Sari la conținut

Nici Motopolitistii Nu Sunt Ocoliti De Belele


Khael
 Share

Postări Recomandate

Astazi dupa amiaza (~18:30) pe bulevardul Unirii (Bucuresti), in intersectia unde se face dreapta spre Udriste cum se vine dinspre P-ta Alba Iulia un politist pe motor a fost trantit de o tanara domnita (iz de scarba).

Situatia era cam asa:

Banda 1 libera, semafor abia facut verde. Pe banda 1 se apropiau 3 politisti calare pe BMW-urile lor. Banda a 2-a stationara. Trece primul politist si cand se apropie al doilea, soferizda cu un Opel Corsa rosu nou cred, din coloana de pe banda doi trage de volan sa intre pe 1. Nu este esential (si recunosc ca nu am remarcat) daca avea semnal, intrucat cretina nu s-a asigurat inainte sa "bage botul" si a facut miscarea foarte brutal.

Rezultatul, al doilea dintre baieti i-a agatat bara. Motorul pe jos, carena sparta pe stanga parca si zgariata pe dreapta. Baiatul era ok si pana am ajuns acolo se ridicase si deja gasise martori printre trecatori. Martorii se scuzau ca nu au vazut daca pusese semnal. Cum am spus nu e esential intrucat in apropierea semaforului este linie continua deci nu avea voie sa schimbe banda, punct.

 

Acum intrebarea mea este: Daca nu remarci nici POLITIA pe moto, si nu doar unul singur, ci TREI, ce gura ma-sii mai cauti pe sosea? Bine dracu ca a fost la viteza mica. Sper din tot sufletul sa o arda de sa nu se vada, avand in vedere ca a fost un politist implicat. Poate dracu se trezeste sau si mai bine, se lasa de condus.

 

PS: Caterincile proaste (cu Casco si alte tampenii cum am mai vazut pe un topic cu politisti) nu cred ca-si au locul. Pana la urma, impartim acelasi trafic, in aceleasi conditii de tot rahatul.

Editat de Khael
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....da' si gaborii pe motoare merg ca disperatii..zici ca au intruna misiune:))

 

In situatia de azi NU era cazul. Erau relax oamenii, se indreptau lejer catre Udriste... going home gen.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cazurile in care sunt implicati politisti sunt tratate ca orice accident obisnuit. Nu o sa o arda nimeni mai tare sau mai incet pe domnita, legea nu face diferenta ca a accidentat un politist sau un nepolitist. O sa ia amenda, asigurarea o sa plateasca mobra Politiei si cu asta basta. Daca politistul a fost vatamat corporal are posibilitatea de a se adresa instantei pentru "vatamare corporala din culpa". Dar rareori se complica ei. Daca a scapat bine din treaba asta o sa aiba o zi libera in plus si/sau o sa stea la dirijat traficul intr-o intersectie pana i se repara mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le dam la M..UE la toate tarfele proaste care dau 150 euro si isi iau carnet de conducere !

 

PS: Bataie si "ciocane"; bataie si ciocane !

 

Eu as prefera sa schimbam putin ordinea: ce zici de ciocane intai si apoi bataie? Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate cazurile in care sunt implicati politisti sunt tratate ca orice accident obisnuit. Nu o sa o arda nimeni mai tare sau mai incet pe domnita, legea nu face diferenta ca a accidentat un politist sau un nepolitist. O sa ia amenda, asigurarea o sa plateasca mobra Politiei si cu asta basta. Daca politistul a fost vatamat corporal are posibilitatea de a se adresa instantei pentru "vatamare corporala din culpa". Dar rareori se complica ei. Daca a scapat bine din treaba asta o sa aiba o zi libera in plus si/sau o sa stea la dirijat traficul intr-o intersectie pana i se repara mobra.

 

E corect si normal ce spui tu. Nu ma refeream la un "tratament preferential", ci la faptul ca POATE respectiva nu va putea (daca e cazul) sa-si puna eventuale pile in functiune. Atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este esential (si recunosc ca nu am remarcat) daca avea semnal, intrucat cretina nu s-a asigurat inainte sa "bage botul" si a facut miscarea foarte brutal.

Rezultatul, al doilea dintre baieti i-a agatat bara...Martorii se scuzau ca nu au vazut daca pusese semnal.

 

putea sa fi dat si semnal, degeaba.

 

folosirea semnalului nu iti ofera prioritate de trecere si nu constituie obligatie pentru ceilalti sa iti acorde prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are pile in general sunt la ofiteri cu grad mai mare, ca doar aia reusesc sa faca ceva. Daca are pile la astia mici nu face nimic nici in cazul unui accident obsinuit, le e frica sa se bage. Iar cei mari nu au nicio jena nici daca e vorba de ai lor. E la noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum intrebarea mea este: Daca nu remarci nici POLITIA pe moto, si nu doar unul singur, ci TREI, ce gura ma-sii mai cauti pe sosea? Bine dracu ca a fost la viteza mica. Sper din tot sufletul sa o arda de sa nu se vada, avand in vedere ca a fost un politist implicat. Poate dracu se trezeste sau si mai bine, se lasa de condus.

Ca un mic off-topic, eu am vazut o domnisoara/doamna care a intrat senin in intersectie desi din stanga ei venea un tir, iar ea avea stop. Imagineaza-ti cum e sa nu vezi un tir. Nu politia, nu motocicleta, nu alta masina. Un tir.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In situatia de azi NU era cazul. Erau relax oamenii, se indreptau lejer catre Udriste... going home gen.
Multe accidente se intampla in apropierea casei, paremi-se...

 

 

putea sa fi dat si semnal, degeaba.

 

folosirea semnalului nu iti ofera prioritate de trecere si nu constituie obligatie pentru ceilalti sa iti acorde prioritate

Adevar graiesti,semnal, te asiguri, daca e cazul dai prioritate celui ce vine pe banda pe care vrei sa intri si apoi te bagi, e clar.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta nu este neacordare de prioritate, este neasigurare la schimbarea benzii de mers, si nu o sa-i ia carnetul, o sa-i dea 2 puncte penalizare si 3 puncte amenda. Si eu am patit acelasi lucru si tot o femela era la volan si cand am auzit la Politie ca nu pateste nimic m-am luat la cearta cu Dnii Politisti si mi-au aratat decretul. Si asa e. Mooista asta scapa doar cu 2 puncte. Data viitoare o sa faca la fel si poate o sa vina vre-un motociclist mai tare si-l mierleste. Problema este legea, problema sunt tot acesti politisti care nu o aplica! Aseara (adica vreo 18:30) la Baneasa in intersectie, venind dinspre fantana Miorita un Range Rover a facut la stanga, desi era interzis. Erau 3 agenti in intersecti (din care un motociclist) si nmici unul nu a schitat nici un gest!!! Daca faceam eu asa cu motorul, veneau toti dupa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e in functie cat de mult te pricepi.....am vazut permisul suspendat pt "neacordare de prioritate la schimbarea directiei de mers". si asta in urma unui accident minor la trecerea de pe o banda pe-alta. si-am mai vazut si altadata incercarea respectiva, dar din fericire (sau din pacate) vinovatul stia cu ce se mananca si i-a atras atentia militianului, care a trecut "neasigurare la schimbarea benzii de mers" si s-a ales fara suspendare....

Editat de betzigash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema asta cu neatentia sau nepasarea in trafic o sa persiste mult si bine.Atata timp cat dai banu si cunosti oameni, totul se rezolva. Eu, sincer nu prea vad o schimbare in sistemul asta corupt. Greu gasesti pe cineva cinstit in tara asta. Vina in 50% din accidente apartine celor ce au examinat persoanele si au acceptat mica atentie de cateva sute de euro ptr a le acorda permisul. Poate astia tineri, generatia noua de politisti sa zica nu spagii. IN Romania banul e la putere. Daca au putut fi corupti mai marii politiei Arges, ptr a da permisele celor care nu stiu sa citeasca sau sa scrie, nu ma mai mira nimic.Intotdeauna, pestele de la cap sa impute.Eu ma bucur de mersul pe 2 roti in bucurestiu asta aglomerat si as vrea ca ziua in care cineva o sa imi iasa in fata, sa fie cat mai departe. Stiu totusi ca ea va veni.Cand ? Vom vedea. Atentie mare, nimeni nu e iertat in traficul din Bucuresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul asta nu este neacordare de prioritate, este neasigurare la schimbarea benzii de mers, si nu o sa-i ia carnetul, o sa-i dea 2 puncte penalizare si 3 puncte amenda.

 

Ce neasigurare tati, era in ultimii metri inainte de semafor. E linie continua intre benzi, e clar, NU AI VOIE sa schimbi banda. Ca se mai face la mica intelegere e altceva, dar aici nu e caz de "neasigurare". A incalcat regula clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, acum, dupa modificarea regulamentului, schimbarea fara asigurare a benzii de mers se condiera neacordare de prioritate. Deci, in mod normal ar trebui sa ii salte permisul, amenda si cam atat. Si sa nu judecam pe altul cand noi, pe forumul acesta, cautam metode pentru a scapa de mici incidente patite in trafic !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca un mic off-topic, eu am vazut o domnisoara/doamna care a intrat senin in intersectie desi din stanga ei venea un tir, iar ea avea stop. Imagineaza-ti cum e sa nu vezi un tir. Nu politia, nu motocicleta, nu alta masina. Un tir.

Sa stai cateva minute sub podurile alea de pe DN1 cu giratorie si cedeaza si nu cred ca trec cinci minute sa nu treaca o pizipoanca d'asta fara sa schiteye vreun gest de asigurare sau franare indiferent cine vine in intersectie din dreapta sau e deja acolo.

 

Din cate stiu eu, acum, dupa modificarea regulamentului, schimbarea fara asigurare a benzii de mers se condiera neacordare de prioritate. Deci, in mod normal ar trebui sa ii salte permisul, amenda si cam atat. Si sa nu judecam pe altul cand noi, pe forumul acesta, cautam metode pentru a scapa de mici incidente patite in trafic !

Aleluia, bine ar fi sa fie asa dar ma indoiesc. Am avut doua masini facute praf din cauza asta si imbecilii au scapat cu o amenda de 30 RON. Ai si legea care spune asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...