Sari la conținut

Sinteza Dnepr


bubaq
 Share

Postări Recomandate

Scrie cota pe capul pistonului.

Daca diferenta de greutate nu este foarte mare intre ele nui nici o problema.

 

Nu m-am gandit sa-i cantaresc. Dany, nu stiu daca te-am mai intrebat! Indicatorul de neutral de la cutie cum se schimba? Trebuie sa dai jos cutoa sau se poate demonta pe afara de acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu m-am gandit sa-i cantaresc. Dany, nu stiu daca te-am mai intrebat! Indicatorul de neutral de la cutie cum se schimba? Trebuie sa dai jos cutoa sau se poate demonta pe afara de acolo?

 

Ala se schimba pe afara,trebuie atentie cind il desfiletezi.

Greu pica bulbul,deobicei sare arcul sau tablita ce da la masa,dar e bine de incercat cu alt bulb.

Editat de dany_oldmoto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ala se schimba pe afara,trebuie atentie cind il desfiletezi.

Greu pica bulbul,deobicei sare arcul sau tablita ce da la masa,dar e bine de incercat cu alt bulb.

 

si tablita sau arcul se schimba demontand cutia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Adica, dai cutia jos de pe motor. Desfaci piesa de plastic de pe carcasa cutiei. Vezi daca ansamblul este intreg, nu are ceva rupt pe la el. Prin gaura in care se infileteaza plasticul incearca sa vezi daca lamela de contact de pe selector este la post. Daca nu este, desfaci capacul, scoti tot ansamblul de pinioane si furci, dupa care scoti selectorul de pe ax si inlocuiesti lamela de contact cu una "home made", ca ne-am dat de-a dura de atita englezeala. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Ce poti sa spui in fata unui asa om. Scoti palaria si spui, Respectele mele batrine si La Multi Ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tot testat motorul dupa schimbarea pistonului dreapata. Merge foarte foarte foarte bine. Nu mai am probleme cu presiunea de ulei. E totul ok.

 

Cu releul de incaracre schimbat si cu aproape toate contactele cositorite ca la carte, acelasi alternator incarca si nu mai sunt probleme cu luminile sau sa se opreasca motorul la turatii mici din cauza celorlalti consumatori.

 

Ar mai trebui schimbate tobele si cauciucurile si multa benzina.

 

Aveti habar niste preturi la cauciucuri pe 19'' second hand??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am doua cu camere cu tot, nu vreau nimic pe ele, ti le dau impreuna cu o bere...

 

 

Multumesc mult mult mult. Te voi suna si vedem cum fac sa ajung prin Bucuresti. As vrea sa vin cu motorul sa ii faci o verificare. Sa vad cum ma descurc! Cauciucurile mele sunt Made in USSR... asa ca banuiesc ca au minim 20 ani. Jeanta pe spate fuleaza.. asa ca iti dai seama ca anvelopele sunt cam aiurea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Asa zisa laba de gasca de la IJ tine nipra foarte bine numai ca trebe taiat un pic sistemu de prindere pe cadru si sudat eu asa am avut si a fost OK .

 

Are cineva niste poze cu adaptarea cricului de IJ pe Nipru?

Editat de Razvan17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Mersi. :rolleyes:

As vrea sa o cumpar dar nu stiu nimic despre modelul asta... de fapt, nimic despre comuniste, cu toate ca erau peste tot cand eram mic.. :scratch:

Stie careva niste linc-uri, sa m'apuc sa studiez ,,fenomenul''?? sa nu iau, naibii, tzeapa -sau sa fie ,,moarta'' gata sa nu-i mai pot face nimic.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha. Mersi. :rolleyes:

As vrea sa o cumpar dar nu stiu nimic despre modelul asta... de fapt, nimic despre comuniste, cu toate ca erau peste tot cand eram mic.. :scratch:

Stie careva niste linc-uri, sa m'apuc sa studiez ,,fenomenul''?? sa nu iau, naibii, tzeapa -sau sa fie ,,moarta'' gata sa nu-i mai pot face nimic.. :scratch:

 

de putut se pote face numai ca trebuie banuti si timp intra pe manuale de reparatie.info si ai acolo manual de teparatie pt dnepr mt 11 respectiv mt 16.bafta la mesterit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha.. :rolleyes:

mersi..

 

asta postata de mine, ce model e?? unde scrie pe ea modelul??? unde sa caut serii ceva..??? :unsure:

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi mt11 dar cutia de viteze joaca in alt film...

 

Vezi daca scrie pe placuta in fata kmz 8.155

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha.. :rolleyes:

mersi..

 

asta postata de mine, ce model e?? unde scrie pe ea??? unde sa caut serii ceva..??? :unsure:

 

serii gasesti pe carterul motor si pe cadru acolo intrejugurile furcii fata

 

serii gasesti pe carterul motor si pe cadru acolo intrejugurile furcii fata

pe carterul motor gasesti seria mai exact deasupra cilindrului din partea stanga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am vazut pe cadru, intre amortizoare, o tablita din aluminiu prinsa in suruburi, cu cifre poansonate, fara sa-mi notez... :baldy: trec maine sa vad ce scrie...

orice info e buna pentru mine- va multumesc!!!! :cheers:

Editat de SUZIE-GSX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am vazut pe cadru, intre amortizoare, o tablita din aluminiu prinsa in suruburi, cu cifre poansonate, fara sa-mi notez... :baldy: trec maine sa vad ce scrie...

orice info e buna pentru mine- va multumesc!!!! :cheers:

in legatura cu intrebari referitoare la nipru iti raspund la orice ora din zi si noapte.ai nr meu pe pm (privat mesege)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi mt11 dar cutia de viteze joaca in alt film...

 

Vezi daca scrie pe placuta in fata kmz 8.155

Si eu zic la fel, ca are toate trasaturile unui MT 11, dar cutia e de ceva mai vechi, eu am un MT 10-36 din '80 care are tot asa cutia dar nu are frana de statzionare, iar butucii rotzilor nu au cele trei gauri :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...