Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am si eu una exact de-acolo (Poiana Largului , jud. Neamt >>se mai numeste si Poiana Teiului<<, la coada lacului Izvorul Muntelui, pe raul Bistrita. )

, de prin 2007. Prelucrarea poate sa va displaca (pe atunci invatam sa butonez photoshopul), dar mie mi-a placut la vremea aceea, ce mi-a iesit....

Fujifilm S6500FD + Hoya CPL (poza e facuta in 12 octombrie, deci cam in aceeasi perioada ca cea a colegului).

 

Poiana_Teiului2.jpg

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei: trecand de la un superzoom la DSLR imi cam lipseste o focala lunga. Dupa indelungi cautari am ajuns la concluzia ca as inlocui obiectivul de kit cu un allrounder. A avut careva ocazia sa testeze vreun Sigma 18-125, 18-200 sau 18-250? Recenziile sunt destul de variate. Multam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa fugi de ele... depinde ce ai, ori Canon ori Nikon - la tele ai niste variante ieftine si bune. La Nikon ai 55-200VR, 70-300 si 70-300VR. Obiectiva calumea si foarte ok. La Canon, daca vrei sa faci treaba, ai 70-200 f4 L, sau mai ieftin, 70-300. Atat la Canon cat si la Nikon mai ai versiunea de 18-200 - allaroundere foarte bune.

 

Eu am avut un Sigma din gama pro, un 24-70 f2.8 caruia i-am facut vant foarte repede ca nu se intelegea de nici o culoare cu focusul de pe aparatul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei: trecand de la un superzoom la DSLR imi cam lipseste o focala lunga. Dupa indelungi cautari am ajuns la concluzia ca as inlocui obiectivul de kit cu un allrounder. A avut careva ocazia sa testeze vreun Sigma 18-125, 18-200 sau 18-250? Recenziile sunt destul de variate. Multam!

Ce buget maxim vrei sa investesti pt un tele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau tele dedicat deocamdata, ci un allrounder decent. Si am un Pentax, spre incatarea lui Cap0ne, ca stiu cat iubeste marca asta. :)

M-am cam zgarcit la achizitie, preferand 18-55 in loc de 18-135, considerand ca mai intai ar trebui sa vad cum ma descurc cu un DSLR cu un zoom normal, dar parca as face si ceva experimente cu tele. Deci as avea de ales intre Sigma si Tamron, pentru ca Pentax au doar un 18-135WR (au avut si un 18-250 care nu se mai fabrica si au scos recent o clona de Tamron 18-270). Bugetul maxim ar fi de vreo 2000 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

 

a mai postat careva anunuturi pe www.fotomagazin.ro ?? eu am pus un anunt cu obiectivul 70-300 de vanzare si am primit raspuns de la un Barrister alan Cole... care e din scotia dar eu sa trimit pachetul la o adresa din Olanda si sa-i dau datele mele de banca ... wtf??? femeia am gasit-o pe FB si adresa e OK... dar na totusi

iar dupa o ora mai primes un alt mail tot in engelza daca mai am obiectivul

 

pt mine arata a fi clasica frauda ..."da ne contu ca baga noi banii ... noooot"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

 

a mai postat careva anunuturi pe www.fotomagazin.ro ?? eu am pus un anunt cu obiectivul 70-300 de vanzare si am primit raspuns de la un Barrister alan Cole... care e din scotia dar eu sa trimit pachetul la o adresa din Olanda si sa-i dau datele mele de banca ... wtf??? femeia am gasit-o pe FB si adresa e OK... dar na totusi

iar dupa o ora mai primes un alt mail tot in engelza daca mai am obiectivul

 

pt mine arata a fi clasica frauda ..."da ne contu ca baga noi banii ... noooot"

 

fa un cont de pay pal si ia banii inaite ca pe ebay :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinspre Brasov spre Buzau, via Siriu :)

 

Si inca una de pe acelasi traseu, final destination style :D

 

G0030012-fb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Preturi de helloween!!! ... mi-am comandat deja obiectivul nou si blitz si trebuie sa amortizez investitia :(

 

1) Obiectiv Nikon 70-300 1:4-5.6G (nu are VR) + filtru UV (hoya) ......350RON

 

2) apt foto Kodak Z1085 + 2 akkumulatoare + incarcator + 4 GB SDHC + husa Caselogic ................ 300 ron

ca si cateva detalii tehnice:

- 10 MP

- zoom optic x5, lentile Schneider-Kreutznach, stabilizare optica

- filmare HD

- moduri foto: o graoza de scenarii presetate: macro, panoramic, sport, iarna, etc... la care aduagam si modul P si M ca si la apt SLR

- accepta si baterii AA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...