Sari la conținut

BMW F650/F700/F800GS/A


Postări Recomandate

Nu imi fac pb pt functionarea motoretei, am trecut prin scurgeri si mai mari cu altele. Ma deranjeaza ca dupa ce au descoperit greseala de fabricatie, au schimbat procedurile de service si au marit kitul de garnituri. Poate mi se pare doar mie mult 3 milioane o garnitura? 5 milioane verificarea jocului supapelor?

Mi se par rezonabile preturile, dat fiind timpul necesar operatiunii si manopera in service.

 

Daca aveai R1200 productie 2008, probabil te costa doar 1 milion sau cat o fi tariful minim de service (dureaza 10 minute jocul supapelor).

 

Iar pretul garniturii, rezonabil si el.

 

In fine, cred ca un 10-15% e si adaos de "renume", insa nu mi se pare atat de depasat costul. Pentru Europa. Dar traim in Romania si calitatea manoperei tinde sa fie departe de standardele nemtesti deci...

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu imi fac pb pt functionarea motoretei, am trecut prin scurgeri si mai mari cu altele. Ma deranjeaza ca dupa ce au descoperit greseala de fabricatie, au schimbat procedurile de service si au marit kitul de garnituri. Poate mi se pare doar mie mult 3 milioane o garnitura? 5 milioane verificarea jocului supapelor?

 

 

Si eu am aceeasi problema si dupa ce mi s-a spus exact ca si tie nu mai e in garantie.... am cumparat garnitura si o voi schimba odata cu schimbul de ulei ....candva in viitor cand mi-or da astia de la AB mobra inapoi.

Insa poti fi linisit cu toate ca arata rau scurgerea aia eu am mers cu ea un sezon intreg si nu mi-a scazut de loc nivelul uleiului si crede-ma ca l-am verificat temeinic de multe ori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. ca eram si eu curios, am intrebat acum la BMW Motorrad Viena si se poate face, dureaza cca. 20min. Sincer, eram sigur ca se poate.

Firesc ar fi sa-l poata face si cei de la Pipera. ;)

 

Revin cu noutati:

 

La Contempo Brasov, nu se poate face transformarea computerului de bord din sistem imperial in metric, pentru ca au softul vechi pe tester si nu permite acest lucru. In frumoasa tara in care traim, se poate face lucrul asta doar la Bavaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate face cineva resetarea alertei de service?

 

Si eu as fi interesat cum se face chestia asta. O posibilitate insa foarte scumpa e sa-ti cumperi o scula de la touratech care e un fel de tester [imi pare rau dar nu gasesc acum pe site-ul lor sa pun un link], la care te poti lega cu orice smartphone si iti arata diversele erori poti sa si stergi din ele nu stiu daca pe toate insa e destul de scumpa jucaria foarte utila daca pleci in jurul lumii insa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Dupa multa vreme in sfarsit mi-am luat mobra de la AB. E gata de drum in sfarsit.

 

post-47250-0-54673600-1333606859_thumb.jpg

 

Drumuri frumoase sa ai si fara evenimente neplacute :ok:

 

 

ps- La un moment dat visam si eu la un gs800 :rolleyes: Cum spunea si Petrica, frumoasa mobra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USER MANUAL - BMW F650 GS - Bicilindru - 2009

 

Salut!

Zilele trecute am devenit proprietarul unui BMW F650GS Bi /2009 avand user manual in limba italiana. M-ar interesa daca cineva poate sa ma ajute sa imi dea cu imprumut vreo juma de zi user manual in limba engleza sau romana, ca sa il copiez. xerox, scan sau foto.

Ma descurc cu italiana, dar parca mai bine imi este cu engleza.

 

si mai util mi-ar fi daca cineva stie unde as gasi varianta electronica a acestui manual.

Thx.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa multa vreme in sfarsit mi-am luat mobra de la AB. E gata de drum in sfarsit.

 

post-47250-0-54673600-1333606859_thumb.jpg

 

lol, vezi ca incepe sa creada lumea ca schimbi F800 tot cu F800 :D

 

daca te mai felicita multa lume de achizite ma fac si eu ca inteleg prost ce ai zis si zic sa dai de baut s-o uzi :blbl:

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor.

 

Angi si eu oftez la gandul unui X Chalenge dar modificat masiv .

 

 

Florty vezi ca se gaseste manualul ala de downloadat ..eu il am in telefon pt orice eventualitate dar e cel pt 800.

 

Alex sicer sa fiu te-am invitat la bere si n-ai venit....deci nu cred ca sunt in dificultate ;) .

 

Multumesc tuturor.

 

Angi si eu oftez la gandul unui X Chalenge dar modificat masiv .

 

 

Florty vezi ca se gaseste manualul ala de downloadat ..eu il am in telefon pt orice eventualitate dar e cel pt 800.

 

Alex sicer sa fiu te-am invitat la bere si n-ai venit....deci nu cred ca sunt in dificultate ;) .

 

 

Apropo Angi spuneai tu ca iei de nush' unde un ulei ieftin si bun pt Scottoiler!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo Angi spuneai tu ca iei de nush' unde un ulei ieftin si bun pt Scottoiler!

 

Si eu stiu de la 'nea Harea. E vorba de ulei pentru lant de drujba (atentie, ulei pentru lant si nu pentru motor). Se numeste Dolmar si anul trecut am gasit in Hornbach.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USER MANUAL - BMW F650 GS - Bicilindru - 2009

 

Salut!

Zilele trecute am devenit proprietarul unui BMW F650GS Bi /2009 avand user manual in limba italiana. M-ar interesa daca cineva poate sa ma ajute sa imi dea cu imprumut vreo juma de zi user manual in limba engleza sau romana, ca sa il copiez. xerox, scan sau foto.

Ma descurc cu italiana, dar parca mai bine imi este cu engleza.

 

si mai util mi-ar fi daca cineva stie unde as gasi varianta electronica a acestui manual.

Thx.

 

In caz ca nu l-ai gasit inca...

BMWF650GS_2010_Riders_Manual_EN.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si-ai fost in Poli sa sarbatoresti :crack:

 

Da am fost aseara m-am intalnit cu niste prieteni. Dar de unde stii ?

 

Si eu stiu de la 'nea Harea. E vorba de ulei pentru lant de drujba (atentie, ulei pentru lant si nu pentru motor). Se numeste Dolmar si anul trecut am gasit in Hornbach.

 

Sar'na. Mai ai sticla ceva sa-i pui o poza m-ar ajuta la identificare. Un pret iti mai aduci aminte ?

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-47250-0-12350300-1333897461_thumb.jpg

a luat @visavis saptamana trecuta din Hornbach cu 22 de lei sticla! eu tot din Hornbach am luat doar ca e neagra sticla!

 

:cheers:

Multumesc pt raspunsuri.Mi-am luat si eu tot de acolo doar ca au schimbat brand-ul. Acum se cheama Divinol costa 17.5 RON si daca reusesc pun si o poza .

 

Multumesc pt raspunsuri.Mi-am luat si eu tot de acolo doar ca au schimbat brand-ul. Acum se cheama Divinol costa 17.5 RON si daca reusesc pun si o poza .

 

Si poza :

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am fost aseara m-am intalnit cu niste prieteni. Dar de unde stii ?

Eram p'acolo. M-am prins ca esti tu numai cand a trecut F800le aranjat frumos pe langa mine. In dimineata aia vazusem poza pe forum.

 

Nu cred sa fie multe 800uri aranjate asa belea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am inaltat saua a inceput sa fie vant si zgomot pe deasupra parbrizului Touratech :). Vreo idee de imbunatatire nu foarte scumpa? Cineva care lucreaza plexiglas sau ceva de genu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand am inaltat saua a inceput sa fie vant si zgomot pe deasupra parbrizului Touratech :). Vreo idee de imbunatatire nu foarte scumpa? Cineva care lucreaza plexiglas sau ceva de genu?

 

vezi pe louis este o prelungire de parbriz poate te ajuta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...