Sari la conținut

Pasionati de fotografie


urzica
 Share

Postări Recomandate

Astea nu iti modifica culorile, ci expunerea :) Diferente vei vedea doar la culori, din cauza spatiilor de culoare, a calibrarii etc. Aici trebuie muncit putin, inteles si configurat ;)

Expunerea va fi aceeasi si in raw si in jpeg. De asemenea, daca vrei neaparat sa iti fie simplu cu culorile, folosesti softul producatorului pt editare, avand cea mai mare compatibilitate. Chiar daca de cele mai multe ori est einferior programelor dedicate, gen lightroom.

 

sunt 99% sigur ca ii modifica si expunerea... adesea am subexpus cu 1/3 sau 2/3 ca sa ajung cu raw-ul intr-o zona utilizabila.

 

cat despre munca, trebuie sa iti dau dreptate, este enorm de mult de invatat si muncit pentru ca imaginea sa nu necesite ajustari majore...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 10,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt 99% sigur ca ii modifica si expunerea... adesea am subexpus cu 1/3 sau 2/3 ca sa ajung cu raw-ul intr-o zona utilizabila.

 

ACR-ul (care este baza LightRoom-ului si partea de editare de RAW-uri din orice Photoshop CS) NU MODIFICA expunerea.

Ce modifica in schimb e curba aplicata imaginii si asta influenteaza felul cum apare imaginea (default, ACR foloseste o curba liniara...).

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/photoshop-curves.htm

 

Acum, felul cum se obtine o expunere nu este chiar acelasi pentru toata lumea. De exemplu, aparatele Olympus subexpun imaginea si apoi o aduc la expunerea corecta in software.

Daca tragi RAW majoritatea convertoarelor curente vor stii sa faca aceasta corectie automat. Unele mai obscure insa nu sunt in stare si de aici rezulta confuzii.

Lucru valid si pentru corectarea distorsiunilor samd.

De asemenea, daca se folosc functiile de tonare a imaginii (AD-L la Nikon, nu stiu la restul cum se numesc), fenomenul este similar precum cel de la Olympus. Din pacate (sau fericire) LightRoom nu stie sa compenseze functia respectiva si apare imaginea subexpusa.

 

Specific Nikon:

Cu Capture NX-ul (soft-ul oficial de editare Nikon) pot sa obtin detalii sensibil mai bune decat cu LR din acelasi RAW (desi distanta se reduce la fiecare noua versiune LR). Din pacate, ultima data cand am testa Capture NX, era o porcarie de software instabil si ce se misca precum un melc.

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@florinelu07

Daca in momentul in care deschizi raw-ul cu adobe-ul sau alt program, setarile date de aparat se reseteaza la 0... esti fotograf roman si tragi cu nikon. Daca vrei sa vezi/editezi raw-ul cu aceleasi setari care le are si jpeg-u foloseste capture NX. Capture nx preia si informatiile date de aparat (sharpness, saturatie, contrast etc). Aceeasi problema o am si eu in photoshop cu nef-urile.

 

 

sa stii ca si expunerea e afectata...

 

Expunerea nu este afectata. Balansul de alb este afectat. Media care a facut-o aparatu pe RGB la momentul potrivit se reseteaza se se face alta. In acest fel e posibil sa nu mai fie 33% red 33% green si 33% blue ci p un canal de culoare (albastru sa zicem) sa fie 40% cu 30/30 celelalte. Astfel, daca un canal are un procentaj mai mare, unele tonuri de culoare pot sa piarda din detalii sau sa apara zone albe. Dar expunerea nu o modifica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si nevoie de cateva idei: as vrea sa fac un poster de 1.8 m pe 1m si caut poze cu rezolutia mai mare de 9000x.....

Am incercat cu Google images > 70 m, dar nu am gasit multe variante. Stiti siteuri de unde pot descarca poza la asa rezolutie mare ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca merge fara probleme cu imagini de la 20 mpx in sus, poate chiar si mai mici - cel mai bine e sa vorbesti cu tipografia (sau ce o fi) unde printezi posterul si o sa iti zica ei mai exact.. pentru un poster de marimea aia cred ca merge si 100ppi

Editat de bocosb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niste idei:

 

Am si nevoie de cateva idei: as vrea sa fac un poster de 1.8 m pe 1m si caut poze cu rezolutia mai mare de 9000x.....

Am incercat cu Google images > 70 m, dar nu am gasit multe variante. Stiti siteuri de unde pot descarca poza la asa rezolutie mare ?

 

http://www.shutterstock.com/pic-150513374/stock-photo-great-white-shark-carcharodon-carcharias-in-pacific-ocean-near-the-coast-of-guadalupe-island.html?src=kdElrN_tGPJooFhGqofRcQ-1-89

 

http://www.shutterstock.com/pic-133689230/stock-photo-background-elephant.html?src=kdElrN_tGPJooFhGqofRcQ-1-20

 

http://www.shutterstock.com/pic-147330275/stock-photo-machu-picchu-peru-southa-america-a-unesco-world-heritage-site.html?src=yxpA1w6nxpnK00Lh9P8d1Q-2-81

Editat de StefanSC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<3 <3 <3Ulltima e tare rau

mie imi place prima - crengile alea oblice in cadru si cele out of focus din prim plan, cromatica in 2 culori si pozitia pasaricii. Totusi parca un pic subexpusa?

 

 

 

Pun si eu niste ceapa&slanina la gratar

post-9248-0-92198700-1386623159_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai era ceapa rosie.. din prelucrare am ridicat probabil saturatia si contrastul (e o poza mai veche si asta). Aberatia cromatica e altceva, aia apare la marginea zonelor de contrast mare intre highlights&shadows si e pana la urma o problema de focalizare a unui obiectiv specific - in aceleasi conditi, cu 2 obiective diferite vei obtine diferite grade de aberatie cromatica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adrian

@bacosb: poate pare putin subexpusa, eu am expus-o dupa pasare, nu dupa back/foreground. Era in lumina soarelui de apus si am expus fix cat sa obtin lumina/tenta dorita :)
La o prima vedere, da, poate parea nitel sub-expusa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Pasionati de fotografie

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...