 

Salutari si multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e poza mea preferata pe timp de ploaie

facuta o sapuniera de FinePIX 5800 folosind macro

 

este facuta in vara lui 2008 dupa o furtuna aparuta din senin

Mesaj completat

iar aceasta este facuta undeva in moldova aproape roman

reflexia este superba - facut tot cu o sapuniera (un HP parca nu mai stiu modelul)

post-42515-1277464844_thumb.jpg

post-42515-1277464937_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Va salut si multumim pentru incercarile de a identifica marca ,dar dupa ceea ce vad in imaginea Studebaker 1937 desi seamana mult,sunt diferente...

-linia centrala pe pe plafonul caroseriei nu exista la Studebaker

-curbura de sus partea din spate a "ramei" geamului de la portiera fata este rotunjita numai in cazul Studebaker-ului

- mai exista si alte detalii dar peste toate acestea mai cred ca Studebaker-ul sedan 1937 face parte dintr-o clasa mai mica comparativ cu masina din foto 1942. Cum spuneam bunicul meu avea aproximativ 1.85..1.86 dar pe langa masina din foto nu arata asa inalt. De pe acest forum prietenul @cristache l-a cunoscut pe bunicul meu in anii '80 era inalt,atletic. Din fotografie reiese ca era o masina destul de mare.

 

Incearca sa ne ajute si domnii de la TopGear:

 

http://www.topgear.ro/blog/2010/06/cititor...am-mai-departe/

 

 

Multumim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina din imagine e un Nash Ambassador din 1937 ;) mi-a luat 40 de minute de cautat pe net, se vede cat si-au dat interesul cei de la Top Gear :laugh::):D

 

 

 

Mi-am dat seama dupa ornamentele din spatele farurilor care sunt ca cele de pe LaFayette, modelul mai mic....

 

 

Mesaj completat

http://www.pnwnash.org/images/30/D-1937-Hren-05.jpg

 

http://www.nashcarclub.org/nccaphot/thirty/3712ray.jpg

Editat de LEXX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina din imagine e un Nash Ambassador din 1937

 

 

Mi-am dat seama dupa ornamentele din spatele farurilor care sunt ca cele de pe LaFayette, modelul mai mic....

 

 

Mesaj completat

http://www.pnwnash.org/images/30/D-1937-Hren-05.jpg

 

http://www.nashcarclub.org/nccaphot/thirty/3712ray.jpg

 

@LEXX JOS PALARIA! :laugh: Ai fost deschizatorul de drumuri ,pentru a identifica marca si modelul masinii! Ti-au multumit si cei de la TopGear! Cand am citit aici prima data NASH,mi-am aminitit ca bunicul imi spunea printre alte marci si de NASH.

Cu totii m-ati ajutat! Incepand cu restaurarea si iata cu identificarea marcii !

 

Multumesc motociclisti,multumesc TopGear! :D

 

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nas..._Sedan_1938.jpg cred ca de data aceasta nu mai este nici o confuzie.

Din aproape in aproape,am reusit sa aflam marca masinii.

Mesaj completat

Ultima rectificare: http://www.nashcarclub.org/nccaphot/thirty/37_3718.html

Acesta este exact - Nash LaFayette 1937 Sedan, Model 3718

Mesaj completat

Precizare si de aici ref. model:

http://classiccar.com/index.php?option=com...php&t=21933

Mesaj completat

...si un specific al marcii NASH :

 

Nash offered the travel bed from about 1935 on through the

50's. Nash's were sometimes restricted from

drive-in movies, due to this feature, and many a mom

feared their daughter dating someone with a Nash.

Mesaj completat

Fotografie prezentata pentru prima data aici,va apare in forma restaurata de 'JJ" in curand pe mai multe site-uri sau publicatii de departe.

 

Aici o gasiti deja : http://oldcarandtruckpictures.com/AmericanMotors/Nash.html

 

Reactii ale uneia din publicatiile de specialitate de departe,care urmeaza sa o posteze "We are very excited to receive it and I will print it in our Club Magazine due out this month so that all our Club Members can see the fine looking gentleman and his magnificent car."

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No problem, e o placere pentru mine sa caut chestii interesante pe net. Trebuie sa recunosc ca o data ce am gasit producatorul nu am stat sa mai sap prin chestiile de finete dintre modele. Ma bucur ca am fost de ajutor :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase poze Adiy,

Din pacare nu pot investi o groaza de bani in foto, dar o sa fac un pas la D90.

D300 e un aparat f bun. Succes.

multumesc!

 

eu am facut vo 12 000 de euro cu-n cannon eos 450 si cu obv standard 18-55 dar la scurt timp dar la scurt timp mi-am luat tot un sigma 18-200 . cu d 300-le n-am facut nici 2000. asa ca mai putin conteaza aparatul. de munca sa ai.

nu-mi place obiectivul asta pt ca am pus pe d300 un obiectiv profi care costa mai mult ca aparatul. diferenta e uriasa. acum cand fac poze cu sigma asta mi se par toate niste gunoaie. basca ca am lucrat si cu d3-ul cu obiectivul ala(24-70 f 2.8).....ziua nu sunt diferente notabile intre cele 2 cu acelasi obv insa noaptea(sala de teatru de ex).... intre ce am eu (d300+sigma) si d3 + nikkor 24-70...e diferenta enorma.

da d300 e un aparat foarte bun eu sunt foarte multumit de el. trebuie sa-mi iau si eu un obiectiv d-ala neaparat macar pt sufletul meu. recomand mai degraba un obiectiv bun inaintea unui aparat mai bun si folosirea a 2 sau mai multe blituri la evenimente (portrete) sa iasa si primul si ultimul la fel de ''luminati'' ca asta rupe gura targului + umbrele de rigoare unde este cazul. la nunti de exemplu imi plac teleobiectivele pt ca poti sta departe si poti face poze fara ca subiectul sa stie deci apare natural si toata lumea te va cauta dar reet pt asta trebuiesc blituri care sa fie orientate spre pereti sa lumineze prin reflexie.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

recomandati-mi si mie va rog (cu link de download daca se poate) un soft cu care sa lipesc manual pozele pt panorame.

mersi!

Mesaj completat

recomandati-mi si mie va rog (cu link de download daca se poate) un soft cu care sa lipesc manual pozele pt panorame.

mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi motociclisti,@phoenix27,@Florin FZN, @Just John

fotografia restaurata prin munca voastra avand si marca masinii identificata prima data de @LEXX,a ajuns postata pe site-uri in special din USA,urmand sa ocupe si locul in cateva publicatii.

California Car Clubs, tine ocupata prima pagina a site-ului cu povestea si fotografia.

Pareri referitoare (si) la fotografie se gasesc si aici: http://justoldcars.com/?p=672

(mai sunt si alte site-uri)

Salutari fratilor si multumesc pentru promptitudinea voastra ref. la restaurare si identificarea marcii.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...